Opera 11.50 Swordfish Final Duyuruldu!

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Opera 11.50 Swordfish Final
Windows
Mac
Linux 32bit
Linux 64bit

Changelog
New and improved features

Code name
Opera 11.50 uses "Swordfish" as its code name.

Improved user interface
Opera developers continue to make Opera light, bright, and as user-friendly as possible without sacrificing power or flexibility. Some changes are highly visible, such as those to the address and status bars. Also, you will find that much of the skin has been reworked, including a brand new icon set. Some highlights are:
Brand new toolbar icon set
Brighter, softer colors for backgrounds and borders
Padding and alignment improvements
Updated status bar design and content
Removed button borders in the address bar
The Home and Fast Forward buttons are now optional
New "tab fold" attention state: no more blue blob

Opera extensions
Opera extensions can now share cookies with the browser. You will not have to log in separately from an extension.

Opera Link: Password synchronization
The most requested feature for Opera Link is password synchronization.
You can enable it when you set up link for the first time or in the Synchronization Options dialog.

Opera Mail
Improved the Gmail IMAP support that was added in Opera 11.10.
Added support for setting designated "Trash" and "Spam" folders for IMAP servers that do not support the X-LIST or Special-Use IMAP extensions.
Added a "Match messages in" setting that can be set on any label with filter rules.
For further details, please see Rijk van Geijtenbeek's article in the Opera Desktop Blog.

Opera Next
Opera Next is a stand-alone installation of the Opera desktop browser intended for testing the development of new features, technologies, and improvements.
It is automatically updated to include the latest changes as they become available.
Important note: Pre-release builds may be unstable and include known issues, such as crashes or data loss situations.
See: What is Opera Next?

Opera Presto 2.9 rendering engine
Opera 11.50 uses the new Opera Presto 2.9 rendering engine (Presto/2.9.168).

Speed Dial extensions
Speed Dial extensions are like small web pages embedded in your Speed Dial powered by Opera's extension framework.
They allow developers to make live previews of web pages or other nice decorations for your Speed Dial.
The Add Speed Dial dialog now promotes Speed Dial extensions, and the way Speed Dial extensions are shown in the extensions manager has been improved.
You can also install the same Speed Dial extension more than once.
See: Opera Extensions API: Speed Dial guide
See: Creating Opera Speed Dial Extensions
See: Extensions - in Speed Dial!

Speed Dial tab activation improvements
When Speed Dial is the active tab, other tabs are not activated on mousedown.
This allows you to drag open tabs into Speed Dial.
Hovering a Speed Dial tab while dragging something will also activate it.

Windows installer
The Windows installer now has an option to pin Opera to the taskbar on Windows 7.

Web specifications support
For further detailed information, please see:
Web specifications support in Opera Presto 2.9
Web specifications support in Opera products

CSS
Improved deep nesting of the quotes property.
See: W3C CSS 2.1 Section 12.3: Quotation marks
Support is added to provide the original source line for CSS rules, benefiting future versions of Opera Dragonfly.
Improved CSS parsing performance is up to 10-15% faster due to CSS tokenizing optimizations.

DOM event handling
Updated the list of DOM events visible on window, document and element objects.
Events supported by Opera and part of the Window interface of the HTML standard are now exposed on the window object.
Events supported by Opera and part of the HTMLDocument interface are now exposed on the HTML document object.
onstorage has been removed.
Events supported by Opera and part of the HTMLElement interface are exposed on all elements, unless the events are form specific, in which case they remain visible only on form elements.
See: HTML5 elements, attributes, and APIs support in Opera Presto 2.8
See: W3C HTML5 Section 3.1.1: Documents in the DOM
See: W3C HTML5 Section 3.2.2: Elements in the DOM
See: W3C HTML5 Section 5.2: The Window object

HTML5 dataset attribute
Added support for the dataset attribute on elements which exposes data-* attributes on an element.
See: Dev.Opera: An Introduction to Datasets
See: W3C HTML5 Section 3.2.3.8: Embedding custom non-visible data with the data-* attributes

HTML5 <input> indeterminate attribute
Added support for the <input> element indeterminate attribute for checkboxes. This is used to change the appearance of checkbox controls.
See: HTML5 Section 4.10.7: The input element.

HTML5 Session history and navigation
Added support for the history interface.
See: HTML5 Session History and Navigation support in Opera Presto 2.8
See: W3C HTML5 Section 5.4: Session history and navigation

HTML5 and SVG classList attribute
Enabled the classList attribute for HTML and SVG elements.
See: W3C HTML5 Section 3.2.3.6: The class attribute

HTML5 <time> element
Implemented the HTML5 <time> element.
See: W3C HTML5 Section 4.6.10: The time element.
See: W3C HTML5 Section 10.4.17: The time element

Opera Widgets specification
Default widget size has been overridden from 100x100 to 300x300.
See: Opera Widgets specification

Selectors API
Implemented Element.oMatchesSelector.
Prefixed implementation of the Element interface .matchesSelector method with "o".
Note: The refNodes parameter is not supported.
See: W3C Selectors API Level 2.

Server-Sent Events enabled for Web Workers
Enabled the EventSource interface for Web Workers
See: W3C Server-Sent Events: Section 4 The EventSource interface

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Hızda artış var farkettim hemen ama , ana sayfaya gidiş butonu nerde yahu , yeri değiştirilmiş sanırım bulamıyorum :D

yokur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aşırı derecede bir hızlanma var, sürüm oturdu gibi.hızlanma var derken görüntüleme hızı değil,içeriği ve resimleri çok olan sitelerde çok hızlı tekleme kalmamış.özellikle hürriyetin sayfasında bu hızlanmayı çok farkettim.anında diğer içeripe hızlıca geçebiliyorum.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Hızda artış var farkettim hemen ama , ana sayfaya gidiş butonu nerde yahu , yeri değiştirilmiş sanırım bulamıyorum :D

Artık varsayılan olarak kapalı geliyor ana sayfa butonu. eklemek isterseniz Menüden Görünüm'e girin Düğmeler sekmesine geçin, sol menüden tarayıcıyı seçin ardından sağ tarafta butonlar çıkacak, ana sayfa olanı sürükleyip istediğiniz yere bırakın :)

othello

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok beğendim bayağı iyi yapmışlar.

yalnız adres çubuğunda bir ok vardı. ona tıkladığım vakit geçmiş de neleri girdeğimi görürdüm. rss düğmesinin yanında. onu geri getirmek mümkün mü acaba

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
çok beğendim bayağı iyi yapmışlar.

yalnız adres çubuğunda bir ok vardı. ona tıkladığım vakit geçmiş de neleri girdeğimi görürdüm. rss düğmesinin yanında. onu geri getirmek mümkün mü acaba

aşağıdaki linke tıklayın (bilmiyorum tıklanabilir olacak mı, olmazsa kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın enter layın). mavi olan yerdeki kutucuğu işaretleyin ve sayfanın en altındaki kaydet butonuna basın tamamdır :) (sondaki field ayrı gözüküyor, onlar birleşik, hiç boşluk yok)

opera:config#UserPrefs|ShowDropdownButtonInAddressfield

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
rica ederim. son RC derlemesinde eklenen bir özellikti sanırım, ordan aklımda kalmış :D

othello

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biraz tepki çekmiş. baktım az öce bir sitede. herkes şikayetçiymiş.

ama çok güzel olmuş bu 11 50 hakikaten çok iyi. sanırm en iyi sürümü. 9.54 te ki gibi olabilir bir sürümde

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Görünüm açısından güzel olmuş :)
Diğer özelliklere de bakıyorum şimdi

Ama ana sayfa butonu'nu neden kaldırmışlar ki?

burajan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Derlemelerini kurup takip ediyordum, güzel bir sürüm olacağından hiç şüphem yoktu. Tebrikler Opera Ekibi.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Bu kadarını beklemiyordum. Gerçekten çok güzel olmuş. En hızlı tarayıcı kesinlikle. Yeni tema fena değil, simge teması da çok şık ama özellikle üst çubuk XP'de pek yakışıklı durmuyor :)

Sonuç olarak beğendim ama bir Alex (Firefox) değil :D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hız fark edilir cinsten.Biraz operada takılalım bakalım

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Bence de guzel olmus. Yalniz daha once pek fazla Opera kullanmadigim icin bilmiyorum. Herhangi bir linki yeni sekmede actigimiz zaman link aktif pencere olarak aciliyor. Sonra tekrar ana sayfaya(linki actigim sayfaya) donmem gerekiyor. Bunu diger tarayicilardaki gibi yeni sekme actigimizda bulundugumuz sayfanin aktif kalmasini ayarlamamiz mumkun aceba?

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Sağ tıkladığında yeni sekmede yerine arkaplanda aç demek gerekiyor.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Bence de guzel olmus. Yalniz daha once pek fazla Opera kullanmadigim icin bilmiyorum. Herhangi bir linki yeni sekmede actigimiz zaman link aktif pencere olarak aciliyor. Sonra tekrar ana sayfaya(linki actigim sayfaya) donmem gerekiyor. Bunu diger tarayicilardaki gibi yeni sekme actigimizda bulundugumuz sayfanin aktif kalmasini ayarlamamiz mumkun aceba?

Sekme ayarlarını
Ayarlar - Tercihler - Gelişmiş - Sekmeler kısmından istediğin şekilde değiştirebilirsin.

Herhangi bir linki arka planda açmak için Mouse orta tuşu kullanabilirsin böylece sayfa aktif kalır.

fuzuli24

Asistan
Reaksiyon puanı
2
mrb arkadaşlar bende operayı kurdum ve çok beğendim ancak laptop da toucpad in aşağı - yukarı kaydırma seceneğini kullanamıyorum bunu düzeltmenin bir yolu varmı acaba?? baska tarayıcılarda böyle bir sorun yaşamıyorum..

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
ff eklentilerle daha hızlı yinede,eğer aynı hız opera eklentileriyle sağlanıyorsa bana da belirtin lütfen

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ff eklentilerle daha hızlı yinede,eğer aynı hız opera eklentileriyle sağlanıyorsa bana da belirtin lütfen
sanki internetimiz fiber, sunucular süper de tarayıcıdaki milisaniye farklılıklarına takılıyoruz. TMac1 sözüm sana değil genel konuşuyorum, ie hariç neredeyse tüm tarayıcılar eşit hızlara sahip, onları kullanılabilir yapan kullanıcının beğendiği özellikleri. ben operayı seviyorum opera kullanıyorum, sen eklenti seviyorsun ff kullanıyorsun, kimi de google sevip chrome kullanıyor :D ben operayı dahili gelen birçok özelliği sebebiyle seviyorum, varsın olsun en yavaş tarayıcı olsun: forever Opera :)

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Bende mi sorun var yoksa opera'da mı? Bağlantım yavaş olduğu için turbo modda kullanıyorum...İnternet sayfalarındaki videoları açmıyor...videoların olduğu yerde aşağıdaki şekil çıkıyor...bu şekle tıkladığımda da opera kapanıyor...sürekli bu böyle...acaba sorun nerde? nasıl düzelir?

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
turbo modunda resimlerin kalitesi düşürülür ve flash animasyonları (doğal olarak videolar) devre dışı bırakılır. yani benim bildiğim turbo açıkken flash player gerektiren videoları izleyemezsiniz (yanlışım varsa mutlaka düzeltin üstadlar :))

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bende mi sorun var yoksa opera'da mı? Bağlantım yavaş olduğu için turbo modda kullanıyorum...İnternet sayfalarındaki videoları açmıyor...videoların olduğu yerde aşağıdaki şekil çıkıyor...bu şekle tıkladığımda da opera kapanıyor...sürekli bu böyle...acaba sorun nerde? nasıl düzelir?

bu iconlara tiklayinca normalde videolar/flash aciliyor. senin opera kapandigina gore ya pc bellegi cok az yada hdd;de sorun var yada bisekilde bazi dosyalar okunamiyodur.
tabi bunlar olasi sorunlar nedeni baska bisey olabilir :p

---------- Post added at 00:06 ---------- Previous post was at 00:01 ----------

turbo modunda resimlerin kalitesi düşürülür ve flash animasyonları (doğal olarak videolar) devre dışı bırakılır. yani benim bildiğim turbo açıkken flash player gerektiren videoları izleyemezsiniz (yanlışım varsa mutlaka düzeltin üstadlar :))
tiklayinca aciliyo otomatik degil :D butun reklam flaslari da bayiliyo hos oluyo aslinda bazen :)

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12