Osmanlı'da Çıkma Teklifi (Fıkra-lar)

NymO

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Osmanlı'da Çıkma Teklifi
Osmanlı zamanında bir adam bir bayanın karşısına geçer der ki ;
"-Ey dilberi rana! Ey tesadüf-ü müstesna! O mahrem suratınızı görünce size lahza-i kalpten sarsıldım... Niyetim acizane-i taciz etmek değildir.. Bilakis efkar-i umumiyede ufak bir aile bacası tüttürmektir.. Sözlerim sizi temin ve tatmin edecekse şayet, zevc-i izdivacınıza talibim!.."
Bayan basar cevabı..
"-O mahrem suratınıza bir sille-i osmaniye nakşedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz..."

FOTO MUHABİRİ
Kaza yerinin etrafını önce polis kordonu sonra da büyük bir meraklı kalabalığı çevirmişti.. Gazetesine iyi bir kaza fotoğrafı yetiştirmek isteyen uyanık foto muhabiri çemberleri aşamayınca
"Yol verin.. Yol verin.. Ben kaza kurbanının oğluyum" diye bağırmaya başladı. Kenara çekilip yol verdiler.. Foto muhabiri yaklaştı.
Arabanın önünde bir eşek yatıyordu.

YAKIT DURUMU
Hükümet, Erzurum'a bir yazi göndermis:
Kisin soguk geçecegi anlasilmaktadir...
Kullandiginiz yakitin cinsini, kod numarasini ve stok durumunu acele bildiriniz.
Erzurumlu bir köy muhtarida hemen Ankara'ya cevap yazmis:
Yakitimiz pohtir... Kod numarasi yohtir... Stokumuz ise çohtir.

veritas_7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:D:DGüzel paylaşım teşekkürler gece gece güldük sayende :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Güzelmiş bunlar. Ama şu Osmanlı'daki dilin güzelliğine bakın "-O mahrem suratınıza bir sille-i osmaniye nakşedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz..." :D:D:D
Yaşamak vardı o zamanlarda. Şimdi iki kelimeden birinde küfür var valla.

antilove

Profesör
Reaksiyon puanı
11
"-O mahrem suratınıza bir sille-i osmaniye nakşedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz..." valla ha süper cevap olmuş