Öldü İhtiyar Dilenci!

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Öldü. Yıllardır karşı kaldırımda dilenen adam dün akşam üstü öldü. Onu ilk gördüğümde bir sandığın üzerindeydi. Öldüğü sandığın üzerinde… Her sabah aynı sandığın üzerine oturup akşama kadar dileniyordu. Akşam olunca dükkanını kapatan bir esnaf gibi sandığının üzerinden kalkıp evine gidiyordu ihtiyar dilenci. Eski bir sandıktı. Belediye bir gün görüntü kirliliği yapıyor gerekçesiyle almak istedi sandığı dilencinin elinden. Esnaf izin vermedi. Ben de vermedim. Toplandık ve zabıtayla konuştuk. “Dilencinin sandığı o.” Her sabah o sandığın üzerine oturup dileniyordu ihtiyar adam.
Az önce defnettik dilenciyi. Hiç kimse yoktu cenazesinde. Üç beş esnaf arkadaşla defnettik ihtiyarı. Geri geldiğimizde zabıta sandığın başındaydı. Götüreceklerdi. Artık öldü dediler. Sandığı kaldırmaya çalıştılar ama hayır olmadı. Kımıldamadı sandık yerinden. Kocaman bir asma kilit vardı sandığın üzerinde. Zorla kırdık kilidi. Sandık açıldı. Gözlerimize inanamadık. Sandık ağzına kadar mücevher doluydu. Süleyman gelse hazinesinden utanırdı derdin sandığın içini görsen. Pırlantalar elmaslar... Ve bir mektup vardı beyaz buruşuk zarfın içinde. Açtık mektubu. Şunlar yazıyordu:

“Öldüm değil mi? Gömdünüz beni değil mi? Dönerken iyi insandı rahmetli de dediniz? Şimdi ben gidiyorum sandık sizin olsun?
Yıllarca ben dilendim siz seyrettiniz. Bu sandığı hiiiç ciddiye almadınız. Önyargılıydınız siz. 'Dilencinin sandığıydı bu. İçinde ne olabilirdi ki? Basit şeyler...
Şimdi düşün yollara ve anlatın. Önyargınızdan kurtulmadan anlatın. Aptal dilenci yıllarca hazine dolu sandığın üstünde oturmuş da haberi yokmuş deyin. Bir hayatı bu hikayeye heba etmiş ihtiyar dilenciyi anlatın. Anlamadan anlatın. Kendinizi anlattığınızı anlamadan anlatın. Anlarlar. Elbet anlarlar.
”

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
gerçek mi bu ?
gerçekse inanılmaz bir şey
bi de sandık ne olmuş herhalde zabıta almıştır mücevherleri felan.

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Gerçekmi Acaba Ekmek teknesindeki bir Bölümdede böle birşey olmuştu orda yastıktan çıkmıştı :)

Miroğlu_80

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Vay be ihtiyarda ne kirli çıkınmış yıllardır mücevherlerin elmasların üstünde oturmuş helal olsun Allah rahmet etsin...

Onkolik

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şaşırdıgım nokta o kadar senedir sandığın orda durması yoksa zengin olduğu Kesin gibi bişey artık bunuda meslek haline getirdiler...

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Anladığım kadarıyla bu yazıdan hiçbir şey anlamadınız...

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Daha cok bir romandan alintiymis gibi geldi....gercek olmasi mumkun degil.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Gerçek olup olmaması çok önemli değil.

Hayatın debdebesi içinde farkında olmadan kaçınılmaz sona doğru her saniye yaklaşmamıza rağmen, anlık hevesler peşinde koşmaktan mücevher sandıklarını görecek göz maalesef hiçbirimizde yok.

Yaşamanın gayesini çözmeden, bu tür ibret verici hadiseler, hikayeler ya da özlü sözler sadece bir an için içimizi titretecek ama fildişi kulemizi yıkmaya yetecek sarsıntıyı oluşturmayacaktır.

Öyle sanıyorum ki, bugünün kaos dünyasını planlayanların insanın taşıması gereken en önemli haslet olan "eşyanın hakikatini anlama" hissiyatını yok edip, duygusuz,bilinçsiz ve tarafgir toplumlar oluşturmasının yegane sebebi de budur.

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Dilenci işte ne anlar.Hatta bence o adam hem dilenci hem deli. :4:

fogu78

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Dilenci ihtiyar haklı..
Şu konuya cevap yazan 14 kişiden en az 10 tanesi dilenci ihtiyarı doğruluyor.

Hep gözler mücevherde, para da pul da..

..........