"Oyun Yapımı" ile ilgili bir bölüm

Bu konuyu okuyanlar

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sanırım, hepimiz Türkiye'de ki oyun yapımcılığının ne kadar düşük olduğunu, geliştirilmeye başlanılması gerektiğini biliyoruz. Sanırım " oyun yapımcıları ", o kadar fakir ki doğru düzgün bir konuşma platformu, yardım platformu bile açmamışlar. ( haklılar, bende türkiyede ki tek oyun yapıcısı olup tek parayı kazanmak isterdim )

Ve yine sanırım, hepimiz Türkiye'de ki " oyun yapımcılığı " kavramı kişilere sorulduğunda, yarısından çoğunun vereceği cevabı biliyoruz. " Yaa, bi tane program var, iki üç tane resim var. Bu resimleri koyuyosun bilgisayara, sonra hazır yerler var yerleride şey yapıyosun bişey oluyo. Sonra 2-3 tane de bölüm ekliyolar ve böyle oluyo işte " vesaire, vesaire cevaplar..

Bu bilgisizlik üzerine, ben artık tahammül edemeyip SDN forumdan böyle bir istekten bulunuyorum. İnsanları bilinçlendirmek, ve "belki" oyun yapımcılığını geliştirmek amaçlı böyle bir alt başlık açılmasını kendimce istiyorum..

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Valla süper fikir
ben de tazimde 3 boyutlu bir oyun motoru kullanıyorum, tezden sonra bir oyun işine girebilirmiyim bilmiyorum ama gelişmesi gereken bir alan ve yeni yetenekler kazandırmak lazım...

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Valla süper fikir
ben de tazimde 3 boyutlu bir oyun motoru kullanıyorum, tezden sonra bir oyun işine girebilirmiyim bilmiyorum ama gelişmesi gereken bir alan ve yeni yetenekler kazandırmak lazım...

:) Aklımda, SDN'den oyun yapımı ile ilgilenen kişileri toplayıp hem bi ortam sinerjisi yaratmak, hemde bildiklerimizi öğretmek bir grup oluşturmak gibi fikirlerde var. İnşallah herşey zamanla olur diyorum.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
"doğru düzgün bir konuşma platformu, yardım platformu bile açmamışlar."

Ya sen görmedin, ya da görüp de beğenmedin?

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
"doğru düzgün bir konuşma platformu, yardım platformu bile açmamışlar."

Ya sen görmedin, ya da görüp de beğenmedin?

Ben gördüm, ama farklı farklı sitelerin aynı dersler ve aynı başlıkla açılmış konularıyla birlikte gördüm. 2 haftada bir cevap verilen, verilen cevapta " havalı " tribine giren site sahiplerini gördüm. Aslında beğenmedim olarakda adlandırılabilir tabi ki, ama herkesin aynı seviyede sayıldığı bir toplumda kimse fazla üstünlük taslayamaz değil mi?

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bunun ilerleyeceğini sanmıyorum.Bir bilişimci olarak gördüklerim,diğer yazılım sitelerinde kurulmak istenen/kurulan bölümlerin hiçbiri birşey yapamadı.Bu iş uzaktan olabilecek bir iş değildir.Ayrıca buraya oyun programlama bölümü açmak sanki siteye uymuyor gibi.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aslında beğenmedim olarakda adlandırılabilir tabi ki, ama herkesin aynı seviyede sayıldığı bir toplumda kimse fazla üstünlük taslayamaz değil mi?

Beğenmemekte haklı olabilirsin, tabi hangi siteleri gördüğünü bilmediğim için bir şey diyemem. Ama herkesin aynı seviyede sayıldığı bir toplum da bilmiyorum açıkçası.

Bir de şu var, trgamer'da yapılan yorumlardan bir tanesi:

2 macintosh, iki program alan oyun yapar oldu. Bu krizde onun bunun eline bakmaya muhtaç edersen kendini, sonra böyle kötülersin şirketi. Sizine 1 saat görüşmemiz oldu daha geçen ay. Şartlarımızı kabul ettiniz. Şimdi hemsuçlu, hem güçüsünüz. Bu şekilde iftira atmak size yakışmadı. Kimsenin emeğinde gözümüz yok.

Saygılar,
GGC...

Link vermiyorum, ama o başlık altında çok ilginç yazışmalar da dönmüş. Oyun yapmayı bu kadar küçümseyen, büyük şirketlern oyunları için de "çıksa da indirsek" anlayışından biraz olsun öteye gidilmedikçe pek de destek ve gelişme görülemez gibime geliyor.

Aslında 2 Macintosh, iki prorgam bence çok iyi bir başlangıç. Kaldı ki ben bir Notepad++ bir de Visual Studio kullanıyorum. İki tane de macintosh'um yok, Vista'nın 2.8 verdiği bir HP'im var. Ha elle tutulur bir nanem yok o ayrı tabi :sweatdrop:

SDN'de böyle bir bölüm açılmasını isterim; ama geleceğini pek de parlak görmüyorum. Ancak idealist bir moderatör olursa bölümün başında, o zaman olur gibi :saddam:

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
2 macintosh'u olan oyun yaziyor.
ilginc bir iddia :)
Heralde macintosh icin hic oyun olmamasinin sebebi bu olsa gerek.
Bir oyun sadece gorsel arayuz ve 3B modellemeden ibaret ve bunu macintosh uzerindemi yapiyoruz?
Baslik acan arkadasa saygisizlik etmek istemem lakin;

...Ve yine sanırım, hepimiz Türkiye'de ki " oyun yapımcılığı " kavramı kişilere sorulduğunda, yarısından çoğunun vereceği cevabı biliyoruz. " Yaa, bi tane program var, iki üç tane resim var. Bu resimleri koyuyosun bilgisayara, sonra hazır yerler var yerleride şey yapıyosun bişey oluyo. Sonra 2-3 tane de bölüm ekliyolar ve böyle oluyo işte " vesaire, vesaire cevaplar..

Su cumlesi tamamen kisisel dusunce(ler) ve nesnel degil.
Bir defa bir iki tane oyun yapan program yok 2-3 tane resim ve bolum ekleyerek ancak packman yapabilirsiniz.
Bu sizin dediginiz Quake gibi acik kaynak kodlu oyun motoruna sahip oyunlarin editorlerinde yapilmis oyun moderatorlugunden baska birsey degil.
Oyun yazmakla/programlamakla alakasi yok. ( Boyle bir cumle bile sakat aslinda )
Hazir bir oyunun editoru ile senaryo hazirlamak bile o kadar basit bir is degil ama bir cogu bunun kolayina kacip hazir modlari modifiye ediyor ve oyun programcisi oluyor.
Ama o kisilere su sorulari sorsak ne derlerdi acaba...
Oyun motoru yazmak ne demektir?
Yapay zeka nasil olusturulur?
DX apileri nasil kullanilir?
OpenGL'den nasil faydalanilir?
Ses uzmanligi nedir?
Senaryo nasil hazirlanir?
3B modellemesi nasil yapilir?
Grafikerlik yeterlilgi lazimmidir?
Artirilabilir...

Yani bu is forum alt basligi ile olmaz,
Crytek olmak isteyenlerin bundan daha fazlasini yapmasi gerek.
Ozellikle Crytek'in 3D artistine es deger olmasada yarisi kadar uzman birini bulsaniz bile gerisi gelir. Tabi buna niyetlenen kisininde DirectX ve C/C++ konularinda uzman olmasi gerektigini soylemeye gerek yok.

Imkansizmi?
Hayir ama bunun ilk adimi platform olusturmaktir forumda baslik acmak degil.
bu basligi acan arkadas bu isle gercekten ilgileniyorsa Milliyetcilik mantigini kaldirip bu isle gercekten ilgilenen o/s platformlari gezmesini tavsiye ederim. Hem tecrube kazanir hemde ilk adimlarini atmis olur.
Aksi halde elinde sadece Turk bayragi kalir.

Bu konuda en buyuk eksiklik insanlarimizin yazilim ve programcilik konularina hevesli olmamasi. Karsimizda bu isi hobi olarak yapanlar var.
Cani istedigi zaman 1000 dolar degerinde program yazabilecek adamlar bu isi zevk icin yapiyor. Bunun en iyi yolu programciliga heves etmek hangi dil olursa olsun. C ve C++, C#, Basic / Visual Basic, Delphi gibi bir cok dil ogrenilmesi helede yabanci dili olana hicde zor degil.
Bence asil desteklenmesi gerekende bu yani yazilim gelistirme ve programcilik uzerine. Ama yinede bu bile basarisizliga mahkum cunki bunun icinde platform sart. Lakin yinede ses bile getirmesi yeterli.

Saygilar,

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Imkansizmi?
Hayir ama bunun ilk adimi platform olusturmaktir forumda baslik acmak degil.
bu basligi acan arkadas bu isle gercekten ilgileniyorsa Milliyetcilik mantigini kaldirip bu isle gercekten ilgilenen o/s platformlari gezmesini tavsiye ederim. Hem tecrube kazanir hemde ilk adimlarini atmis olur.
Aksi halde elinde sadece Turk bayragi kalir.Saygilar,

Anlatmak istediğimi pek fazla anlamadığın için bu güzel yorumunu sergilemişsin, yinede teşekkür ederim bazı söylediklerime katılmışsın.

Türkiye'den Fransa'ya yürüyerek gittiğini düşün, bu herkes için bi imkansızlık teoremidir ama eğer ki sen içinde " yapacağım " dersen bunu yapmaya başlarsın. Yapmaya başlamak için, yapacağın tek şey sadece " ilk adım " dır. İlk adımı attıktan sonra başına umduk veya ummadık herşey gelebilir, yorulduğun zamanda dinlenmek ve zamanı geldiğinde otostop çekip yürümekten az birşey kurtulmak. Ama yinede hedefine ulaşmayı tercih edersin. Senin için " doğru " olan budur, ve içinde ki doğruları yapmak için uğraşırsın.

Herşeyin bir ilk adımı vardır, shiftdelete'de " Oyun Yapımcılığı " veya " Program Kodlamacılığı " hakkında bir "thread" açılması bile bir ilk adımdır değil mi? Ben ilk adımı atıp yolda tek başıma kalmak için değil, ilk adımı attığımda arkamda gelecek bazı insanlar olması için böyle birşey düşündüm.

Milliyetçilik duygusu derken neyi kastettiğini tam olarak anlamadım, fakat kastettiğin " sen birşeyler öğren, sonra git Amerika'da falan da şirket bulursun " gibi birşeyse; bunu yapabileceğimi zaten biliyorum. Ama "halk" dediğimiz birim gelişecekse, bilmemne adlı şair gibi Amerika'dan değil Türkiye'den gelişsin.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Mesajimi yanlis anlamissiniz polemik olmamasi icin cevap yazmayacagim.
Saygilar.

knightx

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
:) Aklımda, SDN'den oyun yapımı ile ilgilenen kişileri toplayıp hem bi ortam sinerjisi yaratmak, hemde bildiklerimizi öğretmek bir grup oluşturmak gibi fikirlerde var. İnşallah herşey zamanla olur diyorum.

bence çok güzel bi fik,ir sonuna kadar destekliyorum programcılık veya oyun yapımcılığı hakkında azda olsa bi bilkgim var hiç program kullanıpta yapmadım fakat böyle bir ortam olursa elimden geldiği kadaryıla yaparım oyun sevdiğim bir iş olduğu için onu yapmakta çok güzel olacaktır benim için

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Arkadaşlar işi çok büyük düşünmeye başlamışsınız, büyümesini ben de isterim ancak şu anda mümkün değil, elimizdekilerle bir yerden başlamak lazım, Fransa'ya yürümek de ilk adımla başlar ve devamı sağlanabilirse bu da bizim ilk adımımız olur, olmazsa da kendi çapımızda alışverişel kendimizi geliştirip daha yeni bakış açıları kazanabiliriz. Ön yargı ve başaramama korkusundan sıyrılıp bir şekilde bir ucundan yakalamaya çalışmalıyız.

unutmayın ki gugıl bile bir garajda ortaya çıkmıştır.

Bu şekilde konuşarak bu işe ilgi duyan ama bilmeyen kişilerin heveslerini kırmak da doğru değil.

evet haklısınız,
grafikler ayrı
senaryo ayrı
ve saymak istemediğim daha bir sürü bileşen var
ama bu profesyonel çalışmalarda böyle, biz amatör başlıyoruz...

Oyun motoru yazmak da profesyonel bir iştir, öncesinde kullanılabilecek bir sürü oyun motoru var ve motor yazmadan motor kullanmayı öğrenmek lazım, biz de bu seviyedeyiz...

Ben teknik olarak çok iyi olduğumu söyleyemesem de bir ücretsiz ve full özellikli bir oyun motoru kullanarak tezim için bir simülasyon hazırladım, ve zaman harcanırsa neler yapılabileceği sitelerinde bulunuyor, görebilirsiniz...

Saygılarımla...

KnUcLeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu kadar uzatılacak bir şey göremiyorum sivasspor. Gayet mantıklı bir istek yapılmış. Arkadaş CRYSIS gibi bir oyun yapmaya çalışacağım diye bir şey dememiş. Birden de yapılamaz zaten.

kaberdey 'e de katılıyorum:)

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Oyun programcılığı gerçekten kolay iş değil. WarCraft 3'ün hazır grafik motorunu, modellerini, arayüzünü ve seslerini kullanarak yapılabilen bir senaryonun bile ne kadar vakit aldığını ben tecrübe ettim; alpha sürümünü çıkarmak 6 ayımı aldı... Ayrıca Pascal'da yazdığım basit bir yılan oyununun (gerçi bir dünya ek özellik koymuştum oyuna) bile 40 saat harcadığımı biliyorum.

Tabi bunların yanında kendi yarattığın birşeyin çalıştığını görmenin keyfi ayrıdır. Oyun programcılığı, benim de son derece ilgimi çeken bir alan olduğunu söyleyebilirim. Sonuna kadar destek! :happy:

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu kadar uzatılacak bir şey göremiyorum sivasspor. Gayet mantıklı bir istek yapılmış. Arkadaş CRYSIS gibi bir oyun yapmaya çalışacağım diye bir şey dememiş. Birden de yapılamaz zaten.

kaberdey 'e de katılıyorum:)

olaydan cekilmistim ama?...