Nvidia Resizable BAR ile Performans Artışı

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Dün bilgisayarımda aktifleştirdiğim Resize BAR özelliği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Resizable BAR Nedir?

Resizable BAR isteğe bağlı olarak açılabilen bir PCI-E arayüz teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde İşlemci direkt olarak Ekran kartının VRAM'ine erişebiliyor ve çok daha hızlı ve performanslı bir kullanım sunuyor.

Resizable BAR Nasıl Etkinleştirilir?

-Öncelikle bu teknolojiyle uyumlu birer İşlemci, Anakart ve Ekran Kartına ihtiyacınız var.
-Anakartınızın BIOS'unun güncel olduğundan ve bu teknolojiyi desteklediğinden emin olmalısınız.
-Güncel BIOS üzerinden Resizable BAR özelliğini aktifleştirmelisiniz.
-En güncel Geforce Game Ready Sürücüsünü kurmalısınız.
-Eğer RTX3060 ekran kartınız varsa başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Ancak RTX3060Ti, 3070, 3080 veya 3090'a sahipseniz, ekran kartınızın BIOS'unu da güncellemeniz gerekebilir.
-Eğer Founders Edition bir Nvidia ekran kartına sahipseniz ekran kartı BIOS'unu direkt olarak Nvidia sitesinden indirebilirsiniz. Ancak Asus, MSI, Gigabyte gibi üreticilerin ürettiği bir Nvidia ekran kartına sahipseniz bu üreticilerin kendi internet sitelerinden ekran kartınızın BIOS'unu indirebilirsiniz.
-Son olarak Resizable BAR özelliğinin Nvidia Kontrol Panelinde de aktif olduğundan emin olun.

Hangi işlemciler bu teknolojiyi destekliyor?

AMD:

Ryzen 5. nesil (Ryzen3 5xxx, Ryzen5 5xxx, Ryzen7 5xxx, Ryzen9 5xxx)

İntel:
10. Nesil (i9-10xxx, İ7-10xxx, İ5-10xxx, İ3-10xxx)
11. Nesil (İ9-11xxx, İ7-11xxx, İ5-11xxx)

Hangi çipsetler bu teknolojiyi destekliyor?

AMD 400 serisi (Sadece Ryzen 5xxx serisi işlemcileri destekleyen anakartlar)
AMD 500 serisi
İntel Z490, H470, B460, H410 ve 11. nesil Çipsetler (Z590 gibi)

Hangi anakart üreticileri bu teknolojiyi destekliyor?
ASUS
ASRock
COLORFUL
EVGA
GIGABYTE
MSI

Hangi oyunlar bu teknolojiyi destekliyor?
Assassin's Creed Valhalla
Battlefield V
Borderlands 3
Control
Cyberpunk 2077
Death Stranding
DIRT 5
F1 2020
Forza Horizon 4
Gears 5
Godfall
Hitman 2 ve Hitman 3
Horizon Zero Dawn
Metro Exodus
Red Dead Redemption 2
Watch Dogs Legion

Resizable BAR özelliğinin devrede olup olmadığını nasıl anlarız?
Nvidia Kontrol Paneli üzerinden:

1617534262757.png

Sol üst kısımdan "Help" seçeneğini seçiyoruz.
1617534304516.png

Çıkan menüden "System Information" seçeneğine tıklıyoruz.
1617534372237.png

İşaretlemiş olduğum kısımda gördüğünüz seçenek var ise, Resizable BAR özelliği aktiftir.

Aygıt yöneticisi ile kontrol etmek için:
1617534441771.png

Sol alttaki başlat tuşuna sağ tıklıyoruz. Çıkan menüden "Aygıt yöneticisi" seçiyoruz.
1617534478360.png

Açılan pencereden "Görüntü bağdaştırıcılarına" tıklayıp ekran kartımızın isminin üstüne çift tıklıyoruz.
1617534530637.png

Çıkan pencerede yukarıdan "Kaynaklar" sekmesine gelince buradaki gibi "Geniş/Büyük Bellek Aralığı" yazısını görüyorsak, Resizable BAR özelliği aktiftir.

Ben de dün itibari ile bu özelliği aktifleştirdim. Bunun için hem anakartımın hem de ekran kartımın BIOS'unu güncellediğimden çok stresli bir süreç oldu ancak başarıya ulaştım. Burada önemli bir uyarım olacak, eğer bu konularda bir bilginiz veya tecrübeniz yoksa kesinlikle BIOS update yapmanız önerilmiyor. En ufak bir yanlışta ciddi sıkıntılar oluşabilir çünkü.

Bu özelliği aktifleştirmeden önce Forza Horizon 4 oyununda bütün ayarlar olabilecek en yüksek konumdayken 100fps civarında bir performans alabiliyordum. Şuan ise aynı ayarlarda 160-170fps civarında performans alıyorum ki beklediğimden çok daha fazla bir artış olduğunu söylemeliyim.

Yukarıda bahsettiğim tüm bilgiler 30 Mart 2021 tarihinde günceldir. Bu tarihten sonra yeni oyunlar, yeni anakartlar, yeni işlemciler desteklenebilir. Bunu kontrol etmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz: GeForce RTX 30 Series Performance Accelerates With Resizable BAR Support | GeForce News | NVIDIA
Aynı zamanda bu yazıyı yukarıda linkini verdiğim İngilizce siteden kendim Türkçeye çevirerek bir özet niteliğinde hazırladığımı belirtmek isterim. Umarım faydalı olabilmişimdir. İyi forumlar :)

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Evet gerek yoktu ancak kendimi tutamadım ve yaptım :) Ama yine de beklediğimden çok daha üst seviye bir artış oldu en azından forza için.