Haber Pandemi döneminde kalp yetmezliği arttı

Bu konuyu okuyanlar

kolaycabul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pandemi döneminde, koronavirüs korkusu ile ertelenen sağlık kontrolleri veya koronavirüsün kalp üzerindeki etkisi, kalp yetmezliği görülme sıklığının artmasına neden olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Okay Abacı, kalp yetmezliği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Kalp yetmezliği, kalp kasının çeşitli nedenlerle olması gerektiği gibi kanı pompalayamaması durumudur. Kalp yetmezliği geliştiğinde, kan ileri doğru pompalanamadığı için özelikle akciğerlerde birikerek nefes darlığına neden olur.

Koronavirüs kalp yetmezliğine neden oluyor!

Pandemi döneminde özellikle hastaların hastaneye başvurularında gecikme nedeniyle kalp yetmezliği sıklığında artış izlenmektedir. Bununla beraber hastalar hastalığın daha ileri evrelerinde hastaneye başvuru yapmaktadır. Bu durum tedavinin gecikmesine ve hastalığın tedaviye yanıtını güçleştirmektedir.

COVID- 19 nedeniyle hastaneye ve yoğun bakıma yatışların ise üçte birinde yeni başlangıçlı kalp yetmezliği tanısı konulmuştur. Virüsün direkt toksik etkisi ve ciddi inflamasyon kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Nefes darlığı dikkate alınmalı!

Aktivite veya sırtüstü yatarken olan nefes darlığı, halsizlik- yorgunluk, ayak ve bacaklarda şişme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, egzersiz kapasitesinde azalma, geçmeyen öksürük veya beyaz- pembe renkli balgama eşlik eden hırıltılı solunum, hızlı kilo alımı, bulantı, iştah kaybı, dikkat azalması kalp yetmezliğinin semptom ve bulguları olabilir.

Kalp yetmezliği pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir!

Kalp damar hastalıkları ve kalp krizi: Kalp damar hastalıkları kalp hastalıklarının en sık görülen tipidir. Ayrıca kalp yetmezliğinin en sık nedenidir. Kalp damarlarının tıkanması sonucu meydana gelen kalp krizinde etkilenen kalp kasları yapması gereken pompalama işlemini yeteri kadar yapamayarak kalp yetmezliğine neden olur.

Tansiyon yüksekliği: Kan basıncı yüksek olursa, kalp kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalacak, bu fazla çalışma zamanla kalp kasının zayıflamasına neden olacaktır. Bu nedenle yüksek tansiyon eğer kontrol edilmezse kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Kalp kapak hastalıkları: Kalp kapakları kanın uygun yönde hareketine izin verir. Çeşitli nedenlere bağlı hasarlanmış kapaklar kalbin çalışmasını zorlaştırıp zamanla kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Kalp kasının hasarlanması: Enfeksiyon, alkol kullanımı, toksik ajanlar ve kemoterapi gibi durumlar kalp kasının hasarlanmasına neden olarak kalp yetmezliği oluşturabilirler.

Kalp kasının inflamasyonu (Miyokardit): COVİD-19 dahil sıklıkla virüslerin neden olduğu kalp kası iltihabı olan miyokardit durumu kalp yetmezliği durumu oluşturabilir.

Doğuştan kalp problemleri: Tedavi edilmemiş doğuştan kalp hastalıkları kalp yetmezliğin nedenleri arasında olabilir.

Ritm bozuklukları (Aritmiler): Anormal ritm bozuklukları kalp atışlarının hızlı atmasına neden olup kalbin fazla çalışmasına, sonuç olarak kalbin iş yükünün artmasına sebep olurlar. Bu da zamanla kalp yetmezliğine neden olur.

Diğer Hastalıklar: Diyabet, AİDS, tiroid hastalıkları, demir veya protein bozuklukları ilgili hastalıkları kalp yetmezliği gelişimine katkıda bulunabilir.

40 yaş üstü erkeklerde daha çok görülüyor!

Yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların özeliklerine bağlı olarak her yaşta görülebileceği gibi sıklıkla 40 yaş üzeri erkeklerde daha sık görülür. Modernleşme ve kentleşme ile birlikte yaşam tarzlarındaki değişiklikler ve artan stres ile birlikte özellikle kalp yetersizliğinin en önemli risk faktörü olan kalp damar hastalıkları artmıştır. Bu durum doğal olarak kalp yetmezliğindeki artışa sebep olmaktadır.

Kalp yetmezliği tanısı için temel başlangıç değerlendirmeleri rutin kan tahlilleri, elektrokardiyogram ve ekokardiyografidir. Hastaların büyük kısmına bu yöntemlerle tanı konulabilmektedir. Daha ileri araştırmalarda koroner anjiografi, MR, BT anjiografi ve biyopsi tanı için gerekebilir.

Tedavi kalp yetersizliğine neden olan risk faktörüne bağlı olarak değişebilmekle beraber, kalp yetmezliğinde ölümleri azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Belli hasta gruplarında kalp pili, destek cihazları kullanılabilmektedir. Bununla beraber hastalığın ilerlediği dönemlerde kalp transplantasyonu gerekebilir.

Korunmada temel kural: Risk faktörlerini ortadan kaldırmak

Kalp yetmezliğinden korunmanın temel yolu risk faktörlerini azaltmaktır. Yaşam tarzı değişikliği ile kalp hastalığının birçok risk faktörünü kontrol altına alabiliriz. Sigara ve alkolün bırakılması, kan basıncı ve kan şekerinin kontrolü, fiziksel olarak aktif kalmak, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve stresin azaltılması ve yönetimine dikkat ederek kalp yetmezliği riskini azaltmış oluruz.

Kaynak: Pandemi döneminde kalp yetmezliği arttı – Sağlık Haberleri (cnnturk.com)

Bilal Takay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok ciddi bir durum bu bence ya geçenlerde bende gazeteaag'de kalp yetmezliği ile ilgili bir haber okumuştum pandemininde etki etmesi cidden kötü olmuş

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Ben aşı olduktan 1ay sonra sanki kalbim sıkışıyormus gibi hissediyorum ufak sıkışmalar oluyor daha önce böyle birşey yoktu işin garibi annemdede kalp sıkışması olduğunu söylüyor 1 haftadır şimdi bu yazıyı okuyunca şüphelerim iyice arttı

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
764
Yo ben turp gibiyim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben aşı olduktan 1ay sonra sanki kalbim sıkışıyormus gibi hissediyorum ufak sıkışmalar oluyor daha önce böyle birşey yoktu işin garibi annemdede kalp sıkışması olduğunu söylüyor 1 haftadır şimdi bu yazıyı okuyunca şüphelerim iyice arttı
Aşının kalbe pek yan etkisi yok. Çok nadiren kalp iltahaplanması görülüyor o da çok ciddi bir şey değil. Yine de bir doktora görünün derim tabi. Spor yapmıyorsan mutlaka yap. Eğer ciddi veya genetik bir sorunun yoksa kalp birden olumsuz belirti göstermez. Uzun zamandır hareket etmiyorsan veya spor yapmıyorsan bunun etkilerini aylar sonra görürsün.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Aşı da kalp zarı iltihaplanması yapıyor. Biontech.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Aşının kalbe pek yan etkisi yok. Çok nadiren kalp iltahaplanması görülüyor o da çok ciddi bir şey değil. Yine de bir doktora görünün derim tabi. Spor yapmıyorsan mutlaka yap. Eğer ciddi veya genetik bir sorunun yoksa kalp birden olumsuz belirti göstermez. Uzun zamandır hareket etmiyorsan veya spor yapmıyorsan bunun etkilerini aylar sonra görürsün.
Spor yapmıyorum ama yürüyüş yapmaya çalışıyorum fırsat buldukça kiloda var biraz ondan kaynaklabileceğinide düşündüm ama daha önce olmuyordu aşıdan sonra olunca öyle düşündüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aşı da kalp zarı iltihaplanması yapıyor. Biontech.
Biontech vurdurmuştum 2 doz bnde

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Spor yapmıyorum ama yürüyüş yapmaya çalışıyorum fırsat buldukça kiloda var biraz ondan kaynaklabileceğinide düşündüm ama daha önce olmuyordu aşıdan sonra olunca öyle düşündüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biontech vurdurmuştum 2 doz bnde
Bende öyle.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
2. doz sonrası nefes darlığı çekmeye başladım. İlk hafta dakika başı öksürürken şu an en aza inmiş durumda ancak hissediliyor. Doktor ise hiçbir şey gözükmediğini söyledi.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Bnde nefes darlığı olmuyor ama hiç kalp sıkıntısı ciddiyse bi doktora gideyim yakın zmanda

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bnde nefes darlığı olmuyor ama hiç kalp sıkıntısı ciddiyse bi doktora gideyim yakın zmanda
Ben geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir kardiyologa göründüm. Kalbim geceleri sıkışıyor, çarpıntı yaşıyor ve hatta sol kolumda uyuşma hissediyordum. Ayrıca sol tarafıma yatamıyordum ağrıdan dolayı. Doktor kalbimde fiziksel olarak bir sıkıntı olmadığını, ancak kalbimin yaşıma göre oldukça güçsüz olduğunu belirtti. Bu sebeple kafein içerikli vücudu hemen uyaran ürünler kalbimde çarpıntı yapmaya başlamıştı. Kahveyi çok seven ben, 2 ay gibi bir süre kahve içememiştim. Randevudan sonra doktor tavsiyesi üzerine uyku düzenimi katı bir şekilde oturttum. Evet, uyku düzeni de kalp sağlığı için çok önemli bir rol oynuyor. Akşam 23 gibi yatıp, sabah 7 gibi kalkmaya başladım. Bu sürede spor yaptım. Yaklaşık 2-3 aylık bir süreçten sonra tüm şikayetlerimden kurtulmuştum. Bu aralar yine uyku düzenim bozuldu ve yine spor yapamadım. Tüm şikayetlerim geri geldi. Tekrardan bir düzen oturtmaya çalışıyorum.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Ben geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir kardiyologa göründüm. Kalbim geceleri sıkışıyor, çarpıntı yaşıyor ve hatta sol kolumda uyuşma hissediyordum. Ayrıca sol tarafıma yatamıyordum ağrıdan dolayı. Doktor kalbimde fiziksel olarak bir sıkıntı olmadığını, ancak kalbimin yaşıma göre oldukça güçsüz olduğunu belirtti. Bu sebeple kafein içerikli vücudu hemen uyaran ürünler kalbimde çarpıntı yapmaya başlamıştı. Kahveyi çok seven ben, 2 ay gibi bir süre kahve içememiştim. Randevudan sonra doktor tavsiyesi üzerine uyku düzenimi katı bir şekilde oturttum. Evet, uyku düzeni de kalp sağlığı için çok önemli bir rol oynuyor. Akşam 23 gibi yatıp, sabah 7 gibi kalkmaya başladım. Bu sürede spor yaptım. Yaklaşık 2-3 aylık bir süreçten sonra tüm şikayetlerimden kurtulmuştum. Bu aralar yine uyku düzenim bozuldu ve yine spor yapamadım. Tüm şikayetlerim geri geldi. Tekrardan bir düzen oturtmaya çalışıyorum.
Hocam malesef uyku düzenim çok bozuk kahve çok içmem hatta ayda 2-3 kez desem yeridir sporda yapmıyorum bunlarda tetikleyebilir dediğin gibi bu ülkede düzenli yaşam olmuyor sıkıntı hrşey en ufak bişeyde sinür stres

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
bende aşıdan sonra sanki kalbimde sorun varmış gibi gelmeye başladı. daha 17 yaşındayım. Uyku düzenim var sayılır. Gece yattığım saat belli değil ama hafta içi hep 6 da kalkıyorum. Spor yapmıyorum kilo olarak sorunum yok. Kahve hiç içmiyorum. tabi sonradan şikayetlerim gitti ama yine de korkuyorum. Ya korona yüzünden kalbimizde sorun olursa?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
bende aşıdan sonra sanki kalbimde sorun varmış gibi gelmeye başladı. daha 17 yaşındayım. Uyku düzenim var sayılır. Gece yattığım saat belli değil ama hafta içi hep 6 da kalkıyorum. Spor yapmıyorum kilo olarak sorunum yok. Kahve hiç içmiyorum. tabi sonradan şikayetlerim gitti ama yine de korkuyorum. Ya korona yüzünden kalbimizde sorun olursa?
Spor yapmak için kilo sorunun olması gerekmiyor. Benim de kilo sorunum yoktu. Bir doktora gitmeni öneririm.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Spor yapmak için kilo sorunun olması gerekmiyor. Benim de kilo sorunum yoktu. Bir doktora gitmeni öneririm.
Kilo yüzünden yaptığımı söylemek istememiştim. Arada virgül olması gerek. Yani çok kilolu değilim demek istedim. Çok uzun süredir olmuyor eğer tekrar olursa kesinlikle giderim.