Anket Nükleer Enerji'ye güveniyor musunuz?

Nükleer Enerji kullanımını destekliyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    7

Bu konuyu okuyanlar

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
cinden-temiz-nukleer-enerji-atagi.jpg
cinden-temiz-nukleer-enerji-atagi-5.jpg

Geçmişte yaşanan felaketlere rağmen devletler hala nükleer enerji kullanımına devam ediyor. Amerika geçtiğimiz aylarda nükleer enerjiyi "temiz enerji kaynakları" listesine soktu bile. Çin ise yeni nesil "temiz" nükleer reaktör geliştirme çalışmalarında sona gelmek üzere.

Peki siz nükleer enerjinin güvenilir bir kaynak olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde inşaatının bitmesine az kalan Akkuyu Nükleer Santralini destekliyor musunuz? Bu santral ülkemizin başına bela açar mı? Fikirlerinizi merak ediyorum!

supermale

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bence hiç güvenli değil. çok gelişmiş dediğimiz japonların 3-5 yıl önce başına geleni gördük.

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,154
Bu santrallerin sıkı bir denetimde olması gerek. En ufak bir sızıntı bile felakete sebep olabilir. Tabii sıkı denetimler içerisinde bunlar önlenebilir. Örnek vermek gerekirse günümüz modern santrallerin birçoğunda işlemler uzaktan bilgisayarla yapılırken santral içerisi tamamen radyasyon ölçerlerle dolu. Bu da olası bir sızıntının en kısa sürede fark edilmesini sağlıyor. Bunun haricinde deprem gibi doğal afetlerin reaktöre hasar vermesi gibi bir risk de var. Tüm bunlar göze alınmalı, önlemler bu doğrultuda alınmalı.

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bu santrallerin sıkı bir denetimde olması gerek. En ufak bir sızıntı bile felakete sebep olabilir. Tabii sıkı denetimler içerisinde bunlar önlenebilir. Örnek vermek gerekirse günümüz modern santrallerin birçoğunda işlemler uzaktan bilgisayarla yapılırken santral içerisi tamamen radyasyon ölçerlerle dolu. Bu da olası bir sızıntının en kısa sürede fark edilmesini sağlıyor. Bunun haricinde deprem gibi doğal afetlerin reaktöre hasar vermesi gibi bir risk de var. Tüm bunlar göze alınmalı, önlemler bu doğrultuda alınmalı.
katılıyorum, her şeyden öte denetim şart. ama ne olursa olsun işin ucundaki riski unutmamak gerek. ayhan tarakçı'nın da dediği gibi. bu tarz kazalar bir hata sonucu olmuyor. üst üste gelen büyük hatalar toplamında felaketler yaşanıyor. mevzu hata yapmak olunca kontrolü insanlara bırakmak ne kadar doğru, bilemiyorum.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
1-Denetim
2-Kaliteli Malzeme
3-Güvenilir İşçi ile herhangi bir sorun olmaz ama bunların olacağını pek sanmıyorum.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Nükleer enerji güvenli değil. Birçok risk ve felaket senaryosunda varlar. Özellikle savaş durumlarında.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Nükleer enerjiye elbette güveniyorum ve ülkemiz için elzemdir. Avrupa da uzun yıllardır kullanılıyor biz de bu nimetten geçte olsa yararlanmayız. Ama ben tam hukuk bağımsızlığının olduğu bir Avrupa ülkesi tarafından bir santral yapılmasını isterdim. Rusya bir demokrasi ve hukuk ülkesi değil yarın bir gün bu yapılan santral de sorun yaşadığımız da putin tarafından pek kabul edileceğini sanmıyorum.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,161
Nükleer Enerji bizim içimizdeki gaz gibidir. Ne zaman patlayacağı belli olmaz. ?

Yani teklikelidir elbette.

Sanırım Çinde nükleer enerjinin sıvısını depolamışlar fazlaca büyük tankerlere. Mahkemeyle filan İzin istiyordular denize akıtmak için.
Ama izin verirler mi? Hayır tabi.

İzin vermeyen adamlar sanırım bir güzel mesaj iletiyordu Çine.
Nasıl çıkardınızsa artık müsait bir yerinize gizleyin ? Az daha küfür yazıcaktım ya