Paylaşmaktan usanmış olabilir miyiz?

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
  • Facebook üzerinde yapılan kişisel paylaşımlarda son iki yıldır ciddi bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı.
  • Bu düşüşün sebebi olarak, kullanıcıların gitgide genişleyen platformu kişisel paylaşımlar için yeterince samimi bulmaması gösteriliyor.
facebook-tips-for-android-and-ios-post-offline_8-100597547-orig-960x540.jpg

Facebook’ta son dönemde sayfalar ya da gruplar tarafından paylaşılan çok fazla haber ve komik video görüyorsanız bu sadece sizinle alakalı bir durum değil. İnsanlar Son dönemde Facebook’ta kişisel paylaşım yapmayı bırakmaya başladı. Ana sayfada oluşan bu boşluk da takip ettiğiniz sayfalar ve gruplar tarafından dolduruluyor.

The Information’ın yaptığı araştırmaya göre 2015’te Facebook’ta yapılan toplam paylaşım 2014’e göre yüzde 5,5 azaldı. Daha da önemlisi, insanların kendi görüşlerini ve hayatlarına dair bilgileri paylaştığı kişisel paylaşımlarda aynı dönemde yüzde 21’lik bir azalma oldu. Bu azalma 2016’da yüzde 15’e düşürülürken negatif seyir sürmeye devam etti.

Durumun farkında olan Facebook insanların kişisel paylaşımlar yapması için ana sayfada paylaşım yapmayı daha da kolaylaştıracak hamleler yaptı. Bu sayede kişisel paylaşımlardaki azalma biraz olsun engellenmiş oldu. İnsanların hala Facebook üzerinde çok fazla paylaşım yaptığını açıklayan Facebook, “Toplam paylaşım rakamları hem önceki yıllara yakın hem de oldukça fazla” şeklinde konuştu.

Değişiklikler bu sonucu doğurdu
Sosyal medya sistesi üzerinde bu azalmayı açıklayabilecek bazı değişiklikler oldu. Örneğin eskiden insanların arkadaşları ile iletişim kurmak ve onların hayatını takip etmek için kullandığı sitede markaların sayfaları tarafından içerikler paylaşılmaya başlandı. Buna haberler de eklenince Facebook artık arkadaş arasında samimi bir ortam olmaktan çıkıp insanların haber aldığı geniş bir platforma dönüştü. Bu da insanların kişisel paylaşım yapmaktan sakınmasına sebep oldu.

Bu konuda Facebook’un kararsızlığının da etkisi var. Eskiden sadece seçili kişilerin üye olabildiği özel bir platform olan Facebook yıllar geçtikçe büyüdü ve neredeyse herkes tarafından kullanılmaya başladı. Eskiden kişiye özel olan profiller bir ara herkese açıldı sonra tekrar özel oldu ancak bu gelişmeleri takip edemeyenler ya da gizlilik ayarlarını karmaşık bulanlar paylaşımlarını kimin göreceğini kestiremediği için sitede paylaşım yapmaktan tamamen vazgeçti.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Artık güven kalmadı. Çünkü herkesin kötü bir anısı var.

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Sadece arkadaşlar olsa neyse de her türlü akraba - büyük vs işin içine girince haliyle azalma yaşandı. Hoş, bende pek değişiklik olmadı ama arkadaşlarımın bundan muzdarip olduğunu biliyorum :D

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Bende kapadım bütün sosyal medya hesaplarını oradan biliyorum. :D

tutankenshta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
ben kapattım bile... facebook=amele pazarı... bot yuvası...

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
facebook tamamen çöp oldu instagramda farkı yok

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Bende kapatalı yıllar oldu facebook'u. Bıkmıştım artık, bmw anahtarı, mallbora sigaralı ve ryban güneş gözlüklü sonradan görmüş insanların paylaştıklarından.....

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Facebook öldü, yaşasın İnstagram ve Snapchat :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Sadece arkadaşlar olsa neyse de her türlü akraba - büyük vs işin içine girince haliyle azalma yaşandı. Hoş, bende pek değişiklik olmadı ama arkadaşlarımın bundan muzdarip olduğunu biliyorum :D
ana sebeplerden biri bu, bir diğeri de zeka seviyesi de etkiledi diyorum.
saf safalak paylaşımları gördükçe insan güzel ve yararlı şeyleri bile paylaşmayası geliyor.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
Aslında insanlar Facebook'tan sıkıldığı için zekice yeni bir fikir bulup, geliştirip yükseltme zamanı.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Açık konuşmak gerekirse insan büyüdükçe eski paylaşımlarından utanıyor. Genelde atarli paylaşım yapan ben gibiler (4-5 sene oncesi) şimdi onlardan utanıyor ve ne kadar gereksizmis diyor. Mesela en son attigim kişisel resim 1.5 yıl öncesine ait ve hala profil fotoğrafım. Orada çürüyüp gidecek :D Ek olarak her önüne gelenin akılı telefon alması ve dayıların amcalarin Facebook kullanmaya başlaması gençleri iyice soğuttu (annenler nasıl iyimi yorumları. Gören duyan olur ben bu sözü yazmiyim tedirginlikleri vs) sonuç olarak millet daha ozel ve ulaşan kişileri kendi seçebildiği yerlere yöneldi. Benim hala kesfedemedigim snapchat ve instagram. Twitter da bi nebze böyle. Ama bunların da modası geçecek. Myspace de olduğu gibi.

Çok uzun olmuş bu niye böyle oldu ki.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,000
Adam sonuna kadar haklı.

tutankenshta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Whatsapp'ın resimlisi :D :D
whatsapptada resim ve video var ne gerek o şeye? tek çekirdekli ZTE MaxiPLUS5 ile foto yollaması biraz zorluyor sanki... :p video yollarken zorlanmıyor? foto sadece 5Mp...

Son düzenleme:

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Baktığımız zaman sosyal medyadaki toplam paylaşım artmış ama platform değiştirmiş gibi sanki. Duruma göre facebook, twitter, instagram, snapchat hatta LinkedIn gibi mecralarda paylaşıyoruz. Facebooktaki paylaşımın düşmüş olması bunun doğal sonucu bence.

Asıl araştırılması gereken nokta kişi başına düşen toplam paylaşım sayısı bence. Böyle bi araştırma sonucunda daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
whatsapptada resim ve video var ne gerek o şeye? tek çekirdekli ZTE MaxiPLUS5 ile foto yollaması biraz zorluyor sanki... :p video yollarken zorlanmıyor? foto sadece 5Mp...
Alternatifler her zaman iyidir, gereklidir de. Snapchat'te sohbet için fotoğraf çekip, üzerine yazını yazıp gönderirsin. Fotoğrafında karşı tarafta görüntülenme süresini ayarlarsın (1-10 saniye). Alıcı bu fotoğrafı ayarladığın süre boyunca bir kez görebilir. Süre bitince bir daha göremez, açamaz. Ekran görüntüsü alırsa sana bildirim gelir :)
Bildiğin; gizliliğe çok önem veren veya eşini aldatan insanlar için yapılmış bir uygulama :D

Ek olarak: Her hafta güncellenen canlı efektler ile fotoğraflarına veya videolarına efektler uygulayabiliyorsun. Arkadaş çevreniz geniş ve konuşmayı seviyorsanız gerçekten çok eğlenceli oluyor :)

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Whatsapp'ın resimlisi :D :D
Eyvallah... Aslında whatsapp'de kullanmıyacam ama mecbur bırakıyorlar. Adamdam bi belge vs bişey istiyorsun whatsapp'dan atarım hacı diyor :) Ben BBM'i daha çok seviyorum ama onuda doğru düzgün yükleyen yok çevremde. Bir kişde yüklü oda BlackBerry kullanıyor benim gibi ondan :D

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Eyvallah... Aslında whatsapp'de kullanmıyacam ama mecbur bırakıyorlar. Adamdam bi belge vs bişey istiyorsun whatsapp'dan atarım hacı diyor :) Ben BBM'i daha çok seviyorum ama onuda doğru düzgün yükleyen yok çevremde. Bir kişde yüklü oda BlackBerry kullanıyor benim gibi ondan :D

whatsapp varken diğer mesajlaşma uygulamaları kullanılmaz hocam :) ben belge, resim alma gibi durumlarda mail olarak atmalarını söylüyorum :D

WM kim ki zaten :D

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
O telefonu hemen çöpe at. İsmini duymak istemiyorum. Hayatımı zindana çevirdi.
En sonunda dedemden kalma bir çekiçle gömdüm çöpe attım. İphone 5 aldım misssss. Ben mp5e telefon diyordum ip 5 i aldım. Uzay mekii dedim.

Son mesajlar