Öneri Olası Büyük İstanbul Depremi Için Öneri....

Bu konuyu okuyanlar

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Biliyorsunuzdur,Bazen Bu konu hakkında bilgi sahibi olan bazı kimseler televizyonlardaki tartışma programlarına çıkıp halka korku aşılıyor.Yok 7.1 büyüklüğünde olacak yok 8.5'tan aşağı olmayacak diye bazı ihtimalleri kesin gözüyle halka lanse ediliyor.
Lakin ''Depremin nasıl olacağına'' karşın''depreme nasıl hazırlanmalıyız ?'' diye sorup buna önlem almalıyız.
İstanbul Nüfusu 20 Milyona yakın.Bu insanları diğer deprem riski az olan illere dağıtmalıyız.Buna Eğitim kurumları(Üniversiteler) ve İş kolları da dahil.Fazla olan insan nüfusunu boşaltmalıyız.Yoksa depremde olası bir can pazarı kaçınılmaz olur.
Nüfus maksimum 15 Milyon civarında olmalı.Bu en yüksek değer.Bence ideal nüfus 8-12 milyon civarı olmalı.
Yapıların sağlamlığı da önemli.Türkiye'de son yıllarda kullanılmaya başlanılan ve Japonya'da da yaygın olarak kullanılan binalar altına yaylı sistem döşemeler var.Bunlar binanın Aşırı derecede sallanmasına karşın yıkılmasını önlüyor.Yeni yapıların bazılarına bunlarda ekleniyor.Bunu kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan ve yeni yapılacak binalara da yapmalılar.
Birde unutmadan Şu uzun yapılar yapmaktan ziyade yatay yapıların yapılması yaygınlaştırılması gerek.
Biz bundan iki gün önce deprem ile epey sarsıldık.4.2 büyüklüğünde idi.Komşu vilayette olmasına karşın hemde.
Ya da Bundan kaç ay önce olduğunu hatırlamıyorum ama İzmir depremini herkes hatırlıyor değil mi?
O binaların nasıl yıkıldığını herkes gözünün önüne getirebiliyor değil mi?
Öksüz kalan çocukların solup giden ailelerin sayısını ben bilemiyorum.Siz biliyor musunuz peki?
Maalesef Deprem acı bir gerçek.Bununla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.Tam tersi durumda Acılar artar,çoğalır,katlanır...
Aşağıya kendi önerilerinizi yazarsanız medeni bir şekilde fikir alışveriş ortamı oluşturabiliriz.

Beholder

Doçent
Reaksiyon puanı
30
Güzel soru bence ilk olarak Deprem e dayanıklı temeller oluşturulmalı yani Binaların benim bildiğim kadarıyla Temelleri o kadar sağlam değil mesela Japonya daki gibi raylı sisteme geçilebilir ama İstanbul için bu ne kadar mümkündür bunu bilemeyeceğim yanlış hatırlamıyorsam çok yokuşlu bi yer İstanbul

İkinci olarak: Deprem toplanma bölgeleri tamamen avm lerle dolmuş durumda diye duymuştum madem avm lerle doldu o Avm ler olası depreme ne kadar dayanıklı ve ne kadar güvenlikli? Bunlar sağlanıyorsa zaten oralara kaçılması daha mümkündür

Üçüncü olarak ise:Diyelim ki oldu deprem vurdu köprüler de sağlam ambulanslar ve itfaiye ekibi enkaz ın olduğu yere erişebilecek mi Ambulans helikopterler de bi yere kadar yeterli olur

En iyisi İstanbul da yaşayanlar varsa ne olur olmaz diye Deprem çantasını anında erişebilecekleri yerlere koyup hazır da bekletsinler

Reaksiyon puanı
10,560
Türkiye de depremin kısmen az olduğu yer var ama fay geçmeyen risk taşımayan yer bildiğim kadarıyla yok.

Ancak zorla il dışı etme, ile geri almama olamaz. İkametgâhını İstanbul dan aldırır ama yaşamaya devam eder.

Yapılar sağlam olmalı ancak olası bir depremde halkı barındırabilecek açık alanlarda olmalı. Sonuçta artçı depremler uzun süre devam edip ilk te yıkılmayanları yıkabilir, hasar verebilir.

Köklü bir değişiklik yapabileceklerini zannetmiyorum. Ülke veya halkın bütçesi ne denli dayanabilir bilemiyorum.

Son düzenleme:

kadirunlu9041

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Toplanma alanları artırılmalı hastane ve asm ler artırılmalı depreme karşı dayanıklı olmayan binalar çok hızlı bir şekilde yenilenmeli ama yerinde siyaset üstü bir gözle bakılmalı bu olaya ölecek olanlar sonuçta Türk evladı. Ayrıca merkezi yönetim olası bir depreme karşı riskli tüm şehirlere ek ödenek tahsis etmeli

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Ben çok araştırmış biri olarak söylüyorum istanbulda olan 5.8 lik depremden bugüne sadece deprem ve deprem ile ilgili şeyler araştırdım yorumcuları bilim adamlarını dinledim ve okudum ve şener üşümezsoy hocaya güvendim ve inandım şimdi kısaca anlatıyorum:

İstanbul depremini beklendiği kuzey anadolu fay hattı günümüze kadar türkiyenin kuzeyinden gelip marmara denizine tek bir hat halinde devam ediyor zannediliyordu fakat yapılan araştırmalar ile bunun böyle olmadığı marmara denizine 3 tane kırık ile devam ettiği öğrenildi kırıklar bulunduğu segmentler ise şöyle
kumburgaz silivri adalar

bu 3 segmentten tehlikesi en fazla olan ve en büyük depremi yaratabilecek kumburgaza doğru olan kırık deprem yaratama kapasitesi 6.8 silivri ve adalar 5.7 civarında deprem yaratabilirler neyse gelelim kumburgaz fayına bu fayın özellikleri şöyle 35 km uzunluğu var 10km derinliği var tahmini olarak 6.8 en fazla deprem oluşturma gücü var bu da demek oluyor ki 35 km lik bir fay maksimum 35 saniyede kırılır izmir depreminden örnek verebiliriz sonra ise gelelim binalarımızın sağlamlığına ben avcılarda oturuyorum cihangir bölgesindeyim nispeten zemin olarak avcıların diğer bölgelerinden daha sağlam bir zemine sahip fakat günümüzde zeminin pek önemi kalmadı izmir depreminde zemin neredeyse balçık demişlerdi yıkılan binalar oldu fakat 70 bina yıkılmıştı sanırsam sadece yani bu demek oluyor ki zemine uygun yapılan binalar sağlamdır dediğim gibi avcılarda cihangirde oturuyorum binam 5 senelik yepyeni bir bina 5 senedir oturuyorum 2010 dan sonra yapılan ve denetimi yapılmış belediyeye kayıtlı binaların tümü 7.5 luk bir depreme dayanıklı inşaa edilen binalardır yani korkmayın binanız yıkılmaz hasar alır ama yıkılmaz istediğiniz gibi araştırabilirsiniz zaten zemin olarak da cihangir sağlam bir zemine sahip ibb nin deprem tahmininde paylaştığı en kötü senaryo olan gece senaryosunda bile cihangirde 87 ölü bekleniyor öyle düşünün demem o ki binanız sağlamsa belediyeye kayıtlıysa ve güvenilir bir firmadan aldıysanız korkmayın benim binamı sorarsanız yapan inşaat şirketi efeler yapı

Son olarak da şunu diyeyim 5.8 lik depremde evdeydim okulda değildim evimiz sallandı zaten normal olan sallanması ve salınım yapması evimde hiç bir eşya yer değiştirmedi tv devrilmedi sadece masanın üstünde ki mumlar düştü üflesem de düşüyorlardı zaten o yüzden bina herşeydir sağlamsa hiç bişey olmaz bakın ben avcılar gibi bir yerde oturmama rağmen korkmuyorum binam sağlam ve zemine uygun yapıldığı için gerisini siz hesap edersiniz

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
1) Toplanma alanı arttırılmalı ama gerçekleşmeyecek hepimiz biliyoruz.
2) Deprem olurken bilinçli olup evden dışarı çıkmamalıyız, güvenli bir yere sığınmak gerek ve bunu da bir çok insan yapamayacak çünkü o korkuda hemen dışarı atacağız kendimizi.
3) Her evde deprem çantası bulundurulmalı. Değerli eşyalarınızı toplu bir yerde bulundurun en azından onları alıp çıktığınızda kayıp telafisi daha kolay olur.