O küstah değil, sadece özel biri... Jose Mourinho

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
"Futbol menajerlerini yeni veya eski diye değerlendirmem. Ben iyiye ve kötüye inanırım. Başarıya ulaşanlar ve ulaşamayanlar... Lütfen küstah olduğumu düşünmeyin ama ben Avrupa Şampiyonu’yum ve özel biriyim.”

mourinho-hal300_WN3F2.jpg

NTVSPOR.NET'te Pazar sabahları bir başka keyifli artık. Spor dünyasının ünlü isimleri, arka plandaki emekçiler, manşetin gölgesindekiler… Keyifli sohbetler ve farklı araştırmalar her Pazar sabahı, Ahmet Sivaslı ile NTVSPOR.NET'te…

RÖPORTAJ: AHMET SİVASLI – Ahmet.sivasli@ntv.com.tr
twitter.com/Ahmet_sivasli

Dünyanın en ünlü teknik direktörü, kendine has açıklamaları, başarıları, özgüveni tavırları ve karizmasıyla kuşkusuz Jose Mourinho... En az seveni kadar ondan nefret edenin de bulunduğu futbol dünyasının nadide kişiliklerinden biri olan Jose Mourinho'nun başarılarından ziyade bu yazıda hayatındaki ilginç gelişmeleri, moda anlayışını, aile bağlarını ve çok konuşulan en çarpıcı açıklamalarını bulacaksınız. Başarısını bırakalım bir kenara bakalım bu Mourinho nasıl bir adam? Nerede yaşar? Hangi markalardan alışveriş yapar? Nelerden zevk alır? Tabii yazımızın önemli bir bölümünü Mourinho'nun fotoğrafları oluşturuyor. Fotoğraflar zaten her şeyi anlatıyor, yazı onun sadece bir aracı...

JOSE MOURİNHO VE MODA!

'PALTOSU 40 BİN EURO'YA SATILDI'

Chelsea'nin başına ilk geçtiği dönemlerde giydiği uzun palto moda eleştirmenleri tarafından alay konusu haline getirilmiş, tabloid basının sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Ki o palto bir efsane haline geldi. Armani'den 2 bin Euro'ya almış olduğu o palto öyle meşhur olup öyle tutuldu ki Armani onu 'Mourinho paltosu' olarak satışa sundu ve o palto kanser yardım gecesinde 40 bin Euro'ya alıcı buldu. Maçlarda şık takım elbisesinin üzerinde kabanıyla dikkat çeken Mourinho özel hayatında ise genelde eşofman giydiğini söylüyor. Moda anlayışıyla özellikle Barcelona teknik direktörü Pep Guardiola'yla karşılaştırılan Portekizlinin İspanya'daki Damat Tween mağazasına gidip yoğun bir alışveriş yaptığı ve Türk firmasına hayran kaldığı yönündeki haberler de bir dönem ilgimizi çekmişti. Metroseksüel Beckham'ın tahtını elinden alıp kategoriye erkeksiliği yerleştiren Mourinho GQ, Esquire, FHM gibi dergilere de kapak olan nadir futbol adamlarından biri... Mourinho’nun boyunun 1.79 olduğunu da belirtelim.

Mourinho1.jpg

MOURİNHO VE AİLESİ!

Mourinho, kaleci Felix’in oğlu. Başarılı bir sporcunun oğlu olan Mourinho futbol oynama açısından beklenileni veremese de teknik anlamda babasını yanıltmadı. Özel davetleri, partileri devamlı es geçen Portekizli teknik adam dışarıda pek görülmüyor.

Ailesiyle tatilini genelde Portekiz kıyılarında yaparken özellikle eşini basının karşısına çıkarmıyor. Hatta Mourinho’nun bir tatil dönüşü havaalanında kendisini ailesiyle görüntülemek isteyen muhabirleri dövme aşamasına geldiğini de bu bölümümüzde belirtelim. Mourinho’nun Milano’dayken bir kadına aşık olduğu ve eşinden de ayrılacağı iddiaları da ortaya atılmıştı… Bu isim televizyoncu Alba Parietti’ydi. Alba sevgililer gününde Mourinho’dan bir çiçek aldığını iddia etmişti. Mourinho’nun iki çocuğu bulunuyor. 17 yaşından beri şu anki eşiyle beraber.

MOURİNHO, YABANCI DİL VE EĞİTİM

Portekiz’de ortaokulda verilen en az iki yabancı dil dersinden başarıyla ayrılması ilerleyen günlerin habercisiydi. Matematikten devamlı zayıf alan Jose, yabancı dil ve felsefe alanında ise gayet başarılıydı. Jose Mourinho şu an İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca konuşabiliyor.

Mourinho2.jpg

ÜLKESİ PORTEKİZ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

”PORTEKİZ’DE YAŞAMAK İSTEMİYORUM”

Jose Mourinho geçen sene El Pais’ten Juan Cruz’a verdiği röportajda ülkesi Portekiz hakkında ilginç sözler sarfetti. Mourinho Çok atipik bir Portekizliyim. çünkü Portekizli genelde Portekiz’i özler ama ben özlemiyorum. Belki de şahane bir ailem olduğu için ve yaptığım şeye aşık oluşumdan dolayı. Özlemiyorum çünkü çok tutkuluyum. Geri dönmek istemeyen bir Portekizliyim, Portekiz’de bir kulüp çalıştırmak istemiyorum, Portekiz’de yaşamak istemiyorum, ama ülkesi için önemli şeyler yapmak isteyen bir Portekizliyim” diye konuştu.

GAZETE OKUMUYOR, TELEVİZYON İZLEMİYOR

Mourinho kulağını basına kapamış durumda. Gazete okumadığını, televizyonu ise sadece maç izlemek için açtığını söyleyen Portekizli teknik adamı Real Madrid’in basın sorumlusu bilgilendiriyor. Basın sorumlusu günün basın özetini ona hem SMS hem de mail olarak gönderiyor ve o da kendisi hakkında konuşulanlardan bu şekilde haberdar oluyor.

ÖZEL HAYATIMDA TAM TERSİYİM

Mourinho yine aynı röportajda özel hayatından da bahsetti ve futbol çevresindeki davranışlarına karşı özel hayatında tam tersi olduğunu söyledi. Mourinho en çok kendisi hakkında ortaya atılan yalan haberlerden hoşnutsuz. Verdiği örnek ise bu işin ne dereceye geldiğinin göstergesi “Benim Kenya’ya gidip kendime bir cadı tuttuğumu bile yazdılar”. Söz Mourinho’da… “Özel hayatımda tamamen tersiyim…Sıfır risk, mütevazı, sıfır ekonomik yatırım. Paramla aldığım risk sıfır. Mütevazı bir kişiliğim, sosyal hayat hiç beni çekmiyor. Ve yalan en sevmediğim şey. Kenya tatilimde bir cadı tuttuğumu söylediler. Bu kadarını bile salladılar!

Benim evimi açmam mümkün degil, taraftarlarla sokakta görünmem çok ender…Kulübümün bir derneğini ziyaret etmek isterdim ama dediklerine göre o kadar çok var ki hepsine gitmem gerekeceğinden hiçbirine gitmiyorum…Yani Mourinho’yu kimse tanımıyor. Onu gerçekten tanıyanlar, ailesi, arkadaşları…

Mourinho3.jpg

MOURİNHO’NUN İLGİNÇ AÇIKLAMALARI:

"BEN ÖZEL BİRİYİM"

"Futbol menajerlerini yeni veya eski diye değerlendirmem. Ben iyiye ve kötüye inanırım. Başarıya ulaşanlar ve ulaşamayanlar... Lütfen küstah olduğumu düşünmeyin ama ben Avrupa Şampiyonu’yum ve özel biriyim.”

"GÜZEL MAVİ KOLTUK”

“Eğer işimin kolay olmasını isteseydim, Porto’da kalırdım. Güzel mavi koltuk, UEFA Şampiyonlar Ligi kupası, Tanrı ve Tanrı’dan sonra ben...”

ARSENE WENGER’E

“Onun röntgenci olduğunu düşünüyorum. Böyle tipler vardır; evde otururken teleskopla başka evlerin içinde başkalarının neler yaptıklarını izlerler... O da Chelsea hakkında konuşuyor, konuşuyor, konuşuyor...”

"KUŞ GRİBİ’NDEN DAHA FAZLA KORKUYORUM”

“Stres mi? Kuş gribi bende daha çok stres yaratıyor. Ciddiyim, kuş gribinden bile Manchester’dan fazla korkuyorum.”

FRANK RİJKAARD’A

“Benim futbol hayatımda koca bir sıfır var. Ancak onun futbol hayatı mükkemmeldi, başarılarla doluydu. Benim teknik direktörlük kariyerimde kupalar varken, bu kez Rijkaard’ın elinde koca bir sıfır var.

CLAUDİO RANIERI’YE

"İngiltere'de kaldı sadece günaydın ve iyi günler demeyi öğrendi başka kelime öğrenemedi"

"BEN HARRY POTTER DEĞİLİM”

"Elimde sihirli değnek yok. Ben teknik direktörüm, Harry Potter değil!"

FIFA ÖDÜLÜ İÇİN

"Benim seçimim açık... 11 ay boyunca 57 maçta takımlarımı yönettim. Üç kupa kazandım. Bu kupaların arasında en önemli turnuva şampiyonlar ligi de vardı. Bir teknik adam bundan daha fazlasını yapamaz. Ödül benim olmalı"

mourinho%20%2831%29_P9BW5_580x410.jpg

mourinho%20%2832%29_8GJXY_580x410.jpg

mourinho%20%288%29_LR284_580x410.jpg

mourinho%20%289%29_COCVY_580x410.jpg

mourinho%20%2811%29_ZS7RE_580x410.jpg

mourinho%20%2812%29_6RANW_580x410.jpg

mourinho%20%2813%29_0W5KN_580x410.jpg

mourinho%20%2814%29_ZKAJZ_580x410.jpg

mourinho%20%2815%29_5AVEK_580x410.jpg

mourinho%20%2816%29_VMOSX_580x410.jpg

NTV Spor