Pascal ödevim var. Nasıl yapacağım?

Bu konuyu okuyanlar

eishenheimwiki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler benim bir pascal ödevim var ve nasıl yapacağım hakkımda bilgim yok.Ödevimin konusu Programda kelimeler girilecek ve kelimelerin içinden a harfinin kaç tane kelimede olduğunun sayısını vericek acil yardım ederseniz sevinirim.İlginize teşekkürler :)Turbo pascalada yazıyorum kodu ve algoritması nasıl olmalı.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sadece tek bir kelime kontrol etmektedir. Sürekli kontrol için döngü eklemelisin. Turbo pascal 7.0 da denendi.

program a_harfi_bul;
uses crt;
var k, k1:string; i, j:integer;
begin
clrscr;
write('Lutfen kelime girin :');
readln(k);
j:=0;
if length(k)>0 then begin
for i:=1 to length(k) do if k='a' then inc(j);
str(j,k1);
writeln(k+' kelimesinde '+ k1 +' tane a harfi var');
end else Writeln('Bos kelime girildi');
readln;
end.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bence eski ve kullanışsız bir dil pascal bizde gördük sıkıcı..

eishenheimwiki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım [MENTION=39745]sdmh[/MENTION] yanlış anladınız heralde bu şekilde olmayacak mesela 3 kelime girdim ve bu 3 kelime içinde 2 tane kelimede a harfi var program bana diyeceki giridiğiniz 3 kelime içinden 2 tanesinde a harfi var diyecek bu şekilde olacak ilginiz için çok teşekkür edirim acil olursa hani hiç değilse algoritmasıda olabilir yani 1 günüm kaldı :)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
[MENTION=358866]eishenheimwiki[/MENTION] mantık olarak

1. kaç tane kelime girilecekse önce readln ile o kelimelerin okunması yapılacak.
2. Bir döngü sayacı sıfırlanacak ve her kelime teker teker kontrol edilecek en az bir a harfi varsa döngü sayacı artırılacak
3. En son olarak döngü sayacı ekranda yazdırılacak

Yukarıdaki kodda değişklik yaparak istediğin programı yazabilirsin

eishenheimwiki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aklıma bir şey takıldı mesela 2 maddede demişsiniz "Bir döngü sayacı sıfırlanacak ve her kelime teker teker kontrol edilecek en az bir a harfi varsa döngü sayacı artırılacak" bunun hakkında bilgi verebilir misin çünkü kelimelr arasında a yı nasıl aratabilirim ve bunu her kelime için farklı farklı döngülerle mi oluşturmallıyım [MENTION=39745]sdmh[/MENTION]

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Evet her kelime teker teker kontrol edilecek yalnız. Benim yukarıdaki kodda yaptığım gibi her a bulduğunda bir artmayacak. Sadece her kelimede sayac bir artacak veya artmayacak. @eishenheimwiki

program a_harfi_bul;
uses crt;
var k, k1:string; i, j:integer; b:boolean;
begin
clrscr;

// Sadece bir kelime için okuma yapılıyor. Her kelime için ayrı ayrı değişken ve okuma olmalı
write('Lutfen kelime girin :');
readln(k);

//Sadece bir kelime için kontrol kod bloğu her kelime için ayrı ayrı kod blokları yazılmalı
j:=0;
b:=false;
if length(k)>0 then begin
for i:=1 to length(k) do if k='a' then b:=true;
end;
if b= true then inc(j);

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yukarıdaki j:=0 kısmını sadece ilk başta bir sefer kullan. Diğer bloklarda olmayacak. Sonradan farkettim

Son mesajlar