Oem windows 10 ve kutulu windows 10 farkı nedir?

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Vatan'da satılan windows 10 home oem ve Windows 10 kutulu versiyonların fiyatı 999 TL. Oem bildiğim kadarıyla kutusuz ve daha ucuz oluyor. Vatan'da satılan bu versiyonlarını bir farkı var mı?

MrDronya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Vatan'da satılan windows 10 home oem ve Windows 10 kutulu versiyonların fiyatı 999 TL. Oem bildiğim kadarıyla kutusuz ve daha ucuz oluyor. Vatan'da satılan bu versiyonlarını bir farkı var mı?
OEM key tek kullanımlık oluyor crack li indirdiğin Windows u orijinale çevirmek için kullanılıyor.Eğer sürekli bilgisayarını formatlamıyorsan OEM cd-key tavsiye ederim.Ben w10 pro yu 5₺ ye satın almıştım.

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
OEM key tek kullanımlık oluyor crack li indirdiğin Windows u orijinale çevirmek için kullanılıyor.Eğer sürekli bilgisayarını formatlamıyorsan OEM cd-key tavsiye ederim.Ben w10 pro yu 5₺ ye satın almıştım.
Teşekkür ederim öncelikle. 5₺'a nasıl oluyor? Ve 1 kere alınca sonsuza kadar senin mi oluyor yoksa belirli aralıklarla yenilemek mi gerekiyor key' i?

MrDronya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Teşekkür ederim öncelikle. 5₺'a nasıl oluyor? Ve 1 kere alınca sonsuza kadar senin mi oluyor yoksa belirli aralıklarla yenilemek mi gerekiyor key' i?
Sonsuza kadar senin oluyor ve ben 2 sene önce (yanlış hatırlamıyorsam) internetten 5₺ ye OEM cd key almıştım.Crackli olan w10 umu CD key girerek orijinale çevirmiştim.Oem e gelince anakart haricinde her türlü donanım değişimine dayanır.Bunun nedeni OEM lisansının anakart üzerine işlenmesidir.Lisans tek bir cihaz üzerinde kullanılır.

The Cyclist

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Crack'li değil, aktifleştirilmemiş hesabı yükseltmenizi sağlar.

Eğer bireysel kullanım için alacaksanız arada 960tl dışında fark yok:)

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Eyvallah çok teşekkür ederim sağolasın :) .

Mr.Scout

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Crack'li değil, aktifleştirilmemiş hesabı yükseltmenizi sağlar.

Eğer bireysel kullanım için alacaksanız arada 960tl dışında fark yok:)
Evet bireysel kullanım için ama internette biraz araştırdım bazıları hiç sorun yaşamamış ama bilgisayarınız uzaktan kontrol edilebilir tarzı bişeyler yazıyordu. Aklım baya karıştı en iyisi orjinal diye düşündüm. Ama 960 TL de az değil :)

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
OEM diye bir lisans çeşidi yoktur. Hepsi çalıntı lisanstır. Tek kullanımlık diyorlar bir de :D

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
OEM diye bir lisans çeşidi yoktur. Hepsi çalıntı lisanstır. Tek kullanımlık diyorlar bir de :D

Dell, HP, Exper vb. firmalar nasıl lisanslıyor? O zaman çöp sistemleri bile en az 4000₺-5000₺ arasında olurdu. OEM olarak adlandırılan lisanslar bu firmaların kullandığı lisanslardır, bir şekilde elde edip satıyorlar.

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Dell, HP, Exper vb. firmalar nasıl lisanslıyor? O zaman çöp sistemleri bile en az 4000₺-5000₺ arasında olurdu. OEM olarak adlandırılan lisanslar bu firmaların kullandığı lisanslardır, bir şekilde elde edip satıyorlar.
Düz mantık, 30 TL ye nasıl Windows 10 Pro'yu satsınlar? 2-3 kilo domates alabilirsin ancak. Linki attım yukarıda açıklamada lisansların çalıntı olduğunu söylüyor. Az mantıklı olmak lazım. Bu lisansı kimin sattığının bir önemi yok önemli olan Microsoft satıyor mu bunu? 2080 ti ekran kartının fiyatı bellidir 11-13 bin TL civarında. Bu kartı 500 TL ye almak gibi birşey bu.
1899 TL.
https://www.microsoft.com/tr-tr/p/windows-10-home/d76qx4bznwk4?activetab=pivot:overviewtab 1299 TL.
Windows 10 Pro for Workstations Satın Al - Microsoft Store tr-TR 2799 TL.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Fiyatlar hakkında bilgim var, peki firmalar nasıl o kadar ucuza getiriyor? OEM olayı gerçekten olan bir şey fakat bu satıcıların nereden nasıl elde ettikleri hakkında bir bilgim yok.

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Fiyatlar hakkında bilgim var, peki firmalar nasıl o kadar ucuza getiriyor? OEM olayı gerçekten olan bir şey fakat bu satıcıların nereden nasıl elde ettikleri hakkında bir bilgim yok.
Çoğu güvenilir firma mesela Teknobiyotik'teki fiyatı en ucuz 835 TL bu da öğrenci paketi.
Sinerji'deki fiyatı ise 854 TL en ucuz olanı. Microsoft'un kendi sitesinde 1299 TL. Windows 10 home. OEM çalıntı lisanstır çok net bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İş yerin varsa orijinal Windows kullanırsın zaten ceza yememek için ama ev kullanıcılarının çoğu crack kullanır herkes de bilir bunu çünkü denetleyen yok. Ev kullanıcıları için OEM de satıyor olabillir Microsoft. Yani yol veriyor. 1200 TL ye almıyorlar bari 50 TL ye alsınlar. Microsoft yol veriyor sonuçta istese her türlü engeller.

Son düzenleme: