Parama El Konuldu

jomily

Doçent
Reaksiyon puanı
20
arkadaşlar bu akşam uzerı posta çekı hesabıma para yatırmak ısterken 100 tl lık baknot parama el konuldu.olay şöyle gerçekleştı:atm ye parayı soktuğumda paranıza el konuldu dıye mesaj çıktı.bakıyemı kontrol ettım.para gözukmuyor.hafta sonu olduğu ıçın postaneden kımseyle görüşemedım.müşterı hızmetlerıne sordum ıcralık olup olmadığımı sordular.bende böyle bırşey olmadığını söyledım.sonra bana salı günü genel müdürlüğü aramamı söyledıler.para nın sahte olabıleceğını düşündum.fakat o parayı da başka bankanın atm sınden çekmıştım.şimdı benım aklıma takılan benım bu mağdurıyetımı nasıl ıspat edebılırım.yanı genel mudurluk böyle bır şeyın olamıyacağını söylerse ben ne yapabılırım.sızlerın görüşlerınızı beklıyorum

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Geçmiş olsun, en iyi cevabı genel müdürlüğü arayarak alırsın. Olmadı en yakın merkez PTT'ye git orada sana kesin bir şey söylerler. Paranı da iade ederler.

Oseyto

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Atmlerin hepsinde kamera var.Kamera kaydında parayı yatırdığın halde hesabında para olmadığı anlaşılır diye düşünüyorum...

Jibbs

Doçent
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar bu akşam uzerı posta çekı hesabıma para yatırmak ısterken 100 tl lık baknot parama el konuldu.olay şöyle gerçekleştı:atm ye parayı soktuğumda paranıza el konuldu dıye mesaj çıktı.bakıyemı kontrol ettım.para gözukmuyor.hafta sonu olduğu ıçın postaneden kımseyle görüşemedım.müşterı hızmetlerıne sordum ıcralık olup olmadığımı sordular.bende böyle bırşey olmadığını söyledım.sonra bana salı günü genel müdürlüğü aramamı söyledıler.para nın sahte olabıleceğını düşündum.fakat o parayı da başka bankanın atm sınden çekmıştım.şimdı benım aklıma takılan benım bu mağdurıyetımı nasıl ıspat edebılırım.yanı genel mudurluk böyle bır şeyın olamıyacağını söylerse ben ne yapabılırım.sızlerın görüşlerınızı beklıyorum
merhabalar 2 sene önce bankada staj yaparken benzer vakalarla karsılaştım
hic bir şekilde problem yapma senın yatrdıgın para atmnin çöp kutusunda atmlerdeki çöp kutusu barkodunu okuyamadıgı yırtık vs olan paraları alıp haznesınde sakladıgı bır yerdır ve kartlı işlemlerde parayı içeriye aldıgı andan itibaren seri numarasını kayıt altına alır ve tüm işlemler görülebilr
senin bu problemin üzerine atm yi kontorele gönderilecek olan ekibe bilgi aktarılır ve kasadaki giren çıkan paraların mukayesesi yapılır ve senın extra paran sana iade edilir.

İnterSoft

Asistan
Reaksiyon puanı
0
geçmiş olsun. En iyisi çektigin yüz tl nin atm yerini söyle ve ben başka bi atm ye yatırınca parama el kondu de. Şikayet et kısaca. Bence bi dahakine para yatırır ken parayı kontrol et ve sahte oldugunu örenmek için şu kalemlerden al hani paranın orjinal oldugunu belirtebilen kalem yatırmadan önce yap bence. Tekrar geçmiş olsun =)

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
benim basıma hiç gelmedi bu olay ama hep merak ederdim ne olur böyle bir şey olsa diye, senin sayende bizde öğreniriz inşallah

jomily

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Geçmiş olsun, en iyi cevabı genel müdürlüğü arayarak alırsın. Olmadı en yakın merkez PTT'ye git orada sana kesin bir şey söylerler. Paranı da iade ederler.
hafta sonu,bayram tatılı olduğu ıçın ancak salı gününü beklıcem.teşekkürler
Atmlerin hepsinde kamera var.Kamera kaydında parayı yatırdığın halde hesabında para olmadığı anlaşılır diye düşünüyorum...
kmaeralarda hangı işlemın yapıldığı yanı yatırma-çekme gıbı durumlar tam olarak anlaşılır mı?
merhabalar 2 sene önce bankada staj yaparken benzer vakalarla karsılaştım
hic bir şekilde problem yapma senın yatrdıgın para atmnin çöp kutusunda atmlerdeki çöp kutusu barkodunu okuyamadıgı yırtık vs olan paraları alıp haznesınde sakladıgı bır yerdır ve kartlı işlemlerde parayı içeriye aldıgı andan itibaren seri numarasını kayıt altına alır ve tüm işlemler görülebilr
senin bu problemin üzerine atm yi kontorele gönderilecek olan ekibe bilgi aktarılır ve kasadaki giren çıkan paraların mukayesesi yapılır ve senın extra paran sana iade edilir.
daha öncelerı bırçok kez de para yatırmak ıstedığımde metal tespıt edıldı dıye uyarı verıyordu.parayı atm almıyordu.ama nedense bu sefer paranıza el konuldu dıye ekranda yazı çıktı.aynı olay o gün başkasının başınada geldıyse benım param olduğunu nasıl anlıyacaklar?
geçmiş olsun. En iyisi çektigin yüz tl nin atm yerini söyle ve ben başka bi atm ye yatırınca parama el kondu de. Şikayet et kısaca. Bence bi dahakine para yatırır ken parayı kontrol et ve sahte oldugunu örenmek için şu kalemlerden al hani paranın orjinal oldugunu belirtebilen kalem yatırmadan önce yap bence. Tekrar geçmiş olsun =)

sahte olduğunu sanmıyorum.çünkü elımdekı baknotuda başka bankanın atm sınden çekmıştımj.atm ler heralde sahte para vermezler.kalem olayını tam anlamadım?

İnterSoft

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kalemle parayı hafifçe çzince orjinalse sallıyorum mavi olur sallıyorum sahteyse mor fln olur bende bi yerde birisinin parasını o kalemle kontrol eden parça kontor ve ucuz tel satan bi yerde rastladım o kaleme. Atm herhalde çöpü doldu taştı ıvır zıvırla sahte paraya yer kalmayınca sana verdi yada ne bilem belki de atm para kontrolu yaparken hata yaptı yada... Para eski olabilirdi bilmiyom atm de bi arıza wardır. Önce parayı çektiğin atm ye şikayet et sonra diğerine inş hallolur =)

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Bildiğim kadarıyla atm nin bağlı olduğu şbeye dilekçe yazarak olayı anlatıyosun. Paranın iade edilmesini istiyosun. Banka paranı bi süre sonra iade ediyo. Bu süreç iki aydan uzun da sürebilir, bi kaç günde de alabilirsin.

Jibbs

Doçent
Reaksiyon puanı
3
merak etme hangi saatte hangi işlemi yaptıgın hepsi döküman halinde mevcut
hangi parayı verdgin hangi parayı cektigin seri numarasına kadar belli

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Devlet memurlarının kanunen sahte parayı delip vermeleri gerekir. Örneğin ATM'den değil de gişeden yapsaydın işlemi ve PTT memuru paranın sahte olduğunu tespit etseydi, kağıt delme aletiyle parayı delik deşik edip sana verirdi.

ATM'lerde de parayı tanıyan bir çeşit teknoloji vardır ve sahte parayı algılayabilir. Bazen banknotun deforme olmasından ötürü yanlış algılayabilir; sahte olmadığı halde sahte muamelesi yapabilir.

Başka banka ATM'sinden sahte para çıkabilir mi? Evet çıkabilir. Bazen banka veya banka personeli ellerinde patlayan paraları araya sıkıştırırlar ve hiçbir şekilde ispat edemeyeceğini bildikleri için bunu yapabilirler. Daha doğrusu çoğu kimsenin ispat edemeyeceğini diyelim..

Yapılacak tek şey, o ATM'den sorumlu PTT şubesine gidip istemek olacak, başka bir seçenek yok.

MrBronze

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Git müsürle görüş parra iadesinin mümkün olnayacağını söylerse yasal işlem başlat .