Soru Nihilizm ve apateizm farkları neler hangisi Tanrıya inanır

Reaksiyon puanı
4,329
Arkadaşlar araştırdım ama tam anlayamadım ikisi arasında fark nedir hangisi Tanrıyı kabul eder ?

@Suiela

Developer

admin
Admin
Reaksiyon puanı
1,576
Wiki'ye baksana açık yazıyor neyin ne olduğu.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,855
%100 nihilist olan bir insanın tanrıya inanabilmesi mümkün değil. Apateizmi bilmiyordum, araştırdım ve tanımında teistlerin de ateistlerin de apateist olabildiği yazıyor. Yani belli bir kalıpta değil.
Apateizm tanrı varlığına veya yokluğuna yönelik bir tutumu tanımladığından hem teizmde, hem ateizmde görülebilir.

Reaksiyon puanı
4,329
Wiki'ye baksana açık yazıyor neyin ne olduğu.
Evet baktım ama tam anlayamadım o yüzden sordum, ikiside ortak ama hangisi Tanrıya inanıyor ama hiç ve umursamıyor hiçbir şeyi
Mesaj otomatik birleştirildi:

%100 nihilist olan bir insanın tanrıya inanabilmesi mümkün değil. Apateizmi bilmiyordum, araştırdım ve tanımında teistlerin de ateistlerin de apateist olabildiği yazıyor. Yani belli bir kalıpta değil.
Apateizm tanrı varlığına veya yokluğuna yönelik bir tutumu tanımladığından hem teizmde, hem ateizmde görülebilir.
Sonuç olarak hangisi Tanrıya ve dinlerine herşeye inanıyor ama hiçlik içinde umursamıyor

Developer

admin
Admin
Reaksiyon puanı
1,576
Evet baktım ama tam anlayamadım o yüzden sordum, ikiside ortak ama hangisi Tanrıya inanıyor ama hiç ve umursamıyor hiçbir şeyi

Sonuç olarak hangisi Tanrıya ve dinlerine herşeye inanıyor ama hiçlik içinde umursamıyor
Abicim yazıyor ya Wiki'de?

Nihilistler Tanrı'nın varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkânını, ahlakı ve tarihin mutlu sonunu reddederler.

Diğer bir deyişle bir apateist, tanrı(lar)ın varlığı ile ilgili soru sormanın anlamsız ve hayatıyla ilgisiz olduğu görüşündedir. Apatetik agnostisizm veya pragmatik agnostisizm, herhangi bir tartışmanın tanrı(lar)ın varlığını destekleyen veya desteklemeyen kanıtlar sunamayacağını ve bir tanrının var olması durumunda insanların kaderi ile ilişkisi olmadığını, dolayısıyla varlık veya yokluğunun insan hayatı üzerinde etkisi olmayacağını savunur.

Reaksiyon puanı
4,329
Abicim yazıyor ya Wiki'de?

Peki ben Allah a dinlerine meleklerine peygamberlerine kitaplarına ahiret gününe cennet ve cehenneme inanıyorum ama hiçbiri umurumda değil desem hangisiyim sence?

Neyim onu öğrenmeye çalışıyorum evet hepsine inanıyorum ama böyle facia bir dünyada ve fakir bir hayattan sonra hiçbiri umurumda değil diyorum

Developer

admin
Admin
Reaksiyon puanı
1,576
Peki ben Allah a dinlerine meleklerine peygamberlerine kitaplarına ahiret gününe cennet ve cehenneme inanıyorum ama hiçbiri umurumda değil desem hangisiyim sence?

Neyim onu öğrenmeye çalışıyorum evet hepsine inanıyorum ama böyle facia bir dünyada ve fakir bir hayattan sonra hiçbiri umurumda değil diyorum

Tamam da, bunun nihilizm ve apateizm ile alakası nedir onu çözemedim?

Sen hem inanıyorum diyorsun, hem takmıyorum diyorsun tezat burada başlıyor.

İnandığını iddia ediyorsan eğer sabredeceksin. İnandığın kitap öyle diyor çünkü.

böyle facia bir dünyada ve fakir bir hayattan sonra hiçbiri umurumda değil diyorum

Neye göre facia? Hayatı sen güzelleştirirsin. Fakir olmakta suç değil. Çalışıyorsan, elin ekmek tutuyorsa zaten fakir değilsin.

Zengin olmak istiyorsan da okursun, çalışırsın daha fazla kanırsın.

Çözemedim ben seni.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,234

O zaman günahkar olursun heralde. İmtihan dünyası hocam dünya malı dünyada kalacak ne kadar zorluk çekersek çekelim bu dünyada 60 70 yılımız var en fazla. Önemli olan sonsuz olan ahirete hazırlanmak. Siz de en iyisi umursamamaktan vazgeçmeye çalışın. Böyle durumlarda peygamberimizi hatırlayın koskoca peygamberin ömrü bile ne kadar zorluklarla geçmiştir. Daha doğmadan babasını, 6 yaşında annesini. Çocukken dedesini,amcasını kaybetmiş, eşini kaybetmiş. Tüm çocuklarını mezara vermiş. Onun ümmeti olarak biz fakir kalmışız çok mu

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,062
Peki ya zengin yaşayanlar ?

Bu forumda kaç yıldır varız. Daha ilk günden beridir aynı lafları ediyorsun. ( Ve Müslüman değilsen bile BİZE NE kimseye anlatmak söylemek zorunda değilsin. Dini inancın varsada gene BİZE NE. Onuda belirtmek zorunda değilsin. )

Yaa inanırsın ya inanmazsın çok zor bir şey değil... Yok şucumuyum bucumuyum yandan dolaşayım alttan geçeyim çevresinden geleyim demenin ne anlamı var.

İslamın şartları belli imanın şartları belli. Günah belli sevap belli...

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,855
Anlattığınıza göre apateist oluyorsunuz. Ama ben yine felsefe ile ilgili YouTube kanallarına falan bakmanızı öneririm belki kendinizi ifade edemediğiniz bir felsefe görüşünüz vardır ve bu yolla öğrenirsiniz. Diamond Tema'yı kesinlikle öneririm belki biliyorsunuzdur zaten.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,234
Peki ya zengin yaşayanlar ?
Onların imtihanı da farklı. Mesela adam çok zengin ama o paranın zekatını veriyor mu? Helal için mi harcıyor, para onu yoldan çıkarıyor mu? Dışardan bakınca herkes dört dörtlük gözükür ama bu dünyada herkes aynı kefede

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,358
Pragmatikler umursamıyor dini, nihilist zaten inanmaz. Saçma fikirler.

Reaksiyon puanı
4,329
Hocam, Allah çalışana karşılığını verir, dinde ümitsizlik olmaz. Haksız kazanç elde edenler varsa da sadece bu dünyada rahat edecekler. Sebebiniz buysa sırf bu sebepten dinden çıkılmaz.
Dinden çıkmıyorum dün çok stresliydim birkaç yapmak istediğim şey var yapamıyorum şuan o yüzden çok stresliyim, lanet ettim herşeye

Anlattığınıza göre apateist oluyorsunuz. Ama ben yine felsefe ile ilgili YouTube kanallarına falan bakmanızı öneririm belki kendinizi ifade edemediğiniz bir felsefe görüşünüz vardır ve bu yolla öğrenirsiniz. Diamond Tema'yı kesinlikle öneririm belki biliyorsunuzdur zaten.
Bilmiyorum kardeşim çok canım sıkkın