Okulların topladığı paralar hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Monterey

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Merhaba, biliyorsunuz ki ülkedeki her devlet okulu yaptıkları şey yasal olmasa da aidat veya çekiliş adı altında öğrencilerden para topluyor. 1 yılda toplanan para 200.000 TL’yi geçiyor. Devletin vermesi gereken parayı öğrencilerden alan okullara bir dur denmeli. Bunu okuyan öğrenciler veya veliler okulu şikayet ederse soruşturma başlatılıyor ve okullar ciddi cezalara çarptırılıyor. Bunu okuyanlardan ricam, okulun para topladığını söyleyip şikayette bulunmaları. Okul bir daha istemeye cesaret edemez ve devlet mecburen yardımda bulunmak zorunda kalır.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Merhaba, biliyorsunuz ki ülkedeki her devlet okulu yaptıkları şey yasal olmasa da aidat veya çekiliş adı altında öğrencilerden para topluyor. 1 yılda toplanan para 200.000 TL’yi geçiyor. Devletin vermesi gereken parayı öğrencilerden alan okullara bir dur denmeli. Bunu okuyan öğrenciler veya veliler okulu şikayet ederse soruşturma başlatılıyor ve okullar ciddi cezalara çarptırılıyor. Bunu okuyanlardan ricam, okulun para topladığını söyleyip şikayette bulunmaları. Okul bir daha istemeye cesaret edemez ve devlet mecburen yardımda bulunmak zorunda kalır.
Şimdi istiyorlar mı bilmem ama 5 yıl falan önce kayıt parası istiyorlardı. Haklısınız.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deneme sinavi icin bi ogrenciden 20 tl istediler sinifta birtek ben vermedim
Bende Vermedim Deneme İçin Para İstedilerder

Reaksiyon puanı
769
Gerçekten ya, okulda tuvalet kağıdı bitmiş aidat vermedim diye beni dövücek müdür yardımcısı. Kafasını klasör dolabına sokmamak için çok zor tutmuştum kendimi sınıfta sinirden ağlamıştım.

Reaksiyon puanı
769
Devlettrn gelen paralari napiyolar onuda merak ediyorum
Vallaha bizim okulda keyiflerine harcadıkları kesin sırf aidat vermedim diye devamsızlığımı veli iznine çevirmedi, belge alamadım. Aidar verenlerin devamsızlığını silip okulun son haftası okula gelmemelerini söylüyorlar.

Muratssb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Vallaha bizim okulda keyiflerine harcadıkları kesin sırf aidat vermedim diye devamsızlığımı veli iznine çevirmedi, belge alamadım. Aidar verenlerin devamsızlığını silip okulun son haftası okula gelmemelerini söylüyorlar.
Şikayet etseydin

avlnch

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Devlettrn gelen paralari napiyolar onuda merak ediyorum
Bizim mudur aldigi paralari birilerine yediriyodu. Hic de utanmiyor. Yakalandi bir kere sucustu. Kanitlayamazsiniz ki belki bu parayi kendim kazandim falan diye bagirmaya basladi yari ciplak.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Durumu tarafsız bir şekilde ele alınca okul yönetimi bir miktar haklı çıkabiliyor.
Tamam sonuçta devlet okulu tüm giderleri devlet tarafından karşılanıyor fakat bir takım giderler maalesef devlet eliyle kapatılamıyor. Okul yönetimi de öğrencilerden o parası bu parası adı altında belirli miktarlar da ücretler topluyor.

Parayı talep ettiklerine dair yazılı bir belge isteyin. Kesinlikle yan çizecek ve sizi istisna olarak tutacaklardır.
Olur da yazılı belgeyi alırsanız şikayet edebilirsiniz.

Reaksiyon puanı
6,381
Bu gerçekten çok kötü bir şey. Bizden de aidat istiyorlar biz sınıf öğretmeninden korktuğumuz için vermek zorunda kalıyoruz. İmamhatip'te okuyorum ve bize sürekli ama sürekli namaz, din gibi şeyler için konferasn düzenliyorlar. Ama derslerimizle alakalı hiç bir şey yapmıyorlar ve o konferansların parası, o konferanslar için okulun en üst katına yapılan konferans salonunun parası bizim verdiğimiz aidatlardan çıkıyor.

avlnch

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Bu gerçekten çok kötü bir şey. Bizden de aidat istiyorlar biz sınıf öğretmeninden korktuğumuz için vermek zorunda kalıyoruz. İmamhatip'te okuyorum ve bize sürekli ama sürekli namaz, din gibi şeyler için konferasn düzenliyorlar. Ama derslerimizle alakalı hiç bir şey yapmıyorlar ve o konferansların parası, o konferanslar için okulun en üst katına yapılan konferans salonunun parası bizim verdiğimiz aidatlardan çıkıyor.
Benim bir arkadasimin abisi intihara kalkismisti. Cocuk pek inancli biri degildi, imamhatipte de buna demedik yapmadik sey birakmamislar. Sonra bkr gun okuldan kacti, daha da goren olmadi.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bu konuda şöyle düşünün; devlet büyük bir okula tek bir hizmetli veriyor. Tek insan o okulu nasıl her gün temizler? Mecbur okul 2 hizmetli dışarıdan alıyor. Öğretmenler devlet kontenjanından yetersiz kalıyor. Dışarıdan ücretli öğretmenler alınıyor. Daha bilinmeyen bir çok farklı etken okulun giderlerine etkileniyor.
Bu demek değil ki arada Amil Bey çıkmıyor... Onlar istisna.

lgsyegirecek60

Doçent
Reaksiyon puanı
235
devlettende alıyolar diye biliyorum aynı anda.bu okulistik sınavı paramızı nasıl geri alabilir biliyomusunuz?arkadaki şarkıyla gaza geldim nasıl şikayet edebilirim okulu onu biliyomusunuz?bide okul başlarken 300tl civarı temizlik ve bir top a4 kağıdı isteme hakları varmı?

Monterey

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Bu konuda şöyle düşünün; devlet büyük bir okula tek bir hizmetli veriyor. Tek insan o okulu nasıl her gün temizler? Mecbur okul 2 hizmetli dışarıdan alıyor. Öğretmenler devlet kontenjanından yetersiz kalıyor. Dışarıdan ücretli öğretmenler alınıyor. Daha bilinmeyen bir çok farklı etken okulun giderlerine etkileniyor.
Bu demek değil ki arada Amil Bey çıkmıyor... Onlar istisna.
O para devletten alınmalı, öğrenciden değil.

lgsyegirecek60

Doçent
Reaksiyon puanı
235
cumhurbaşkanından bir isteğim var.başka hiçbiyerden para almayarrak sadece 1asgari ücretle 1ay yaşaması.gerçi herkes iş bulamıyo,bulan bi boğaza bakmıyo ama,neyse devam edelim.

2019hesap alıyorum 91bin araç satılmış.ötv'yi en ucuzdan(%45'ten)hesaplıyorum.araç başı parayıda ucuz(tanesi 50k)hesaplıyorum.50000/100=500*45=22500bir araçtan gelen ötv 22k sayıyorum.22000*91000=2trilyon tl.google'ye sorun 2010'da 18k yol varmış.ki zaten yol her yıl yenilenmiyor(ama ötv her yıl alınıyor) eklenen yolları ona sayalım.internette 1km yolun 20k'ya yapıldığı yazıyor 8yılda 5k zam geldi diyelim.25000*18000=450milyon tl. 2000milyon-450milyon=1550milyon tl.bununla gayet o masrafları karşılar her veliyede para istediğini sorup sormamak için ararlar.müşteri hizmeti olmasa bile 1-e 2'ye basın diye otomatik sekreter yapılabilirdi.bu yüzden 'oymoyyok'

bak unutuyodum bu araçların hepsinden %18kdv alındı. 50000/100=500*18=9000tl*91000araba=800milyon tl. 1550milyon+800milyon=2350milyon tl!!!