ÖSS 1.sinin çok ilginç ders çalışma yöntemi!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bugün açıklanan ÖSS sonuçlarında ÖSS Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Mustafa Öztürk'ün ilginç ders çalışma metotu şaşkınlık verdi.

856520090712020208762.jpg

ÖSS Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi öğrencisi Mustafa Öztürk'e birincilik getiren sınav hazırlığı ailesinin anlatımına göre kolay olmamış. Mustafa genelde geceleri ders çalışırken, aşırı derecede sınav hazırlığı ailesini korkutmuş. Baba ve anne, Mustafa'nın odasında sabaha kadar ders çalıştığını, duvarlara yazdığı ders notlarının halen yerinde durduğunu anlattı.

ÖSS sınavı Sözel ve Eşit Ağırlık bölümlerinde ayrı ayrı Türkiye birincisi olan Mustafa Öztürk'ün evinde büyük mutluluk yaşandı. Sınav sonuçlarının açıklandığı sırada heyecanın durakta olduğu Öztürk ailesi, çocuklarının birincilik sevincini telefonla kutlayabildi.

Dershane tarafından 3 gün önce gezi için İstanbul'a götürülen Mustafa Öztürk, ÖSS sonuçlarının açıklandığı basın toplantısına katıldı ve birinci olduğunu burada öğrendi. Oğlunu telefonla arayarak birinci olmasını kutlayan ev hanımı anne Firdevs Öztürk, gözyaşlarını tutamadı. Çok heyecanlı olduğunu anlatan anne, çocuklarının bu başarısını beklediklerini hatırlattı. Firdevs Öztürk, birçok anne ve babanın çocuklarına ders çalışması için baskı uygularken kendilerinin de çocuklarına aşırı ders çalıştığı ve biraz ara vermesi için birçok kez uyarı yaptıklarını anlattı.

Anne, Mustafa'nın, 'Ben kendime göre program yaptım. Siz korkmayın' ifadeleri kullanarak kendilerini rahatlattığını belirterek, "Okuldan gelir yemeğini yer ve dinlenirdi. Uyurdu. Gece kalkar ve sabaha kadar ders çalışırdı. Ben sürekli yanına gider ona bir şeyler hazırlardım. Sabaha kadar ders çalıştığını ve hiç taviz vermediğini gördüm. Tabi hem seviniyor hem de üzülüyordum. Çünkü bu yoğunlukta sınavda istediğini alamazsa psikolojik sorun yaşar endişemiz vardı. Ama hep o bizi rahatlattı ve öyle olmayacağını söyledi. Sınavdan çıktığında kucaklaştık ve iyi geçtiğini söyleyince mutlu olmuştuk" dedi.

Anne Firdevs Öztürk, Mustafa'nın çalışma odasını göstererek, odanın derli toplu olduğunu, ama çok sayıda kitap bulunduğunu belirterek, "Mustafa ders çalışırken ders notlarını da duvarlara yazdığını gördüm. Bir şey söylemedik.

Bu şekilde derslerine çalıştı" dedi. Anne, Mustafa'nın duvarda yazılı olan ders notlarını silmediklerini ve o şekilde durduğunu ifade ederek, "Temennimiz her ailenin de çocuklarının böyle başarılarıyla mutlu olmaları" diye konuştu.
Mali müşavir olan baba Mehmet Öztürk, televizyondan haberi aldıklarında büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Mustafa gezi için İstanbul'a gitti.

Biz de telefonla görüşerek bu sevinci paylaştık" dedi. Mustafa'nın ders çalışma saatinin fazla olması, geceden başlayarak sabaha kadar ders çalışmasının kendilerini korkuttuğunu anlatan Mehmet Öztürk, "Birçok kez fazla ders çalıştığı konusunda Mustafa'yı ikaz ettik. Ara vermesini bile istedim. Ama bizden daha sakin hareket ederek, 'baba ben program yaptım.

Buna uyacağım. Endişe etmeyin' diyordu. Buna rağmen psikolojik olarak sorun yaşayacağını düşünüyorduk. Ama öyle olmadı. Allah korktuğumuzu bize yaşatmadı ve büyük bir sevinç yaşamamıza vesile olduk. Her ailenin bu tür sevinç yaşamasını isteriz" diye konuştu.

Aynı evde yaşayan babaanne Güfer Öztürk, her gece kalktığında Mustafa'nın ders çalıştığını gördüğünü anlatarak, "Ben okumadım. Ders çalışmak nedir bilmem. Ama her gece kalktığımda Mustafam ders çalışırdı.
Uyku nedir bilmezdi. Seviniyoruz. Onunla gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Mustafa'nın çalışma odasını açan anne Firdevs Öztürk, duvar üzerindeki ders notlarını gösterirken de gözyaşlarını tutamadı. Mustafa'nın odada çalıştığı ders kitaplarının fazla olması ve bilgisayarın kendi isteği üzerine bulunmaması da dikkat çekti.

Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'ni birinci olarak bitiren Mustafa Öztürk, ÖSS Sözel-1 puan türünde ve eşit ağırlık-1 puan türünde Türkiye birincisi. ÖSS Sayısal-1 puan türünde ise Türkiye ikincisi oldu.

İLK ONU BEKLİYORDU İKİNCİLİK SÜRPRİZ OLDU

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) SÖZ-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan İlyas Avcı, ''İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama ikinci olmak benim için de sürpriz oldu'' dedi.

Özel Nilüfer Lisesi öğrencisi İlyas Avcı, sonuçların açıklanmasının ardından kursa gittiği dershanenin Genel Müdürü Hicret Şen ile basın toplantısı düzenledi.

Babası cumhuriyet savcısı, annesi öğretmen olan Avcı, elde ettiği dereceden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, şunları söyledi:

''Üniversiteye, dershanemin verdiği çalışmalar doğrultusunda hazırlandım.

Annem, dün, 'İyi bir şey geliyor mu?' diye sorunca, 'Gelebilir, yarını bekleyelim' dedim. İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama ikinci olmak benim için de sürpriz oldu.''

Avcı, Fatih Üniversitesi hukuk bölümünü tercih edeceğini kaydetti.

Dershane Genel Müdürü Hicret Şen ise eğitime katkı sağlamanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, ''Bursa'nın temsili noktasında, Türkiye'de böyle bir dereceyle yer almanın mutluluğunu duyuyoruz'' diye konuştu.

Şen, dereceye giren öğrencileri İlyas Avcı'ya, otomobil hediye edeceklerini bildirdi.

ÖSS BİRİNCİLERİ DOKTOR OLMAK İSTİYOR

ÖSS'de sözel, eşit ağırlık, sayısal ve yabancı dil bölümlerinde birinciliği elde eden öğrencilerin ortak hedefi tıp fakültesi. Dereceye giren Kayserili Mustafa Öztürk, Şanlıurfalı Serhat Güzel, Mücahit Erdoğan ve Berkay Dertsiz doktor olmak istiyor.

ÖSS'de Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 Türkiye birincisi, Sayısal-1 ikincisi Mustafa Öztürk ile Yabancı Dil İngilizce Türkiye birincisi, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1 puan türünde Türkiye üçüncüsü Berkay Dertsiz basın mensuplarına açıklama yaptı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın açıklamalarını televizyondan izleyen ve kendi isminin açıklanması ile büyük sevinç yaşayan Mustafa Öztürk, bu sevincini öğretmenleriyle paylaştı.

Öztürk yaptığı açıklamada, çok heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi. Öztürk, "Duygularım tarif edilemez. Kayseri'deki ailem ve hocalarım bu mutluluğu benimle paylaşıyor." dedi. İdealinin vatana, millete hayrı dokunacak bir doktor olmak olduğunu söyleyen Öztürk., "Bu ülkeye insanlığa bir faydımız olur inşallah" dedi. Sınava hazırlanmanın sihirli formülünün "Sadece ve sadece çalışmak" olduğunu anlatan Öztürk, sabrettiğini ve hedefe ulaştığını dile getirdi. Çok ders çalıştığını anlatan Öztürk, "Ders dışında yemek yerdim, tuvalete giderdim." dedi. Öztürk, Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğini açıkladı.

Yabancı Dil İngilizce Alanında Türkiye birincisi, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1 puan türünde Türkiye üçüncüsü Berkay Dertsiz, "Başarılı mıyım. Bilmiyorum .öyle gözüküyor. Bu bir araç. Benim hedefim tıp. Tıp okumak için araç. Yoluma devam edeceğim. Sıkı ve düzenli bir çalışmayla kazandım. Yan gelip yatmadım." dedi. Yabancı dilde birinciliği beklemediğini söyleyen Dertsiz, "Babamın gazıyla sınava girdim. Onu beklemiyordum." dedi. Dertsiz, ya Çapa ya Hacettepe Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmek istediğini söyledi.

Eşit Ağırlık-2 Türkiye birincisi Mücahit Erdoğan da yaptığı açıklama okuldaki arkadaşlarının çalışkanlığını görerek daha fazla çalışmaya başladığını ve arkadaş ortamınının önemini vurguladı. Rehberlik hocalarının düzenlediği programlarla derslerine çalıştığını belirten Erdoğan, "Sınavdan Türkiye birinciliğiyle çıkacağımı tahmin etmiyordum. Bu yolda hocalar uzman olduğu için onların tavsiyelerine uymak faydalı oldu. Hocalarımız tecrubeli olduğu için hedefe daha çok adapte oldum ve başarı bu şekilde kendiliğinden geldi" dedi. Bundan sonra ÖSS'ye girecek olan öğrencilerin başarılı olması için aile ve hocaların desteklerinin önemine dikkat çeken Türkiye birincisi Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğini ifade etti.

Çocuklarından böyle bir başarı beklediklerini ifade eden Anne Emel Erdoğan, Mücahit'in tüm okul hayatı boyunca başarılı olduğunu kaydetti. Kendisinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olduğunu dile getiren Baba Suat Erdoğan, "Mücahit'in önünde bundan sonra daha büyük aşamalar var. Her zaman onun kararlarına saygı duyduk" şeklinde konuştu.

ÖSS'de EA 2 Türkiye 1.'si olan Fatih Fen Lisesi öğrencisi Şanlıurfalı Serhat Güzel, kendisine emeği geçen hocalarına teşekkür etti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih etmeyi düşündüğünü belirten Güzel, Televizyon izlemeyi sınav sürecinde bıraktığını kaydetti. Güzel, "Sabah saat 8'de çalışmaya başlayıp, akşam saat 23.00'de bırakıyorduk. Televizyonu bile izlerken, yeni bir reklam çıkmış diye izliyorduk" diye konuştu.

KAYNAK