Normalden fazla cpu kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Soldr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Dizüstü bilgisayarımda lol ve valorant oynuyorum.Ancak lolde yüzde 80,valorantta yüzde 100 cpu kullanımı oluyor.Sorunu çözemedim darboğaz mı ramdan mi kaynaklı anlayamıyorum.Forumlarda gördüğüm her şeyi denedim ama yine de aynı,hdd değişikliğinden sonra karşılasiyorum bu sorunla.

Sistem:
i5 7300hQ
gtx 1050 4gb
8gb 2400mhz ram
5400 rpm harddisk(windows burda)
500gb ssd(oyunlar burda)
Haklı olarak niye windows harddiskde diye sorucaksınız onu da anlatayım:
seagate programıyla klonlamamı yaptıktan sonra bios ayarlarinı yapıp bilgisayarın açılmasinı bekledim.Ancak acılırken bilgisayarın fan hızı çok arttı ekran siyahdı sadece görev çubuğu gidip geliyodu.Bende kapatıp biosdan tekrar hddye aldım o yüzden hdd ile devam ediyorum.Formata da üşeniyorum cünkü ondan sonra driverlari kurmam gerekicek ve ben pek bilgili değilim bu konularda.Ayrıntılı bir format rehberi de bulamadim.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Dizüstü bilgisayarımda lol ve valorant oynuyorum.Ancak lolde yüzde 80,valorantta yüzde 100 cpu kullanımı oluyor.Sorunu çözemedim darboğaz mı ramdan mi kaynaklı anlayamıyorum.Forumlarda gördüğüm her şeyi denedim ama yine de aynı,hdd değişikliğinden sonra karşılasiyorum bu sorunla.

Sistem:
i5 7300hQ
gtx 1050 4gb
8gb 2400mhz ram
5400 rpm harddisk(windows burda)
500gb ssd(oyunlar burda)
Haklı olarak niye windows harddiskde diye sorucaksınız onu da anlatayım:
seagate programıyla klonlamamı yaptıktan sonra bios ayarlarinı yapıp bilgisayarın açılmasinı bekledim.Ancak acılırken bilgisayarın fan hızı çok arttı ekran siyahdı sadece görev çubuğu gidip geliyodu.Bende kapatıp biosdan tekrar hddye aldım o yüzden hdd ile devam ediyorum.Formata da üşeniyorum cünkü ondan sonra driverlari kurmam gerekicek ve ben pek bilgili değilim bu konularda.Ayrıntılı bir format rehberi de bulamadim.
SSD ye windows kurmak için format şart ! Windows dosyaları klonlanmaz. Fakat işlemci kullanımının disk ile ilgisi yoktur. Dar boğaz diyebilmemiz için resimli olarak oyun içi kullanım değerlerini paylaşmanız gerekiyor.

Soldr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
görev yöneticisinden ss atsam olur mu msi afterburner hata veriyor da?

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
ssd var ve windows ssd de değil...

çok yanlış. formatı atacaksın. ssd ye windowsu yükleyeceksin. hdd deki windows u da silmeyi unutma, yoksa çakışır sistem.

Reaksiyon puanı
10,560
Arkaplan uygulamaları,başlangıç programları, virüs vs sebep olmuş olabilir.
Format videosu internette fazlasıyla var ki. Ssd ye windows kurmak 10 dk lik iş. Driver kurmak 30dk 1 saat arası anca sürer. Eziyet çekmeye gerek yok

Soldr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ekran Görüntüsü (7).png
Arkaplanda çalışanlar bunlar

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Driver kurmak kolay öyle eski zamanlardaki windows 7 gibi değil, Windows update denilen zımbırtı hepsini otomatik olarak yüklüyor zaten, sana sadece ekran kartının sürücünü yüklemen gerekiyor(çok kolay) ve eğer istersen entegre ekran kartının sürücüsünüde. Diğer tüm sürücüleri windows indiriyor otomatik. Format atmak daha kolay rufusun karışık tasarımı yerine belela etcher kullanabilirsiniz, sadece isoyu ve flaşı seçtiriyor sonrada bilgisayar açılırken boot menü tuşuna basıp usbnizi seçin ondan sonrası full türkçe zaten anlamamanız imkansız.

Alın size ayrıntılı format rehberi bir kaç satırda bilgisayarınızı bu rehberi kullanarak formatlayabilirsiniz.

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Acronis ile gayet rahat ssd ye geçiş yapardınız.

windows dosyalarını clone lanmayacağını neye göre söylediniz bilmiyorum ama. satadan - sata SSD ye satadan m2 yada nvme diske clone alabilirsiniz. ya da usb diske image alıp sonra restore edebilir yada birebir disk copy yapabilirsiniz.,

fakat disk kullanımı yok gibi işlemci kullanımının yüksek olması, driver ayarlarından olabilir grafik ayarlarında bir fonksiyonu aktif ettiyseniz cpu ya yükleniyor olabilir. ekran kartı driver update deneyebiilirsiniz.

dizüstü bilgisayarınızda 2 ekran kartı var ise onboard intel ise nvidia ayarlarına girerek bu oyunlarda sadece nvidia kartı kullanmasını ayarlamanız gerekebilir.

iki oyunu da bilmediğim için normal şartlarda cpu yükü nedir bilemiyorum.,

SSD ye windows kurmak için format şart ! Windows dosyaları klonlanmaz. Fakat işlemci kullanımının disk ile ilgisi yoktur. Dar boğaz diyebilmemiz için resimli olarak oyun içi kullanım değerlerini paylaşmanız gerekiyor.

Soldr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Acronis ile gayet rahat ssd ye geçiş yapardınız.

windows dosyalarını clone lanmayacağını neye göre söylediniz bilmiyorum ama. satadan - sata SSD ye satadan m2 yada nvme diske clone alabilirsiniz. ya da usb diske image alıp sonra restore edebilir yada birebir disk copy yapabilirsiniz.,

fakat disk kullanımı yok gibi işlemci kullanımının yüksek olması, driver ayarlarından olabilir grafik ayarlarında bir fonksiyonu aktif ettiyseniz cpu ya yükleniyor olabilir. ekran kartı driver update deneyebiilirsiniz.

dizüstü bilgisayarınızda 2 ekran kartı var ise onboard intel ise nvidia ayarlarına girerek bu oyunlarda sadece nvidia kartı kullanmasını ayarlamanız gerekebilir.

iki oyunu da bilmediğim için normal şartlarda cpu yükü nedir bilemiyorum.,
ekran kartı son sürüm ve nvidia kullanılıyor sorunun çözümü windowsu ssdye kurmak mıdır?

Soldr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
ekran kartı son sürüm ve nvidia kullanılıyor sorunun çözümü windowsu ssdye kurmak mıdır?
nvidia denetim masasindan nvidia demiştim ancak kısayola sağ tıklayıp nvidia secince cpu 70 de kaliyo bazen de 100e cikiyor bir dalgalanma var ama

Son mesajlar