OBS Kasma hissi sorunu

Bu konuyu okuyanlar

MeTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Twitch'te Minecraft yayını yapmak istiyorum. OBS'i açtığım zaman oyunda dalgalanma, kasma hissi oluyor ama fps 250 300. Yayında veya videoda olmasam bile sadece OBS açık olduğu zamanda oyunda bu his oluyor. Başka hiç bir oyunda bu sorun olmuyor. 1650s r3 3100 8gb ram kullanıyorum ve internetim de 100/5. OBS ayarlarım da şu şekilde;

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    89.8 KB · Görüntüleme: 147
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    134.1 KB · Görüntüleme: 142
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    49.1 KB · Görüntüleme: 130

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Twitch'te Minecraft yayını yapmak istiyorum. OBS'i açtığım zaman oyunda dalgalanma, kasma hissi oluyor ama fps 250 300. Yayında veya videoda olmasam bile sadece OBS açık olduğu zamanda oyunda bu his oluyor. Başka hiç bir oyunda bu sorun olmuyor. 1650s r3 3100 8gb ram kullanıyorum ve internetim de 100/5. OBS ayarlarım da şu şekilde;
oyunun fps ini 60 a kısıtlamayı denediniz mi? veya bitrate arttırmayı ?

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606

Lag oluyor olabilir.

Hocam aynı konuyu başka forum'da açmamışmıydınız acaba.

MeTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
oyunun fps ini 60 a kısıtlamayı denediniz mi? veya bitrate arttırmayı ?
Oyunun içinden vsync ı açınca fps kısıtlanmıyor ben de. Bitrate normalde daha yüksekti düşürdüm fakat bir değişim olmadı. h264 kodlayıcısında da x264 te de aynı sorun devam ediyor.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Oyunun içinden vsync ı açınca fps kısıtlanmıyor ben de. Bitrate normalde daha yüksekti düşürdüm fakat bir değişim olmadı. h264 kodlayıcısında da x264 te de aynı sorun devam ediyor.
vsync açmıyacaksın max framerate kısmını 60 yapıcaksın.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Ping değerlerim normal gözüküyor. Anormal bir durum yok gibi.
Lag dediğim şöyle yani,
bir zamanlar ping'im düşük olmasına rağmen oyunlarda sanki ping varmış gibi oynuyordum ona benzer bir iş diyelim.

MeTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lag dediğim şöyle yani,
bir zamanlar ping'im düşük olmasına rağmen oyunlarda sanki ping varmış gibi oynuyordum ona benzer bir iş diyelim.
Bazen o tip bir his oluyor oyunda ama çok fark etmedim. Böyle bir şey varsa nasıl düzeltebilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nasıl yani? Benim amacım oyunu 60 fps e sabitleyip cpu kullanımını düşürmekti. obs açıkken kullanımlar nasıl?
CPU kullanımı %50 nin üstüne çok çıkmıyor. Bellek kullanımı ise %80 %90 civarı genelde. Oyunda da sanki ufak kırılmalar da oluyor. Oyun fazla dalgalanıyor ama sadece minecraft'ta oluyor dediğim gibi başka oyunlarda hiç bir sıkıntı yok. 60 fps e sınırladığım zaman biraz daha iyi oluyor fakat arada yine dalgalanıyor oyun.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Bazen o tip bir his oluyor oyunda ama çok fark etmedim. Böyle bir şey varsa nasıl düzeltebilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

CPU kullanımı %50 nin üstüne çok çıkmıyor. Bellek kullanımı ise %80 %90 civarı genelde. Oyunda da sanki ufak kırılmalar da oluyor. Oyun fazla dalgalanıyor ama sadece minecraft'ta oluyor dediğim gibi başka oyunlarda hiç bir sıkıntı yok. 60 fps e sınırladığım zaman biraz daha iyi oluyor fakat arada yine dalgalanıyor oyun.
Genel olarak Java fazla RAM tüketiyor, RAM kullanımınızda çok yüksek, bundan kaynaklı olabilir, RAM'i yükseltmek sorunu çözebilir.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Genel olarak Java fazla RAM tüketiyor, RAM kullanımınızda çok yüksek, bundan kaynaklı olabilir, RAM'i yükseltmek sorunu çözebilir.
1.8.9 açtım 600 mb yiyor en fazla 1-2 gb olur diye düşünüyorum. Tabi sürüm farkı değiştirebilir.

MeTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende windows 10 kullanıyorum ama en fazla 1-2 gb olsa bile yeteceğini düşünüyorum.
Arkada ben de chrome, spotify ve discord açıktı bunların üstüne ondan daha fazla yiyor olması normal.

MeTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O zaman net ram yetmiyor :D onları kapatıp deneyince ne oluyor?
Daha iyi oluyor tabiki ama yine de arada sırada oyun dalgalanıyor sebebini de bir türlü anlayamadım sadece minecraft'ta olması da bir garip. Ayrıca CraftRise'a falan girince daha fazla oluyor bu dalgalanma. 1.16.5 girince bu dalgalanma neredeyse hiç olmuyor.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Daha iyi oluyor tabiki ama yine de arada sırada oyun dalgalanıyor sebebini de bir türlü anlayamadım sadece minecraft'ta olması da bir garip.
Ben yinede cpu yetmezliğinden şüpheleniyorum.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Daha iyi oluyor tabiki ama yine de arada sırada oyun dalgalanıyor sebebini de bir türlü anlayamadım sadece minecraft'ta olması da bir garip. Ayrıca CraftRise'a falan girince daha fazla oluyor bu dalgalanma. 1.16.5 girince bu dalgalanma neredeyse hiç olmuyor.
Pek anlamam ama Darboğaz oluyor olabilir veya bir parçanın kablosu düzgün takılmamış olabilir vb.
Sistemi hazır aldıysanız Darboğaz olacağını düşünmüyorum, eğer ki biliyorsanız cihazın içindeki parçaları kontrol edip, söküp tekrar takabilirsiniz.