NVIDIA DirectX 11 Konusunda Çok İddialı

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
AMD DirectX 11 destekli ekran kartları konusunda hızlı gitmeyi tercih ederken NVIDIA sessiz ve derinden hareket ediyor fakat bu, firmanın iddialı olmadığı anlamına gelmiyor.

AMD, DirectX 11 destekli ekran kartlarını yakın bir zamanda piyasaya sürecekken NVIDIA'dan henüz bu konuda pek ses seda yok. Şu ana kadar sadece adı ve birkaç detayı bilinen GeForce GT300'ün performansı hakkında NVIDIA'nın içinden bazı bilgiler sızdırıldı. ATI Radeon HD 5870'ün henüz açıklanması resmi olarak yasak olan performans sonuçlarına ulaşan bazı NVIDIA yetkilileri kendi kartlarının bundan çok daha iyi sonuçlar vereceğinden eminler. NVIDIA yetkililerinden farklı bir açıklama gelmesi elbette ki mümkün değil fakat kendilerinden bu kadar emin olmaları akıllarda soru işaretleri de oluşturmuyor değil.

nvidia1-570x3461253106221.jpg

GT300
hakkında şimdiye kadar gelen bilgiler çok kısıtlı. Kesin olduğu söylenen bir şey varsa o da GT300'ün GT200'ün 40 nm'lik ve DirectX 11 destekli bir sürümü olmadığı. Yani GT300'ün tamamen baştan tasarlanan bir grafik işlemciye sahip olacağı belirtiliyor. GT300'ün Kasım ayının sonlarına doğru piyasada olacağı söylenirken NVIDIA henüz bunu doğrulamış değil.

::
DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartları arasında yaşanacak rekabette hangi firmayı daha şanslı görüyorsunuz?

Yazan
: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ATIyi gördük ama daha rakibi göremedik. GT 300'ün değerleri belli olsun Testler yapılsın o zaman belli olur

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
GTX295'in daha yanına yaklaşamadılar (gerçi fiyatı da çok uçuk ama). GT300 ile daha da üzerine çıkar Nvidia. Bir de çok büyük 2 yardımcısı var Physx ve Cuda oyun ve film kodlama vs. de performansı çok iyi yönde etkileyen. ATI'nın bu konularda birşeyler yapması gerek bence.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Valla ben nvidia diyorum gerçekten en iyi kartlar pahalıda olsa nvidiada normal kartlarda da physx desteği gerçekten süper sırf physx desteği için nvidia ekran kartı almayı düşünüyorum physx desteğini mirrors edgede denemiştim gerçekten çok büyük etkisi oluyordu katkısı büyüktü.8500 gt ile kasmadan oynuyordum.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Evet ATI ya direk phsyx'i destekleyen kartlar üretmeli ya da Phsyx ile rekabet edecek bir teknoloji geliştirmeli...

Bir ATI kullanıcısı olarak ATI'den bunu bekliyorum. Oyunlar da bu tür teknolojileri yeni desteklemeye başlamışken 5000 serisinde umarım böyle bir teknoloji eklemişlerdir. Yoksa Phsyx'i destekleyen oyun sayısı arttıkça ATI müşteri kaybedebilir.

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Physx sen nelere kadirsin. Önceden ATI den başkası yok derken üst sınıfta Nvidia gerçekten ağırlığını koydu. Fiyat kısmına gelince, üst sınıf bir ekran kartına zaten hatrı sayılır bir ücret ödüyorsanız bu demektir bütçeniz de biraz esnektir. Yani üst sınıf bir ekran kartında fiyat/performans diye bir kriter olmaz. Sadece performans olur. Bir de gerçekten 5000 serisinin ısınma ve enerji tüketimi söylentileri doğruysa ATI bu yarışı başlamadan kaybetmiş oluyor.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
GTX295'in daha yanına yaklaşamadılar (gerçi fiyatı da çok uçuk ama). GT300 ile daha da üzerine çıkar Nvidia. Bir de çok büyük 2 yardımcısı var Physx ve Cuda oyun ve film kodlama vs. de performansı çok iyi yönde etkileyen. ATI'nın bu konularda birşeyler yapması gerek bence.

Sanırım sen test sonuçlarını görmedin.

2emg9zs-624x347.jpg

gtx295 çift gpu'lu bir kart ve 5870 tek gpu'lu olmasına rağmen çoğu oyunda fark atıyor.

gt300 ile çok üstüne çıkacağını nereden biliyorsunuz? kartları test ettiniz mi ki?
böyle saçma yorum görmedim ben.

physx'i o kadar abartmayın sonuçta yazılımsal bir destek, ati de havok'la anlaşma yapmıştı ama daha ses çıkmadı.

Valla ben nvidia diyorum gerçekten en iyi kartlar pahalıda olsa nvidiada normal kartlarda da physx desteği gerçekten süper sırf physx desteği için nvidia ekran kartı almayı düşünüyorum physx desteğini mirrors edgede denemiştim gerçekten çok büyük etkisi oluyordu katkısı büyüktü.8500 gt ile kasmadan oynuyordum.

O dediğin oyunda physx'i açında fps yerlerde sürünüyor, öyle bol keseden atmayın.
8500gt ile ancak mediumda kasmadan oynarsın. :thumbdown:

bayram61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sabredemedi Ati ve önden çıkardı DirectX 11 destikli kartını bu da geri kalmışlığın verdiği bir refleks olsa gerek. Yukarıda testleri vermiş arkadaş ama bir noktayı kaçırıyo DirectX 11 olan bir kartla DirectX 10.1 olan kartı kıyaslıyo. Bu arada bu verdiğin resimleri hiç bir güvenilier haber kaynağında göremedim ve bu resimleri evde bir kaç oynamayla bende yaparım GTX295 çok daha hızlı bir kart haline getirebilirim ve sana link verim bulduğum en son tarihli test sonuçları bi incele derim.
http://www.hardwareland.net/radeon-...dan-yapilmis-test-sonuclari-ortaya-cikti/Bide bi nokta war 3D Dikkat edersen sadece üstü boyalı alanlarda geçebilmiş GTX295 oda DirectX 11 eklediği bir katkı olsa gerek Mark teslerinde nedense GTX295 yoq hiç bir yerde bunun altındada bi sebep aramak lazım.(Geçemediğinden olsa gerek)

Bu arada Nvidia nın çıkaracağı GTX300 bu kartan kötü bile olsa adamlar artıq çıkarmazlar. İnanın bu kartan %20 daha fazla performanslı olacaktır bu da benim görüşüm ya da ben olsaydım öle yapardım.

NoT:MegaWolt adlı üye arkadaşımada biraz dikkat ettim nerede bir Ati vs Nvidia konsu warsa şartsız koşulsuz Ati yi desteklemissin bence biraz ön yargı war sanırsam :)