Pardus Ati Radeon Xpress 1100 Ekran Kartı Sorunu

offspring33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.. Ben bir süredir Ubuntu kullanıyorum ve bilgisayarımda sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Bilgisayarım acer aspire 5101 Awlmi. Ubuntu tüm donanımlarımı tanıdı. Bunun üzerine bir de yanına pardus 2009 kurup denemek istedim. Kurumu başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Ancak bilgisayarım grub ekranından sonra siyah ekranda takılıp kalıyor. Araştırmalarımdan bunun ekran kartımla ilgili bir sorun olduğunu öğrendim. Ekran kartım Xpress 1100. Ancak pardusun ati sürücülerini paketten güncellememe rağmen (ya da güncellediğimi sanmama rağmen) sorun hala devam ediyor. Yalnızca güvenli modda çalıştırabiliyorum sistemi. Bir kez tekrar tanı seçeneğiyle açmayı başardım. Ekran kartını mesa olarak görüyordu ve üç boyut desteği yoktu. Şu an ise radeon x200 m olarak görüyor ve artık tekrar tanı da ile yaramıyor. Zorg yazılımını da güncelledim ancak "özgürlük için"deki yazıda belirtildiği üzere herhangi bir güncelleme uyarısı çıkmadı ekran ayarlarına girdiğimde. Yeni bir linux kullancısı olduğumu ve depodan program yüklemekte dahi sorun yaşadığımı göz önünde bulunarak sorunuma çözüm getirebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler...

Not: (Forumu uzun süredir takip ediyorum ancak bu ilk mesajım. Umarım kural hatası yapmamışımdır.)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
pardus ve ati x1100, kader kardeşim benim :D pardus 2009 pre-alpha da vardı bu sorun, normal sürüme kadar halledilemedi malesef :) önünde iki seçenek mevcut, ya birkaç hafta bekleyip 2009.1 sürümünü deneyeceksin ya da biraz uğraşarak bu problemi halledeceksin. seç birini, ikinciyi seçersen yardımcı olmaya çalışırız elbette :) şu iki adrese bakmanda da fayda var tabi:

http://kemalkefeli.blogspot.com/2009/07/pardus-2009-ve-xorg-cilem.html
http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=9820

offspring33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Champion78 Öncelikle yanıtın için teşekkür ederim, kader kardeşim:D Açıkçası kolay pes eden biri değilim, özellikle linux için mücadeleden çekinmem ama dün geceden bu yana tüm okuduklarım ve senin yazdıklarından beklememem gerektiği sonucunu çıkarttım. Verdiğin linklere de bakacağım tabi. Şimdilik ubuntuyla yola devam sanırım. Umarım en kısa sürede bu sorunlar hallolur. Tekrar teşekkürler...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
rica ederim, problem olursa buralardayız, pardus konusunda seve seve yardımcı oluruz :)