Nikon d3100 alacağim,lens yardimi istiyorum

aksi35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nikon d3100 alacağım lens için nasıl bişey almalıyım ,daha çok manzara, portre ,gece resimleri çekmek için hangi lensler uygundur bide lensde vr şart mı yardımcı olursanız sevinirim

Gökhan Hakkı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar.. 18-200 işinizi görecektir. Yalnız buarada resim değil Fotoğraf Çekeceksiniz.. 18-200de vr özelliği mevcuttur yalnız fiyatı biraz pahalı..

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tak gez lens olarak bende 18-200mm'yi çok istiyorum fakat aksi35'e 18-55 yeterli olur diye düşünüyorum.
Bu arada bir tekno-market'in %25 indirimi olduğu gün:
18-55mm +55-200mm VR + 3100 body'yi 1550 TL'ye almıştım, iyice fiyat araştırması yap, zira marketlerin fiyatları çok değişken.
Bu sitede güvenilir sitelerin fiyatları mevcut : http://www.teknofiyat.com

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Meraba ben 3100 aldim yaninda 18-55 ve 55-200 lens var fakat karanlikta resim çekemiyorum cismi algilamiyor ben mi çekemiyorum yoksa makinadanmi? Ve fijifilm hs30 la kiyaslarsak hangisini daha iyi

ali_san

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
18-200 senin işini görür zannedersem :)

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Portre için 55 mm 1.8 alırsan işini görür. Manzara için 3x lenslerden herhangi birini alabilirsin. Gece çekimleri için 1.4 lens alman iyi olur ama pahalıdır. En ucuz işini görecek lens portre için kullanabileceğin lens.

18-200 senin işini görür zannedersem :)
18-200 nereden baksan 10x zoom yapar ki DSLR için 3x'ten sonrası kalite kaybıdır. 200mm'den çektiğin resim kaliteli görüntü vermez. Aralığı yüksek lenslerden uzak durun. Paranız boşa gitmesin.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Portre için 55 mm 1.8 alırsan işini görür. Manzara için 3x lenslerden herhangi birini alabilirsin. Gece çekimleri için 1.4 lens alman iyi olur ama pahalıdır. En ucuz işini görecek lens portre için kullanabileceğin lens.

18-200 nereden baksan 10x zoom yapar ki DSLR için 3x'ten sonrası kalite kaybıdır. 200mm'den çektiğin resim kaliteli görüntü vermez. Aralığı yüksek lenslerden uzak durun. Paranız boşa gitmesin.

Bu işe başlayan her amatör fotoğrafçının yapması gereken hatadır bu.
Önce aralıklı lenslerle başlarsın sonra adam akıllı sabit düşük diyaframlı lens bulunca ufkunuz değişir tamamı ile farklı bir moda gireriz :D

Ufak bir ekleme;
D3100 e falan para vereceğinze gidip D5100 falan alın bari hiç yoktan elle tutulur gözle görülür bir yanı var.
D3100 alıp profesyonel kamera kullanıyorum ben, fotoğrafçıyım ben diyen tiplere bir anlam veremiyorum...

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bu işe başlayan her amatör fotoğrafçının yapması gereken hatadır bu.
Önce aralıklı lenslerle başlarsın sonra adam akıllı sabit düşük diyaframlı lens bulunca ufkunuz değişir tamamı ile farklı bir moda gireriz :D

Ufak bir ekleme;
D3100 e falan para vereceğinze gidip D5100 falan alın bari hiç yoktan elle tutulur gözle görülür bir yanı var.
D3100 alıp profesyonel kamera kullanıyorum ben, fotoğrafçıyım ben diyen tiplere bir anlam veremiyorum...

Ben fotoğraf makinası konusunda kullanıcı odaklı düşünüyorum. Eğer işten anlıyorsa Pinhole ile bile profosyonel iş çıkarabilir.Dünya'da şu an zaten Retro çılgınlığı var. İnstagram gibi uygulamaların da çıkmasıyla kaliteli makine - kaliteli görüntü olayı pek kalmadı. Hatta maalesef hiçbir şey kalmadı. Hadi altyapıyı halletmiş üzerine deneysel bir şeyler yapıyor deseler gene anlayacağım. O zaman standart ayarların dışına istediği gibi çıksın. Ama adam daha kendisi neyi çektiğini bilmiyor, sonra hemen kime göre, neye göre tartışması açıyor. Dijital'in ortaya çıkmasını ne kadar desteklediysem, aplikasyonla çekilen fotoğrafların da Fotoğraf sanatına verdiği zarardan ötürü o kadar tenkit ediyorum.
Saçma sapan birşey çek. Arkasından iki efekt ekle ben bu işi çözdüm mantığı. Portfolyo sitelerinde de hemen her fotoğrafın altında iyi, süper, harika yorumlarını da görünce hepten soğuyorum. Meydan bunlara kalıyor sonra çünkü gerçekten fotoğrafın kıymetini bilen adamlar artık forumlardan uzaklaşmaya başladı. Adam enstantaneyi ayarlamasını bilemeden fotoğrafı çekmiş. Flu bir görüntü çıkınca sürreal çalıştım diyor :) Birşey demek isterdim ama yei değil :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ben fotoğraf makinası konusunda kullanıcı odaklı düşünüyorum. Eğer işten anlıyorsa Pinhole ile bile profosyonel iş çıkarabilir.Dünya'da şu an zaten Retro çılgınlığı var. İnstagram gibi uygulamaların da çıkmasıyla kaliteli makine - kaliteli görüntü olayı pek kalmadı. Hatta maalesef hiçbir şey kalmadı. Hadi altyapıyı halletmiş üzerine deneysel bir şeyler yapıyor deseler gene anlayacağım. O zaman standart ayarların dışına istediği gibi çıksın. Ama adam daha kendisi neyi çektiğini bilmiyor, sonra hemen kime göre, neye göre tartışması açıyor. Dijital'in ortaya çıkmasını ne kadar desteklediysem, aplikasyonla çekilen fotoğrafların da Fotoğraf sanatına verdiği zarardan ötürü o kadar tenkit ediyorum.
Saçma sapan birşey çek. Arkasından iki efekt ekle ben bu işi çözdüm mantığı. Portfolyo sitelerinde de hemen her fotoğrafın altında iyi, süper, harika yorumlarını da görünce hepten soğuyorum. Meydan bunlara kalıyor sonra çünkü gerçekten fotoğrafın kıymetini bilen adamlar artık forumlardan uzaklaşmaya başladı. Adam enstantaneyi ayarlamasını bilemeden fotoğrafı çekmiş. Flu bir görüntü çıkınca sürreal çalıştım diyor :) Birşey demek isterdim ama yei değil :)
Söylediklerine katılıyorum abi bilen biri pinhole ile bile çeker.
Anlayan sevende o fotoğrafı sever.

Ben fotoğrafda doğallıktan yanayım öyle efektler mefektler garip şeyler.
Ben bir makro fotoğrafı çekiyorum aynı kareyi 10-15 kimi zaman 20 tane çekiyorum bunları bilgisayarında birleştirirken anam ağlıyor.
Adam iphone ile fotoğraf çekip brirde instagram da efekt eledimi sağı solu flu sadece ortası net.
Ahanda makro çektim oluyor.
Bi ... arkadaş işin gücün yokmu senin.

Efektlerin şunların bunların hepsinin kullanım yeri vardır tamam kabul ama efekt ekleyip ben fotoğraf çektim demenin bir anlamı yok.
Bende 2-3 senedir fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ama asla kendimi fotoğrafçıyım diye tabir etmem.
Hemen hemen her türlü fotoğrafı nasıl çekeceğimi bilirim, neyi nerde nasıl kullanacağımı bilirim ama gel görki o fotoğrafçı gözü yok bende, o sebepten sağda solda ötmem.
Ancak iş donanıma geldiğinde, ekipmana geldiğinde çokda değiştirdiğim kullandığım araştırdığım için kendimi bilgili görürüm o kadarda mütevazı değilim o konuda :D

sesu12

Asistan
Reaksiyon puanı
1
D3100 kullanıyorum yakın çekimlerde sorun değilde biraz uzaktan geniş bir açı ile fotograf cekmek istiyorum oda pek başarılı olmuyor. Gövde üzerinde 18-55 vr kit lens bulunmakta tavsiye alarak yeni bir lens almak istiyorum.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
D3100 kullanıyorum yakın çekimlerde sorun değilde biraz uzaktan geniş bir açı ile fotograf cekmek istiyorum oda pek başarılı olmuyor. Gövde üzerinde 18-55 vr kit lens bulunmakta tavsiye alarak yeni bir lens almak istiyorum.

18-55 den daha geniş kullanmak istiyorsan balık gözü lenslere bakabilirsin.
Uygun fiyatlı Samyang 'ın 8mm vardı 16mm vardı.
Fiyatına göre iyi bir performans verir. Ancak tabiki Nikkor marka geniş açılı lensler daha iyi olacaktır.

Ancak yinede çok da profesyonel değilseniz 18-55 fazlası ile iş görür, daha azına indiğinide kullanması zorlaşır.

sesu12

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Uzaktaki birşeyi 18-55 ile çekmeye calısıyorm ama yetersiz bunun için 55-200 mü almam gerekiyor

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
55-200 kullanıcı olarak uzak mesafelerde tatmin edici ancak görüntüyü daraltıyor. Sen hem yaklaştırıyım hem geniş kalsın gibi bir şey yazmışsın ancak bu konuda bir fikrim yok :S 55-200 ile 20-30m arası oldukça net kompozisyonlar yaratabilirsin. Af-s 55-200DX kullanıyorum netleme hızı yeterli

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Uzaktaki birşeyi 18-55 ile çekmeye calısıyorm ama yetersiz bunun için 55-200 mü almam gerekiyor

Sen muhtemelen lenslerdeki milimetre değerlerinin ne olduğunu bilmiyorsun.
MM düştükçe geniş açılı fotoğraflar içindir.
MM yükseldikçe uzak çekim fotoğraflar içindir. Uzak çekim fotoğraflarda da görüş alanın daralır, insan gözüde böyle çalışır.

Şu resim fazlası ile aydınlatıcı
18-135.jpg

sesu12

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2. El bir 55-200 almayı düşünüyorum elinde olup satmak isteyen varsa irtibata geçebilir mi ?

sesu12

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Alacağım ekipmanlar:
70X300MM NİKON VR
MANFROTO AYAK 190PROXB KAFA 804RC2

darkcx31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bildigim kadriyla yaninda kit lens verilir onunla alis sonra lens al

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İyi günler d3100 üm var ucuna 50 mm 1.4 taktım ve diyaframı lensten 22 den küçülttüm makinada bişiler yazdı ve fotoğraf çekmedi sonra 22 ye getirip fotoğraf çekti sorun nedir sizce ve 50 mm 1.8 alsam nasıl olur

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dikkat edin aldığınız lesnte af motoru olsun d3100 body de af motoru yok manuel çekmek zorunda kalırsınız