Özellikle oyun oynamak için uygun bir ekran kartı?

sfakkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle oyun oynamak için uygun bir ekran kartı arıyorum. Diğer işlerimi fazlasıyla görecektir zaten.

İşlemci: Pentium(R) Dual-Core CPU E5300 @ 2.60GHz (2 CPUs), 2.6GHz
RAM: 2 GB
İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate 64 bit
Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3450

Ekran kartımın diğer özelliklere göre düşük olduğunu düşünüyorum bilmem doğru mu. Ekran kartı değil de işlemcin ram'in de az diyorsanız o tavsiyeleri de beklerim. Şimdiden teşekkürler. Genel olarak oyunlarda hiçbir sorun yaşamıyorum, ama bir ara BF3 yüklemiştim acayip sorunluydu. Güç kaynağı da önemli tabi onu da belirtirseniz sevinirim.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
64 bit sistem için tavsiye edilen ram miktarı 4 gbtır yani 2 gb(ddr2 zannedersem) daha alıp sisteme eklemelisin ayrıca ekran kartın günümüz oyunları çalıştırmak için en az hd6850 ve üstü modellerden biri olmalı tabi güç kaynağında(psu)en 550 700w olmalı diye düşünüyorumC=

sfakkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
psu 650w uygundur diye düşünüyorum. Tavsiye için sağol. 4 gb ram'i düşünücem ama ekran kartını daha açık bir şekilde söylerseniz memnun olurum. Hatta link bile olabilir.

4 GB ram'lere baktım da 40 lira civarı görüyorum yanlış mı görüyorum şaşırdım baya çok pahalı bekliyodum. Direk 4 GB taksam olmaz mı peki.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Amacın BF3 oynamak ise;

Medium ayarlar için en az 4gb ram
High için 8gb ram şart.

Ekran kartı olarak bütçe nedir? Yeterse al bir tane GTX680 falan iş yapar!

Bulabilirsen ikinci el GTX560
bulamazsan sıfır olarak şöyle bişey alabilirsin
http://www.teknobiyotik.com/donanim...1gb-192-bit-ddr5-pci-express-ekran-karti.html

Tabiki bu sistemi düzgün çalıştırmak için en az 450-500w adam akıllı güç kaynağı gerekir.
Ben ilerde CPU yu değiştireceğim, daha iyi ekran kartı alacağım, anakartı değiştireceğim, onu yapacağım bunu yapacağım diyorsan 500w üstüne bakmanı tavsiye ederim.
Şimdilik bu fazlası ile iş görür : http://www.teknobiyotik.com/donanim...eco-serisi-500watt-aktif-pfc-guc-kaynagi.html

S

SDN Okuru

SDN Okuru
8 gb ram fiyatları 50-100 arası gördüm ben vatanda. 8 gb ram almayı düşünüyorum o yüzden. güç kaynağını da 600w gibi düşündüm. Bu 3ü iş yapar diye düşünüyorum. 8GB ram+GTX+600w yani. Bütçe tam bilmiyorum ama bütün tavsiyeleri bekliyorum, fiyat çok önemli değil.

sfakkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8 gb ram fiyatları 50-100 arası gördüm ben vatanda. 8 gb ram almayı düşünüyorum o yüzden. güç kaynağını da 600w gibi düşündüm. Bu 3ü iş yapar diye düşünüyorum. 8GB ram+GTX+600w yani. Bütçe tam bilmiyorum ama bütün tavsiyeleri bekliyorum, fiyat çok önemli değil.

Amacım BF3 oynamak değil ama çok kasması yüzünden güncellemek istiyorum özellikleri. İleride oyunlar elbet bunlardan iyi olacaktır çalışması için.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Amacım BF3 oynamak değil ama çok kasması yüzünden güncellemek istiyorum özellikleri. İleride oyunlar elbet bunlardan iyi olacaktır çalışması için.

Şuan piyasada en çok sıkıntı çıkartan oyunlardan birisi BF3
BF3 oynuyorsan, diğerlerinide oynarsın demektir.

GTX550 den aşağısını alma.
8GB ram iyidir.
500w rahat rahat yeter ama ben ilerde bir iki bişey daha eklerim, şuan param ver diyorsan tabiki 600w daha iyidir, PC daha az ısınır.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398

ramlerin ddr2 mi? ddr3 mü? bu farklılılk yaratır anakartında! baktığın 40 tl lik ramler ddr3 tür yanılmıyorsam

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ram bir kere 8 olamsı yetmez en az dd3 1866 mhz olsun 2100 mhz da çok pahalı Ekran kartını işlemciyle uyumlu yap. Mesela Amd Fm ana kartta 4 çekirdek işlemciyle ki işlemci içinde de vga kart var ati chip li , ati 256 bit ddr5 1 gb ve üzeri bir ekran kartı dene shader ayarını düşür yada sıfırla uçarsın. yalnız ekran kartı biti en az 256 olsun hatta paran yetecekse 384 bit ddr 5 alsan daha iyi olur ama parasıda iyi olacaktır yani.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Şİmdi vatana baktım DDR3 iyi fakat stokta yada listedekilerin hepsi 1333 ya da 1600 mhz bence artık 1866 dan az alma seneye bi damı ram alcan alabilirsen 2100 al . Arada çok fark olacaktır5. Tabi anakart ve işlemci de önemli Geri teknolojide hız çok artmaz fsb 2000 ise olmaz aamd fm1 sistem ise seninki 5000 de çalışıyor fsb tek kusur shader onu düşürü ya da devre dışı bırakırsın tüm oyunlarda uçarsın bence.

sfakkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim ram dd2 mi bilmiyorum ama vatanın sitesindekilerin çoğu ddr3. dd2 dd3 bu konu hakkında fikrim yok :D 8 gb dd2 yok sitesinde, 8 gb dd3 var. Bu konuyu anlatırsanız sevinirim.

Bir de benim ekran kartım ATI yani nvidia aldım diyelim sorun olmaz değil mi?

.45 ACP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ramlerin yuzde bir milyon ihtimal ddr2'dir.bulunur piyasada ddr2 ama elindeki ramlerle uyumlu calisir mi supheli.2x2 ddr2 kit alsan cok pahali.e5300 uzerine yatirim yapiyorsun.gtx560'a yetmez ki islemcin.gtx560 alinmaz 7850 varken.para yatirma bence sen o makineye sat yenisini kur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence gtx 560 tam uyumlu olur ama anakartınla uyumlu olurmu şüpheli güç kaynağı ise diğerlerinin dediği gibi 600W olursa daha güzel ram in ise bence bu rama ALLAH RAHMET EYLESİN

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
300 liran varsa kralsın Git hd4850 al 190 lira filan , oyun için optimize edilmiş bi kart 100 lirayada power al 400lük
Oynamadığın oyun kalmaz benim dandik kasada 128bit ekran kartı var 512lik 2gb ram var ddr2 dualcore e5300 ama gta4 oynuyorum hiç gerek yok 1000 liraya filan.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
300 liran varsa kralsın Git hd4850 al 190 lira filan , oyun için optimize edilmiş bi kart 100 lirayada power al 400lük
Oynamadığın oyun kalmaz benim dandik kasada 128bit ekran kartı var 512lik 2gb ram var ddr2 dualcore e5300 ama gta4 oynuyorum hiç gerek yok 1000 liraya filan.

selam kardeşim. ben SAPPHIRE HD 6770 almayı planlıyorum sistemim: intel core duo2 1.80 ghz 2gb. GHZ'yi oc yaptırarak 3,50lere çıkaracağım. Ekran kartım hakkında düşüncelerini bekliyorum. Birde rami yükseltmeme gerek var mı?

(FIFA13'ü high'ta oynayabilir miyim dediklerimi yaparsam?)

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
selam kardeşim. ben SAPPHIRE HD 6770 almayı planlıyorum sistemim: intel core duo2 1.80 ghz 2gb. GHZ'yi oc yaptırarak 3,50lere çıkaracağım. Ekran kartım hakkında düşüncelerini bekliyorum. Birde rami yükseltmeme gerek var mı?(FIFA13'ü high'ta oynayabilir miyim dediklerimi yaparsam?)

Ram'in makinaya pek etkisi olmuyor işlemciyle ekran kartı daha büyük rol oynuyor işlemcinin modelini söyleyebilirmisin ayrıca ekran kartın 128bit bu sıkıntı yaratabilir full çözünürlükte oynayamazsın ama düşük seviyede rahat çalıştırır.

x0kanx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam kardeşim. ben SAPPHIRE HD 6770 almayı planlıyorum sistemim: intel core duo2 1.80 ghz 2gb. GHZ'yi oc yaptırarak 3,50lere çıkaracağım. Ekran kartım hakkında düşüncelerini bekliyorum. Birde rami yükseltmeme gerek var mı?

(FIFA13'ü high'ta oynayabilir miyim dediklerimi yaparsam?)
ole stock fanla 1.8 ghz dan 3.5 ghz overclock yaparsan yandın demek 1.5 ghz ne kadar fark eder sıcıklakta farkındamısın. işlemci yandımı tamam en az bak en az 150 tl para harcarsın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ram'in makinaya pek etkisi olmuyor işlemciyle ekran kartı daha büyük rol oynuyor işlemcinin modelini söyleyebilirmisin ayrıca ekran kartın 128bit bu sıkıntı yaratabilir full çözünürlükte oynayamazsın ama düşük seviyede rahat çalıştırır.

intel core duo 2 4300 yaziyor.. dedigim gibi 650 w güç kaynağı alacağım, asus gtx550 veya sapphire 6770 alacağım. ghzyide 3,0'lara cikaracagim. bu dediklerimi yaparsam yine high'da oynayamaz miyim dedigim sistemde fifa12yi highta ufak kasmalarla oynuyordum kasmaların sebebide psunun güçsüzlüğüydü en sonunda ekran kartım yanmıştı o zaman ki ekran kartım ati radeon hd3600 dü. dedigim seylerle high'de oynarim diye dusunuyorum.

ole stock fanla 1.8 ghz dan 3.5 ghz overclock yaparsan yandın demek 1.5 ghz ne kadar fark eder sıcıklakta farkındamısın. işlemci yandımı tamam en az bak en az 150 tl para harcarsın

650 w. yeni güç kaynağı alacağım? gerekirse 700 bile olur.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Aynen öyle stock fanı bırak bende 150 $ dolarlık fan var o.c. yapmaya korkuyoruz zaten köpek gibi çalışıyor yapmaya gerek yok amaç zevk.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadşlar ben bf3- gta ıv- nfs run vb oyunları oynamak istiyorum ne tür özellikler önerirsiniz
?

thepope

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim git İntel 1155 pin anakart al vatanda 100 tl sonra tercihine göre bi Pentium G645 veya Pentium G860 İşlemci Al 140 bşrş 160 tl diğeri Exa bilgisayarda ram çok ucuz 35tl 4gb ram var sana tavsiyem 2 tane 4 gb ram al 6870 veya 6850 ekran kartı al arasında çok fiyat farkı varsa 6850 al (Ben 6850 kullanmış biri olarak Full Hd de açmayacağı oyun olmadığını ve gayet sessiz çalışıtığını + Boşta 16 watt güç tüketimiyle çok tasarruflu bir model olduğunu söyleyebilirm )
İşlemciyi neden intel tavsiye ettin dersen Amd bu aralar işlemci sektöründe sorun yaşıyor İntel Aldı Başını gidiyor ve sana dediğim anakart ile İleride çıkan 22 nm işlemcileri bile kullanabilirsin dediğim gibi Her türlü konuda elimden geldiğince sana yardımcı olurum
Ayrıca Senin Bilgisayarından Maks Performans Alacağın Ekran Kartı Radeon 5670 Dir ve 116 liraya vatan bilgisayarda şu an var sen o pcye gidip 6850 takarsan işlemcin ve diğer bileşenlerin zayıf kalır

mukemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
power color 6870 kullanıyorum ve şu zamana kadar fullde oynamadığım oyun yok...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
DDR3 1333mhz'le 1866 arasinda pek hiz farki yok. Olsa bile bunun asla farkina varmazsiniz. Ayrica BF3e 4gb yeterde artar bile. Kendim 4gb kullandigim icin bunu söylüyorum. Evet 8gb gelecege yatirim yapmak icin iyidir ama bf3 icin gereksiz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Iyide arkadas özellikle BF3 icin ekran karti ariyor. HD 5570 maalesef o oyunu oynamak icin elverisli degil. Tetris oynamak istiyorsa buyursun alsin :)
[MENTION=296580]sfakkurt[/MENTION]

Aldigin ekran karti islemcine uygun olsun. GTX 560 ve o civarda kartlar alman sana bi avantaj saglamaz. Islemcin cok yavas, bu sebeple ekran kartinin hizli calismasinida engelliyecektir. Parani bosa savurmus olursun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:crying:geforce gtx 260 öneriririm ram in az değil benimki 512 mb ama oyunlar yine de açılmıyor dediğim ekran kartını alırsan yüksek performans ve oyunlardan iyi sonuç verir:biggrin:

topsecretkursad

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bunları birini daha yazmıştım inan bana anakartın çok eski psu da 500 watt olmalı 700 watt çok kaçar elektrik faturan tavan yapar

işlemcinin eski ama fena olmadığını düşünürsek ekran kartın 3400 yerine 3600 veya 3800 olsaydı seni idare edebilirdi ama şu durumda ben sana 3800 den daha güçlü ve direct x 11 li ekran kartı öneririm ancak ramini değiştirmeni öneririm ancak işlemcin ne kadar benim vereceğim ekran kartını yavaşlatacak olsada önerim onu daha fazla kullanabilirsin ancak overclock dene bence ona (2.86 hatta 3.06 ya çıkarmayı dene büyük katkısı olur)bütçeni belirtmediğini düşünerek pahalıdan ucuza (çok güçlü karttan güçlü karta doğru) sıralıyacağım

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=63501 (tüm oyunları full hd yüksek ayar(çoğu oyun için ultra ayarda)antialiasing açıkken (4x 8x)en az 45-50 fps alırsın)(ultrada full hd de hepsini 30 fps de açar en az)(fiyat/performans kİng)

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=66325

(aynı şekilde o kart ne kadar oyunları ultrada açarsa buda hepsini ultrada 30 fps oynatır (akıcı oyun)yalnız bir önceki nesil 2011 e ait direct x 11.1 yerine 11 ve birazdaha fazla ısınıyor benzer ses seviyeleri var)

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=66335

onlardan daha güçsüz 256 bit yerine 128 bit ama buda yüksek ayarlar full hd de (bazıları ultra) 30 fps (akıcı) verir

bunlardan ikisi üst 7790 ise orta seviyelerin kralı

(burdan sonra vereceğim kartların hepsi bf 3 ü yüksek ayarlar full hd de 30 fps üstü veriyor)

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=63626

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=61105

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran...spx?I_ID=57532

bu kadar (ama bu kartlardan memnun kalcağına sonuna kadar eminim ancak işlemcinin bu kartları engellememsi için overclock yap bence ve rami en az 4 gb yap bak o işlemciyi bence daha yeni bir anakarta tak garip şekilde anakartın direct x9 ile üretilmiş olduğunu söylüyor ve 4gb max ram var

http://www.msi.com/product/mb/G31M3-...ml#/?div=Basic

tam emin olmamakla beraber bu kartla tam uyumluluk gösterecektir

http://www.vatanbilgisayar.com/Anaka...spx?I_ID=55964

ve bu kartlardan hangi kartı alırsan al güç kaynağı ihtiyacın olacağı için 500 watt lık bir güç kaynağı almalısın

ve ram 8 gb alabilirsin yanlış anlama bu kadar uzun yazmamın sebebi yardımcı olmak bu bilgisayarın parçaları çok eski bu nedenle söyledim