OBS Studio Rehber Serisi

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Herkese merhaba ? Bugün OBS Studio ile alakalı bir rehber serisi açmaya karar verdim. Günde 1 veya 2 rehber paylaşacağım. Serimizi aktif tutmaya ve siz değerli forum üyelerine elimden geldiği kadar bilgi aktarmaya çalışacağım. Yanlış bilgi verirsem, yanlış verdiğim bilgiyi alıntı yaparak düzenlerseniz memnun olacağım :) Hazırsanız başlayalım.

-----OBS Studio nasıl indirilir?-----

Ekran Görüntüsü (33).png

Google amcaya "obs" yazarak, ilk gelen seçeneği seçiyoruz. OBS Studio indirme linki için tıklayın: obs

Ekran Görüntüsü (34).png

Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, o işletim sistemini seçin.

Ekran Görüntüsü (35).png

Böyle bir sekme açılacak. İnen dosyaya sağ tıklayarak aç diyebilirsiniz yada inen dosyanın üstüne tıklayarak açabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü (36).png

Karşımıza kurulum dosyası geliyor. Burada kırmızı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz.

Ekran Görüntüsü (37).png

Burada kullanıcı sözleşmesi yazıyor. Kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra, kırmızı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz.

Ekran Görüntüsü (38).png

Daha sonrasında, gri ile işaretlediğim yere tıklayarak, uygulama dosyalarını nereye yükleyeceğini seçiyoruz. Ben direk "Program Files" klasörüne uygulamayı yüklüyorum. Sonra kırmızı ile işaretlediğim "next" yazsına basıyoruz.

Ekran Görüntüsü (39).png

Uygulamamız yükleniyor....

Ekran Görüntüsü (40).png

Uygulama yüklendi. Uygulamayı otomatik olarak açmak istiyorsanız "Launch OBS Studio 26.1.1" yazısının yanındaki kutuya tıklıyoruz. Uygulamayı şimdi açmak istemiyorsanız, kutucuğu işaretlemeyin.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Herkese merhaba ? Bugün OBS Studio ile alakalı bir rehber serisi açmaya karar verdim. Günde 1 veya 2 rehber paylaşacağım. Serimizi aktif tutmaya ve siz değerli forum üyelerine elimden geldiği kadar bilgi aktarmaya çalışacağım. Yanlış bilgi verirsem, yanlış verdiğim bilgiyi alıntı yaparak düzenlerseniz memnun olacağım :) Hazırsanız başlayalım.

Ekli dosyayı görüntüle 144347

Google amcaya "obs" yazarak, ilk gelen seçeneği seçiyoruz. OBS Studio indirme linki için tıklayın: obs

Ekli dosyayı görüntüle 144348

Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, o işletim sistemini seçin.

Ekli dosyayı görüntüle 144349

Böyle bir sekme açılacak. İnen dosyaya sağ tıklayarak aç diyebilirsiniz yada inen dosyanın üstüne tıklayarak açabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 144350

Karşımıza kurulum dosyası geliyor. Burada kırmızı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 144351

Burada kullanıcı sözleşmesi yazıyor. Kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra, kırmızı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 144352

Daha sonrasında, gri ile işaretlediğim yere tıklayarak, uygulama dosyalarını nereye yükleyeceğini seçiyoruz. Ben direk "Program Files" klasörüne uygulamayı yüklüyorum. Sonra kırmızı ile işaretlediğim "next" yazsına basıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 144353

Uygulamamız yükleniyor....

Ekli dosyayı görüntüle 144354

Uygulama yüklendi. Uygulamayı otomatik olarak açmak istiyorsanız "Launch OBS Studio 26.1.1" yazısının yanındaki kutuya tıklıyoruz. Uygulamayı şimdi açmak istemiyorsanız, kutucuğu işaretlemeyin.

Özgür yazılım dünyasına hoş geldiniz. :) OBS gerçekten işini güzel yapıyor. :)

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
-----OBS Studio basit ekran görüntüsü alma-----

OBS Studio rehber serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ekran Görüntüsü (27).png

OBS Studio programını açıyoruz. Kaynaklar bölümünden "+" ya basıyoruz.

Ekran Görüntüsü (28).png

"+" ya bastıktan sonra, en üstte ekran yakalama seçeneğine basıyoruz.

Ekran Görüntüsü (29).png

Yeni oluştur'u seçiyoruz ve altındaki kutuya, herhangi bir adlandırma yapıyoruz. Ben "1. ekran" diye adlandırdım.

Ekran Görüntüsü (30).png

Burada ise "Görüntü" diye bir yer var. Burada, hangi monitörü seçmek istiyorsanız oraya tıklayabilirsiniz. Altında "İmleci Yakala" diye bir seçenek var. Bu seçenek imleci yakalamamızı sağlıyor. "Varsıyalanlar" ise ayarlarınızı varsayılan ayarlara getiriyor. Daha sonrasında "Tamam" diyiyoruz.

Ekran Görüntüsü (31).png

Ekranımız gelmiş durumda, peki ekran kaydı nasıl alacağız?

Ekran Görüntüsü (32).png

"Kontroller" bölümünden, "Kaydı Başlat" seçeneğine tıklıyoruz. Kayıtlarımız "Videolar" da gözükecektir.

-----OBS Studio basit ekran görüntüsü alma-----