Neden Yabancı Siteler Tercih Ediliyor? Tartışalım

bilgiyes

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Örneğin:

www.google.com Neden Google Aramada Türk Yapamazmı böyle bir site

www.hotmail.com Neden Hotmail Msn Türk Yapamazmı böyle bir site

www.yahoo.com Neden Yahoo Mail Hit Türk Yapamazmı böyle bir site

www.wikipedia.org neden vikipedia ansiklopedi Türk Bilgi Sitelerine Ne oldu Battımı

www..imageshack.us neden Resim Uploadta bu site hit Türk Upload siteleri yokmu

www.facebook.com Neden Facebook Yokmu bir sürü Tanışma Yada Arkadaşını bulma sitesi

www.youtube.com Neden Videoda Youtube Kapandı Kapalısı Bile Türkiyedeki Video sitelerini Katlıyor

www.rapidshare.com Neden Upload Olarak Bu site Türk siteleri Ne Güne Yapıldı

www.blogger.com neden blog için bu www.blogcu.com ne güne

Daha bir çok site var Neden Biz Değilizde Bunlar Tercih Ediliyor? Tartışalım

Not: Alıntı Değildir.
Not: Örnek Site Vererek Tartışalım

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Türkler Herşeyi Para Üstünde Yapıyorlar Ama Yabancılarda o Yok Mesela bi kaç site var adamlar gold preminyum yok gold üyelik yapmışlar buna ac gözlük düyoruz o yüzden yabancı siteler hem hızlı hemde sorunsuz bi skeilde çalışıyor bukadar basit bana gelen emailler söle arkadas sitesinden ayseden mesajvar size bi giriyorum bakıyorum mesaj yaz diyor yazıyorum gold uyelik almanız lazım diyor boş işler bunlar ve bütün üyeleirn profillerine bakıyorum hepsinini profili aynı aynı seyler yazılı bunlar yani bizim ac türklerin düşünceleri:)

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
herşeyde her ne olursa olsun ülke olarak tek el olma yoludur çoğuda amerikadır farkettiyseniz konu biraz siyaset tabanlıdır bence

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
herşeyi ilk kurdukları için
herşeyi kalitelisini
Yaptıkları birşeyde para ihtiyacı yane her yere reklam doldurmuyorlar
Ve daha orjinal yapıyorlar Ama şunu diyorum bende girerken mutlu diyilim türkler yapsa daha iyi tabi..

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Bunun tek bir açıklaması var kısa yoldan parayı bulmak, köşeyi dönmek istiyoruz, ancak adamlar sağlam siteler yapıyor kalıcı oluyor ve zamanla parayı vuruyolar olay bundan ibaret ;)

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Cevap basit, çünkü biz Türküz ;)

*efsane*

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar zaten bahsetmiş ilk neden para sitelere destek almak için değil reklam görmek için giriyoruz sanki sağda solda her yandan reklam fırlıyor böyle oluncada insann giresi gelmiyor

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kuzenimin bir ödevi için araştırma yapmıştık birkaç hafta önce..
Bedava site olayını..
Yurtdışında basit bir alt domainle, reklamsız ve aylık net birkaç gb trafik izni veren onlarca sunucu var.
Türkiye de varolanlar ise ya seçim afişi gibi bi banner yapıştırıyorlar sitenize veya en kalite pop-up engelleyicisini bile engelleyecek zekada zıpçıktı reklamlar ekliyorlar.
En basitinden bu fark yetmez mi?

Listede adı olan yabancı sitelere bakın. O içeriği ya İLK yapanlardır veya EN İYİ YAPANLAR..

Ama bizimkiler ya kodları-yazılımı kopyalamıştır veya site mantığını.. Hem de eline gözüne bulaştırarak :)

cagdasnas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar sadece nette değil herşey yabancı.bi tane adam gibi Türk sigarası yok mesela.Alternatif olsa insanlar yabancı ürün kullanamaz.Ülker bile hisselerini amerikaya satmış.Öyle bi şirket olcakki hem müslüman hem Türk olcak.Paramız yabancıya gitmicek.Herşey yapılarbilir ama nedense hiç kimsenin umrunda değil.

bilgiyes

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar zaten bahsetmiş ilk neden para sitelere destek almak için değil reklam görmek için giriyoruz sanki sağda solda her yandan reklam fırlıyor böyle oluncada insann giresi gelmiyor

Örnek Olarak Shiftdelete Türkiyede Bir Çok forumdan daha iyi ama reklam olmayıncada olmuyor...

Örneğin: Bir Dosya Upload Etceksin Çok Linki Olabilir Ama gidip Rapidshare.com Upload Ediliyordur. %100 Bu Sonuçta rapidshare.com Ne diyor Parayı Bastır Hepsini Aynı Anda indir.

Bizim Türkiyede Bir Çok Kaliteli Upload Sitesi Var. Neden Gidip Para Verelim Ordan İndirelim Ama Bizimkiler Rapidshare Upload Etmeye Zorunlu Gibiler.

Bazı sitlerde rapidshare upload ettikleri dosyaları siliyorlarmış adamlar halen rapidshare dicek bişy yok....

Bu bizim suçumuz Evet Türküz Mutluyuz Gururluyuz Ama Yabancılara El vermeyelim

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
O zaman ilk biz yapalım, kalitelisini biz yapalım. Yapamıyorsak yapanlara destek çıkalım.

Olmuyor di mi? Neden?

bkz.
"Bizden adam olmaz!"
"Gâvur yapıyor abi be!"
"Mal mısın beleşe yapıyorsun?"
...
...
vs. vs. vs.

Öncelikle bu anlayışlardan kurtulmak lazım. Yoksa biz yapamıyoruz diye bir şey yok. Kendi vatandaşımızın yaptığı çok güzel işler var (Pardus, Kabus 22, vs vs) ama bunlara destek çıkan, en azından bir helal olsun diyen çok kişi yok maalesef.

*efsane*

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Örnek Olarak Shiftdelete Türkiyede Bir Çok forumdan daha iyi ama reklam olmayıncada olmuyor...

Örneğin: Bir Dosya Upload Etceksin Çok Linki Olabilir Ama gidip Rapidshare.com Upload Ediliyordur. %100 Bu Sonuçta rapidshare.com Ne diyor Parayı Bastır Hepsini Aynı Anda indir.

Bizim Türkiyede Bir Çok Kaliteli Upload Sitesi Var. Neden Gidip Para Verelim Ordan İndirelim Ama Bizimkiler Rapidshare Upload Etmeye Zorunlu Gibiler.

Bazı sitlerde rapidshare upload ettikleri dosyaları siliyorlarmış adamlar halen rapidshare dicek bişy yok....

Bu bizim suçumuz Evet Türküz Mutluyuz Gururluyuz Ama Yabancılara El vermeyelim

reklam illaki kazançtır ama kocaman kocaman yerleştirip üyeyi sıkmamak lazım ben bu siteden bahsetmiyorum frmtr ye kim giriyor herkes bıktı çünkü reklamlardan

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Türkler bu işlerde pek fazla iyi değiller. O yüzden ben tercih etmiyorum.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Neden Shiftdelete ?

buna girecek olursak çıkamayız ....

Sarayalti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesela rapidshare e alternatif bir site vardı bi ara. Hatırlayamadım şimdi. Türk paylaşmıcılar arasında da baya tutmuştu. Sırf Türkler'in diye. Ama bi sebepten site habersiz kapanmış. Bütün dosyalar da kaybolmuş. Onca emek boşa gitti. Ama mesela rapidshare veya benzeri isim yapmış bir upload sitesi kapanacaksa bile bunu üyelerine bi süre önce haber verir herhalde. Bilemeyiz tabi ne olacağını ama herhalde herkese böyle bi güven veriyordur. Yabancı veya Türk olması değil de marka olmak, güven vermek önemli. Maalesef konusu ne olursa olsun böyle Türk sitesi çok az.

Verilen hizmet de önemli tabi. Hizmetin kalitesi ve ucuzluğu (veya ücretsiz oluşu). Arama motoru konusunda öyle yakın gelecekte Google ı Türk değil Amerikalı bir site bile geçecek gibi durmuyo. Geçse bile piyasa payının yükselmesi gerçekten uzun sürer. Çoğu insan site adreslerinin Google a yazıldığını sanıyor. Tarayıcıda böyle bir yer olduğunu bile bilmiyor.Mesela...

Mail konusu da öyle. Mynet var bu konuda. Bi ara baya tutulmuştu. Ama plus falan çıkarıp özellikleri kısıtlayınca yerinde sayıyo. Bilmem kaç gigabytelık gmail, hotmail, onlara yakın yahoo varken kim ne yapsın myneti. Bütün özellikleri daha üstün artı bedava... Tabi insanların hotmail veya az çok yahoo adreslerini messenger için alıp sonradan mail olayını keşfettiklerini de unutmamak lazım.

Hani bi ara meşhur olan bi reklam vardı. Bilmem kim Bosch'un sözü: "İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim." diye. Türkiye'de çoğu insan kısa yoldan ne kadar çok kazanırım diye bakıyo bu işlere. Önce kaliteli hizmet verip güven kazanmak çok zahmetli geliyo. Haliyle kazanılmayan birşey de kaybedilmiyo...

Bunların yanında alışveriş, açık artırma, ikinci el alış-satış sitelerinde patlama var. Hakikaten güvenilir, sağlam ve kaliteli hizmet veren bir çok site de var. Sebebi de direkt parayla ilgili olduğu için herhalde. ;)

İşin bir de öbür yüzü var. Kaliteli hizmet için kaliteli altyapı, kaliteli eleman, sabır ve az çok para gerekiyor. Türkiye şartlarında da iyi niyetli insanların çoğunda bu özelliklerin bulunması zor tabi.

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Türkler Herşeyi Para Üstünde Yapıyorlar Ama Yabancılarda o Yok Mesela bi kaç site var adamlar gold preminyum yok gold üyelik yapmışlar buna ac gözlük düyoruz o yüzden yabancı siteler hem hızlı hemde sorunsuz bi skeilde çalışıyor bukadar basit bana gelen emailler söle arkadas sitesinden ayseden mesajvar size bi giriyorum bakıyorum mesaj yaz diyor yazıyorum gold uyelik almanız lazım diyor boş işler bunlar ve bütün üyeleirn profillerine bakıyorum hepsinini profili aynı aynı seyler yazılı bunlar yani bizim ac türklerin düşünceleri:)
yeterince açıklayıcı ve güzel bi yorum. Herşeyi anlatıyo

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Herkes iyi hoş yazmışta işin asıl boyutunu ben yazayım bari.

Ülkemizin yurtdışı bant genişliği 2006 yılında 36gbps iken, sadece youtube ayda 6 petabyte veri taşıyor. Yani TC komple bant genişliğini bu işe ayırsa kimseye internet vermese bile yurt dışından izleyenlerin altından kalkamıyor.

Hotmail messenger hizmeti sunuyor ve bunun trafiğinin altından da kalkamaz.

wikipedia alternatifi olan siteler ilgisizlik yüzünden kapatıyor.

facebookta olan resimleri saymaya kalksan onu barındıracak sunucuyu memlekette alamazsın

Öncelikle benim açımdan çok önemli bir kaç husus var.

Bu siteleri yapan adamların bir çoğu okulda tez olarak başlıyorlar. Yani bizim 10 sene önceki dilleri öğreten (Hala pascal dersleri veriliyor yazık günah) üni lerimizin karşısında adamlara güncel bilgiyi veren FreeBSD gibi işletim sistemini yazmış üniler var. Burdan mezun olanlar bizim mezunlara fark üstüne fark atıyorlar.

Diğer bir konu ise garaj meselesi.
Bazıları da işe garajda başlıyor. Düşünün adamların garajı var. Buraya işler ilerledikçe 5-10 sunucu koyabiliyorlar. Siz evde bunu yapın bakalım nasıl kıyamet kopacak :D
Hadi diyelim sunucu koydun e site hit yapana kadar işsizsin. Nereden ne yiyeceksin. Sigortalı çalışmak varken anne baba seni evde oturturmu :)))
Evde de oturdun diyelim. Hadi şirket kurdun. Bu şirketin ve senin bağkur masrafın ne kadar bunuda hesapla.
Tamam baban çok iyi bir insan sana güvendi tamam dedi ben öderim senin masraflarını. Bağlantın ne olacak? Ben aylık 4 Mb adsl kullanıyorum çıkışım 1 Mb bu biçok sitenin ayakta durmasına yetecek kadar iyi bir bağlantı. Bil bakalım ne kadar. Aylık 98 YTL. Bunuda ödemen lazım ki yakında telekom bu işi ciddi olarak takibe başlayacaktır.
Dedin ki yok baba ben evde sunucu bulundurmayayım alayım bi VPS ya da hosting ordan sunayım sitemi.
TR lokasyonlu firmalardan bir fiyat araştırması yap aklın dursun.
El oğlu evinde 8Mb bağlantıya bile neredeyse para vermiyor. Adamların garajı var. Adamlar iş yapamasa da hayatlarını idame ettirebiliyor. Herşeyden öte bu adamlar üni mezunu olmadan bu işi yapacak kapasiteye ulaşıyor. Sen okuldan sonra ancak kurslarla ya da azminle tecrübeleri ve askerliği de sayarsak 5-6 yıl geriden geliyorsun yani kaba bi hesapla 25 yaşında.
O yaşta adam nasıl zengin oldum diye konferanslar verirken sen ne tür site yaparım da para kazanırım diye düşünmeye başlıyorsun. Tabi yaş gelmiş hayat kurmak lazım. Projenin anında para getirmesi lazım 25 yaşında adam evinde oturamaz. Yukarıda saydığım masrafları çıkarması için de herşeyi paralı yapmak zorundasın. Baba 22 yaşındaki çocuğuna masraf yapar ama 25 ten sonra hadi ordan hergele çalış kazan der. Buna rağmen iş yapabiliyorsan işte o konferansı vermesi gereken tam olarak sensindir.

bilgiyes

Asistan
Reaksiyon puanı
2
369e8276-9394-45dd-9ced-d4274d6968521.PNG

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales'ten Açıklama: http://wikimediafoundation.org/wiki...sitenotice&utm_campaign=fundraiser2008#appeal

6 Milyon Dolar Ne Demek ya Shifdelete.net Bütün Reklamları Kaldırsın Oda Bağış Kampanyası başlatsın ne kadar bağış yapılcak bakalım.

Demekki Vikipedia.org Harbi Kaliteli Site...

Bağışcı Listesi: http://wikimediafoundation.org/wiki/Donate/Benefactors/tr

Buda Bizim Gariban Site
b63a7b7c-07fb-4b04-a864-03e9bde8465d2.PNG

51 Dolar Birikmiş Film Paylaşım üzerine Kalitesini göstermiş bir site. Demekki Bizde para yok yada varda göstermiyoruz. Arkadaşlar

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Herkes iyi hoş yazmışta işin asıl boyutunu ben yazayım bari.

Ülkemizin yurtdışı bant genişliği 2006 yılında 36gbps iken, sadece youtube ayda 6 petabyte veri taşıyor. Yani TC komple bant genişliğini bu işe ayırsa kimseye internet vermese bile yurt dışından izleyenlerin altından kalkamıyor.

Hotmail messenger hizmeti sunuyor ve bunun trafiğinin altından da kalkamaz.

wikipedia alternatifi olan siteler ilgisizlik yüzünden kapatıyor.

facebookta olan resimleri saymaya kalksan onu barındıracak sunucuyu memlekette alamazsın

Öncelikle benim açımdan çok önemli bir kaç husus var.

Bu siteleri yapan adamların bir çoğu okulda tez olarak başlıyorlar. Yani bizim 10 sene önceki dilleri öğreten (Hala pascal dersleri veriliyor yazık günah) üni lerimizin karşısında adamlara güncel bilgiyi veren FreeBSD gibi işletim sistemini yazmış üniler var. Burdan mezun olanlar bizim mezunlara fark üstüne fark atıyorlar.

Diğer bir konu ise garaj meselesi.
Bazıları da işe garajda başlıyor. Düşünün adamların garajı var. Buraya işler ilerledikçe 5-10 sunucu koyabiliyorlar. Siz evde bunu yapın bakalım nasıl kıyamet kopacak :D
Hadi diyelim sunucu koydun e site hit yapana kadar işsizsin. Nereden ne yiyeceksin. Sigortalı çalışmak varken anne baba seni evde oturturmu :)))
Evde de oturdun diyelim. Hadi şirket kurdun. Bu şirketin ve senin bağkur masrafın ne kadar bunuda hesapla.
Tamam baban çok iyi bir insan sana güvendi tamam dedi ben öderim senin masraflarını. Bağlantın ne olacak? Ben aylık 4 Mb adsl kullanıyorum çıkışım 1 Mb bu biçok sitenin ayakta durmasına yetecek kadar iyi bir bağlantı. Bil bakalım ne kadar. Aylık 98 YTL. Bunuda ödemen lazım ki yakında telekom bu işi ciddi olarak takibe başlayacaktır.
Dedin ki yok baba ben evde sunucu bulundurmayayım alayım bi VPS ya da hosting ordan sunayım sitemi.
TR lokasyonlu firmalardan bir fiyat araştırması yap aklın dursun.
El oğlu evinde 8Mb bağlantıya bile neredeyse para vermiyor. Adamların garajı var. Adamlar iş yapamasa da hayatlarını idame ettirebiliyor. Herşeyden öte bu adamlar üni mezunu olmadan bu işi yapacak kapasiteye ulaşıyor. Sen okuldan sonra ancak kurslarla ya da azminle tecrübeleri ve askerliği de sayarsak 5-6 yıl geriden geliyorsun yani kaba bi hesapla 25 yaşında.
O yaşta adam nasıl zengin oldum diye konferanslar verirken sen ne tür site yaparım da para kazanırım diye düşünmeye başlıyorsun. Tabi yaş gelmiş hayat kurmak lazım. Projenin anında para getirmesi lazım 25 yaşında adam evinde oturamaz. Yukarıda saydığım masrafları çıkarması için de herşeyi paralı yapmak zorundasın. Baba 22 yaşındaki çocuğuna masraf yapar ama 25 ten sonra hadi ordan hergele çalış kazan der. Buna rağmen iş yapabiliyorsan işte o konferansı vermesi gereken tam olarak sensindir.

Çok haklısın..İlk önce eğitim sistemini sonra TÜRK TELEKOMU,değiştirmek lazım.:icon_-1::icon_-1: hele eğitim sistemi tam bir kepaze.Tamam insan uğraştığı zaman yapamayacak şeyi yoktur fakat ona bu yolu gösteren üniversite,lise v.s de çok önemlidir.Ben 2. sene üniversitede hiçbirşey öğrenmedim.Derslerim boş geçti ve her zaman da küfrediyorum.

serdarkırmızı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya arkadaşlar bir tek burada böyle değilki her yerde böyleyiz o adamlar universiteye gidiyokar amaçları üst düzey bir yere gelmek bizim universiteye gidenlerin amacıda aa işte ortam olsun geziyim tozayım karışan olmasın kızlarla çıkayım edeyım gıdıyorlar su urunlerı okuyorlar sonra ben unıversıte okudum ıssızım bızım once bence bırey olarak kendımızı duzeltmemız gerekıyor bakın almanya ya adamlar dunyada suan 1. 2. sırada savastan cıkalı 50 yıl olmus hakkaten saglam bır EGITIM sart

uysal27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabiki daha kullanışlı,daha detaylı,aradığını daha hızlı bulabildiğin hasılı kaliteli siteler olduğu için..bide sanırım çok daha geniş kitlelere ulaşılabildiği için olabilir (facebook gibi mesela)

bilgiyes

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Facebook Facebook Nedir Bu facebook Arkadaş Bulma Mabedi Biz Kursak Populer Olmaz Adamlar Kurar Populer Olur anlamadım gitti

Garu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kendimize özgü sanırım sadece Pardus var.

bilgiyes

Asistan
Reaksiyon puanı
2
belki pardusta yabancıların

antilove

Profesör
Reaksiyon puanı
11
bence şu açıdan bakmak lazım
bu sitelri yapanlarda interntet ne kadar bizde ne kadar
bu steleri yapanlarda bilgisayar dersi nerede ve nasıl koşullarda işleniyor
u sitelri yapan ülkelerde aileler bu kadar baskı kuruyor mu acaba

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
biz önce kendimizi fikir aşamasındayken sansürlüyoruz. biraz gelişebilenleride 'gerekli organlar' sansürlüyor.

leylak

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ya arkadaşlar bir tek burada böyle değilki her yerde böyleyiz o adamlar universiteye gidiyokar amaçları üst düzey bir yere gelmek bizim universiteye gidenlerin amacıda aa işte ortam olsun geziyim tozayım karışan olmasın kızlarla çıkayım edeyım gıdıyorlar su urunlerı okuyorlar sonra ben unıversıte okudum ıssızım bızım once bence bırey olarak kendımızı duzeltmemız gerekıyor bakın almanya ya adamlar dunyada suan 1. 2. sırada savastan cıkalı 50 yıl olmus hakkaten saglam bır EGITIM sart

bencede kesinlikle anlatin gibi arkadasim!
cok basit aslinda..hersey kendi insanimizda bittiyor
biz kendi yolumuzu mantikli bi seykilde yürüyemiyorsak baskalarinda
sucu aramamak lazim!
önce biz degisecegiz ki biz de yabancilar gibi olabilelim bu tür konularda..;)

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
yarumlara katılıyorum fakat bu türklerin elinde olan bişey değilki intenetin asıl veri tabnı kimin elindeyse kim ilkse onlar gidiyo adam google ı çıkarıyo bizimkiler yapsada adamlar aynısını yapmış dandik pahalı faln filan diyerek ilk yapılan siteye dönüyolar
benim yorumum bu yanii