Ösym Başkanı Siz Olsaydınız, Ne Yapardınız?

Bu konuyu okuyanlar

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
sizin bunu kanıtlayacak bir şeyiniz yoksa boş boş konuşmayınız

Yanlış anlamayın ama ben kendi halinde bir vatandaşım, elimden gelen budur ki bunlar bana ait de değil basından haberler, mağduriyet yaşamış bir topluluğun çabaları, elinde adam gibi yetkisi olanlar iş yapmadığı için çırpınanların sesi, sonuçta bir savcının kararına bakan kişilerin durumu...

Reaksiyon puanı
66
kapatın gitsin ya bu konuyu olan olmuş. konuşunca düzelmez. oldu bir kere önemli olan 2. defa tekrarlanmamasıdır:) bence tarışmaya gerek yok bu saaten sonra....

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bir bir grup “sınav iptali” ve “konunun cemaatle ilişkilendirilmesi” dışında başka hiçbir seçenek kabul etmemesidir. ÖSYM başkanın incelmesini yeterli bulmayanlar eğer savcılığın incelmesini de yeterli bulmayıp hala cemaatleri suçlarlarsa orta bariz bir “ideolojik bağnazlık” var demektir.
anladım ben o kesimden bahsetmiyorum bir grupta bu işlerde hiç cemaatin ilgisi yokmuş gibi insanları hala salak yerine koymaya çalışıyor ,yok kanıt verin yok belge gösterin ,şuna da şaşırıyorum açıkçası sanki bu ülkede herhangi bir olayla ilgili kanıt olmasına rağmen suçlular cezasını çekiyor da burda kanıt isteniyor (görebilene var aslında ) sanki kanıt olunca her şey bitecek tekrar ediyorum ağzına sağlık diyenlere özellikle sesleniyorum .Cemaat sanki sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteriliyor tüm bü olayların dışında tutulmaya çalışılıyor bunu da kendileri yapıyor elbette ama yemiyoruz artık .Evet dediğiniz gibi konuş konuş nereye kadar bir daha tekrarlanmaması hepimizin temennisi ama kendimizi de kandırmayalım .

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Yarımağan işin iyi niyetli bir insan ama açıklamaları gerçekten yetersiz.
Zaten bir durum olmuşsa bunun onunla çok alakası yok zanımca.
Bu olay olumsuz aydınlanırsa 1 saat bile durmadan istifasını vermelidir.
Ösym hep ıspattan bahsetmekte,Allah aşkına somut delilleri nasıl ve nerde bulacaksınız.
Ortada başarısız olanlar mutlaka ses çıkaracaktır,ama asıl hakkı yenilecek olan sınırda kalıp atanamayacak olandır.Normal şartlarda bunlar yerleşeceklerdi.
Kopya olayı varsa baştakiler dürüst olursa bu mutlaka ortaya çıkacaktır.
Bu işin bir takım insanların olmasını şimdi bir kenara bırakmalıyız.
Bir Yarımağan bu normal diyor yani full çıkaranları hatta daha fazla olması beklenir.
Ben de dahil burdaki arkadaşlarlar da ölçme ve değerlendirme okumuşlardır.
Sorduğun soruları çok fazla sayıda yüksek puan alınıyorsa güvenirlik ve geçerliliğinde zaten sorun sorun vardır.Bu durum normal değil yani.

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Allah diyen kul hakkı diyen cemaatler binlerce milyonlarca gencin hakkını nasılda yiyor bende kpps önlisans sınavına gireceğim yemin ediyorum çalışasım gelmiyor hele bu haberleri okuduk gördükten sonra hiç kitabı açasım gelmiyor ben çalışsam b,le adamlar yine soruları alıp full çekicek yazık günah değilmi bir çok arkadaım kpss kursuna gidiyor bazıların ailesinin maddi durumları hiçde iyi değil adamlar kursa kitaba hocaya para ve vakit veriyor sonra üç beş cemaat talebesi çıkıyor önüne geçiyor bunu fırsat eşitliği bumu daha demokratik Türkiye bunlar içinmi evet dememiz gerekiyor

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Yanlış anlamayın ama ben kendi halinde bir vatandaşım, elimden gelen budur ki bunlar bana ait de değil basından haberler, mağduriyet yaşamış bir topluluğun çabaları, elinde adam gibi yetkisi olanlar iş yapmadığı için çırpınanların sesi, sonuçta bir savcının kararına bakan kişilerin durumu...

dedikleriniz doğruysa vay halimize.O zaman bırakın kpssyi, ösymnin yaptığı hakimlik,savcılık ve öğrenci seçme sınavlarında da buna benzer şeyler pekala yapılabilir.
Yazınızda bir savcının kararına bakan kişilerin durumu demişsiniz.Burası yanlış Savcılık karar makamı değildir.Nihai kararı sadece mahkemeler verir.Savcılık soruşturma aşaması ile ilgililenir,savcının soruşturmayı başlaması için yeterli şüphe gerekir.Eğer yeterli şüphe varsa ,savcı soruşturmaya başlamak zorundadır.Bu durumda olayı araştırır,delilleri toplar,iddianameyi hazırlar ve mahkemeye sunar.Onun işi bu aşamada biter.Mahkeme iddianameyi kabul ederse dava görülür.Bu noktada kavuşturma aşaması başlamıştır.Bundan sonraki prosedürleri yazmama gerek yok.Son aşamada hüküm verilir,eğer taraflar tatmin edilmemişse itiraz veya temyize gidilir.Temyiz incelemesi sonunda karar artık kesinleşmiş olur.Eğer halen sıkıntı varsa olağanüsü kanun yollarına gidilir.
Sonuçta savcı karar organı değildir.O soruşturma aşamasında durma veya düşme;kavuşturma aşamasında durma,düşme veya red kararı verir.Nihai karar veremez.

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Yeni sisteme geçerdim........aha aha... :D :D :D

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bir konuda yanılmışım, TC noların nasıl elde edildiği soruluyor bende memurlar.net şahıslar tarafından verildiğini söylüyordum olayın aslı şöyleymiş.

KPSS zirvesinde 10 evli 22 nişanlı çift var

Tüm adayların sonuçları önümdeydi. 1200 kişi 98 üstü almış. Bunlar önceki sınavda 40 puanı bile aşamamıştı

KPSS'de kopya skandalı iddialarını ortaya çıkaran 'Kopya skandalı' kod adlı kişi VATAN'a konuştu, Tüm adayların sonuçları önüm-deydi. 1200 kişi 98 ve üstü puan almış. Bu kişiler önceki sınavda 40 puanı bile aşamamıştı.

11 Ağustos'TA açıklanan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yaşanan skandal binlerce adayın tepkisine neden oldu. Önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kopya iddialarına el koyarak soruşturma başlattı. VATAN, kopya çektikleri ya da netlerinin yükseltildiği iddia edilen adayları deşifre eden kişilere ulaştı. ÖSYM'nin veri tabanına ulaşıp, adaylarla ilgili sonuçlardaki çarpıklıkları internette paylaşan ismini vermek istemeyen 'Kopya Skandalı' ve 'Leonardo' kod isimli iki kişi, önceki gün ulaştıkları tüm belgeleri savcılığa ulaştırdı. Bu kişilerden Kopya Skandalı, VATAN'a konuşarak şunları söyledi: Sonuçların açıklandığı gece ÖSYM'nin sitesine girdim. Sitede aday işlemleri sistemi olan ais.osym. gov.tr bölümünde aspx.net açığı olduğunu gördüm ve hackledim. Bu bir tür form açığıdır. Sisteme girdim ve tüm adayların sonucu önümdeydi. İlk 2600 TC kimlik numarasına baktım. 350 kişi eğitim bilimlerinden tam net yapmıştı onu fark ettim. Artı 2600 kişi 95 ve üstü puan almış. 1200 kişi de 98 ve üzeri puan almış. Bu 1200 kişi önceki sınavda 40 puanı aşamamış bunu görünce şok oldum. Hemen araştırmaya başladım. Eğitim bilimlerini eksiksiz yapan 350 kişinin isimlerini araştırdım. 228'i özel dershanelerde ve okullarda çalışan öğretmenler çıktı.

Belgeleri savcıya verdi

Ayrıca toplam 10 çift çıktı. Günlerce uğraştım. Diğer kişilerin facebook profillerine de baktım. 120 tam net yapan 22 nişanlı çift buldum. 95 ve üzeri alan 2600 kişi incelensin. Bence tam net yapanların optik formlarıyla bile oynanmadı. Eğitim Bilimleri testi, o optik form tarayıcıya girmeden hesaplandı. Bu işi Ankara'da yaşayan Leonardo dediğimiz bir arkadaşımla yaptım. Savcılığa gittik. Belgeleri verdik. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunup, elimdeki 2600 TC kimlik numarasını ve tam puan alan 350 kişiden 228 kişinin dershane ve özel okullarda öğretmen olduğunu kanıtlayan araştırma sonuçlarımı ilettim. Başsavcı ilgileneceğini söyledi. Bizler için ise herhangi bir soruşturma açılmadı.