Pardus 2011 kurdum gerçekten mükemmel

Bu konuyu okuyanlar

filipiti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Foruma yeni üye oldum linux tada yeniyim.Ara ara linux sürümlerini deniyordum dün ubuntu 11.04 denedim çok sorun yaşadıktan sonra pardus 2011 kurmaya karar verdim ve iyikide kurmuşum.dvd ye yazdığım 1gb tı geçen iso dosyası eksiksiz şekilde kuruldu.Kaptan desteği benim gibi yeni kullanıcılar için harika olmuş ve bu güne kadar yüklediğim linux versiyonlarının içinde pardus 2011in arayüzü gerçekten muhteşem.Malum işletim sisteminide kullanıyorum takas dosyası oluşturmayıda öğrendim sonunda anlıcağınız.Fakat pardus o kadar güzel ki tek bir formatla sadece pardus kullanmayı düşünüyorum şu anda.Biraz daha karıştırıp daha iyi öğrenmeye çalışıcam tübitakı kutluyorum gerçekten mükemmel bir işletim sistemine imza atmışlar.Sanırım çok beğendiğimi ancak bu kadar ifade edebilirim :)

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Pardus şu an KDE masaüstleri arasında birçok büyük dağıtımdan daha hızlı. Ubuntu maalesef son 2 sürümdür kullanıcılara birçok sorun yaşatıyor. Özellikle KDE sevenler için bence ezber dağıtımlardan çok daha kullaılası bir dağıtım. Destek için de birçok alternatifle anlık soru - cevap olayına girebilirsiniz.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz.

mah20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Destek hattı söylendiğinin aksine zayıf bence. 4 tane ayrı foruma - biri kendi sitesi- ekran kartı tanıtma sorunumu yazdım ama kimse bir cevap sunamadı. Ekran kartını tanıtmak gibi bir olayda sorun yaşarsak nasıl kullanalım Pardus'u ?

Gene de ellerine sağlık. Ekran kartı yüzünden işlemciyi sömürmese zevkle kullanırdım. Ubuntu 11.04'le devam... :)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
ATI ekran kartınızla ilgili cevap verilmiş sanırım?

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Destek hattı söylendiğinin aksine zayıf bence. 4 tane ayrı foruma - biri kendi sitesi- ekran kartı tanıtma sorunumu yazdım ama kimse bir cevap sunamadı. Ekran kartını tanıtmak gibi bir olayda sorun yaşarsak nasıl kullanalım Pardus'u ?

Gene de ellerine sağlık. Ekran kartı yüzünden işlemciyi sömürmese zevkle kullanırdım. Ubuntu 11.04'le devam... :)

amd'nin sitesine girerek driver indirmeyi denediniz mi?? :)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
bende ne zman ubuntu kursam ekran karti sorunu yasiyorum. linuxten cok anlamam ama beni en uğrastırmayan mint oldu herseyi kendisi kurdu halletti. ama gel görki yine dönüp dolasip windows7de buluyorum kendimi cünkü hersey onda.:)

mah20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
sudo chmod +x Ati_Sürücü_Dosyası
sudo ./Ati_Sürücü_Dosyası

Sonra kurulum başlar.

filipiti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
msjları okudum bende ne zaman ubuntu kursam additional drivers öğesinde sorun yaşıyordum ya çalışmıyordu pardus 2011 de ekran kartı sorunu yaşamadım ekram kartım nwidia gf 8500 gt.Ayrıca amsn kurup eski bir kameram vardı onuda çalıştırdım ufak bi ses sorunu oldu mikrofondan ses alamayınca çoklu ortam uygulamalardaki pulse audio ses denetiminden ufakbi ayarla kamera ve mikrofonuda çözdüm bunada çok sevindim doğrusu.Tek beceremediğim şey terminalden program yüklemek ona bi türlü kafam basmıyor senelerce windowsta tıkla kur olayına alıştığım için şimdi kod yazmak garibime gitti fakat seneler önce commodore 64 gibi nadide bir bilgisayarda (denmez ama:)) dans eden fare gibi 5000 satırlık ne idüğü belirsiz basic uygulamalarını yazan ben sanırım bunu da öğrenirim.
Sonuç olarak benim düşüncem pardus 2011 kararlı hızlı ve hertürlü program ihtiyacıma cevap veriyor. sorunlar hakkında arama yaptığım zaman mutlaka bi cevap bulabiliyorum.Son kullanıcı için bu tarz şeyler hoş gerçekten. iki işletim sistemi kullanıyorum demiştim şimdi sadece pardus 2011 kurucam gerisine gerek bile görmüyorum...

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pardus şu an KDE masaüstleri arasında birçok büyük dağıtımdan daha hızlı. Ubuntu maalesef son 2 sürümdür kullanıcılara birçok sorun yaşatıyor. Özellikle KDE sevenler için bence ezber dağıtımlardan çok daha kullaılası bir dağıtım. Destek için de birçok alternatifle anlık soru - cevap olayına girebilirsiniz.

Katılıyorum. Ubuntu ve mint te KDE sürümlerinde çok şaşırtan problemler yaşadım.
Mesela dolphin de problem yaşadım. Resmen çalışmadı. xfce nin
Mint 9 ve 10 KDE de farklı program ekle-kaldır programını kullanmış. Kde paket yöneticisi güzel görünmesine rağmen stabil değil. O yüzden synaptic daha kullanışlı çok estetik görünmemesine rağmen.

kde nin partition manager bazen gparted ın yapamadığı fonksiyonları güçlü bir şekilde yapıyor. Fakat komik bir şekilde partition manager de etiket değiştirmek zorlaşıyor.

Pardus ta KDE hızlı çalışıyor. Daha hızlı çalışan aslında open suse.
Open suse de kısıtlı programları olması, suse linux un deneme versiyonu olması, multimedya kodeklerini yüklemekte zorluk olması open suseye ilgiyi bende azaltıyor. yoksa hızlı. Fedora da aynı şekilde Red Hat ın open hali. Aynı kısıtlamalar onda da var.

Pardus un en çok eksiği hata kaydının az olması. Geri bildirim eksikliği giderilmeli. Çok farklı PC lerde kurulup hatalar ortaya çıkarılması ve düzeltilmesi gerekiyor. Donanım uyumsuzluğu şikayetleri çok.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pardus un Atı ekran kartları için daha fazla şikayetler var.
O yüzden nvidia tercihim ta baştan.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
ben pardus da özellikle 2011 de hic bir donanim sorunu cekmedim ve hatta calismayan donanimlari tekrar calistrdi ve söyleye bilirim iyi kivarsin pardus diyorum ve pardus 2011.1 ile su 64 bit li sürümde eksik olan paketlerin yerine gelmesini talep ediyourm wine playonlinux skype aceoneiso gibilerinden ,sunu söylemeliyimki pardus nezaman 2 li versiyon lara gectiginde kullanilir duruma geliyor ayni 2008.2 2009.2 gibi insallah bunda 2011.1 ile bu konuma ulasir

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
2011.1 yakında çıkacak. KDE 4.6.2 ile beraber. Ve de bir çok bugfix.
Hız ve hafiflik konusunda 4.6.2 gayet başarılı.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Gecen hafta Pardus'un son surumunu ben de kurdum tekrardan. Ilk ciktiginda kurduguma nazaran simdi daha hizli calisiyor. Simdilik gayet memnunum. Cok buyuk bir aksilik cikmazsa kullanmaya devam.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Pardus'un da önce kullanıcıya sonra destekçiye ihtiyacı var.
Her kullanıcı yeni bir taraftar ve destekçi demek.
Bu yüzden bırakamıyorum. Ubuntu kullan diyorlar ama ubuntu kullanan ve destekleyen çok.

tahaburak

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bende pardus 2011 dvd'si var. 64 işlemcilerde kuruluyo galiba kuramadım :D

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
4 Temmuz da 2011.1 çıkacak ve son güncellemelere göre KDE 4.6.3 ile gelecek. Bekliyoruz sabırla..

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
benim ekran kartım nvidia gf 7300 go aceba pardus kursam ssorun yaşarmıyım?

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
2011.1'i beklemeni ve denemeni tavsiye ederim. 2011 ile sürücülerde sorun yaşayanlar mevcut.

Son mesajlar