Net Framework Etkinleştirilmiyor

Bu konuyu okuyanlar

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikler merhabalar. Net Framework ile birkaç sorunum var. Discord logitech ghub gibi uygulamaları açamıyorun. Bana son sürüm net framework indirmemi söylüyor ancak zaten bende son sürümü var. Biraz araştırdım etkinleştirmem gerekiyormuş. Denetim masasından windows özelliklerini aç veya kapat kısmına girdim. Net framework tiksiz bir şekilde duruyor. Tikini açtım ve bilgisayarımı yeniden başlattım. Ancak geri tekrar baktığımda tik açılmamış gözüküyor. Bunu en az 10 dakika denedim ancak sorun hala duruyor. Fornat da atmak istemiyorum c sürücümde çok önemli dosyalar var ve yedekleyecek vaktim yok. Ayrıca net framework için onarım aracı da kullandım sonuç aynı ve net framework uygulama kaldırma kısmında gözükmüyor hiçbirşekilde kaldıramıyorum. Bir de windows powershell açılmıyor. Lütfen yardım edin.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Öncelikler merhabalar. Net Framework ile birkaç sorunum var. Discord logitech ghub gibi uygulamaları açamıyorun. Bana son sürüm net framework indirmemi söylüyor ancak zaten bende son sürümü var. Biraz araştırdım etkinleştirmem gerekiyormuş. Denetim masasından windows özelliklerini aç veya kapat kısmına girdim. Net framework tiksiz bir şekilde duruyor. Tikini açtım ve bilgisayarımı yeniden başlattım. Ancak geri tekrar baktığımda tik açılmamış gözüküyor. Bunu en az 10 dakika denedim ancak sorun hala duruyor. Fornat da atmak istemiyorum c sürücümde çok önemli dosyalar var ve yedekleyecek vaktim yok. Ayrıca net framework için onarım aracı da kullandım sonuç aynı ve net framework uygulama kaldırma kısmında gözükmüyor hiçbirşekilde kaldıramıyorum. Bir de windows powershell açılmıyor. Lütfen yardım edin.
Hocam merhaba, ne gibi bir hata ekran fotoğrafı paylaşabilir misiniz ?

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk fotoğrafta discord yada logitech g hub ı açarken gelen hata. İkincisi windows özelliklerini aç veya kapat kısmındaki ve bir türlü koyamadığım tiklerin fotoğrafı. Üçüncüsü yeni bir framework kurmaya çalıştığımda gelen hata.

Ekli dosyalar

• hata 1.PNG
    hata 1.PNG
    8.9 KB · Görüntüleme: 196
  • hata 2.PNG
    hata 2.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 188
  • hata3.PNG
    hata3.PNG
    10.1 KB · Görüntüleme: 216

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
İlk fotoğrafta discord yada logitech g hub ı açarken gelen hata. İkincisi windows özelliklerini aç veya kapat kısmındaki ve bir türlü koyamadığım tiklerin fotoğrafı. Üçüncüsü yeni bir framework kurmaya çalıştığımda gelen hata.
Elinizde bir USB Windows 8.1 veya Windows 10 bulunan bir bellek var mı yazılmış olarak.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Birde sizde özellik adları değişik duruyor, normal bir Windows 10'da bu şekilde olması lazım:
Ekran görüntüsü 2021-04-15 172843.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu hatayı veriyor
Denetim Masasından bir fotoğraf paylaşır mısınız ?

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Valla hocam ilk attığım fotoğrafta da olduğu gibi seçenekler var bunların hiçbiri yok.
Hocam XP'den beri kullanıyorum Windows'u ama Windows 7' den beri hep böyle içerikler yazıyordu gördüğüm her bilgisayarda. Hocam orjinal Windows 10 kullandığınızdan emin misiniz çünkü Windows 10'da Framework 4 yüklü gelir zaten.

Sadece Framework 3.5 yüklü gelmez oda Windows özelliklerini aç veya kapattan açılır.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Senin bilgisayarın içine etmişler windows + r at gelen kutuya şunu yaz:
C:\Windows\Microsoft.NET
enter de gelen şeylerin hepsini seç sağ tıkla özellikler de 1 dakika bekle ekran görüntüsü at

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
enter de gelen şeylerin hepsini seç sağ tıkla özellikler de 1 dakika bekle ekran görüntüsü at
Hakkatten hocam bu normal bir Windows'a benzemiyor ne yapmışlarsa :D

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1618497535711.png

valla hocam windowsu ilk başta kendi iso dosyasıyla kurdum 1 sene oldu sonra yer kalmadı 2 hafta önce yeni tekrar format attım onu da kurtarma kısmından yaptım.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ekli dosyayı görüntüle 147845

valla hocam windowsu ilk başta kendi iso dosyasıyla kurdum 1 sene oldu sonra yer kalmadı 2 hafta önce yeni tekrar format attım onu da kurtarma kısmından yaptım.
bende 800 mb lik klasör sende 200mb neyse şunu dene bakayım indirilen dosyaya sağ tıkla klasörde göster de ve sonra yeniden sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır de

düzenleme: çalıştırdıktan sonra özellikler kısmında çıkması lazım çıkmassa yeniden başlat.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
bende 800 mb lik klasör sende 200mb neyse şunu dene bakayım indirilen dosyaya sağ tıkla klasörde göster de ve sonra yeniden sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır de
Bende de 800 mb arkadaşın muhtemelen Windows'u yüklerken bazı dosyaları hata gördü veya yüklenemedi düzgün.

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

düzenleme: çalıştırdıktan sonra özellikler kısmında çıkması lazım çıkmassa yeniden başlat.
1618499604671.png

Hocam yaptım başta çıkmadı yeniden başlattım son durum bu

Hocam bu araç ile mi indirdiniz başka bir sitemi ? Başka bir yerden indirdiysen site adını verir misiniz ?
Evet sanırım bu araçla indirmiştim

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
@Kerem Adil, arama yerine cmd yaz yönetici olarak çalıştır de şunu yaz
Kod:
DISM /Online /Enable-Feature /All /NoRestart /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-US-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-Client-EmbeddedExp-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-WCF-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-WCF-US-OC-Package
enter de bitince ekran görüntüsü at her tarafı gözüksün ama

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@Kerem Adil, arama yerine cmd yaz yönetici olarak çalıştır de şunu yaz
Kod:
DISM /Online /Enable-Feature /All /NoRestart /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-US-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-Client-EmbeddedExp-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-WCF-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-WCF-US-OC-Package
enter de bitince ekran görüntüsü at her tarafı gözüksün ama

Hocam yaptım durum böyle

Ekli dosyalar

• hata7.PNG
    hata7.PNG
    146.8 KB · Görüntüleme: 199

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hocam yaptım durum böyle
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
sfc /scannow

şu komutları deneyip yeniden başlat bakayım çıkıyormu. Bu arada senin bilgisayarın gerçekten çok garip davranıyor kurtarma denilen şeyi denemek yerine full temiz format atman daha mantıklı olurdu, böyle devam ederse çözemeyeceğiz gibi geliyor bana.

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yaptım ve sonuç bu şekilde. Windows özelliklerini aç veya kapat kısmında birşey değişmedi.

Ekli dosyalar

• 8.PNG
    8.PNG
    76.6 KB · Görüntüleme: 164

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Yaptım ve sonuç bu şekilde. Windows özelliklerini aç veya kapat kısmında birşey değişmedi.
Aga senin sfc /scannow komutunun çıktısı yazmıyor ya enterlamadın yada sabırsız oldun daha bitmeden ekran görüntüsü aldın onu enterlaman lazım.

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim hatam biraz sabırsız davranmışım :3 Sonuç bu şekilde birazdan yeniden başlatıcam bilgisayarı.

Aga senin sfc /scannow komutunun çıktısı yazmıyor ya enterlamadın yada sabırsız oldun daha bitmeden ekran görüntüsü aldın onu enterlaman lazım.
Geldim. Windows özellikleri kısmında bir şey değişmedi.

Ekli dosyalar

• 9.PNG
    9.PNG
    160.3 KB · Görüntüleme: 171

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Benim hatam biraz sabırsız davranmışım :3 Sonuç bu şekilde birazdan yeniden başlatıcam bilgisayarı.

Geldim. Windows özellikleri kısmında bir şey değişmedi.
arama kısmına bu sefer powershell yazıp yönetici olarak çalıştır ve aşağıdaki komutların hepsini teker teker yaz:
Kod:
DISM /Online /Get-Capabilities /Format:Table | Sort
DISM /Online /Get-Features /Format:Table | Sort
DISM /Online /Remove-Capability /CapabilityName:NetFx3~~~~
DISM /Online /Add-Capability /CapabilityName: NetFx3~~~~
DISM /Online /Enable-Feature /All /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-US-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-Client-EmbeddedExp-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-WCF-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-WCF-US-OC-Package
bu arada her komuta ekran görüntüsü al yani bir komut yazınca o komutun verdiği çıktının tamamını görelim.

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arama kısmına bu sefer powershell yazıp yönetici olarak çalıştır ve aşağıdaki komutların hepsini teker teker yaz:
Kod:
DISM /Online /Remove-Capability /CapabilityName:NetFx3~~~~
DISM /Online /Add-Capability /CapabilityName: NetFx3~~~~
DISM /Online /Enable-Feature /All /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-US-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-Client-EmbeddedExp-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx3-WCF-OC-Package /FeatureName:Microsoft-Windows-NetFx4-WCF-US-OC-Package
bu arada her komuta ekran görüntüsü al yani bir komut yazınca o komutun verdiği çıktının tamamını görelim.
Başta da dediğim gibi powershell açılmıyor :/

Kerem Adil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ekli dosyalar

• cmd1.PNG
    cmd1.PNG
    395.3 KB · Görüntüleme: 184
  • cmd2.PNG
    cmd2.PNG
    299.6 KB · Görüntüleme: 177
  • cmd3.PNG
    cmd3.PNG
    125.2 KB · Görüntüleme: 180
  • cmd4.PNG
    cmd4.PNG
    115.2 KB · Görüntüleme: 169
  • cmd5.PNG
    cmd5.PNG
    159.6 KB · Görüntüleme: 170

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bir sürü yazı çıktı alabildiğim kadar görüntü aldım
Aga komutların hepsi hata veriyor format tek çözüm diye düşünüyorum çünkü baya fazla denedik ha bununlan bitirmicem belki sen biyerden bulursun çözümünü ben nerden baktığımın linkini vereyim, ama ingilizce çünkü türkçe kaynak yok tabi komut bulursan kopyala yapıştır deneyebilirsin.

rahatsız ettiğim için özür dilerim, elimden geleni yaptım