Soru Okul için MacBook Air/Pro alınır mı?

beratakgul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar merhaba. Üniversiteye gideceğim için ve bölümüm(yazılım) itibarıyla doğal olarak laptopa ihtiyacım var. Evimde kullandığım Ryzen 3 2200G 16 GB RAM olan sistemimi satıp bu herkesin hunlarca bahsettiği Apple dünyası stabilitesi akıcılığı olan dünyaya adım atmak istiyorum. Forumlarda sağ da solda internette okuduğum kulaktan dolma bilgilerden sıkıldım açıkçası. Satacağım bilgisayarın değeri yaklaşık 2.500-3.000₺ civarı. MacBook Air kimler için MacBook Pro kimler için tam olarak kavrayamadım. Sarı siteden ilanlara baktığımda 2013 2014 Air modelleri karşıma çıkıyor ama 4 GB. Ve aslında bir tık güzel olan MacBook Pro 2012 olan modellerde çıkıyor karşıma 8 ve 4 GB olan modelleri var. Bir forumda macOS RAM'lari çok iyi kullanabildiğini 4 GB RAM yeteceğini yazmıştı. Bilemiyorum açıkçası. Ben kod yazacağım internette olacağım sürekli yeterli gelir mi? Pek de bütçesi olan arkadaşınız değilim. Beni 1 bilemedin 2 yıl idare edecek bir şeyler sunabilir misiniz?

BatinY

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,491
Olaya sadece ram olarak bakmamak gerek, 2012-2013-2014 işlemcileri çok eskidi artık, SSD bile var mıdır bilmiyorum. Ki varsa bile işlemci eski, ram düşük. Yani apple yerine başka markalara da bakabilirsiniz.

beratakgul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Olaya sadece ram olarak bakmamak gerek, 2012-2013-2014 işlemcileri çok eskidi artık, SSD bile var mıdır bilmiyorum. Ki varsa bile işlemci eski, ram düşük. Yani apple yerine başka markalara da bakabilirsiniz.
Apple almamın bir diğer sebebi ise pil durumu. 16 yıldır Windows cihazlarla prize bağlı kalmaktan sıkıldım. Bu arada evet SSD var sanırsam İşlemcileri i5 3 ve 4 nesil.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,609
Gündelik işlerini halledebilmen için en az 8gb ram kullanmak zorundasın. İstersen Huawei matebook serisine bak

The Fisher

Asistan
Reaksiyon puanı
177
2017'den öncesini alma, ayrıca bu PC ile devam etmen, olmazsa laptop alman daha iyi.

beratakgul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
2017'den öncesini alma, ayrıca bu PC ile devam etmen, olmazsa laptop alman daha iyi.
Ama şu an Bu bilgisayarla üniversitye gidemem ve bu fiyatlara windows cihazlar ölü. Bu fiyatlar bandında Bana macbook önericek olursanız ne olurdu?

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,193
2017 üstü Macbook Air işini görür. İyice düşmeye gerek yok kendi bilgisayarını kullan 2017 altı alacaksan bence.

hakancalis

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Güncel MacBook Air 8 GB ram alsanızda iş görebilir ama kullanacağınız programlar sistemi zorlayacak programlar ise 16 GB ram olanını tercih etmeniz daha iyi olur ayrıca eski MacBook modellerini önermiyorum o kadar eski modeller alacağınıza Windows laptoplar işinizi daha çok görür son olarak kullancağınız programların uyumluluğu da önemli ve paradan yana çok sıkıntınız yoksa elinizdeki sistemi satmamanızı ve elinizde en azından bir Windows bilgisayar bulundurmanızı tavsiye ederim.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
teşekkürler bakıcam. Ama Macbook pro 2012 mid 8Gb alınabilir mi? 16Gb yapılınabilir sonra...
Macbook alırken öyle mac olsun diye alınmaz. MacOS güncelleme mantığı iPhone mantığı ile aynı belli bir süre geçtikten sonra yeni macos sürümünü alamıyorsun. 2012 modelinin içindeki MacOs bile eski kalmış olabilir. Uygulamalar da eski mac sürümlerine olan desteklerini çekebiliyor ondan sorun yaşarsın yeni bir model macbook almanız daha faydalı olacaktır.

beratakgul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Güncel MacBook Air 8 GB ram alsanızda iş görebilir ama kullanacağınız programlar sistemi zorlayacak programlar ise 16 GB ram olanını tercih etmeniz daha iyi olur ayrıca eski MacBook modellerini önermiyorum o kadar eski modeller alacağınıza Windows laptoplar işinizi daha çok görür son olarak kullancağınız programların uyumluluğu da önemli ve paradan yana çok sıkıntınız yoksa elinizdeki sistemi satmamanızı ve elinizde en azından bir Windows bilgisayar bulundurmanızı tavsiye ederim.
Oturduğum evi bozulucak ve yurtta kalıcağım üniversitede bilgisayar çok büyük kasa zaten 10kg. Taşınabilirlik önemli. Fiyat bandım gerçekten 3bin tl. Macbook istiyorum çünkü akıcı kasma donma yok pili desen zaten ondan bahsetmiyorum işimi görücek gibi hissediyorum. Ve fiyat bandı öyle olunca elime kalanlar ise Macbook air 2013 14 Macbook pro 12 13 vs. Bunlardan başka seçeneğim yok windows laptoplar bu fiyatlara yok olsa bile eski ve pilleri 10dk falan benim işimi görmezler. Sizce hangisini almalıyım?

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,193
Oturduğum evi bozulucak ve yurtta kalıcağım üniversitede bilgisayar çok büyük kasa zaten 10kg. Taşınabilirlik önemli. Fiyat bandım gerçekten 3bin tl. Macbook istiyorum çünkü akıcı kasma donma yok pili desen zaten ondan bahsetmiyorum işimi görücek gibi hissediyorum. Ve fiyat bandı öyle olunca elime kalanlar ise Macbook air 2013 14 Macbook pro 12 13 vs. Bunlardan başka seçeneğim yok windows laptoplar bu fiyatlara yok olsa bile eski ve pilleri 10dk falan benim işimi görmezler. Sizce hangisini almalıyım?
3000TL’ye iPhone alınmazken temiz Macbook Pro istiyorsunuz ?

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Açıkçası eski bir macbook almanızı tavsiye etmem. Daha önce belirttiğim yazılım güncellemesinin gelmemesi ve programların desteğini çekmesi gibi olaylar yüzünden amacınıza göre kullanamayabilirsiniz. Windows'ta en azından böyle bir derdiniz olmaz.

Jubei

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Kod yazacak ve internette işlerini yapacak biri için MacBook Air/Pro çok çok lüks ve gereksiz, riskli bir yatırım planı bu, bence bir daha düşünün.