Oyuna Girdikten 5 Dakika Sonra Donma Sorunu

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monster Abra A5 v11.1 model bir dizüstü bilgisayar sahibiyim. Bilgisayarın özelliklerini aşağıda listeliyorum:
  • 7.Nesil Kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ İşlemci
  • 16GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz RAM
  • 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 GPU
  • 1 TB HDD
Yaşadığım sorunu şöyle açıklayayım:
Bilgisayarı normalde kapatmıyorum, akşamları yatmadan önce ekranı kapatıp uyku moduna alıyorum. Ertesi gün tekrar kullanımda kapağı kaldırıp oturum açarak kullanmaya devam ediyorum. Ancak CS:GO'ya girdikten 5-10 dakika sonra oyun donuyor. "Windows" tuşuna tıkladığımda aşağıdan başlat çubuğunu görebiliyorum. Başlat düğmesine tıklayarak başlat menüsünü de açabiliyorum. Ancak başlat çubuğundan Görev Yöneticisini açmaya çalıştığımda açılmıyor. Bu durumdan çıkmanın yolu bilgisayarı yeniden başlatmak veya oturumu kapatıp açmak oluyor. Oturumu kapatıp açtıktan sonra oyuna girdiğimde kesintisiz saatlerce oynayabiliyorum. İlk kullanımda bilgisayarın kapağını kaldırıp açtıktan sonra, oyuna girmeden oturum kapatıp açtıktan sonra oyuna girdiğimde de kesintisiz saatlerce oynayabiliyorum. Yani bana mutlaka oturumu kapatıp açtırıyor.

Bu sorun birkaç hafta önce başladı. Bu süreçte de sadece CS:GO oynadım. Dün akşam PUBG denedim. Oyuna girmeden önce yine oturumu kapat/aç yapmıştım. Ancak PUBG'de yine 5-10 dakika sonra oyun dondu, Windows tuşu ile başlat çubuğunu getirdim ve yine oturumu kapat/aç yaparak oyuna devam ettim. PUBG'den sonra CS:GO girdim, oyuna girdikten 5-10 dakika sonra CS:GO yine takıldı, yine oturumu kapat/aç yaparak devam edebildim. Normalde bir kere kapat/aç yaptıktan sonra kesintisiz saatlerce oynayabiliyordum.

Bilgisayarı 2 hafta kadar önce başka kozmetik ve yazılımsal sebepler dolayısıyla teknik servise göndermiştim. Servise göndermeden kısa süre önce bu sorunum başlamıştı. Serviste Windows'u formatlayıp yeniden kurulum yapmalarına rağmen bilgisayar geldiğinde aynı sorunum devam ediyor.

Yazı biraz uzun oldu farkındayım ancak başka türlü anlatamazdım. Fikri olan arkadaşlardan çözüm önerilerini bekliyorum.
Herkese iyi günler.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,224
Driverlari nasil guncelliyorsun?

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Merhaba Ferhat,

Terminale "driverquery –v" yazıp çıkan kod satırının görselini paylaşır mısın? 3. Parti bir şey varmı ya da driver ile mi ilgili bir bakalım.

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eve gidince paylaşacağım. Saat 19:00 civarı paylaşmış olurum @BlackTSix

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Ferhat,

Terminale "driverquery –v" yazıp çıkan kod satırının görselini paylaşır mısın? 3. Parti bir şey varmı ya da driver ile mi ilgili bir bakalım.

Tekrar merhaba, söylediğiniz işlemi yaptım ancak onlarca satırlık bir sonuç çıktı, hepsinin ekran görüntüsünü almam pek kolay görünmüyor veya hangi satırın ekran görüntüsünü almam gerektiğini bilemedim. Dilerseniz alpemix veya teamviewer ile bağlantı yapabiliriz. Çıkan sonuçları öyle inceleyebilirsiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Driverlari nasil guncelliyorsun?

Afedersiniz sizin yorumunuzu yeni farkettim. Gün aşırı şekilde windows güncellemelerini ve aygıt yöneticisinden driver taramalarını yaptırırım. GPU driverını Nvidia Experience indiriyor.

Son düzenleme:

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,224
Tekrar merhaba, söylediğiniz işlemi yaptım ancak onlarca satırlık bir sonuç çıktı, hepsinin ekran görüntüsünü almam pek kolay görünmüyor veya hangi satırın ekran görüntüsünü almam gerektiğini bilemedim. Dilerseniz alpemix veya teamviewer ile bağlantı yapabiliriz. Çıkan sonuçları öyle inceleyebilirsiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Afedersiniz sizin yorumunuzu yeni farkettim. Gün aşırı şekilde windows güncellemelerini ve aygıt yöneticisinden driver taramalarını yaptırırım. GPU driverını Nvidia Experience indiriyor.
Korsan vb. yazılım kullanıyor musun?

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,224
Hayır, windows, office tamamı lisanslı ürünler. Korsan oyunum bile yok.
Saçma gelebilir ama Windows 10 1709 sürümünü dener misin?
Ben 18xx kullanırken sistemden verim bile alamıyordum. Ssd elverse Windows 7 kuracağım ama o da ayrı bir dert.

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saçma gelebilir ama Windows 10 1709 sürümünü dener misin?
Ben 18xx kullanırken sistemden verim bile alamıyordum. Ssd elverse Windows 7 kuracağım ama o da ayrı bir dert.
1709 sürümünü nereden edinip kurabilirim? Bir de otomatik windows güncelleştirmeleri yapıldığında yine 18XX sürümlere geçmeyecek mi?

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tekrar merhaba. Konu ile ilgili bir fikri olan var mı acaba?

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tekrar merhaba. Konu ile ilgili bir fikri olan var mı acaba?

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122

Anlıyorum ekran görüntüsü alamıyorsanız, verilerin çıktısını iletebilirsiniz.

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@BlackTSix Tüm ekran görüntülerini sayfa sayfa ekliyorum.

İkinci partiyi gönderemedim. 10 resime izin veriyor. Araya bir mesaj gelirse, ikinci partiyi göndereceğim. 5 resim daha var.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    294.4 KB · Görüntüleme: 735
  • 2.png
    2.png
    320.9 KB · Görüntüleme: 698
  • 3.png
    3.png
    315.6 KB · Görüntüleme: 665
  • 4.png
    4.png
    316.8 KB · Görüntüleme: 344
  • 5.png
    5.png
    346.7 KB · Görüntüleme: 695
  • 6.png
    6.png
    304.9 KB · Görüntüleme: 576
  • 7.png
    7.png
    314.3 KB · Görüntüleme: 642
  • 8.png
    8.png
    309.6 KB · Görüntüleme: 648
  • 9.png
    9.png
    294.7 KB · Görüntüleme: 354
  • 10.png
    10.png
    311 KB · Görüntüleme: 416
Son düzenleme:

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
"Ekran kartı driverı" hatalı yüklenmiş gözüküyor ve "KERNAL Eror" sebebiyle oyunda donma meydana geliyor. Oturum kapatıp açmak kernal'ı yeniden başlattığından hata düzeliyor. Kernalı manuel başlatarak çözüm sağlanabilir. Ekran kartınıda manuel olarak kurun genelde bu hata hızlı yükleme seçeneğinde gerçekleşmekte. Temiz kurulum (format) ardından doğru kurulumla kesin çözüme ulaşmak mümkün. Eğer kayıt defteri düzenlemeyi biliyorsanız, kernal kapandığında yeniden başlatması için parametre ilkelerini paylaşabilirim.

Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarda yazılımsal bir hata olabilir mi acaba? İlk aldığınızdan beri temiz kurulum yaptınız mı yani?

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Ekran kartı driverı" hatalı yüklenmiş gözüküyor ve "KERNAL Eror" sebebiyle oyunda donma meydana geliyor. Oturum kapatıp açmak kernal'ı yeniden başlattığından hata düzeliyor. Kernalı manuel başlatarak çözüm sağlanabilir. Ekran kartınıda manuel olarak kurun genelde bu hata hızlı yükleme seçeneğinde gerçekleşmekte. Temiz kurulum (format) ardından doğru kurulumla kesin çözüme ulaşmak mümkün. Eğer kayıt defteri düzenlemeyi biliyorsanız, kernal kapandığında yeniden başlatması için parametre ilkelerini paylaşabilirim.

Sayın @BlackTSix ,
Buradan hızlı cevap alamayınca bilgisayarı tekrar servise gönderdim. Bakalım çözebilecekler mi? Sonucu size de bildireceğim. İlginiz için teşekkürler.

Bilgisayarda yazılımsal bir hata olabilir mi acaba? İlk aldığınızdan beri temiz kurulum yaptınız mı yani?

Sayın @Teknolojibağımlısı ,

Bilgisayar ilk alındığında freedos'tu, lisanslı windows ile temiz kurulum yapıldı. Teknik servisten de temiz kurulum yapılarak gelmişti. Ancak sorun devam ediyordu.

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Sayın @BlackTSix ,
Buradan hızlı cevap alamayınca bilgisayarı tekrar servise gönderdim. Bakalım çözebilecekler mi? Sonucu size de bildireceğim. İlginiz için teşekkürler.
Malum yoğun çalışma şartları aslında olabildiğince sık bakmaya çalışıyorum. Bakalım servis ne diyecek. Büyük ihtimalle donanım değişikliği diyeceklerdir sonra yeni sistem kurup gönderirler :) Cevabınızı bekliyorum. Geçmiş olsun tekrardan.

F8rhat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rica ederim kolay gelsin. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Umarım öyle yada böyle çözülür. Bir dünya para verdiğimiz cihazda 6 ayda böyle sorunlar çıkması can sıkıcı oluyor.