Yardım Overclock Yapamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

barisyildirrimm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Oyunlarda Düşük FPS alıyordum arkadaşlarım overclock yapmamı söylediler msi afterburneri indirdim ama core clock ve memory clock'u artırıp tik işaretine bastığımda geri 1030 a geliyor üstelik fotoğrafta gözüktüğü gibi mhz bazen 1030 yazıyor bazen 300 neden öyle oluyor? Bios ayarlarından overclock yapayım dedim advance ayarı yok bi kaç videoda f9 f10 benzeri tuşlara basarsanız açılır diyordu tüm tuşlara basmama rağmen açılmadı. Bilgisayarımın özelliklerini koydum overclock yapabilir miyim ve 4 veya 8 gb bi ram alsam oyunlarda gözle görülür fps artışı yaşar mıyım mesela the forest da 22 fps felan alıyorum -min ayarlarda- fps de artış olur mu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    231.1 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    228.6 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    27.8 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    17.4 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    20.6 KB · Görüntüleme: 31
Çözüm
Hocam dediklerini yaptım ve daha 2 gün önce sıfırladım pc de 4 1600mhz ram var. Dedikleriniz doğru pek sağlıklı değil peki hocam msi uygulamasında mhz değerim 1030 gösteriyor sonra 300 e düşüyor sonra tekrar 1030a çıkıyor bunun hakkında bir bilgin var mıdır ve 8 gm 1600mhz ram alsam gözle görülür bi fps artışı yaşar mıyım?
Evet raminizi 8GB'a tamamlasanız FPS farkını net olarak hissedersiniz.

Sizin asıl sorununuz çok iyi bileşenlere sahip olmamanız. 2015 yılına ait bileşenler mevcut laptobunuzda ve yapabilceğiniz Max yatırım ram + ssd takviyesi olacaktır.

Muz düşmesi olarak ihtiyaç, batarya ve sıcaklığa göre güç açıp kapar fakat sizin yaptığınız işlemile laptopu bir daha kullandırtmaz hale getirebilir. O.C. işlemi çok daha...

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Hangi oyunlarda düşük fps alıyorsun ?

Laptop'u yakın zamanda formatladınmı ?

Termal macun bakımı ve genel toz temizliği yaptınmı ?

Dediklerimi yapmadıysan eğer ilk yapacağın iş o olmalı. Harici olarak 100-200TL bütçe ayırarak termal pad ler ile soğutmaya destek verebilirsin. İşlemler doğrultusunda gün sonunda gözle görülür bir artık olacaktır.

Sisteminde kaç GB ram var bilmiyorum fakat iyi bir oyun deneyimi için minimum 8GB olması lazım.

MSI kontrol ekranından yapacağın OverClock işlemi gün sonunda sana en fazla 3-4 fps kazandıracaktır. Senin yapmış olduğun ayarlar oldukça tehlikeli ve sağlıksız. Sistem bundan dolayı Over Clock yapmanı izin vermiyor. Over Clock dediğimiz işlem herseye sona alayım değil, uygun ekipmanlar ile desteklenerek ufak miktarlarda elindekinin verimini arttırmadır.

barisyildirrimm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hangi oyunlarda düşük fps alıyorsun ?

Laptop'u yakın zamanda formatladınmı ?

Termal macun bakımı ve genel toz temizliği yaptınmı ?

Dediklerimi yapmadıysan eğer ilk yapacağın iş o olmalı. Harici olarak 100-200TL bütçe ayırarak termal pad ler ile soğutmaya destek verebilirsin. İşlemler doğrultusunda gün sonunda gözle görülür bir artık olacaktır.

Sisteminde kaç GB ram var bilmiyorum fakat iyi bir oyun deneyimi için minimum 8GB olması lazım.

MSI kontrol ekranından yapacağın OverClock işlemi gün sonunda sana en fazla 3-4 fps kazandıracaktır. Senin yapmış olduğun ayarlar oldukça tehlikeli ve sağlıksız. Sistem bundan dolayı Over Clock yapmanı izin vermiyor. Over Clock dediğimiz işlem herseye sona alayım değil, uygun ekipmanlar ile desteklenerek ufak miktarlarda elindekinin verimini arttırmadır.
Hocam dediklerini yaptım ve daha 2 gün önce sıfırladım pc de 4 1600mhz ram var. Dedikleriniz doğru pek sağlıklı değil peki hocam msi uygulamasında mhz değerim 1030 gösteriyor sonra 300 e düşüyor sonra tekrar 1030a çıkıyor bunun hakkında bir bilgin var mıdır ve 8 gm 1600mhz ram alsam gözle görülür bi fps artışı yaşar mıyım?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Evet raminizi 8GB'a tamamlasanız FPS farkını net olarak hissedersiniz.

Sizin asıl sorununuz çok iyi bileşenlere sahip olmamanız. 2015 yılına ait bileşenler mevcut laptobunuzda ve yapabilceğiniz Max yatırım ram + ssd takviyesi olacaktır.

Muz düşmesi olarak ihtiyaç, batarya ve sıcaklığa göre güç açıp kapar fakat sizin yaptığınız işlemile laptopu bir daha kullandırtmaz hale getirebilir. O.C. işlemi çok daha detaylı bir işlemdir.

Anlamadığım bilgisiyarın iç temizliği yapılıp yapılmadığı ?

Çözüm

barisyildirrimm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iç temizliğini yaptım sadece termal macunu yenilemedim. Overclock yapmadım bilgisayara zaten sadece biraz meraklandım diyelim. 240gb lık bi ssd aldım 530/500 değerleri alıyorum şimdi ise ikinci slota 8 gb ram eklemeyi düşünüyorum ama bi arkadaşım şunu dedi ram eklediğinde oyunlarda çok iyi performans alamayabilirsin çünkü ekran kartı tabanlı veya işlemci tabanlı oyunlarda fazla etki etmez dedi ne kadar doğru?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
iç temizliğini yaptım sadece termal macunu yenilemedim. Overclock yapmadım bilgisayara zaten sadece biraz meraklandım diyelim. 240gb lık bi ssd aldım 530/500 değerleri alıyorum şimdi ise ikinci slota 8 gb ram eklemeyi düşünüyorum ama bi arkadaşım şunu dedi ram eklediğinde oyunlarda çok iyi performans alamayabilirsin çünkü ekran kartı tabanlı veya işlemci tabanlı oyunlarda fazla etki etmez dedi ne kadar doğru?
2015 yılından beri hiç yenilemediysen yenilemen şart. Zaten laptop işlemcisi olduğu için çok güçlü bir cpu olmayıp, cihaz ısındıktan sonra olanıda kullandırtmıyor.

FPS değerlerin 2 katı artmayacaktır ram takviyesiyle fakat gözle görülür bir şekilde fark yaşaman kaçınılmaz olacaktır.

Son mesajlar