Okey yerine onay!

Bu konuyu okuyanlar

frankless

Öğrenci
bildiğiniz gibi türkçemizin en büyük problemlerinden biri yabancı dillerden geçen kelimelerdir. bu kelimeler özellikle son zamanlarda artan dizi film magazin vs. yüzünden dilimizde büyük bir yozlaşmaya yol açmıştır. bu kelimelerin en iğrenci ise ağızlarımıza sakız olan şu "okey" denen kelimedir. türkçe konuşan bir insan için bundan daha büyük bir suç yoktur. o yüzden bu kelimeyi bu dilden atmaya karar verdim. bu kelimeye karşılık "peki, tamam, olur" vs gibi karşılıklar öneriliyor; fakat hiçbiri tam olarak okeyi karşılamıyor.

bu kelimeye gerek kafiye gerek harf sayısı bakımından benzer olan, ve sağladığı mananın yerini tutan "onay" kelimesini öneriyorum.

okey çekmek yerine onay çekmek
okeylemek yerine onaylamak
okey dostum yerine onay dostum
yada msnde okey yerine onay demek çok mu zor


yeter ki dilimizi biraz alıştıralım. ben kullanırım gülerler falan düşünmeye hiç gerek yok. dilimizde nice uydurma kelimeler var ki birkaç sene sonra özümseyip kullanmaya başlamışız. üstelik

henüz hiçbir şey için geç değil. hala dilimizi koruma imkanımız var. her millet kendi diliyle yaşar ve şunu da aklımızın bi köşesine yazalım. %100 türkçe olan bir kelime varken neden dilimizi yozlaştıracak yakında türkleri de tarih sahnesinden silinmesine başlangıç teşkil edecek şu okey denen kelimeyi kullanalım!?
 

pesimist

Rektör
Emektar
Özel başlık
Onursal Üye
Okey denilen kelimeye ben de aşırı karşıyım. Zaten Türkçe konusundaki hassasiyetimi de bilen bilir lakin okey yerine onay olmaz.

Tamam kelimesi bir şey onaylanırken de söylenebildiği ve her ortamda daha müsait olduğu için kullanılmalıdır. Onayı sevmedim.
 

warkortali

Profesör
Emektar
Harika bir konu arkadaşım bu gibi konularının devamını bekliyorum ''TEŞEKKÜR EDERİM''
 

SDN Son Haberler

Üst