Netbooklarda Celeronla Atomun Kavgasını Sizce Kim Alır?

stompdowncan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,
Şuan elimde 2.5kg lik yaşlı bir canavar bulunuyor. O kadar ağırlığa sahip olmasına rağmen performansı kötü bir notebook ile hayatımı sürdürmekteyim. Hayatımı çok iyi olmayan bilgisayarla da sürdürebildiğim için ve bütçem kısıtlı olduğu için ucuz ama taşınabilir bir netbook almak istiyorum. Şimdiye kadar iki model seçtim.

HP STREAM 11 ve Asus Eeebook 205ta

Aralarında sadece işlemci farkı bulunuyor. İşlemci farkıyla batarya ömründe değişiklik mevcut. Celeron ve Atom işlemci daha önce hiç kullanmadım performanslarının düşük olacağının farkındayım. Ama bilgisayarda tek yaptığım şey teknoloji sitelerini gezmek ve kendi blogumla ilgilenmek. Tabiki Word,Excel,Powerpoint,Skype,Tictoc,Spotify, Netflix ve Google'nin tüm hizmetlerinden faydalanıyorum. Bunların dışında arada kullandığım programlar basit photoshop programları sadece kesme-biçme için.

Bu kullanım şekline uygun olarak bu iki bilgisayarı seçtim. Depolama alanı konusunda ikiside kötü fakat 64GB microSD ile desteklersem bu benim dosyalarım için yeterli olacaktır. Aynı zamanda 32GB usb ye sahibim. Bu işlemcilerin genel sorunu çok fazla sekme açamamak ama bunu pek fazla dert etmiyorum. 3-4 sekme ile de işlerimi rahatça hallederim.

Önemli olan konu ise web peformansı........ Kullandığım bilgisayarda dahil chrome'da video açtığımda kasmalarla karşılaşıyorum. Fakat küfür ettiğiniz İnternet Explorer bana 1080p videoları kasmadan oynatabiliyor... Bu işlemcilerde de aynı durumla karşılaşırmıyım? HP'de karşılaşacağımı biliyorum ama Asus'un modelinde incelemelerde böyle bir sorunla karşılaşanı görmedim.

Asus modeli 10 saatlık batarya ömrü sunuyor gerçek kullanımda(kendi sitesinde 12 saat yazıyor) Hp ise 6 (sitede 8). İşlemcilerin yapabildikleri genellikle aynı.... O yüzden Asus modelini tercih etmek mantıklı mı? Yoksa celeronla hayata devam mı?