PC Donuyor yardım

Bu konuyu okuyanlar

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
arkdaslar nolur ama nolur yardım yaa....çıldırcam yoksaaaa..Ya benim ekran bir oyun oynarken özellikle online oyun oynarken.ekran donup kalıyor.bir sürüe sonra ne klavye nede maus çalısıyor.Elimden birşeyde gelmiyor.ısınmadan olayı desem ısınmadan olmaz çünkü bazen pc yi ilk açtığımdada donup kalıyor.güncelleştirmelerden olabilir mi ki.bir türlü bulamadım sorunu.Az kaldı sinirimden parçalıcam pc yi..:SAnti vürüsle tarattım virüs bulmadı .Pc ye format attım yine olmadı .Sorunu çözemedim.Kasanın içini temizledim yine olmadı.Nette ararken donma sorunlarını buldum ama hangisi bilmiyorum.Özellikle bu ekranın donma olayı için yorum yapın.
bu sorunlar:donma nedenleri
1-)işlemci kendine soğutamadığından donar
2-)bios ayarlarındaki bir bozukluktan donar
3-)donanım cakışmasından donar
4-)bilgisayarındaki bir virüsten dolayı donar
5-)donanımın işletim sistemini kaldıramadığından donar
6-)overclock (hız aşımı) yapmadan dolayı donar

Biostan şüpheleniyorum ben ama çünkü pc her açılısında bu resim çıkıyor ekranda hep F2 tusuna basarak açılmaya devam ediyor.sistemde mi biostamı sorun var bilmiyorum.işte ilk açılısta çıkan şey

yardım ederseniz sevinirim.

microsoft Windows XP,Professional,Vesiyon 2002,Service Pack 3,İntel(R),Pentium(R)4 CPu 3.06GHz,512 MB RaM

Pc yi kıracak duruma geldim yani ...arkadşlar bir çözüm bulamadım ben aramadığım sitler kalmadı cavbını.nolur yardım edinn..

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
bu resimde anormal bişey yok F2 basmak yerine F1 e bas daha sonra F10 yap kaydet sanırım resetten kaynklanıyor açılıştaki sorun ama donma olayı için bişey diyemem sadece online oyunlardamı oluyor

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
F2 basmak yerine F1 e bas daha sonra F10 yap kaydet sanırım resetten kaynklanıyor açılıştaki sorun ama donma olayı için bişey diyemem sadece online oyunlardamı oluyor

kardes F1 e basarak kaydetip çıksam yine pc yi kapatıp fişi çektikten osnraa tekrar açsam pc yi, yine aynı şey oluyor.açıldığındada pc nin saat ve tarihi değişiyor hep..hep her açılışta kendim ayarlıyorum tarihi saati.bide işte donma olayı var.gıcık gittim.resmen kıracaktım pc yi.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
anakartın bios pili bitmiş onu değiştir

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
anakartın bios pili bitmiş onu değiştir
Hımm.tamam saol kardes.Peki şu donma olayı hakkındada bir fikir yürütsen?..ne yaptıysam ne ettiysem çözüm bulamadım.ısınmadan değil çünkü bazen ilk açtığımda 5 dk geçmedende donuyor bazen pc.özellikle online oyun oynarken donuo :S

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
pili değiştirnce açılış sorunun %100 düzelir oyun esnasında 512 ram sorun çıkarabilir donmalara sebeb olabilir 512 daha ekle derim

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
pili değiştirnce açılış sorunun %100 düzelir oyun esnasında 512 ram sorun çıkarabilir donmalara sebeb olabilir 512 daha ekle derim
Donma olayı ramdanmı sence?ekran kartındanda olabilirmi?yada işlemci işlem fanından falan?. :S ya öyle ağır bir oyunda oynamıyorum.biliomusun bilmiyorum metin2 diye bir oyun var onda donuyor.ama önceden donma olayı gibi birşey yoktu sonraları çıkmaya başladı. :S

bide 512 daha eklesem maliyeti ne kadar olur kardes :D

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
512 ram 20 veya 25 TL en fazla ekran kartındanda olur ilemcidende olur sen 5 dk bile olmadan donuyor diyorsun eger işlemci fanını daha önce çıkartıp geri taktıysan ve arada açıklık varsa araya termal macun sürmen gerekebilir böyle bir durumda ısınması için 1dk bile yeter bios tan işlemci ve ekran kart sıcaklığını gözleyebilirsin uzaktan kesin bişey demek zorsorun donanımsal da olabilir yazılımsal da

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Tamam saol kardes.. :) aydınlattın beni baya.Hepsini denicem bakacam bakalım.

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Yaa kardes bide pc donduğunda kasanın sesi değişiyor :D yani hissediyorum.Donduğunda sesi bir başka çıkıyor.Fanın sesimi artık neyse??kasanın sesinden anlıyorum donduğunu :D

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Yaa kardes bide pc donduğunda kasanın sesi değişiyor :D yani hissediyorum.Donduğunda sesi bir başka çıkıyor.Fanın sesimi artık neyse??

kasanın sesi değişiyor derken hdd lambası sürekli yanıyormu sürekli yanıyorsa o ses harddiskten geliyordur ram yetmediği için hdd ye yüklüyor ve sanal bellek dolunca pc kitliyor bence

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
kasanın sesi değişiyor derken hdd lambası sürekli yanıyormu sürekli yanıyorsa o ses harddiskten geliyordur ram yetmediği için hdd ye yüklüyor ve sanal bellek dolunca pc kitliyor bence

hımmmmmmmmmmmm.bazen uyarı veriyor zaten sanal bellek yavaş die.. :S eğer senin dediğin gibiyse napmam lazım belleğimi yükseltmem lazım 512 lik dahamı taktıram?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
512 ram ilavesi yap kaybedeceğin bişey olmaz bi süre öyle kullan sorun devam ederse yine gel yardımcı olmaya calısırım

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
512 ram ilavesi yap kaybedeceğin bişey olmaz bi süre öyle kullan sorun devam ederse yine gel yardımcı olmaya calısırım
tamam çok çok sağol.alalh razı olsun :D ztn bu gün PC yi tokatlamaktan elllerim acıdı xD

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Pc tokatlayarak hiçbir soruna çözüm olamazsın aksine büyük sorunlara yol açarsın hdd birgün elinde kalırsa şaşırma

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşın anlattıgı olay bendede oluyor ekran kartını değiştim ram olayıda aynı ama gene donup kalıyor hard distten kaynaklanırmı acaaba