OVERRIDE Parametresi Nedir? (Windows Cmd)

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhabalar. OVERRIDE parametresi nedir? Bilenler cevap verebilir mi?
Cmd'de diskpart ile disk bölümünü silmeye çalışırken şöyle bir hata aldım:
Adsız.jpg

@Ben Kenobi Yardım edebilir misiniz? İlk defa karşılaştım. Bu nedir?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
İçerisinde boot dosyaları bulunuyor, o yüzden silemiyorsunuz, ancak format atarken silebilirsiniz.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Bu işlemleri bir de Windows DVD'nizi takıp "Şimdi yükle" Shift+F10 yapıp deneyin.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 O disk bölümüne sağ tıklayıp biçimlendir dediğimde biçimlendirme tamamlanamadı diye hata veriyor. Yani bir türlü engelleniyor ve bunu çözemedim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Shift+F10 ne oluyor?
İçerisinde boot dosyaları bulunuyor, o yüzden silemiyorsunuz, ancak format atarken silebilirsiniz.
Silmek istediğim disk bölümünü disk imajını buraya kaydetmek için oluşturmuştum. Daha sonra format attım ama format esnasında o bölümü silmeden format atmıştım. Şimdi de silmek istiyorum ama silemiyorum. Yani silmek istediğim bölümde bence boot dosyaları yok.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
@f.krtl1 O disk bölümüne sağ tıklayıp biçimlendir dediğimde biçimlendirme tamamlanamadı diye hata veriyor. Yani bir türlü engelleniyor ve bunu çözemedim.

Shift+F10 ne oluyor?

Silmek istediğim disk bölümünü disk imajını buraya kaydetmek için oluşturmuştum. Daha sonra format attım ama format esnasında o bölümü silmeden format atmıştım. Şimdi de silmek istiyorum ama silemiyorum. Yani silmek istediğim bölümde bence boot dosyaları yok.
Shift+F10 orada farklı bir komut istemi açıyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155

Shift+F10 ne oluyor?

Windows 10 kendisini mbr'ye atıyor, format atsanız dahi kalıntıları gitmiyor.
Orada bir önceki işletim sistemine ait boot dosyaları da olabilir, mbr'deki kalıntılardan ötürü silinemiyor olabilir.
Windows 10'un kalıntılarını silebilmek için format atmak yetmiyor, partition table'ın yeniden oluşturulması gerekiyor.
İşte Windows 10'u yüklememek için bir neden daha.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Orada bir önceki işletim sistemine ait boot dosyaları da olabilir, mbr'deki kalıntılardan ötürü silinemiyor olabilir.
Windows 10'un kalıntılarını silebilmek için format atmak yetmiyor, partition table'ın yeniden oluşturulması gerekiyor.
Arkadaş Windows 7 kullanıyor yanılmıyorsam Linux'u yanlış silmiş olabilir ve böylece Linux ve Windows'un Boot dosyaları aynı yerde olabilir olmaması için de bir neden yok çünkü PC'si Uefi desteklemiyor diski MBR olarak kullanıyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam. Evet. Galiba sizin dediğiniz gibi. Şu an Windows 7 kullanıyorum ama bundan önce Windows 10'da kullandım. Formattan sonra oldu. Önceden program yüklemeden yani denetim masası Sistem yedekleme ve geri yüklemeden oluşturduğum disk bölümüne sistem görüntüsünü alıyordum ve daha sonra format atarken o disk bölümünü silmiyordum ve formattan sonra istediğimde sistem yedeğini tekrar yüklüyordum. Fakat bu sefer öyle olmadı. Format atarken oluşturduğum ve sistem görüntüsü aldığım disk bölümünü silmedim. Formattan sonra sistem yedeğini geri yüklemek istiyordum fakat eskisi gibi olmadı. Yani başarısız oldu. Daha sonraları da çeşitli yollarla bu disk böllümünü silmeye çalıştım ve disk bölümünü en fazla 399MB'a kadar küçültebildim. Sizce ne yapabilirim?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaş Windows 7 kullanıyor yanılmıyorsam Linux'u yanlış silmiş olabilir ve böylece Linux ve Windows'un Boot dosyaları aynı yerde olabilir olmaması için de bir neden yok çünkü PC'si Uefi desteklemiyor diski MBR olarak kullanıyor.
Evet şu an Windows 7 kullanıyorum. Belki de sizin dediğiniz gibidir. Peki şimdi ne yapmalıyım?

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
reinstallwin7-5.jpg

Bu ekran geldiğinde shift+f10'a basarak konsolu açın.
diskpart
list disk
select disk 0
clean

yazarak partition table'ı temizleyebilirsiniz, bunu yaptığınızda tüm disk bölümleri ne var ne yoksa herşey ama herşey silinecek.
hatta bu komuttan sonra "convert gpt" yazarak partition table'ı mbr yerine gpt'ye çevirmiş olursunuz böylece 4 adet primary partition ve maksimum 2tb hard disk sınırı kalkmış olur.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
yazarak partition table'ı temizleyebilirsiniz, bunu yaptığınızda tüm disk bölümleri ne var ne yoksa herşey ama herşey silinecek.
Tüm diski silmek istemiyorum.
hatta bu komuttan sonra "convert gpt" yazarak partition table'ı mbr yerine gpt'ye çevirmiş olursunuz böylece 4 adet primary partition ve maksimum 2tb hard disk sınırı kalkmış olur.
Yani sizin bu dediklerinizi yaparsam istediğim kadar disk bölümü oluşturabilecek miyim?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
normalde de istediğin kadar disk bölümü oluşturursun ama primary olmaz, 3 primary 1 extended içerisinde logical partitionlar olur, gpt olunca takla atmaya gerek kalmadan 128 tane yanlış hatırlamıyorsam primary olur.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
normalde de istediğin kadar disk bölümü oluşturursun ama primary olmaz, 3 primary 1 extended içerisinde logical partitionlar olur, gpt olunca takla atmaya gerek kalmadan 128 tane yanlış hatırlamıyorsam primary olur.
Vay. Bu iyiymiş. Yardımınız için çok teşekkürler. Sağ olun. Sizin sayenizde böyle bir şeyin varlığından haberim oldu. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 @Ben Kenobi Silemedigim disk bolumunun icerisinde ne oldugunu buldum. Kusura bakmayin su an Manjaro Xfce Live Isosundan baslattim bilgisayarimi bu sebepten Turkce karakter problemi var. Bakin ne goreceksiniz
Screenshot_2017-02-04_18-44-33.png

Onceden EasyBCD adli programi kullanarak Linux yuklemistim. Galiba bu Linux dosyalari oradan ordan kalma.
Hic merak etmediniz mi neden Manjaro Xfceden yazdigimi
Malesef su an bilgisayari yeniden baslatarak Windowsa giremiyorum. Ama hata sizde degil bende.
Sizin verdiginiz komutlari format atma ekraninda yapmaya calistim ama ne olduysa galiba Windows onyukleyicisini silmisim. Windowstaki dosyalari su an erisebiliyorum Manjarodan fakat ne yapacagima tam karar vermedim.
Sizce hard diske iki Windows mu kurayim yoksa sizin verdiginiz komutlarla tum diski silip sifirdan mi Windows kurayim
Bu arada Turkce karaktersiz klavyeyi kullanmak cok garip oluyor. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux dosyaları yok içerisinde, sen yanlış bölüme tıklamışsın, dosya gezgininden yanlış tıkladığın gözükmekte.
Zaten partition ntfs olarak formatlanmış, Linux dosyaları ntfs partitionlarında ne arasın

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux dosyaları yok içerisinde, sen yanlış bölüme tıklamışsın, dosya gezgininden yanlış tıkladığın gözükmekte.
Zaten partition ntfs olarak formatlanmış, Linux dosyaları ntfs partitionlarında ne arasın
Dedim ya Windowsta iken bir aralar EasyBCD kullanmistim ve hard diskte bir nevi bootable usb gibi bir sey olusturmustum. Bolumu NTFS olarak bicimlendridigimi nereden cikardiniz ama belki de NTFS olarak bicimlendirmis olabilirim.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
@f.krtl1 @Ben Kenobi Silemedigim disk bolumunun icerisinde ne oldugunu buldum. Kusura bakmayin su an Manjaro Xfce Live Isosundan baslattim bilgisayarimi bu sebepten Turkce karakter problemi var. Bakin ne goreceksiniz
Ekli dosyayı görüntüle 17572

Onceden EasyBCD adli programi kullanarak Linux yuklemistim. Galiba bu Linux dosyalari oradan ordan kalma.
Hic merak etmediniz mi neden Manjaro Xfceden yazdigimi
Malesef su an bilgisayari yeniden baslatarak Windowsa giremiyorum. Ama hata sizde degil bende.
Sizin verdiginiz komutlari format atma ekraninda yapmaya calistim ama ne olduysa galiba Windows onyukleyicisini silmisim. Windowstaki dosyalari su an erisebiliyorum Manjarodan fakat ne yapacagima tam karar vermedim.
Sizce hard diske iki Windows mu kurayim yoksa sizin verdiginiz komutlarla tum diski silip sifirdan mi Windows kurayim
Bu arada Turkce karaktersiz klavyeyi kullanmak cok garip oluyor. :)
Böyle böyle öğreniyorsun diğer konularda sana silme o partitionu diyenler olmuştu dinlemedin.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bölümü ntfs olarak biçimlendirdiysen bu sefer de boş olması gerekirdi, sen usb'deki alana bakmaktasın, disk bölümüne değil.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Böyle böyle öğreniyorsun diğer konularda sana silme o partitionu diyenler olmuştu dinlemedin.
Olsun bir formata bakar :)
Bölümü ntfs olarak biçimlendirdiysen bu sefer de boş olması gerekirdi, sen usb'deki alana bakmaktasın, disk bölümüne değil.
Hocam bundan emin olabilirsiniz ki resimdeki gosterdigim USBdeki alan degil
@Ben Kenobi
Kusura bakmayin belki de usbdeki alandir simdi de ben emin olamiyorum

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Olsun bir formata bakar :)

Hocam bundan emin olabilirsiniz ki resimdeki gosterdigim USBdeki alan degil
Sıfırdan format at sonraki denemelerini virtualbox üzerinden yap daha zevkli olur ve zaman kazandırır.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
baktığın yer yanlış, adres çubuğuna bakarsan manjaro yazdığını göreceksin, acele iş yaptın, keşke bizi dinleseydin, o bölümde windows'a ait boot kalıntıları vardı, onu silince mbr etkilendi zaten o yüzden silmene izin vermiyordu, bcd komutları yazmıştım şu an aklımda değil, onlar ile kurtarabilirsin sistemi.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sıfırdan format at sonraki denemelerini virtualbox üzerinden yap daha zevkli olur ve zaman kazandırır.
Olabilir. Tavsiyeniz icin tesekkur ederim. :)
baktığın yer yanlış, adres çubuğuna bakarsan manjaro yazdığını göreceksin, acele iş yaptın, keşke bizi dinleseydin, o bölümde windows'a ait boot kalıntıları vardı, onu silince mbr etkilendi zaten o yüzden silmene izin vermiyordu, bcd komutları yazmıştım şu an aklımda değil, onlar ile kurtarabilirsin sistemi.
Sizin verdiginiz kodlarla yani diskpart kodlariyla tum diski silip en sonunda da convert gpt yazmayi dusunuyorum.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
UEFI kurulum oluyor benim önerdiğim.
Normal kurulumdan biraz farklı.
UEFI kurulum Windows 7'de tıpkı Windows 8 gibi hızlı açılmasını sağlıyor.
Ancak iso dosyası güncel değilse ek işlemler yapmak gerekir UEFI kuruluma destek sağlanması için, internetten araştırabilirsin, bir dosyayı başka bir klasör oluşturup kopyalama işlemi yapılması gerekebiliyor.
Ancak iso dosyası güncelse ve UEFI kurulum destekliyorsa, ek işleme ihtiyaç duymadan yapabilirsin, bios ayarlarını UEFI with CSM şekline getirmen gerekir ya da buna benzer birşey.
Yani orada takılabilirsin, aklında olsun.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ancak iso dosyası güncel değilse ek işlemler yapmak gerekir UEFI kuruluma destek sağlanması için, internetten araştırabilirsin, bir dosyayı başka bir klasör oluşturup kopyalama işlemi yapılması gerekebiliyor.
Ancak iso dosyası güncelse ve UEFI kurulum destekliyorsa, ek işleme ihtiyaç duymadan yapabilirsin, bios ayarlarını UEFI with CSM şekline getirmen gerekir ya da buna benzer birşey.
Bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Hayır. ISO orijinal bile olsa ellemenize gerek yok. Rufus'tan GPT olarak yazdırdığınızda bootx64.efi'yi kopyalıyor.