Parca degisikligi ve ardindan gelen sorunlar.

Bu konuyu okuyanlar

wolkman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaslar. öncelikle suanki sistem ozelliklerimi yazmak istiyorum. ve ardından yaşadığım sorunları yazacağım. Şimdiden teşekkürler.!
-Anakart= gigabyte g41m combo (rev 2.0)
-Psu= Everest GX400A 400 watt (max460watt) 80+ bronze
-İşlemci= intel xeon x5450 3.0 ghz (4 çekirdek)
-Ram= 2x 2gb hi-level 1333 mhz ddr3 (çift slot toplam 4gb)
-ekran karti= sapphire rx 460 2 gb 128 bit (tek fan)
-Harddisk= samsung HD322HJ 320 gb/7200rpm/16mb
-Monitör= LG ince ekran eski sadece vga destekli monitör
-Kullandığım işletim sistemi= Windows 7 64 bit home premium service pack 1

Suanki sistemimi yazdığıma göre soruna geliyim.
Bende 230 watt'lik psu ve amd radeon hd 6570 ekran kartı vardı. Psu bozuldu ve ekran kartının fani bozuk olduğu için çok ses çıkarıyordu bende değiştirip yukarıdaki gibi psu ve ekran kartı + hdmi vga dönüştürücü.
eskileri söküp yenilerini taktım ama bilgisayar acilmadan yani ekran gelmeden kendini resetliyordu bayağı bi araştirma ve uğraştan sonra islemri faninin bi ayağınınkırık olması bunu tetikleyebiliyormuş. bende bastırıp açmayı denedim açıldı (yeni fan alacagim). Buraya kadar tamam bi şekilde actim bilgisayarı ekran kartının en günceldriver'ini yükledim. Buna rağmen ekran daki yazılar çok kötü gözüküyordu bunuda araştırarak halletim. Ama bilgisayarda oyun oynamaya çalıştığım zaman
"Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti ve Bu Durumdan Kurtuldu" hatası alıyorum veoyundan atıyor. Genel olarak baktığımdabilgisayarım daha yavaş geliyor bana (rx 460 ve hd 6570 arasında çok büyük fark olmasına rağmen)
ve bir test programı olan speccy ile donanimlarimi kontrol ediyordum işlemcimin ve anakartımın sıcaklığı 85 95 araliginda olduğuna dikkat ettim (kırmızı gösteriyordu) ekran kartım max 35 40gösteriyordu (beyaz).
-------
•Bu sorunlar islemcimin fanindankaynaklanır mi ?
•Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti ve Bu Durumdan Kurtuldu hatasını nasıl düzeltirim ? Format felan mi atmam gerekiyor? ( internette yazan yazan çoğu çözümüdenedim olmadı. Örn; regedit, aero grafikleri kapatma, güç seçenekleri kapatma vb.)
●Ve son olarak 40 50 lirayı geçmeyen 775 pin saglam işlemci fanı onerirmisiniz?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Bu tür problemleri bir şeyler yaparak hallettiğini varsayalım.Yine sağlıklı olmaz.Donanımda bir sorun varsa ileride yine kendini gösterir.Yazılımda bir sorun varsa bu bazen çok uğraş verici ve sıkıcı bir hal alıyor.Klişe gibi gözükebilir fakat tüm donanımların problemsiz olduğundan ve PSU nun yeterli olduğundan emin olduktan sonra formatlayıp temiz bir kurulum, driverler ve gerekli programlar sırasıyla kurulmalıdır.Mevcut sistemin eski ve anakart işlemci destek listesinde şuan kullandığın işlemciyi göremedim sakata gelmemek için BIOS'unuzu da güncel tutmalısınız.BIOS Link.

Bu arada 85-95 işlemci sıcaklığı normal değildir ki kasa kullanıyorsun bu laptop değil.Ultrabook ların bile o kadar ısındıığını görmedim.Formattan önce işlemci macununu yenilemelisin ve bunun gibi bir soğutucu önerebilirim.Sessizdir 60 dereceyi geçmez işlemci ;)

Tüm bu dediklerimi yaptıktan sonra, parça temizliği > BIOS güncelleme > Format > temiz kurulum (driver, programlar) ondan sonra sisteminin sorunsuz çalışması lazım.Hala sorun varsa da donanımdadır.Kullanmış olduğun ekran kartı arızalıdır ya da Driver güncelleme programıyla sürücü indirdiyseniz yanlış sürücüyü indirmiştir.Her zaman sorunlar çözülür biraz kurcalamak, uğraşmak gerek.

wolkman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu tür problemleri bir şeyler yaparak hallettiğini varsayalım.Yine sağlıklı olmaz.Donanımda bir sorun varsa ileride yine kendini gösterir.Yazılımda bir sorun varsa bu bazen çok uğraş verici ve sıkıcı bir hal alıyor.Klişe gibi gözükebilir fakat tüm donanımların problemsiz olduğundan ve PSU nun yeterli olduğundan emin olduktan sonra formatlayıp temiz bir kurulum, driverler ve gerekli programlar sırasıyla kurulmalıdır.Mevcut sistemin eski ve anakart işlemci destek listesinde şuan kullandığın işlemciyi göremedim sakata gelmemek için BIOS'unuzu da güncel tutmalısınız.BIOS Link.

Bu arada 85-95 işlemci sıcaklığı normal değildir ki kasa kullanıyorsun bu laptop değil.Ultrabook ların bile o kadar ısındıığını görmedim.Formattan önce işlemci macununu yenilemelisin ve bunun gibi bir soğutucu önerebilirim.Sessizdir 60 dereceyi geçmez işlemci ;)

Tüm bu dediklerimi yaptıktan sonra, parça temizliği > BIOS güncelleme > Format > temiz kurulum (driver, programlar) ondan sonra sisteminin sorunsuz çalışması lazım.Hala sorun varsa da donanımdadır.Kullanmış olduğun ekran kartı arızalıdır ya da Driver güncelleme programıyla sürücü indirdiyseniz yanlış sürücüyü indirmiştir.Her zaman sorunlar çözülür biraz kurcalamak, uğraşmak gerek.
Teşekkürler dediklerinizi deneyeceğim :)