Oyun PC'si Toplayacağım Lütfen Yardım!!!

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba sırf oyun oynamak için bi pc toplamayı düşünüyorum 1-2 hafta içinde alacağım.

INTEL Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
ASUS Z87-A Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart
CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
ZOTAC GTX780 GDDR5 3GB 384Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı
SEAGATE 3.5″ 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
CORSAIR CARBIDE SERİSİ™ 400R 80PLUS 750W MIDT ATX SİYAH KASA

donanım özellikleri olarak bunları düşünüyorum ama bir de bu konularda siz tecrübeli büyüklerimize danışmak istedim. sizce nasıl? ssd gerekir mi? soğutucu gibi şeyler gerekir mi? uzun süre oyun oynayan biri olarak ısınıp donmasını yanmasını istemiyorum! teknolojiden hiç anlamadığım için yardım istiyorum bu donanımları da tavsiye olarak aldım zaten bir de sizlere danışmak istedim. şunu bunu şu sebepten değiştir ya da şu sebeple bu özellikler iyi gibi yorumlar bekliyorum. 4-5 sene daha oyunları en yüksek ayarda sorunsuz oynamak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin...

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Normalde oyun bilgisayarı olarak asla ve asla hazır set önermem ancak şuna bir bakmalısın. Hem ekonomik, hem çok veriml,i hem de sen şuanda işi tam bilmiyorsun danıştığına göre, bu sayede senin için daha kolay olacaktır.
http://www.hepsiburada.com/liste/ex...Details.aspx?productId=bd303806&categoryId=34
Ama bu kasayı sana oyun bilgisayarını intel istediğin için önerdim. Bana sorarsan oyun bilgisayarı AMD olmalıdır. SLI 760 kullanarak çok güzel bir kasa toplayabilirsin ;)

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim öneriniz için bende amd oyun bakımından daha iyi duydum ama çok da iyi bilmediğim için ve çevremdekilerin önerileriyle intel den şaşmiyim dedim malum okadar para döküyoruz sonra sıkıntı çekmek istemiyorum. benim hazırladığım pc ye yakın önerdiğiniz pc bi bakmakta fayda var. ayrıca amd işlemci ve ekran kartı olarak bilgi ve tecrübeleriniz varsa bana aktarır mısınız? çünkü amd hakkında hiç birşey bilmiyorum buyüzden intel dedim normalde tamamen oyun pc si istiyorum.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
teşekkür ederim öneriniz için bende amd oyun bakımından daha iyi duydum ama çok da iyi bilmediğim için ve çevremdekilerin önerileriyle intel den şaşmiyim dedim malum okadar para döküyoruz sonra sıkıntı çekmek istemiyorum. benim hazırladığım pc ye yakın önerdiğiniz pc bi bakmakta fayda var. ayrıca amd işlemci ve ekran kartı olarak bilgi ve tecrübeleriniz varsa bana aktarır mısınız? çünkü amd hakkında hiç birşey bilmiyorum buyüzden intel dedim normalde tamamen oyun pc si istiyorum.
Belli başlı genellemeler yapayım ama özelde tabiki durum değişebilir, AMD'nin ürettiği grafik kartları genelde oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamak odaklı modifiye edilmişlerdir. Eğer Nvidia kart alırsan bu genelde iş odaklı olur teknik çizimler vs gibi. Ama bu demek değil ki Nvidia ile oyun oynanmaz. Eğer bir oyunun yapımcısı bir markayı seçip onun kartı ile yaptıysa sen o marka kart ile daha iyi sonuç alırsın. Mesela Dirt serisi çok popüler bir araba yarışıdır ve AMD ile tasarlanmıştır. Bu sebeple iki eşit fiyattaki AMD ve Nvidiayı değerlendirdiğinde AMD önde çıkar. Oyun bilgisayarının bel kemiği kesinlikle ekran kartıdır. Diğer donanımlar sonra gelir. Bu sebeple işlemci ucuz olan AMD markasından seçilir ki ekran kartına daha çok para kalsın. AMD ye ucuz dediğimde de gözünde kötülemek gibi duruyor ancak kalite olarak oldukça iyi ve bazı konularda da intelden üstün olabiliyor. Mesela tek çekirdekte 5Ghz (ki yakına kadar over clock şampiyonlarının geçmeye çalıştığı hızdı) sabit çalışan AMD modeli var üstelik 8 çekirdekli yani toplamda daha fazla veri işleme potansiyeline sahip. Neyse demem o ki, benim bilgisayarlarda tercih ettiğim; bütçeni belirle, ardından ona göre ekran kartı seçelim ve geri kalan donanımları belirleyelim. Dipnot, Amerikada pek çok forumda görmüştüm, iki adet GTX760 4GB(toplam maliyeti 600$) bir adet Titan(Fiyatı 1000$) ekran kartından daha hızlı çalışabiliyor ya da zorluyor.

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=376248]rocker_cilekes[/MENTION] AMD sistem topladım. Uzun bir süre götürür seni. Beklentileri'ni de en iyi şekilde karşılayacaktır. Kısaca bir sıkıntı çekmezsin.

udsx6.png

Lord Snow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kendi topladığın sistem daha iyidir her zaman içine siner
senin sistem gayet iyi :thumbup:

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Kendi topladığınız sistemi SSD ekleyerek aLın, ya da bunu..

siparisozeti1sari.png
odeme2.png
teslimatbilgileri3.png
siparissonucu4.png

Ürün Fiyat Adet KDV Dahil Tutar *Avantajlı Tutar

COOLER MASTER
HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
249,00 USD 605,27 TL *453,95 TL
ASUS
DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI
34,00 USD 82,65 TL *61,99 TL
Toplam (KDV Dahil):​

3.934,03 TL

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
liweru önerdiğin pc fiyat olarak tam benim belirlediğim aralıklarda çok uygun ama örneğin call of duty'nin son yıllarda çıkan bütün serilerini,far cry 3,crysis 3,medal of honor son oyunu,dirt 3,gta 5,pes 14,fifa 14 vs. oyunları en yüksek ayarlarda günde yaklaşık 8 saat hiç donmadan duraksamadan ayar düşme zorunda kalmadan oynayabilir miyim sence nasıl? bu oyunlardan herhangi birini bukadar uzun süre oynayıp denedin mi bilgin var mı? öneri için çok teşekkürler bu arada :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Belli başlı genellemeler yapayım ama özelde tabiki durum değişebilir, AMD'nin ürettiği grafik kartları genelde oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamak odaklı modifiye edilmişlerdir. Eğer Nvidia kart alırsan bu genelde iş odaklı olur teknik çizimler vs gibi. Ama bu demek değil ki Nvidia ile oyun oynanmaz. Eğer bir oyunun yapımcısı bir markayı seçip onun kartı ile yaptıysa sen o marka kart ile daha iyi sonuç alırsın. Mesela Dirt serisi çok popüler bir araba yarışıdır ve AMD ile tasarlanmıştır. Bu sebeple iki eşit fiyattaki AMD ve Nvidiayı değerlendirdiğinde AMD önde çıkar. Oyun bilgisayarının bel kemiği kesinlikle ekran kartıdır. Diğer donanımlar sonra gelir. Bu sebeple işlemci ucuz olan AMD markasından seçilir ki ekran kartına daha çok para kalsın. AMD ye ucuz dediğimde de gözünde kötülemek gibi duruyor ancak kalite olarak oldukça iyi ve bazı konularda da intelden üstün olabiliyor. Mesela tek çekirdekte 5Ghz (ki yakına kadar over clock şampiyonlarının geçmeye çalıştığı hızdı) sabit çalışan AMD modeli var üstelik 8 çekirdekli yani toplamda daha fazla veri işleme potansiyeline sahip. Neyse demem o ki, benim bilgisayarlarda tercih ettiğim; bütçeni belirle, ardından ona göre ekran kartı seçelim ve geri kalan donanımları belirleyelim. Dipnot, Amerikada pek çok forumda görmüştüm, iki adet GTX760 4GB(toplam maliyeti 600$) bir adet Titan(Fiyatı 1000$) ekran kartından daha hızlı çalışabiliyor ya da zorluyor.

çok teşekkür ederim bu bilgiler benim için çok iyi oldu amd yi daha bir dikkate aldım şuanda inceliyorum saolun :)

kendi topladığın sistem daha iyidir her zaman içine siner
senin sistem gayet iyi :thumbup:

öneri için çok teşekkürler... sadece oyun için düşündüğüme göre bana amd ye göre + ve - lerini kısaca anlatma ve karşılaştırma yapma şansınız var mıdır?

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
liweru önerdiğin pc fiyat olarak tam benim belirlediğim aralıklarda çok uygun ama örneğin call of duty'nin son yıllarda çıkan bütün serilerini,far cry 3,crysis 3,medal of honor son oyunu,dirt 3,gta 5,pes 14,fifa 14 vs. oyunları en yüksek ayarlarda günde yaklaşık 8 saat hiç donmadan duraksamadan ayar düşme zorunda kalmadan oynayabilir miyim sence nasıl? bu oyunlardan herhangi birini bukadar uzun süre oynayıp denedin mi bilgin var mı? öneri için çok teşekkürler bu arada :)

çok teşekkür ederim bu bilgiler benim için çok iyi oldu amd yi daha bir dikkate aldım şuanda inceliyorum saolun :)
Şimdi çıkacak ya da en azından 2 sene içindeki her oyunu dilediğin gibi oynarsın o bilgisayarla. Biraz ince ayar falan olabilir tabi. Mesela işlemci 8320 olabilir.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kendi topladığınız sistemi SSD ekleyerek aLın, ya da bunu..

siparisozeti1sari.png
odeme2.png
teslimatbilgileri3.png
siparissonucu4.png
COOLER MASTER
ASUS
3.934,03 TL

öneri için çok teşekkürler sizinde intel ve nvidia tercihiniz sanırım. amd fiyat olarak daha uygun görünüyor ama bilmiyorum kararsız kaldım :(

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
öneri için çok teşekkürler sizinde intel ve nvidia tercihiniz sanırım. amd fiyat olarak daha uygun görünüyor ama bilmiyorum kararsız kaldım :(

Sistemi bütçenize göre önermiştim, Bütçeyi belirtmemişsiniz ancak toplandığında benim önerdiğim sistem kadar fiyar çıkıyor. Fazladan 100 Lira verip böyLe bir sistem aLın..

Daha iyi işlemci, daha iyi anakart, daha iyi bir kasa, daha iyi bir SSD..
siparisozeti1sari.png
odeme2.png
teslimatbilgileri3.png
siparissonucu4.png
COOLER MASTER
ASUS
3.259,48 TL

*Avantajlı Tutar kredi kartınız ile yapacağınız 12 taksitli ve Nakit ödemelerinizde geçerlidir.

2aacwvm.jpg

ccbcb49f_1374264_518773038217357_1060742762__zps45d93a9d.jpeg

Crysis1.png

FC1.png

Bu testte GTX770 O.C versiyonu kuLLanıLmamıştır..

perfrel_1920.gif

11qs10o.jpg

iki ekran kartı da birbirine denk, hangisi ucuzsa onu aLın.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

çok teşekkürler liweru araştırdım büyük ihtimal senin sistemi alacağım. ekran kartını ASUS R9 290 DCU II 4GB GDDR5 yapsak fiyat ne kadar oynar acaba sence nasıl olur?

Sistemi bütçenize göre önermiştim, Bütçeyi belirtmemişsiniz ancak toplandığında benim önerdiğim sistem kadar fiyar çıkıyor. Fazladan 100 Lira verip böyLe bir sistem aLın..

Daha iyi işlemci, daha iyi anakart, daha iyi bir kasa, daha iyi bir SSD..
siparisozeti1sari.png
odeme2.png
teslimatbilgileri3.png
siparissonucu4.png
COOLER MASTER
ASUS
3.259,48 TL

*Avantajlı Tutar kredi kartınız ile yapacağınız 12 taksitli ve Nakit ödemelerinizde geçerlidir.

2aacwvm.jpg

ccbcb49f_1374264_518773038217357_1060742762__zps45d93a9d.jpeg

Crysis1.png

FC1.png

Bu testte GTX770 O.C versiyonu kuLLanıLmamıştır..

perfrel_1920.gif

11qs10o.jpg

iki ekran kartı da birbirine denk, hangisi ucuzsa onu aLın.

hocam çok teşekkür ederim ama sanırım yukarıdaki liweru arkadaşın önerdiği sistemi alacağım fiyat ve performans olarak daha iyi olduğunu duydum saygılar...

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=376248]rocker_cilekes[/MENTION]

O zaman 3800 TL civarı bir şey olur.

Eğer para sıkıntın yoksa, almanı öneririm.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@rocker_cilekes

O zaman 3800 TL civarı bir şey olur.

Eğer para sıkıntın yoksa, almanı öneririm.

hmm... bu biraz pahalı oldu ya :) ben r9 290'ı 1270 tl diye duydum ama kendim bilmiyorum tabi... bize gene en ideali r9 280x rog matrix olacak sanırım... bu arada Fx9370′e o parayı vermeyin. 9370 hız aşırtılmış 8350′den başka bir şey değil. Onun yerine Fx8350 ve 110 liraya da Cooler Master Hyper 212 kule tipi soğutucu seçin ve işlemciyi kolayca 4.4 Ghz hıza çıkarın. Aynı performansı daha ucuza sağlarsınız. diye bir yorum aldım sen ne dersin buna?

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
hmm... bu biraz pahalı oldu ya :) ben r9 290'ı 1270 tl diye duydum ama kendim bilmiyorum tabi... bize gene en ideali r9 280x rog matrix olacak sanırım... bu arada Fx9370′e o parayı vermeyin. 9370 hız aşırtılmış 8350′den başka bir şey değil. Onun yerine Fx8350 ve 110 liraya da Cooler Master Hyper 212 kule tipi soğutucu seçin ve işlemciyi kolayca 4.4 Ghz hıza çıkarın. Aynı performansı daha ucuza sağlarsınız. diye bir yorum aldım sen ne dersin buna?

Olabilir, evet.

Ama gerek yok. Aslında FX-9590'ı beklemekte fayda var.

Ama önemli değil, sistemi bu hali ile alabilirsin.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Olabilir, evet.

mağazaya gittiğimde karşılaştırma yapıcam hangisi uygun gelirse onu alırım artık çok teşekkürler liweru çok yardımcı oldun saolasın...

Olabilir, evet.

liweru özür dilerim ya son bir sorum olacak r9 280x ekran kartı DCU II TOP ve ROG MATRIX olmak üzere 2'ye ayrılıyor rog matrix biraz daha pahalı aralarında ne fark var acaba biliyor musun?

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
mağazaya gittiğimde karşılaştırma yapıcam hangisi uygun gelirse onu alırım artık çok teşekkürler liweru çok yardımcı oldun saolasın...

liweru özür dilerim ya son bir sorum olacak r9 280x ekran kartı DCU II TOP ve ROG MATRIX olmak üzere 2'ye ayrılıyor rog matrix biraz daha pahalı aralarında ne fark var acaba biliyor musun?

İnternet'ten araştırabilirsin, önemli farklar yok.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İnternet'ten araştırabilirsin, önemli farklar yok.
Asusun normal ürünleri ile oyun ürünleri arasında geliştirme farkları var. Eğer matrix gibi bir karta bakacak olursak ekstra eklenmiş transistörler, soğutmalar ve benzeri modifikasyonları daha yoğun görürüz. Fiyat farkını karşılar karşılamaz orası tartışılır ancak aralarında fark vardır ;)

Lord Snow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

öneri için çok teşekkürler... sadece oyun için düşündüğüme göre bana amd ye göre + ve - lerini kısaca anlatma ve karşılaştırma yapma şansınız var mıdır?

Hocam bütçe varsa tabikide intel al ama çou oyucu bilgisayarı toplayanlar ekran kartına abanmak için daha çok F/P ürünü olan amd yi tercih ediyor yani işlemci tarafından iki tarafta alınabilir bence
bir oyuncu bilgisayarında ssd olmalı iyi bir ssd almalısın :thumbup1:

zerkara

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Intel için belli bir bütçeyi aşman gerekiyor ki o da en az 2000 TL den başlıyor. Oyun bilgisayarı istiyorum ve benim düşük bütçem var diyorsan. Mesela 2000 TL'ye kadar AMD toplamanı öneririm ki, en mantıklısı da o olur. Ayrıca SSD tabii ki çok önemli ancak onu almayı sona bıraksan da bir sorun olmaz.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@rocker_cilekes AMD sistem topladım. Uzun bir süre götürür seni. Beklentileri'ni de en iyi şekilde karşılayacaktır. Kısaca bir sıkıntı çekmezsin.

udsx6.png

ya fiyatlara zam mı gelmiş yoksa ben yanlış indirimsiz olarak mı baktım anlayamadım? seçtiğim kasa seninkinin birebir kopyası ama çıkan fiyat 3.640 TL hiçbirşey anlamadım ben bu işten bir de mağazaya gidip görüşeceğim bakalım. :(

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ya fiyatlara zam mı gelmiş yoksa ben yanlış indirimsiz olarak mı baktım anlayamadım? seçtiğim kasa seninkinin birebir kopyası ama çıkan fiyat 3.640 TL hiçbirşey anlamadım ben bu işten bir de mağazaya gidip görüşeceğim bakalım. :(

%25 ya da %30 indirimler sadece hafta sonları olur.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu aralar PCler özellikle notebooklar çok pahalı gerçekten.

rocker_cilekes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
%25 ya da %30 indirimler sadece hafta sonları olur.

tamamdır hocam haftasonu gidip bakacağım fiyat senin pc'ye yakın olursa alıp geleceğim inşallah hocam nasıl memnun musun pc'den oyun performansı yönünden vs. keşke şunu şöyle yapsaydım alsaydım dediğin oldu mu?

Bu aralar PCler özellikle notebooklar çok pahalı gerçekten.

bu arada yeni öğrendim dolar gene biraz fırlamış oyüzden böyleymiş fiyatlar şu dolarında biz pc yapacağız diye fırlayacağı tuttu :(

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
tamamdır hocam haftasonu gidip bakacağım fiyat senin pc'ye yakın olursa alıp geleceğim inşallah hocam nasıl memnun musun pc'den oyun performansı yönünden vs. keşke şunu şöyle yapsaydım alsaydım dediğin oldu mu?

bu arada yeni öğrendim dolar gene biraz fırlamış oyüzden böyleymiş fiyatlar şu dolarında biz pc yapacağız diye fırlayacağı tuttu :(

O topladığım sistem bende yok maalesef.

Sistem çok iyi dediğim gibi, pişman etmez seni merak etme.