'Nü Sözlük'e de kapatma emri

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
110509-nusozluk3.widec.jpg

Ekşi Sözlük'ü kapatmayı deneyen ancak daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atan TİB, bu kez daha küçük sitelerde şansını deniyor.

Ekşi Sözlük'ün TİB tarafından kapatılması emrinin yarattığı tepki devam ederken bir kapatma haberi de Nü Sözlük’ten geldi.

Türkiye'nin en çok ziyaretçi toplayan forumlarından Ekşi Sözlük'ün kapatılması için TİB tarafından hosting firmasına emir verilmesinden sonra Nü Sözlük için de kapatma emri geldi. Nü Sözlük’ün “Sanatsal duruşun yazıya dökülmüş hali” başlığıyla yayın yapan bir site olması başına bela açtı. İsmindeki “Nü” kelimesinin Fransızca çıplaklık anlamına gelmesinden ötürü kapatılacağı bildirildi.

Nü Sözlük yönetiminden yapılan açıklamaya göre söz konusu e-posta şöyle:

“Sayın yer sağlayıcı;
Aşağıdaki alan adına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.
Bu kapsamda derhal belirtilen siteye yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.
Aksi halde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacağını belirtiriz.
Gereğinin en kısa zamanda yapılarak tarafımıza bilgi verilmesini rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Hizmeti durdurulacak alan adı;

-
nusozluk
-

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25211159/

Bullhammer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TİB'in açıklamalarından tatmin olanları bekliyoruz buraya. Görün bakın adamların söyledikleri ile yaptıklarının farklılıklarını.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Nerden bileceğiz böyle bir mail geldiğini?

Daha yeni kurulmuş bir site sanki belli bir zamandır yayın yapıyor. Bende değişik düşünceler uyandırdı.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
NTV haber yaptığına göre araştırmışlardır işi tabii ki.
Ha ne olacak derseniz, ya yanlışlıkla oldu diyecekler, ya tamamen inkar edecekler ya da çok tepki görmezse hakikaten kapatmaya çalışacaklar. Bu da host adında "nü" var diye.

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Nerden bileceğiz böyle bir mail geldiğini?

Daha yeni kurulmuş bir site sanki belli bir zamandır yayın yapıyor. Bende değişik düşünceler uyandırdı.

Yapılan açıklamalar bunlar...
Ekşi Sözlük'ü kapatmayı deneyen ancak daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atan TİB, bu kez daha küçük sitelerde şansını deniyor.

Evet,diğer sözlüklere göre yeni kurulmuş ve daha küçük.

Siteyi takip etmiyorum ancak sitelerin de kapatılmasına karşıyım.Siteyi biraz inceledim.Açıkçası incisözlük'ten daha iyidir.Küfür kullanmıyorlar en azından.

technomind'ın dediği gibi adında 'nü'olduğundan kapatılıyordur..Sloganı da şu "sanatsal duruşun yazıya dökülmüş hali"Neden kapatılır ki?..

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Zannetmiyorum çıkar yakında kokusu...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sanki BTK'nın site kapatma gibi ilahi bir görevi var ve bazı doğaüstü site sahipleri de buna karşı durabilmekle övünüyorlar. Biraz "bakın BTK beni ciddiye aldı, ben o kadar büyüğüm" havası sezinleniyor.

Kimin küçük veya büyük olduğundan ziyade sansür olgusunun eleştirilmesi ve buna çözüm bulunması gerek. "BTK önce şansını ekşi sözlükte denedi, olmadı şimdi gözüne küçüğü kestirdi" gibi düşünceler, biraz BTK'nın yapısını anlayamamış olmaktan, biraz da bu siteleri gözünde çok büyütmekten kaynaklanıyor. BTK gurur yapacak küçük bir çocuk olsaydı, ekşisözlük de kapanırdı. Lakin gerçekte bu tür site sahipleri gurur yapan küçük çocuklar olduğu için, daha çok onların sesi duyuluyor. (Yanlış anlaşılma olmasın, küçümsediğimden değil, teşbih yapıyorum sadece.)

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Reklam kokan hareketler bunlar...

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@SARKAT
Sitenin adını dün duydum.Sitelerin kapatılmasına karşıyım sadece.Reklam filan yaptığım yok..

@Elmacik
BTK her ne kadar kapatmalarda diretmese de bunlarda ne kadar haklıydı?