Netscape Efsanesi Geri Dönüyor!

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Netscape, yeni bir internet tarayıcı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 15 senelik efsane geri dönüyor.

Marc Andreessen tarafından 15 sene önce geliştirilen Netscape Internet Browser, piyasaya çıktıktan bir süre sonra Internet Explorer'a büyük rakip olmuş, milyonlarca internet kullanıcısı tarafından tercih edilmişti. O dönemler IE'ynin tek alternatifi olan Netscape, son 4-5 yılda düşen pazar payıyla birlikte tarayıcı piyasasından çekilmişti. Marc Andreessen, yeni bir tarayıcı üzerinde çalıştıklarını açıklayana kadar Netscape, 1990lı yıllarda internet kullanıcısı olanlar tarafından unutulan efsaneler arasında kalacaktı.

fsyb4ep51250239938.jpg

Görülen o ki Andreessen ve ekibi, unutulmak istemiyor ve bunun için sıkı bir çalışmaya girmişler. Andreessen, yeni Netscape'in herkesi şaşırtacağını ve yeni nesil internet kullanıcılarına da kendilerini tanıtacaklarını açıkladı."Çok iyi bir ekip kurduk ve bu ekibin elinden çıkacak işe sonuna kadar güveniyorum" diyen Andreessen, bizleri yenilikçi bir tarayıcıyla tanıştırmaya hazırlanıyor.

:: Netscape'i daha önce duymuş muydunuz?

Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9

ne vereceğini bilmeden yapılan yorum bu o zaman sen herhalde gözünü kırpmadan aynı yoğurdu yiyor aynı suyu içiyor alıyor aynı şeyi kullanıyorsun hiçbir yeni şeye açık değilsin anlayamıyorum bu insanları önce kullanın görün araştırın sonra yorum yapın

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ne vereceğini bilmeden yapılan yorum bu o zaman sen herhalde gözünü kırpmadan aynı yoğurdu yiyor aynı suyu içiyor alıyor aynı şeyi kullanıyorsun hiçbir yeni şeye açık değilsin anlayamıyorum bu insanları önce kullanın görün araştırın sonra yorum yapın

önce IE kullanıyorduk. firefox çıktı denedik firefox'a geçtik.
sonra chrome diye birşey çıktı denedik baktık ki hepsinden iyi ona geçtik..
netscape çıkınca elbette onu da deneyeceğiz ama burdaki key point chrome'u geçebileceğine inanmamak.

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
senelerdir firefox kullanıyorum ama firefox 3.5 ten sonra chrome a geçtim.bakalım bu netscape çıksın onu da deneriz.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
firefox logosuyla ne alaka onu çözemedim.. ben kullanıyorum şu anki sürümünü ama kasıyor sistemi biraz

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
firefox logosuyla ne alaka onu çözemedim.. ben kullanıyorum şu anki sürümünü ama kasıyor sistemi biraz

Firefox, Mozilla tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla'nın yeniden tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Vikipedi

Netscape'i sabırsızlıkla bekliyorum...

307kd

Asistan
Reaksiyon puanı
3
çekilmesine üzülmüştük inşallah bomba gibi geri dönerler. Ya opera nın kullanışlılığını arayüzünü taklit etseler yeter ama Opera dan da vazgeçemiyoruz 5-6 yıldır... Turbo ile birlikte resmen uçuyor zaten.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Opera Forever
Firefox Never
Chrome Ever
Netscape Whatever
IE However

Saçmaladım. :D (İfrit oluyorum böyle mesajlara. :) )

Çıksın ona da bakalım. Güzel bir çalışma çıkar eminim. İyi forumlar...

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"Marc Andreessen tarafından 15 sene önce geliştirilen Netscape Internet Browser, piyasaya çıktıktan bir süre sonra Internet Explorer'a büyük rakip olmuş"

demişsiniz fakat netscape ie den önce piyasa çıkmıştı. bunu atlamışsınız. yani ie netscape e rakip odlu, netscape ie ye değil. düzeltmeniz temennisiyle.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bilmeyen var mı ??
güzel bir şey ortaya çıkarsa ve yalnızca Windows'da değil de Linux'ta da çalışırsa kullanabilirim.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Oldum olası ısınamadım, denemem bile

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Efsane geri dönüyor yani. :)

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
NEtscape Navigator diye bir ekran çıkıyor ya açılırken ben tav oluyorum :D sanki oyun açıyoruz... zaten sömürüo sistemi :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Forever nedir bilmiyorum ama Chrome en iyisi?
Sonuna kadar, daima, her zaman gibi anlamlar ifade etmektedir. Ayrıca cümlenin sonunda soru işareti yanlış olmuş. :)

Benim Firefox'ta bazen videolar takılıyor. O yüzden Chrome kullanmaya çalışıyorum. Ama ısınamadım bir türlü.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Yeni taraycının adı RockMelt.

Yazıda Andreessen'in "iyi bir ekip kurduk" dediği yazılmış ama daha sonra bu söze pişman olup "ekip hakkında netleşmiş bir şey yok"dedi.

Andreessen'in açıklamalarına göre Netscape geri dönmüyor.Sıfırdan yeni bir tarayıcı yapyorlar.

daha fazla bilgi burada

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
daha işin başında explorera gıcık olup netscape kullananlardandım, merakla bekliyorum.. hatta son versiyonunu ara ara açıp eski günleri yad ediyorum :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Evet son versiyonunu bende kullanıyorum ama eskilerde kaldı üstelik güvenlik açıkları var o yüzden rafa kaldırmıştım... Sadece arada bi nostalji olsun diye duruyor bilgisayarda...

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
:: Netscape'i daha önce duymuş muydunuz?

Evet,uzun süre kullandım ama daha sonra firefox'a geçmiştim
gerçekten çok memnun kaldığım tarayıcılardan birisi ...