Oc Tavsiyesi.

Bu konuyu okuyanlar

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Cok arastirmadan yeni bir sistem topladim . Motherboard: Asus Rampage III Extreme , Ram : G-skill Trident 3x2gb ddr3 .

OC ile hic alakam olmadi bu nedenle bu konuda yardima ihtiyacim var. Genis bir zamanda oturup OC hakkinda bisiler okuyacagim ama simdilik biraz yardim iyi olur :)

Ne sekilde bir bios ayari yaparsam en performansli sekilde kullanabilirim.

Tesekkurler

randomen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anlamıyosan biosu hiç elleme ordan burdan bilgilerle yapma bence.Bole dalmak istemezdim ama overclock yapcam diye pc yakan arkadaş cok :(

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Bi sekilde elimizi tasin altina sokmak lazim :) Amacim cok fazla zorlamak degil , normalin ustunde stabil bisiler yakalamak ve dedigim gibi oturup arastirmaya hic enerjim yok simdi :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
O sistemi OC yapmak için kurduysan parayı boşa vermişsin bence.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Sistemi Oc yapmak icin kurmadim elbette ama dual bios destegi var , ikinci bios u oc yapip biraz tecrube edinmek istedim.
Bu arada almak istedigim tavsiye ekonomi hakkinda degil oc hakkinda idi yinede ilginine sagol.

özgür deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
15
oc bir hobidir elbette ki sisteminize uygun sınırlar dahilinde günlük kullanım amaçlı yapacağınız oc performans artışı sağlayacaktır.

2800 mhzdeki e7400 işlemcimi 3800 mhz de günlük ve stabil kullanıyorum

zamanında 1 işlemci 2 çift ram bir ekran kartı ve bir dfi marka anakart yaktım ama olsun zevkliydi

özel mesajla yardımı dokunabbilecek adresleri gönderdim

iiyi günler

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Ozgur tesekkurler . Bi ara okuyup bisiler yapmaya calisirim artik.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
şayet hiç bilgin yoksa board cd si ile hazır program geliyor otomatik olarak kendisi ayarlıyor en basit işlem bu. Zaten mecburen biostan ayar yapman lazım bende de formula 3 var 1600 mhz CL7 gskillram var fabrika ayarlarında 1333 mhz de çalıştırıyor o yüzden ayarları düzenlemen lazım :) ben ivore5 670 ile 3,46 dan 5,01 ghz ye hava soğutmayla çıktım bu şekilde 2 saatten fazla call of 6 oynadım :) ama güç kaynağı çok önemli ona göre :)

soner23

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Cok arastirmadan yeni bir sistem topladim . Motherboard: Asus Rampage III Extreme , Ram : G-skill Trident 3x2gb ddr3 .

OC ile hic alakam olmadi bu nedenle bu konuda yardima ihtiyacim var. Genis bir zamanda oturup OC hakkinda bisiler okuyacagim ama simdilik biraz yardim iyi olur :)

Ne sekilde bir bios ayari yaparsam en performansli sekilde kullanabilirim.

Tesekkurler
Seçmiş olduğunuz anakart asusun özelikle OC için üretmiş olduğu özel kartlar arasında OC (AI ai) yazılımla güvenli olarak yaparsın

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Yazidim gibi pek detayli arastirmadan aldim ve sonradan gordum ki OC uzerine acaip seyleri var , halen anlamaya calisiyorum tam olarak. Net olarak ogrenmek istedigim birsey olursa sorarim yeniden , simdilik tesekkurler.

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Öncelikle soğutma sisteminin de iyi olması lazım. Kasada yeterli sayıda fan bulunmalı veya su soğutma olması lazım.

İşlemciye mi , anakarta mı, rame mi, ekran kartına mı nereye o/c yapacaksın?

özgür deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
15
önce işlemcini %10-15 sınırlarında deneyeceksin sonra baktın ki oluyor ama pek bişey farketmiyor dur o zaman zorlayayım diyeceksin

%40 a kadar zorlamaya çalışacaksın başkalarının aynı işlemciyle elde ettikleri sonuçları inceledikçe gözün dönecek daha fazla diyeceksin

ısınıyo lan bu diyip işlemci soğutucunu ram soğutucunu değiştireceksin

ram takoz çıktı diyip yeni ramler alacak yerine göre yurtdışından getirtmeye çalışacaksın aynı şeyleri anakartın ve hatta işlemcinde yaşayacak

dur bi de su soğutma deneyelim diyip hazır su soğutmalara dünyanın parasını ödeycek bi halta yaramadığını görünce kendi su soğutma sistemini yapmaya başlayacaksın

bu arada kasanın içi fanlar yüzünden fırtınaya tutulmuş gibi olacak asla tatmin olmayacaksın :D

su soğutmayla uğraşırken belki acemiliten belki şanssızlıktan sistemini ıslatacaksın :D

bu arada harcadığın para ve zaman "fiyat-performans" kriterini çoktan aşacak artık ocye hobi ve haz yönüyle bakmaya başlayacaksın

bu böyle sürüp gidecek taa ki harcadığın paraya veya emeğe acıyıp performanslı ve ygun fiyatlı sisteme kanaat edinceye kadar...

benim başımdan geçenler aynen bunlardı uyuşturucu etkisi yaptı sanki :D

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Seninle benim aradamki fark , arabanin camina film cektirmekle , arabayi drug yarislarina hazirlamak gibi birsey :) Ben o sekilde bi son ummuyorum acikcasi . Sadece sistemimin bana yetersiz kaldigi zamanlarda performansini nereye kadar stabil bir sekilde yukseltebilirim onun pesindeyim. Performans yukseltmekten kastim Cpu dan daha cok verim almak istiyorum ekran karti umrumda degil , sistemin onceligi oyun oynamak degil, oyun oynuyorum ara sira ama hastasi degilim :)

Ve eminimki senin baktigin gibi bakmaya baslarsam , senin basindan gecenler kacinilmaz olur..

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Sistemi Oc yapmak icin kurmadim elbette ama dual bios destegi var , ikinci bios u oc yapip biraz tecrube edinmek istedim.
Bu arada almak istedigim tavsiye ekonomi hakkinda degil oc hakkinda idi yinede ilginine sagol.

Benim demek istediğm ucuz maliyetli anakart alıp-oc potansiyeli olan- onla demene yapmanızdı, tecrübesiz olduğunuz için. Neyse artık bana ne

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
İkisi bir arada gayet hoş güzel anlaşılıyor bence.O-c potansiyeli yüksek olup ucuz maliyetli sistem alıp, yüksek performansı ocsiz olarak veren pcye yaklaşmak için o-c yapılır diye kastetmiştim. Boşa para diye o yüzden dedim

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
konu ile alakasız ama OC tavsiyesini ben fesatlığımdan o....... ç........ tavsiyesi diye okudum :D
ayıplıyorum kendimi ve gidip duvar önünde tek ayak üstünde duruyorum :mrgreen:

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Bir süre DH'in şu bölümünde takılman yerinde olacaktır bana göre.:)

konu ile alakasız ama OC tavsiyesini ben fesatlığımdan o....... ç........ tavsiyesi diye okudum :D
ayıplıyorum kendimi ve gidip duvar önünde tek ayak üstünde duruyorum :mrgreen:

olmadı bro. hadi magazin bölümündekileri ''en güzel kasa'' diye okuyorsun da bunu nasıl öyle algıladın acaba.:mrgreen: helal olsun, gönülden tebrik ediyorum.:D