Öneri NZXT Kraken X53 240mm 914tlye aldım . İyi mi yaptım ?

Bu konuyu okuyanlar

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Dostlar selam size birkaç sorum var.
1)başlıkta ki soru

2)işlemcim i5 10400f , rx6600 sisteme sahibim. İşlemcime göre fazla bir soğutucu farkındayım fakat indirimde görünce almak istedim Sizlerce soğutucuyu bu işlemcide kullanıyım mı yoksa bı sonrakı işlemci için kaldırıyim mi köşeye ? Upgrade etme durumu vs. Sogutucu sıvı oldugum icin soruyorum . Beklediği yerde bir durum olmaz heralde değil mi içerisindeki sıvıya ?

3)kasama uyar mı ? RGB delta corsair kasaya sahibim .

4)anakartım montajını engeller mı ? resimi ekleyeceğim. Msı z590 tomahawk wifi modeli

ürünün linki ; NZXT Kraken X53 240mm Aio RGB Sıvı Soğutucu - Pckolik

@met 35 hocam görüşlerin önemli

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mevcut soğutucu stok soğutucumuydu,hatırrlıyamadım
Stok ise ,işlemcinin oyunda sıcaklığı kaç derecelere çıkıyor.

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Mevcut soğutucu stok soğutucumuydu,hatırrlıyamadım
Stok ise ,işlemcinin oyunda sıcaklığı kaç derecelere çıkıyor.
Hocam valorantta 60 derecelerde. 60-62
Fifa 2022 de 67-72 arası işlemci sıcaklıgı. Sistem bosken 37 falan
Stok sogutucu evet.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
10400F için pek gereği yoktu. Ama yine de iyi yapmışsın. Fiyatı çok uygun. İleride işlemci yükseltirsen kaldırır.

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
10400F için pek gereği yoktu. Ama yine de iyi yapmışsın. Fiyatı çok uygun. İleride işlemci yükseltirsen kaldırır.
Beklediği yerde bir durum olmaz heralde değil mi içerisindeki sıvıya ?
Test etmek icin bi calıstırıp tekrar kutuya koymayı düşünüyorum

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Hıcam hali hazırdaki islemcim iyi olmadıgı icin sıvı sogutucyu eskitmiyim diyoruö. Yada direkt kullanmaya baslasam mı. Siz nr yapardınız

Ben olsam direk kullanmaya başlarım. Yeni işlemci alana kadar uzun zaman bekletmek saçma olur.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Hocam sıvı sogutuculara yılda bir falan bakım yapmak gerekiyormus . Sıvı ekleme vs. Ne sıvısı konuluyor ?
Bilginiz var mı ?

Sadece custom sıvı soğutmalarda bakım gerekiyor. Kapalı sıvı soğutmalara sıvı bakımı yapılmaz. Sadece arada bir toz temizliği yapın yeter.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı soğutma dediğin sonuçta mekanik bi alet. İçinde pompa fanı ve bunun yataklaması var. Her yataklamanın bi ömrü vardır. Bi mak. müh. olarak söylüyorum .

Yani kullanırsan eskiyecektir. Ama ömür vermek mümkün değil Fakat,eskiyecek ve ömründen gideceği kesin.

Mevcut sıcaklıkların çok iyi. Bu yaz aylarında. Kışın daha da düşer.

Bence ,testini yap,soğutucuyu kaldır paketine.

İlerde ,bi 11700-11900 serisi işlemci aldığında, lazım olacak.:)

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Sıvı soğutma dediğin sonuçta mekanik bi alet. İçinde pampa fanı ve bunun yataklaması var. Her yataklamanın bi ömrü vardır. Bi mak. müh. olarak söylüyorum .

Yani kullanırsan eskiyecektir. Ama ömür vermek mümkün değil Fakat,eskiyecek ve ömründen gideceği kesin.

Düzgün kullanılırsa bir bilgisayar bileşeni 20 yılı bile devirir :) Pompanın ve fanların ömrünün olduğunu biliyoruz ama onların ömürlerini doldurmak çok uzun zamanını alacak. Çoğu fanın ömrünü hesaba katalım, 50.000 saat. Sanırım 5 yıl gibi bir süre ediyor. 5 yıl boyunca bilgisayarının hiç kapanmadan kullanılacağını sanmıyorum:D Günde 12 saat bile kullanmayacak ki bu zaten 10 yıl eder...

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
s
Sıvı soğutma dediğin sonuçta mekanik bi alet. İçinde pompa fanı ve bunun yataklaması var. Her yataklamanın bi ömrü vardır. Bi mak. müh. olarak söylüyorum .

tamamdır hocam cok teşekkürlerr

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
@met 35 hocam anakart ve ram montajı engeller mı sizce ? bilemedim temas olur mu vs
konuda hızlı resım yukledım ordan bakabılırsınız

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
10400F işlemcilerin bi lehimli bi de macunlu serileri çıkmış,üretim bandından. Sendeki kesin lehimli olanlardan .Çünkü lehim ,macuna göre ısıyı çok daha hızlı transfer edebiliyor ve işlemci ısınmıyor. Yoksa stok soğutucu ile bu dereceler biraz zordu.:)

Montaj olayına gelirsen, hiç bi şey engel olmayacak,merak etme. Radyatörü yukarısı müsait ise kasanın üstüne monte et.

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Hocam sıvı sogutucum geldı sorunsuz bir şekilde. Montajı konusunda hicbir fikrim yok. zaten sımdı kullanmıcam ürünü biliyorsunuz. işlemci yeniledikten sonra ancak düşünüyorum.

Sizce montaj konusunda kasmalı mıyım ? ürünü test etmek adına ? Çalısıyor mu çalışmıyor mu gibisinden . yoksa cok önemsemeyip nasıl olsa garantisi var deyip ugrasmıyım mı ?

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Hocam sıvı sogutucum geldı sorunsuz bir şekilde. Montajı konusunda hicbir fikrim yok. zaten sımdı kullanmıcam ürünü biliyorsunuz. işlemci yeniledikten sonra ancak düşünüyorum.

Sizce montaj konusunda kasmalı mıyım ? ürünü test etmek adına ? Çalısıyor mu çalışmıyor mu gibisinden . yoksa cok önemsemeyip nasıl olsa garantisi var deyip ugrasmıyım mı ?

Kapalı kutu ürünlerde sorun çıkması çok çok düşük ihtimal. Şimdi takıp denemene gerek yok.