Odtü İşletme, Odtü İktisat ve Ankara Gazi Hukuk Arasında Kaldım?

sucan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben aslında sayısalım ama tm sıralamam daha iyi geldiği için ordan tercih yapmayı düşünüyorum.
Yardımcı olabilecek var mı ?
odtü işletme
odtü iktisat
ankara/gazi hukuk

ve neden? :blink:

GridLuck

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yüzeysel yorum yapacağım. O yüzden kimse hiç bir şekilde alınmasın.
Bana kalırsa İşletme ve İktisat seçme. Memlekette yeterince bu bölümlerden ve bu bölümleri bitirenlerden yeterince var. Hukuk diyorsan kesinlikle Ankara derim. Ayrıca Odtü Enformatik'in URAP sitesinden de seçeceğin okulun kalitesini öğrenebilirsin.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
ankara hukuk yada odtü iktisad :) ikisi de güzel :)

sucan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben uzun bi süredir odtünün hayalini kuruyordum.Sırf o yüzden işletme ya da iktisat okuyasım var. Ama işletme daha yakın geliyordu :)

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Bugün Odtü tanıtım günlerine gittim. Zaten hukuk düşünmüyodum, onun için Odtü işletme-iktisat arasında bi değerlendirme yapıyorum.

İktisat standında işletme okumuş, iktisatta yüksek lisans yapan bi abi, işletme standındaysa iktisat okumuş, işletmede yüksek lisans yapan bi abi vardı.

İkisiyle de bi süre sohbet ettim ve akademik olarak devam etmeyeceksen işletmeyi tavsiye ettiler.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Allah için bu okullardaki Rehberlik hocaları ne iş yapıyor?
Adam puanına göre hangi üniversiteyi hangi bölümü seçeyim diyor...
Bir Lise öğrencisinin lise 2'ye ulaştığında artık sabit bir hedefi olmuş olur.
Puana göre bölüm mü seçilir? Puana göre araştırma mı yapılır?

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
işletme daha sözeldir, psikoloji pazarlama gibi şeyler öğrenirsin. iktisat okuyabilmek için ise matematiği sevmen şart. hukuk okuyabilmek için ise ezberinin kuvvetli olması lazım. son kararı sen ver yine ama gazi hukuk gibi kampüsü olmayan ve çok siyasi olay yaşanan bir okulda okumaktansa odtü kampüsünde okumak her zaman için daha iyidir.

sucan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün Odtü tanıtım günlerine gittim. Zaten hukuk düşünmüyodum, onun için Odtü işletme-iktisat arasında bi değerlendirme yapıyorum.

İktisat standında işletme okumuş, iktisatta yüksek lisans yapan bi abi, işletme standındaysa iktisat okumuş, işletmede yüksek lisans yapan bi abi vardı.

İkisiyle de bi süre sohbet ettim ve akademik olarak devam etmeyeceksen işletmeyi tavsiye ettiler.

ben de gittim ben de konuştum :) ama çok net karar veremedim hala, teşekkür ederim yine de bilgiler için :)

işletme daha sözeldir, psikoloji pazarlama gibi şeyler öğrenirsin. iktisat okuyabilmek için ise matematiği sevmen şart. hukuk okuyabilmek için ise ezberinin kuvvetli olması lazım. son kararı sen ver yine ama gazi hukuk gibi kampüsü olmayan ve çok siyasi olay yaşanan bir okulda okumaktansa odtü kampüsünde okumak her zaman için daha iyidir.

Aynı fikirdeyim sizinle.Odtü'de okumayı çok istiyorum ama bölüm olarak çok net bişey yok hala.Hukuk da küçüklük hayalim gibi birşeydi, çok istiyordum ama şimdi iş ciddiye binince iyice araştırdım çok sözelmiş oyüzden emin olamıyorum :) Gazi'yi ben de hiç sevmiyorum ancak yine de mecburen değerlendirmeye aldım.

Allah için bu okullardaki Rehberlik hocaları ne iş yapıyor?
Adam puanına göre hangi üniversiteyi hangi bölümü seçeyim diyor...
Bir Lise öğrencisinin lise 2'ye ulaştığında artık sabit bir hedefi olmuş olur.
Puana göre bölüm mü seçilir? Puana göre araştırma mı yapılır?

Tam olarak öyle değil aslında. Bana ne okumayı düşünüyorsun dediklerinde hukuk isterdim ama sayısalım, O kadar sözel zekaya sahip değilim yüksek puan alamam derdim.Ama şimdi nerdeyse matematik sayesinde iyi bir puan aldım.Bu yüzden kendimi zorlayıp bu hayalimi gerçekleştirsem mi diyorum.Yoksa hiç bulaşmayıp biraz daha matematik içeren bir bölüme mi gitsem. Ayrıca hukuk gibi odtü de hayalimdi.Bu nedenle aralarında bir tercih yapmaya çalışıyorum.
Umarım anlaşılmıştır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
gazi hukukta kesinlikle siyasi bir olay yok. gazi hukuk iibf kampüsünde yer alıyor. buraya küçük bilkentte denilmektedir.hukuk öğrencilerinin çok sosyal olduğunu söyleyemem ama sosyallik istiyosan iibf li arkadaşlarada takılabilirsin.odtü olsun diye bölüm yazma. odtü iktisat 3 sene önce 2000,3000 bandından öğrenci alıyordu şimdi çok geriledi. internette sadece kulaktan dolma bilgileriyle yazı yazanlara bakarak kesinlikle tercih yapma.

mazoli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Odtü olsun, mezun olduktan sonra cok rahat iş bulursun

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
"O kadar sözel zekaya sahip değilim yüksek puan alamam derdim.Ama şimdi nerdeyse matematik sayesinde iyi bir puan aldım.Bu yüzden kendimi zorlayıp bu hayalimi gerçekleştirsem mi diyorum.Yoksa hiç bulaşmayıp biraz daha matematik içeren bir bölüme mi gitsem."Hayaline hiç bulaşmamaya çalışan ilk sensin sanırım. En çok istediğin sevdiğin meslek ne ise bölüm ne ise onu seç derim.Parası güzel okul güzel dedikten sonra meslek seçimi yapmak çok yanlış bana göre. Sevdiğin yapmak istediğin mesleği seç.

selenyildiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
utkuya katılıyorum tamam odtü muhtesem bi okul. ama sırf muhtesem okulda okumak için de bütün hayatın boyunca istemediğin, sıkıla sıkıla yapacagın bi meslek sahibi olmanı tavsiye etmem

sucan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"O kadar sözel zekaya sahip değilim yüksek puan alamam derdim.Ama şimdi nerdeyse matematik sayesinde iyi bir puan aldım.Bu yüzden kendimi zorlayıp bu hayalimi gerçekleştirsem mi diyorum.Yoksa hiç bulaşmayıp biraz daha matematik içeren bir bölüme mi gitsem."Hayaline hiç bulaşmamaya çalışan ilk sensin sanırım. En çok istediğin sevdiğin meslek ne ise bölüm ne ise onu seç derim.Parası güzel okul güzel dedikten sonra meslek seçimi yapmak çok yanlış bana göre. Sevdiğin yapmak istediğin mesleği seç.

haha :D nasıl çıkardın onu ordan yaa.Hukuk için söylüyorsan okuduktan sonrasını severek yapacağıma eminim ama okumakta da sıkıntı çekeceğim bu da bir gerçek.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
eğer seviyorsan ve yapabilceksen kesinlikle hukuk. sadece sevmek de yetmiyor. o mesleği icra edebilecek özelliklere de sahip olmak gerekiyor. bu özelliklere sahip isen hukuk seç gerisini düşünme derim. işletme, iktisat şans işi , piyasada çok mezun var, belirli bir iş profili yok, ne iş olursa yaparız abi diyor çoğu. eğer fark yaratabileceksen bu meslekte bir yerlere gelebilirsin. kariyer planlamasında çok kararsızlıklar yaşatabilir. ne istediğini yada nereden başlayacağını bir türlü bilemezsin. döner dolaşır bankacı olursun :)

sucan123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer seviyorsan ve yapabilceksen kesinlikle hukuk. sadece sevmek de yetmiyor. o mesleği icra edebilecek özelliklere de sahip olmak gerekiyor. bu özelliklere sahip isen hukuk seç gerisini düşünme derim. işletme, iktisat şans işi , piyasada çok mezun var, belirli bir iş profili yok, ne iş olursa yaparız abi diyor çoğu. eğer fark yaratabileceksen bu meslekte bir yerlere gelebilirsin. kariyer planlamasında çok kararsızlıklar yaşatabilir. ne istediğini yada nereden başlayacağını bir türlü bilemezsin. döner dolaşır bankacı olursun :)

bugün hocalarımla bir kez daha konuştum,karar vermek üzereydim,netleşmeye başlamıştı; sizin mesajınızla da "evet doğru karar vermişim" dedim gerçekten :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
odtü iktisat sayısalcıysan senin için daha eğlenceli ve daha zevkli olur. buradaki işletme iktisat yorumlarına bakma evet çok mezun var ama şirketler odtü bilkent boğaziçi sabancı koç dışındaki okulları takmıyorlar :) ve odtü iktisat alanında gerçekten en iyisi olarak işaret ediliyor. matematiği seviyorsan seçebilirsin.
odtü işletme oldukça kolay bi bölüm odtüdeki diğerlerine göre sosyal hayatı ön plana alayım bol bol sunum yaparım derslerde diyorsan doğru bölüm :)
iktisatın puanının 2 senede gerilemesinin tek sebebi sayısalcıların işletme iktisat seçilen puan türünde araya girmeleri yoksa kalite düşmesi falan diye bir şey yok
hukuk isteyip istemediğine karar vermelisin net olarak ben okumayı severim araştırmaya yatkınım insan ilişkilerinde başarılıyım ikna kabiliyetim yüksek ve kendimi bir hukukçu olarak görüyorum diyorsan seç.bu noktada tabiki ankara hukuk!gazi hukuk senin yerinde olsam tercih etmezdim ankara gibi köklü bi okul dururken.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bende ODTÜ İşletme ile Bilkent Endüstri mühendisliği (% 50 burslu) arasında karasız kaldım..Gerçi biri TM diğeri MF ama ikisinide puanım tutuyor..Tercih süresi bu hafta sonu bitiyor..Yorumlarınızı bekliyorum..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
evet odtü iktisat geriledi çünkü artık sayısalcılarda esit ağırlık sınavına giriyo ve ilk 3-4bini onlar dolduruyo ama genelde yıne sayısaldan tercih yapıyolar.bundan dolayı bütün esit ağırlık bölümlernn sıralamasında bi gerileme var.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar bende ODTÜ İşletme ile Bilkent Endüstri mühendisliği (% 50 burslu) arasında karasız kaldım..Gerçi biri TM diğeri MF ama ikisinide puanım tutuyor..Tercih süresi bu hafta sonu bitiyor..Yorumlarınızı bekliyorum..

Bilkent Endüstri mühendisliği daha iyi bir seçenek bence.

barbunyaza

Asistan
Reaksiyon puanı
0
git mf den tercih yap tm lerın onunu kesme :mad: sen tm lerın onunu kesıosun onlar ts nın onunu kesıyor olan ts lere oluyor. nerden kat sayıyı kaldırdılar arkadas sacma sapan işler ya.