Once Ubuntu Sonra Win7 yukledim YARDIM

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@Sercan, sen milli işletim sisteminin ne demek olduğunu bir kez daha düşünmeye ne dersin?

---------- saat 23:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:13 eklenmişti ----------

Devamlı yüzeysel konuşuyorsun.Ben daha yazmayacağım bilmiyorum belki Sercan yazar ama Pardusda "program eksikliği" diye bir şey yok.Onu bulamadın alternatifini bulursun en azından.Biraz daha araştır da gör bence sen Pardus'u.Sadece birkaç kez kurup kaldırmak veya kullanmamakla bir işletim sistemini sınayacak ne bilgiye sahip olmazsın.Haddine de değil ayrıca kimsenin ...

Ben sadece kendi deneyimlerimle konuşmam. Emin ol ki çoğunluğun düşüncesi de önemlidir fikirlerimde.

Alternatiften bahsetmiyorum, adam gibi okumuyorsunuz ki yazıları. Devamlı yüzeysel konuşmamın sebebi şu an uzun uzun yazamayacak kadar kötü olmam.

Benim burada bahsettiğim şey "karşılaştırma". Ubuntu'nun adı geçiyor, onu kullanalım. Ubuntu ile Pardus'u karşılaştırdığımızda, destek verdiği donanımlar ve programları ile Ubuntu açık ara önde. Çünkü Pardus daha çok yeni, çok eksiği var. Bundan 10 yıl sonra Pardus da iyi dağıtımlardan biri olacaktır belki. Ama kesinlikle milli işletim sistemimiz değil. Bunu kafanızdan çıkarmaya bakın.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
@Sercan, sen milli işletim sisteminin ne demek olduğunu bir kez daha düşünmeye ne dersin?

Bak Merve. Evine yada kendine bir Kupa Bardak aldın. Bunun senin olması için sanayiye gidip bunu senin baştan mı yaratman gerekir. Yoksa alıp içtiğin zaman bu kupa senin midir?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bak Merve. Evine yada kendine bir Kupa Bardak aldın. Bunun senin olması için sanayiye gidip bunu senin baştan mı yaratman gerekir. Yoksa alıp içtiğin zaman bu kupa senin midir?

Pardus bizim ama milli işletim sistemi değil.

Sen kupa bardakla su içersin ama "Bunu ben yaptım." diyemezsin. Arkasında "Made in China" yazarken "Bu Türk malıdır." diyemezsin.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ama biz bir kaç gün öncesine kadar açık kaynak felsefesinden bahsediyorduk, özgür yazılım diyorduk, GPL diyorduk ne oldu. Linux'çuyduk. Neden Linux çekirdeğini almak yerine baştan yazmak gafletinde bulunalım söylermisin.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ama biz bir kaç gün öncesine kadar açık kaynak felsefesinden bahsediyorduk, özgür yazılım diyorduk, GPL diyorduk ne oldu. Linux'çuyduk. Neden Linux çekirdeğini almak yerine baştan yazmak gafletinde bulunalım söylermisin.

Bak şimdi. :)

Kendi laflarınla kendini çürütmüşsün yine. Biz hala açık kaynak felsefesinden bahsediyoruz, hala özgür yazılım diyoruz, hala GPL diyoruz. Fakat şimdilik Linux'çuyuz ama sen "Açık kaynak demek Linux demek değildir." dersini kaçırmışsın.

Şu sözlerinle Linux'u tekelleştirdin resmen. Ağzım açık kaldı, bu sen olamazsın.

Ve "gaflet" kelimesini kullanmışsın. Cidden içim yandı. Böyle düşündüğünü bilmiyordum...

Anadolu Parsı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bak şimdi. :)

Kendi laflarınla kendini çürütmüşsün yine. Biz hala açık kaynak felsefesinden bahsediyoruz, hala özgür yazılım diyoruz, hala GPL diyoruz. Fakat şimdilik Linux'çuyuz ama sen "Açık kaynak demek Linux demek değildir." dersini kaçırmışsın.

Şu sözlerinle Linux'u tekelleştirdin resmen. Ağzım açık kaldı, bu sen olamazsın.

Ve "gaflet" kelimesini kullanmışsın. Cidden içim yandı. Böyle düşündüğünü bilmiyordum...
Zaten Sercanın yazıdklarından Linux=Açık Kaynak gibilerinden birşey yok ama senin dediğinde saçma.Dağıtım yapılıyorsa tabiki masaüstü ortamı Kde kullanacak Gnome kullancak,grafik programı gimp kullananacak gidip sıfırdan grafik programı yazacak hali yok kimsenin.Açık kaynağında amacı da zaten bu değilmi?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Benim laflarım hala beni destekliyor. Fakat sen şu aralar tekelleştirme kavramına kafayı takmış durumdasın. Millinin yanında Tekelleştirme kavramınıda yapılandır. Ondan sonra mesajlarımı bir daha oku ne alakası olduğunu söyle.

Yapılmış iyi bir sistemi(neredeyse aynısını) baştan yaratmak kadar büyük bir gaflet varmı dır acaba? Ulusal işletim sistemimiz Linux çekirdeğini kullansa ne olur yanı. Bir tarafımızı yırtmıyormuyuz burada Linux Linux diye. AA pardon sen şimdilik Linux'çuyum demişsin.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Zaten Sercanın yazıdklarından Linux=Açık Kaynak gibilerinden birşey yok ama senin dediğinde saçma.Dağıtım yapılıyorsa tabiki masaüstü ortamı Kde kullanacak Gnome kullancak,grafik programı gimp kullananacak gidip sıfırdan grafik programı yazacak hali yok kimsenin.Açık kaynağında amacı da zaten bu değilmi?

Bak Sercan ne demişti:

Ben ne diyorum, anlamıyorsunuz ki...

Milli bir çekirdek, milli bir yapıdan bahsediyorum. Elbette bunun devamı gelecektir, milli bir resim düzenleme yazılımı, milli bir ortam oynatıcı programı, milli bir mesajlaşma yazılımı...

Ama açık kaynak burada devreye giriyor işte. Milli ortam oynatıcısını kullanmak yerine alternatifini kullanabiliyor olman açık kaynak felsefesinin bir gereğidir.

Benim laflarım hala beni destekliyor. Fakat sen şu aralar tekelleştirme kavramına kafayı takmış durumdasın. Millinin yanında Tekelleştirme kavramınıda yapılandır. Ondan sonra mesajlarımı bir daha oku ne alakası olduğunu söyle.

Yapılmış iyi bir sistemi(neredeyse aynısını) baştan yaratmak kadar büyük bir gaflet varmı dır acaba? Ulusal işletim sistemimiz Linux çekirdeğini kullansa ne olur yanı. Bir tarafımızı yırtmıyormuyuz burada Linux Linux diye. AA pardon sen şimdilik Linux'çuyum demişsin.

Aynısını yazalım mı dedim ben? Ulusal sistem dediğin şey, Linux çekirdeğinin makyajlanmış hali.

Çekirdeği al, birkaç Türkçe menü yaz, KDE'yi al, Türkçeleştir, sonra gez ortada milli sistem diye.

Bir işletim sisteminin temelidir çekirdeği. Sen aslen Alman isen ama Türk vatandaşı olarak doğmuş ve öyle yaşamışsan "Benim ırkım Türklüktür." diyebilir misin?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Bak Sercan ne demişti:

Ben ne diyorum, anlamıyorsunuz ki...

Milli bir çekirdek, milli bir yapıdan bahsediyorum. Elbette bunun devamı gelecektir, milli bir resim düzenleme yazılımı, milli bir ortam oynatıcı programı, milli bir mesajlaşma yazılımı...

Ama açık kaynak burada devreye giriyor işte. Milli ortam oynatıcısını kullanmak yerine alternatifini kullanabiliyor olman açık kaynak felsefesinin bir gereğidir.

Aynısını yazalım mı dedim ben? Ulusal sistem dediğin şey, Linux çekirdeğinin makyajlanmış hali.

Çekirdeği al, birkaç Türkçe menü yaz, KDE'yi al, Türkçeleştir, sonra gez ortada milli sistem diye.

Bir işletim sisteminin temelidir çekirdeği. Sen aslen Alman isen ama Türk vatandaşı olarak doğmuş ve öyle yaşamışsan "Benim ırkım Türklüktür." diyebilir misin?

Hayır. Ben insanım derim... Bak şimdi geliştirilmeye başlansa 10 sene sonra bittiğinde şuandaki özellikler ancak mevcut olur anlıyormusun.

Alman veya Türk ne fark eder ikiside aynı çekirdeğin türleri. her ikiside insan.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
O zaman pardon, ayrıldığımız yeri buldum ben. Sen kendini düşünüyorsun. O sistemi yapmak 50 yılımızı da alabilir, haklısın. Belki biz olmayacağız o zaman.

Ama ben kendim için değil, Türkiye'nin geleceği için istiyorum bunu. O sebepledir ki savunuyorum böylesine.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
O zaman pardon, ayrıldığımız yeri buldum ben. Sen kendini düşünüyorsun. O sistemi yapmak 50 yılımızı da alabilir, haklısın. Belki biz olmayacağız o zaman.

Ama ben kendim için değil, Türkiye'nin geleceği için istiyorum bunu. O sebepledir ki savunuyorum böylesine.

Sistemi bana mı yazıyorlar? Aman yazalım da Sercan kullansın?

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Ortalığı karıştırmak için söylediğimi düşünmeyin ama, benim aklıma şu geldi. C/C++ yada Assembler gibi ABD kökenli dilleri kullanarak sıfırdan yazacağımız bir işletim sistemi de bu mantıkla gerçekten milli işletim sistemi olabilir mi? Çünkü yine yabancıların yazmış olduğu kütüphaneleri, fonksiyonları, sınıfları ve algoritmaları kullanarak üretim yapmış olacağız. Bu durumda milli işletim sistemi üretebilmek için, milli bir programlama diline, milli bir derleyiciye, milli kütüphane fonksiyonlarına ihtiyacımız olmuş olmaz mı?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ortalığı karıştırmak için söylediğimi düşünmeyin ama, benim aklıma şu geldi. C/C++ yada Assembler gibi ABD kökenli dilleri kullanarak sıfırdan yazacağımız bir işletim sistemi de bu mantıkla gerçekten milli işletim sistemi olabilir mi? Çünkü yine yabancıların yazmış olduğu kütüphaneleri, fonksiyonları, sınıfları ve algoritmaları kullanarak üretim yapmış olacağız. Bu durumda milli işletim sistemi üretebilmek için, milli bir programlama diline, milli bir derleyiciye, milli kütüphane fonksiyonlarına ihtiyaç olmuş olur mu?

Zaten Merve'nin mantıkla gittiğimiz zaman senin dediğin gibi elimiz kolumuz bağlı olacak. Daha derine inersek kullandığımız donanımların Milli olmasına kadar gider. Diğer ülkelerin geliştirdiği donanım parçalarıyla donatılmış bir makinede milli işletim sistemi yazacaz :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ortalığı karıştırmak için söylediğimi düşünmeyin ama, benim aklıma şu geldi. C/C++ yada Assembler gibi ABD kökenli dilleri kullanarak sıfırdan yazacağımız bir işletim sistemi de bu mantıkla gerçekten milli işletim sistemi olabilir mi? Çünkü yine yabancıların yazmış olduğu kütüphaneleri, fonksiyonları, sınıfları ve algoritmaları kullanarak üretim yapmış olacağız. Bu durumda milli işletim sistemi üretebilmek için, milli bir programlama diline, milli bir derleyiciye, milli kütüphane fonksiyonlarına ihtiyacımız olmuş olur mu?

Öyle olacak zaten. :)

Beni bilmiyorsunuz ama hayallerimi ve bu konudaki düşüncelerimi sıkça paylaştığım arkadaşlarım ve ailem bilir; kendi programlama dilimi oluşturup kendi işletim sistemimi yazma hayalim var. Bir şirket kurup yerli işlemci, ekran kartı, anakart, ses kartı, ... , kasa, fare, klavye gibi donanım parçalarının en küçük parçası bile %100 Türk yapımı olacak şekilde projelere imza atmak istiyorum ve yapacağım da bunu.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Öyle olacak zaten. :)

Beni bilmiyorsunuz ama hayallerimi ve bu konudaki düşüncelerimi sıkça paylaştığım arkadaşlarım ve ailem bilir; kendi programlama dilimi oluşturup kendi işletim sistemimi yazma hayalim var. Bir şirket kurup yerli işlemci, ekran kartı, anakart, ses kartı, ... ,kasa, fare, klavye gibi donanım parçalarının en küçük parçası bile %100 Türk yapımı olacak şekilde projelere imza atmak istiyorum ve yapacağım da bunu.

Dikkat et boş kağıda imza atma:wink:

Dikkat: Bu cümle orta derecede ima içermektedir.

Hayaller güzeldir ama yani benimde angelina jolie ile böyle hayallerim var. gelsin beni birkez görsün aşık olsun bütün işi gücü bıraksın evinin kadını çocuklarımızın anası olsun :mrgreen:

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
bak jea belki senin kadar linux kullanmadim ,ama yanlis anlama daha tarif edemedigin konulari sanki biliyormussunda söylemiyormussun gibisin ,normal bir kullanici olarak pardus da ne gibi eksiklikler var senin deyiminle ne tür almasi gereken yol var acikla ,ben sana diyorum ben 15 yildir windows kullandim taa 3.0 dan itibaren sonra ilk pardus 2007 alpha1 ile tanistim ondan sonra hep pardus kullandim, diyorsun ki program eksigi var ,ubuntuyu rahat buluyorsun dogrudur tonlarca gereksiz uygulama var ubuntuda, bana pardusda su uygulama yok halbuki cok gerekli normal bir kullanici o olmadan yapamaz dedigin bir sey varmi ,yani lütfen bos konusmayalim benim ubuntuda olan ve kullandigim programlarin aynisi bundada var tabiki kde versionu yada aynisi lütfen say sunlari da bilelim,bide suda var ben ubuntuyu kullandim onuda biliyorum sana yemin borcum yok ama hep bir sorunla karsilastim ya güncelleme yaparken yada program yüklerken hata gösterdi ben bu hata cözmekle ugrasacagima hatasiz pardusumla rahat mutluyum tabiki bunun hatasi yok degil ama ne boyut ve bana sundugu nelerdir

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Dikkat et boş kağıda imza atma:wink:

Dikkat: Bu cümle orta derecede ima içermektedir.

Hayaller güzeldir ama yani benimde angelina jolie ile böyle hayallerim var. gelsin beni birkez görsün aşık olsun bütün işi gücü bıraksın evinin kadını çocuklarımızın anası olsun :mrgreen:

Sadece kuklalar hayallerinin peşinden koşmaz, onlar sahiplerinin hayallerini yansıtırlar.

(Dikkat: Bu cümle yüksek derecede imâ içermektedir. Hazımsızlık, baş ağrısı, mide bulanması gibi durumlara yol açabilir. Koma etkileri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.)

bak jea belki senin kadar linux kullanmadim ,ama yanlis anlama daha tarif edemedigin konulari sanki biliyormussunda söylemiyormussun gibisin ,normal bir kullanici olarak pardus da ne gibi eksiklikler var senin deyiminle ne tür almasi gereken yol var acikla ,ben sana diyorum ben 15 yildir windows kullandim taa 3.0 dan itibaren sonra ilk pardus 2007 alpha1 ile tanistim ondan sonra hep pardus kullandim, diyorsun ki program eksigi var ,ubuntuyu rahat buluyorsun dogrudur tonlarca gereksiz uygulama var ubuntuda, bana pardusda su uygulama yok halbuki cok gerekli normal bir kullanici o olmadan yapamaz dedigin bir sey varmi ,yani lütfen bos konusmayalim benim ubuntuda olan ve kullandigim programlarin aynisi bundada var tabiki kde versionu yada aynisi lütfen say sunlari da bilelim,bide suda var ben ubuntuyu kullandim onuda biliyorum sana yemin borcum yok ama hep bir sorunla karsilastim ya güncelleme yaparken yada program yüklerken hata gösterdi ben bu hata cözmekle ugrasacagima hatasiz pardusumla rahat mutluyum tabiki bunun hatasi yok degil ama ne boyut ve bana sundugu nelerdir

Ben laf anlatamadım sizlere. Kendimi anlatamadım yani. Bu konuda bir yazı yazacağım shakal ayrıca Linux dağıtımlarını senden daha uzun süredir kullandığımı hiç sanmıyorum.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yine diyorum durul biraz cok dalgalisin pardus icin bu arada yazina yetisemedim :) kusura bakma kitlemisler , bu arada seni pardusun Haps si olarak ilan ediyorum :) senden ricam kullanmiyorsan dahi milleti bu yönde sogutmaman, en azindan sesiz ol , iki kisiye ubuntu kullandirdinda ne oldu ikiside erken emekli oldu birak adamlarida linuxda kalsinlar,rica olunur

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
yine diyorum durul biraz cok dalgalisin pardus icin bu arada yazina yetisemedim :) kusura bakma kitlemisler , bu arada seni pardusun Haps si olarak ilan ediyorum :) senden ricam kullanmiyorsan dahi milleti bu yönde sogutmaman, en azindan sesiz ol , iki kisiye ubuntu kullandirdinda ne oldu ikiside erken emekli oldu birak adamlarida linuxda kalsinlar,rica olunur

Kusura bakma ama fikirlerimi millet soğuyacak diye kendime saklayacak değilim.

Ve yine kusura bakma ama ilk seferde Pardus kullananların yorumları da aynı yönde. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
onlarin kendi kabiliyetsizligi diye bilrmiyim :) yok demeyim ayip olur ,ya cidden kendine sakla hani kendin bir islatim yazacan ya taaaaaaaaaaaaaa ozamana kadar beeklet sonra fircani atarsin ,söyle böyle diye

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Linuxcular biribirine saldırmış....
Linuxcular hep böyle sinirli midir?
:D:D:D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Beyler eskiden

+Windowsçular X Linuxçular- olmuştu:D

Şimdide Pardus- X Ubuntu- :D:D

Herhalde ilerdede Gnome- X KDE- olucak:D:D:D:D

(+=Kazanan -=Kaybeden)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Hayır ALMİ, sakın yanlış anlaşılmasın.

Zaten açık kaynak felsefesi olarak Linux camiası 2'ye ayrılmış durumda. Bununla ilgili bir şeyler okumuştum.

Bizde olan şey ise ona benzer bir şey. Benim de içinde olduğum birkaç kişi açık kaynak felsefesine daha başka bir yönden bakıyor.

keyloger, Exploit Coder, shakal ve diğerleri ise başka bir yönden.

Ben davamın sonuna kadar arkasındayım.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Kusura bakma ama fikirlerimi millet soğuyacak diye kendime saklayacak değilim.

Kendi fikirlerini bazı tezlere kanıt olarak göstermek zorundada değilsin.

---------- saat 18:56 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:43 eklenmişti ----------

Hayır ALMİ, sakın yanlış anlaşılmasın.

Zaten açık kaynak felsefesi olarak Linux camiası 2'ye ayrılmış durumda. Bununla ilgili bir şeyler okumuştum.

Bizde olan şey ise ona benzer bir şey. Benim de içinde olduğum birkaç kişi açık kaynak felsefesine daha başka bir yönden bakıyor.

keyloger, Exploit Coder, shakal ve diğerleri ise başka bir yönden.

Ben davamın sonuna kadar arkasındayım.

Ayrıca senin bahsettiğin şey Şu anki açık kaynak felsefesiyle uzaktan yakından alakası yok.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@Sercan, bundan sonra senin açık kaynak veya Pardus-Ubuntu ile ilgili yazdıklarına cevap vermeyeceğim. Blog'umda bu konuda yazılar yayınlayacağım, istersen okur ve orada cevap verirsin. Burada sorun oluyor çünkü konuşmam, bazen batıyor. :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
@Sercan, bundan sonra senin açık kaynak veya Pardus-Ubuntu ile ilgili yazdıklarına cevap vermeyeceğim. Blog'umda bu konuda yazılar yayınlayacağım, istersen okur ve orada cevap verirsin. Burada sorun oluyor çünkü konuşmam, bazen batıyor. :)

Sen böyle lakayıt cevaplar vermeye devam edersen mutlaktır, batacaktır birilerine.

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
exploit coder ve jeaquares arkadaslara hep linux bolumunun sahipleri gibi iyi zanlar besleyerek knusuyorduk ama su luzumsuz muhabbetinizden sonra konuyu actigima acacagima bin pisman oldum , pardus ubuntu icin acilmis bir konuyua benziyor mu arkadaslar ,sizin yuzunuzden her allah in gunun ben mail kontrol edip okumak zorundamiyim yav, gidin tartisicaginiz seyi ozelinizde yada baska bir konu uzerinden tartisin , millet baskalarinin sorularini yanitlama siz de birbirinize kendinizi kanitlama derdindesiniz , umarim moderator arkadaslar su konuyu gerekli uyariyi yaparak kapatir
duyulan iyi "zan" larda artik bitmistir...gerekli sikayetler gerekli yerlere yapildi

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
exploit coder ve jeaquares arkadaslara hep linux bolumunun sahipleri gibi iyi zanlar besleyerek knusuyorduk ama su luzumsuz muhabbetinizden sonra konuyu actigima acacagima bin pisman oldum , pardus ubuntu icin acilmis bir konuyua benziyor mu arkadaslar ,sizin yuzunuzden her allah in gunun ben mail kontrol edip okumak zorundamiyim yav, gidin tartisicaginiz seyi ozelinizde yada baska bir konu uzerinden tartisin , millet baskalarinin sorularini yanitlama siz de birbirinize kendinizi kanitlama derdindesiniz , umarim moderator arkadaslar su konuyu gerekli uyariyi yaparak kapatir
duyulan iyi "zan" larda artik bitmistir...gerekli sikayetler gerekli yerlere yapildi

Eyvallah. :)