Organ Bağışı (önemli)

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
bir şey sormak istiyorumm.organlarımı bağışlamak istiyorum ama çok kararsızım biraz korkuyorum aslında.sizce ne yapmalıyım?ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Tartışma konusu olmasın ama sanırım dinen sakıncalı.tv de ali rıza hoca anlatıyodu.kanalı hatırlamıyorum.ama bağışlamak istersen sağlık bakanlığı ilgilenir bu konuyla heralde :S .herhangi bir bilgim yok.

güzel konu başlığı olmuş.bilgilendirici olucak sanki ...

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
corpuscallosum dedi ki:
bir şey sormak istiyorumm.organlarımı bağışlamak istiyorum ama çok kararsızım biraz korkuyorum aslında.sizce ne yapmalıyım?ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
Neyinden korkuyorsun ver gitsin ....zaten sen isteden bile yakınlarn istemezse yine vrrmiyorlar birde allah gecinden versin vefat edersen bir sürü uygunluk şartı var beyin ölümün nezaman oldugu organların ne kadar zarar gördüğü v.b ama eğer baska bir insana verilme durumu olursa bence magdur olan insana en buyuk iyiliği yapmış olacaksın ...

Eğer canlıyken yapılan bağıştan bahsediyorsan ( böbrek gibi) sana binbir türlü tahlil ve araştırma yapıyorlar eğer uygunsan sonra birkaç saatte işi bitiryorlar .... Sağlılklı günlere..Dinen sakıncalı konusuna gelince buda insanların yorumlamasına göre değişir bence vicdan meselesi hepimizin ihtiyacı olabilecek bir durum bir yakınımızın böbrek naklini beklerken nekadar eziyet çektiğini düşünün ozaman daha mantıklı düşünebilirsiniz tabi çok kişisel bir durum olduğu için çokta yorum yapmaya gerek yok sanırım Ben kişisel olarak karşı değilim....

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
bende verme taraftarıyım ..

dinen sakıncası olmadığını biliyorum.. öldükten sonra organlar değil ruh gidiyor.. hayat kurtarıyosun.. çok kişi gördüm organlarını bağişlamış..

ridvan1452

Profesör
Reaksiyon puanı
1
korkmana gerek yokkı olunce (Allah gecinden versin) alacaklar

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN ORGAN BAĞIŞI KONUSUYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜ
Konu :

Başkanlığım Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir :

1-) Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan     başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi
2-) Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması
3-) Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması
4-) Tedavisi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir.

http://www.angelfire.com/md/organbagisi/

İstersen burdanda direk diyanete soru sorabilirsin...

http://sorusor.diyanet.gov.tr/

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
tamam dinen sakıncası yok biliyorum ama aslında biraz da etraftan korkulması gerek diye düşündüm.bilmiyorum ama ortada organ mafyaları falan var ya eğer organ bağışçısı kartım olduğu bilinirse bi cinayete kurban gidermiyim diye düşündüm. (iii hikaye yazdım ama)
aslında ben zamannda babama sormuştum babam da "ii hoş ama ya başına bişe gelirse biri sana bişe yaparsa" demişti

must

Asistan
Reaksiyon puanı
0
corpuscallosum dedi ki:
tamam dinen sakıncası yok biliyorum ama aslında biraz da etraftan korkulması gerek diye düşündüm.bilmiyorum ama ortada organ mafyaları falan var ya eğer organ bağışçısı kartım olduğu bilinirse bi cinayete kurban gidermiyim diye düşündüm. (iii hikaye yazdım ama)
aslında ben zamannda babama sormuştum babam da "ii hoş ama ya başına bişe gelirse biri sana bişe yaparsa" demişti
Organ mafyaları organları kartın olsun ya da olmasın (Allah korusun herkesi) gözüne kestirdiği herkesten çalıyor zaten organ bağışçısı kartının olmasının bu işle ilgili bir değişikliğe sebep olacağını düşünmüyorum.
organ alma listesinde bekleyen kişiler birşeyler yapabilirler bana diyorsan sanmıyorum çok çok düşük bir ihtimal gibi geliyor bana. (baya senaryo bu) :D

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ya duymuşsunuzdur belki Toplum gönülleri adında bi stk var ünv gençlerine gönelik ben de orda gönüllüyüm.geçen ay organ bağışıyla alakalı panel düzenlemiştik.standlar kurduk başlarında bekledik.herkese panel var buyrun dedik organ bağışının öneminden bahsedildi.ben de açıkçası utandm kendmden insanlara gelin diyorum organları bağışlasın organlarınız toprakta çürümesin diyorum.ama ben bağışlamıyorum.zaten bu panelden sonra konu kafamda yer etmeye başladı

arkadaşlar teşekkürler yorumlarınızdan sonra tekrar düşüncem aslında düşüncek bişe yok ilk fırsatta bağışlıcammm

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Yapılan bir organ bağışı sayesin de hayata döndüm ikinci kez doğduğumu düşünüyorum yüce rabbim bana bu şansı verdi hayatını kaybeden bir insanın sayesin de dünya ya yeniden gözlerimi açtım ve o insan (ki organı bağışlanan kişi çocuktu) benim içimde yaşıyor her gece ona beni terk etmediği için bana hayat verdiği için teşekkür ediyorum. Yüce rabbime de bana bunu nasip ettiği için şükrediyorum.

Organ bağışı olmasaydı yani transplantasyon gerçekleşmeseydi ne mi olacaktı söyliyeyim....
Ben hayatıma sadece doktorlar ve hastanede devam edecektim ta ki tükenene kadar...! Hayatımda başka bir şey olmadan istediğimi yeyip içemeden içtiğim suyun bile hesabını tutarak... bunun piskolojik boyutundan bahsedipte içinizi karartmak istemiyorum duygu sömürüsü yapmakta hiç bana göre değil...!
Ama bağışlanan organlar sayesinde bir kişi birden çok kişiye hayat vermekte....
Ve şimdi şükürler olsun ki sağlığıma kavuştum ve hayatımda sadece hastane ve doktorlarım yok herşey var herkes var hayata dair...

Hiç kolay değil insanların böyle bir kararı vermesi hele ki bizim toplumumuz da hele de organ bağışının günah olduğunu savunanların olduğu bir ortamda çünkü müslüman bir toplumuz.
Ama şunu düşünüyorum yüce rabbim bizleri en güzel varlık olarak yaratıp ne kadar değer verdiğini göstermiş ne kadar kıymetli olduğumuzu neden bir insanı hayata bağlamak günah olsun diye düşünüyorum tabi ki bu benim fikrim zaten yaşayan biri olarakta böyle düşünmem çok normal çünkü yaşarken yaşayamamanın ne demek olduğunu o ince çizgiyi gördüm.

Allah kimseye sevdiklerinin acısını yaşatmasın ama birini bir insanı kaybederken neden bir kaç insan kazanmayalım...

Umarım bu söylediklerim yanlış anlaşılmamıştır.... Organ bağışı hayatta verilen en zor kararlardan biridir. Ve bunu sadece sizin kabul etmeniz yetmez Allah gecinden göstersin ama size birşey olduğunuz da siz organlarınızı bağışlamış olsanız dahi aileniz buna razı gelmediği sürece organ bağışı gerçekleşemez.

Konu için teşekkür ederim corpuscallosum.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
çok güzel söledin şirine...çok teşekkürler inan başka söleyecek kelime bulamadım.
çok teşekkürler herkese

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ee dinimz caizdir demişse günah değildir sevaptr hatta
sadece kendi fikrm

demirdmr

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Organ Bağışı Yöntemleri

Organ bağışı yöntemleri bağış yapan kişinin kendi isteği ile hazır olmadığı zamanlarda açığa çıkartılır. Bu yöntemler şuan için her ülkede farklı farklıdır.
  1. İtiraz Yöntemi: En geniş kapsamlı yöntemdir. Sağlıklı iken itiraz etmeyen her kişi organ bağışçısı kabul edilir.
  2. Genişletilmiş İtiraz Yöntemi: Bağışçıların ölümünün ardından, akrabalar organ bağışını vasiyet olarak kabul etmektedir.
  3. Gönüllülük Yöntemi: Bağış yapacak kişinin ölmeden önce gönüllü olarak bağış yapacağını belirtmesi esasına dayanır. Belirli bir prosedür ve sözleşme ile gerçekleştirilir.
  4. Genişletilmiş Gönüllük Yöntemi: Bağış yapanın ölümünden sonra ailesi de onay verebilir.
Bu 4 yöntem temel yöntemlerdir. Bunların dışında iki tane istisna içeren yöntem bulunur:
  • Bilgilendirme Yöntemi: Bağış yapacak olanın izni kesin şarttır. Kişinin belgesi yoksa bağışçı olmak istemiyordur denir. Böyle durumlarda aileye bilgi verilir ve ailenin de itiraz etme hakkı bulunur.
  • Acil Durum Yöntemi: Bağışçının kendisinin ya da ailesinin itirazı olsa bile acil bir durum söz konusu olduğundan organ alınır.
Ne yazık ki, ülkemizde organ bağışı düşüncesine olumlu olarak yaklaşmayan pek çok insan bulunmaktadır. Bir hayat kurtarmanın önemini gerçeklik payı olmayan nedenlere dayandırarak organ bağışından kaçılmaktadır. Ülkemizde bu sorunla savaşmak adına dini alanda da fetvalar verilmiştir. Bir organ bir hayat kurtarırdüşüncesini aklımızdan çıkarmamalı ve en kısa sürede organ bağışı başvurusunda bulunmalıyız. Başvuru yapan kişiler bağış kartlarını her zaman yanında taşımalı ve bu konuda yakınlarını bilgilendirmelidir.

Alıntı

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
İslam Alimlerinin ortak noktada buluştuğu nokta evet caiz fakat "kalp ölümü" gerçekleştiğinde. "Beyin ölümü" islamda geçerli değil. Çünkü beyin fonskiyonları dursa da kalbi atan insanı canlı iken kesip biçmek caiz değil demektedirler. Bunun dışında böbrek, vs caiz diyorlar zaten.