Neden Linux

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
seviyorum, ekmeği tuza banıp banıp yer gibi... :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
En büyük nedenim;

virus derdim yok nerdeyse,
Hızlı kurulum,

Orada dur bakalım. Windows kurulumları Linux kurulumlarından daha kısa sürüyor. (Tabi, yeni iseniz.) Çünkü Windows iki-üç tık ile kurulur. Fakat Linux 250 tıkla kurulur.

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Bu işlere meraklı iseniz linux tatmanız gereken ayrı bir heyecan.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Küçükken yap bozlarla oynamaktan hoşlanıyorduysanız Linux sizin için tam anlamıyla bir puzzle
özelliği taşıyor.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Orada dur bakalım. Windows kurulumları Linux kurulumlarından daha kısa sürüyor. (Tabi, yeni iseniz.) Çünkü Windows iki-üç tık ile kurulur. Fakat Linux 250 tıkla kurulur.

Durmuyorum.
Daha son iki günde 4 linux, 3 windows kurdum. Bu son iki yılda da en az 300 olmuştur.

Mesela Linux mint 10 kurayım ve xp veya 7 kuralım.

1- her ikisinde kullanıcı adı, şifre var. Burda eşitlik var. 1-1
2- harddisk bölümledik falan filan. hardisk seçtik yükle dedik, her ikisinde var 2-2
3- Diyelim ki sadece işletim sisteminin kendisini kurduk. 3-3 diyelim
4- Gelelim driverlara... mint ses kartımı- ekran kartımı tanıdı ve efektlere başladı bile.Ama windows ekran kartını, ses kartını driverları istedi yükledim. 4-3
5- office mint te kurulu, windowsta dur kurayım şimdi... aha 5-3
6- Diğer bir çok programlar mintte hazır kurulu(partition editör, antivirus vs.). Ama windowsta kurmam gerekiyor. tek tek yazmıyorum kısa kestim. 6-3 mint kazandı.

windows yaklaşık 2-3 saati buluyor.
mint yaklaşık 20- 40 dakika arası değişiyor....

Buyur kardeş...

Anladım sen Arch linux- Slackware ile karşılaştırma bunlarda herşey manuel sistem nerdeyse.
Bunda tek tek kurmak hayranlarının tutkusu. O yüzden öyle... Şahsen ben de onları kuramıyorum. çok denedim olmadı... Bu linux türleri bir arabayı el yapımı yapmak gibi her şeyi elden geçirmek gibi birşey. Bunları esas almamalısın tavsiye ederim.

Şimdi netbookta 3 işletim sistemi var. xp, pardus, ve linux mint
Masaüstünde 6 işletim sistemi var. 2 adet xp, pardus/pardus kurumsal, ubuntu ve linux mint. Bazen open suse ve mandriva da olur. bazen 7-8 e çıkar.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
windows 7 driverlarin hemen hepsini kendisi yükler linux illa bi sorun cikartir kendimizi kandırmayalım.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Linux'u kurarken kullanmaya başlarsın window$u 40 dk sonra :D
Linuxu kurmadan önce denersin beğenirsen kurarsın window$ta böyle bi seçeneğin yok :D
Herkes diyor windows sürücüleri otamatik tanır peki neden her kurduğumda ses cızırtılı çıkıyor :D Ubuntuda böyle bişey hiç yaşamadım ama :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Aslında Windows da sorun çıkartıyor :) Sorunları çözmeye alışmışsınız artık bazı şeyleri sorun olarak görmüyorsunuz galiba :)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
her defasında seste cızırtı varsa bi doktora kulaklarini göster sen en kısa zmanda:) hic cızırtı duymadım sorun bulmak istedikten sonra sorun bulunur. driver destegi linuxe windowstaki kadar olmadi olamaz da üreticiler cok sallamadiktan sonra. kime neyi anlatiyosunuz. ubuntuya ekran kartimi tanıtırken her seferinde kırk takla atiyorum, tanıtsam bile ekran gelip gidiyor, yılllardır ayin sorun.

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Oyun hariç Windows, Linux işletim sistemlerinin yanın da acınacak bir zavallıdır.

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
linux hız mı demek ;)

salona bir medya oynatıcı kurma amaçlı, atom gömülü bir foxconn anakart edindim, 2 gb ram ve 500 gb hdd ile, bu bilgisayar hd video oynatacak, torrent açık olacak, internete girecek.

önce yerli işletim sistemi gazına gelerek pardus kurdum, arabirim çok hoş, bir sürü programla beraber kuruluyor olması büyük avantaj (bir ofis yazılımı ekstra kurmuyorsunuz mesela), ancak paket dahilindeki firefox en büyük handikap olarak bir yavaşlık abidesi, video oynatımı gayet güzel ancak performans yerlerde. her tık sonrası bilgisayar kullanımı için uzun sayılabilecek sürelerde bekletiyor. bazı gui efektlerini kapatınca biraz daha hızlandı ama içime sinmedi.

sonrasında en popüler linux dağıtımlarından biri olan ve değişik bir grafik arabirimi olan ubuntuyu denedim. performans sorunu onda da devam etti, libre office idi sanırım, tıklıyorsunuz uzunca bir süre bekliyorsunuz (disk sata 2, ram ddr2 800). yine firefox çok ağır çalışıyor. genel performansı pardustan kötü. arabirimi seven çoktur eminim, değişik ve hoş.

sonrasında windows 7 kurdum, gerçekten performans olarak kesinlikle iki linux sürümünden de daha iyi, bilgisayar daha hızlı açılıyor, arabirim çok daha güzel, ama en güzeli, maxthon gibi bir tarayıcı seçeneği bulunması.

en son olarak da xp kurdum, atom işlemcili bir makinede diğerlerine göre çok ama çok daha performanslı, kesinlikle performans olarak pardus ya da ubuntu değil, xp çok daha iyi, program desteği, donanım desteği çok daha fazla, linux altında çalışmayan, üzerinde kendinden faresi olan kablosuz klavyem, daha bölümlendirme ekranında dahi çalışıyordu. (pardus ve ubuntuda klavyem sistem yüklendikten sonra dahi çalışmadı).

benzer bir durumu yakın zamanda yine yaşamıştım, elimde g4 işlemcili bir imac geçti, daha güncel olacağını düşündüğüm için linux yüklemek istedim, belki 7-8 farklı linux dağıtımı indirdim kurdum, yok bir türlü koskoca 700 mhz g4 işlemci, 512 ramli makine işkence aletine dönüştü, ben de yanlış hatırlamıyorsam macos 10.4.x buldum indirdim, anlatamayacağım daha yüksek bir performansı oldu makinenin ve yeğenlerime verdim, kendinden hoparlörlü ve dvdli model sayesinde hem diğer pc için kavga etmiyorlar hem de daha küçük olan istediği zaman çizgi filmini izleyebiliyor :)

bu kısa zamandaki linux tecrübelerimden sonra karar verdim ki, güncel linux sürümleri, tamam güvenli olabilir, tamam driver destekleri de çok iyi (herşeyi tanıyorlar sadece klavyemi tanımadı), görsellik gerçekten güzel ve kişiselleştirilebiliyor, ama performans olarak windowsların gerisindeler, hatta macos'un da gerisindeler. yalnız altını çizerim ki özellikle pardus ve ubuntu için geçerli bu anlattıklarım. biri çıkıp da bilmem ne linux çok hızlıdır derse bilemeyeceğim.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
her defasında seste cızırtı varsa bi doktora kulaklarini göster sen en kısa zmanda:) hic cızırtı duymadım sorun bulmak istedikten sonra sorun bulunur. driver destegi linuxe windowstaki kadar olmadi olamaz da üreticiler cok sallamadiktan sonra. kime neyi anlatiyosunuz. ubuntuya ekran kartimi tanıtırken her seferinde kırk takla atiyorum, tanıtsam bile ekran gelip gidiyor, yılllardır ayin sorun.

O zaman bir göz dokturuna gitmenizi tavsiye ediyorum bende size

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
linuxu tartısmaya değecek bi sebep olarak bile görmüyorum o yüzden uzatmayacagım, herkese kullandığı sistemle mutlu mesut günler.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
linux hız mı demek ;)

salona bir medya oynatıcı kurma amaçlı, atom gömülü bir foxconn anakart edindim, 2 gb ram ve 500 gb hdd ile, bu bilgisayar hd video oynatacak, torrent açık olacak, internete girecek.

önce yerli işletim sistemi gazına gelerek pardus kurdum, arabirim çok hoş, bir sürü programla beraber kuruluyor olması büyük avantaj (bir ofis yazılımı ekstra kurmuyorsunuz mesela), ancak paket dahilindeki firefox en büyük handikap olarak bir yavaşlık abidesi, video oynatımı gayet güzel ancak performans yerlerde. her tık sonrası bilgisayar kullanımı için uzun sayılabilecek sürelerde bekletiyor. bazı gui efektlerini kapatınca biraz daha hızlandı ama içime sinmedi.

sonrasında en popüler linux dağıtımlarından biri olan ve değişik bir grafik arabirimi olan ubuntuyu denedim. performans sorunu onda da devam etti, libre office idi sanırım, tıklıyorsunuz uzunca bir süre bekliyorsunuz (disk sata 2, ram ddr2 800). yine firefox çok ağır çalışıyor. genel performansı pardustan kötü. arabirimi seven çoktur eminim, değişik ve hoş.

sonrasında windows 7 kurdum, gerçekten performans olarak kesinlikle iki linux sürümünden de daha iyi, bilgisayar daha hızlı açılıyor, arabirim çok daha güzel, ama en güzeli, maxthon gibi bir tarayıcı seçeneği bulunması.

en son olarak da xp kurdum, atom işlemcili bir makinede diğerlerine göre çok ama çok daha performanslı, kesinlikle performans olarak pardus ya da ubuntu değil, xp çok daha iyi, program desteği, donanım desteği çok daha fazla, linux altında çalışmayan, üzerinde kendinden faresi olan kablosuz klavyem, daha bölümlendirme ekranında dahi çalışıyordu. (pardus ve ubuntuda klavyem sistem yüklendikten sonra dahi çalışmadı).

benzer bir durumu yakın zamanda yine yaşamıştım, elimde g4 işlemcili bir imac geçti, daha güncel olacağını düşündüğüm için linux yüklemek istedim, belki 7-8 farklı linux dağıtımı indirdim kurdum, yok bir türlü koskoca 700 mhz g4 işlemci, 512 ramli makine işkence aletine dönüştü, ben de yanlış hatırlamıyorsam macos 10.4.x buldum indirdim, anlatamayacağım daha yüksek bir performansı oldu makinenin ve yeğenlerime verdim, kendinden hoparlörlü ve dvdli model sayesinde hem diğer pc için kavga etmiyorlar hem de daha küçük olan istediği zaman çizgi filmini izleyebiliyor :)

bu kısa zamandaki linux tecrübelerimden sonra karar verdim ki, güncel linux sürümleri, tamam güvenli olabilir, tamam driver destekleri de çok iyi (herşeyi tanıyorlar sadece klavyemi tanımadı), görsellik gerçekten güzel ve kişiselleştirilebiliyor, ama performans olarak windowsların gerisindeler, hatta macos'un da gerisindeler. yalnız altını çizerim ki özellikle pardus ve ubuntu için geçerli bu anlattıklarım. biri çıkıp da bilmem ne linux çok hızlıdır derse bilemeyeceğim.

hız ve pardus kelimelerini aynı cümlede kullanıp linux hakkında yorum yaparsanız bir çok kişide vista cevap olarak vista uçuyor der:p
hız için,stabilite için,multimedia studio için,media center için aklınıza gelebilecek her iş için nerdeyse farklı bir dağıtım bulunmaktadır...
artı kısa sürede linux tecrübesi edinilemez,mevcut tüm masa üstlerini bir çok distroyu deneyerek elde edebilirsinz...
pardus ve özellikle ubuntu büyük değişim sürecinde olduğu için bunlarla kıyasa girilmemesi daha mantıklı olur.

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Linux un bazı live versiyonları çok işe yarıyor.mesela backtrack ile şifre kırabiliyorsun.bazılarıyla çöken windowstan dosya kurtarabiliyorsun.ama şunu biliyorum ki linux a ciddi para desteği verilmeden asla windows tan tam olarak ileri olamaz.linux daha çok ekstra amaçlar ve biraz da fantezik görüntü için idealdir.mesela önceden kullandığım türkix linux şu anki win7 çok daha iyiydi 2006 da.ama windows çok kullanıldığı için herşeye çok uyumlu,kullanımı rahat.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Yazılanlara bakılırsa Linux'a kanım ısındı yüklemem gereken işletim sistemi en azından denemeliyim gözüyle başladım bile.

Hangisini önerirsiniz, ne yapmam gerekiyor.

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
dengesizliğini görüp windows ve mac os'un değerini anlamak için kullanıyorum.
bıktım linuxun hatalarından.

sersiler

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bende çok kere linux dağıtımlarını denedim ama ne yazıkki tekrar windowsa dönmek zorunda kaldım, birçok arkadaşın söylediği gibi güvenlik açısından çok iyi ancak yukarıda arkadaşında dediği gibi performans windows da banada daha iyi gibi geldi, belkide alışkanlıklardan kaynaklanıyor ama karmaşık işlerin üstesinden gelen linux bazı basit konularda çok can sıkıcı olabiliyor saatlerce aramanıza denilenleri yapmanıza uğraşlarınıza rağmen çok basit bir olay çözülmez olabiliyor. Linux iyi hoş ama kullanım kolaylığı açısından yetersiz bence. Kolay gelsin.

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Tartışmanıza gerek yok millet windows 7 , 70milyon satış yapmış bir işletim sistemi :) . He derseniz Microsoft severmisin asla. Keşke linux platformu daha iyi olsa yeminle aynı gün geçerim. Bi driver tanıtmaya 2 ay ugraştım (halada ubuntu kurulu 2. işletim sistemi olarak)
Sonuç yok. Yok güvenlik felan geçin abi bunları. Bilgisayar kullanıcıların %68'i oyun oynuyor. Çok oyun sever değilim sadece World Of Warcraft oynayayım dedim. Onun bile kulurumu 1-2 saat sürdü yok patch indir yok komut gir. Tabi güzel yanlarıda var. Yok görsellikte cok ileri felan oda hikaye :) Performans yalan . Söylesin bakem hangi i3 - i5 - i7 işlemciye tam desteği var ?
İnşallah ilerde daha iyi olur ama kimse linux'u boşuna anlatmasın :) Her türlü kapıştırırım :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux un bazı live versiyonları çok işe yarıyor.mesela backtrack ile şifre kırabiliyorsun.bazılarıyla çöken windowstan dosya kurtarabiliyorsun.ama şunu biliyorum ki linux a ciddi para desteği verilmeden asla windows tan tam olarak ileri olamaz.linux daha çok ekstra amaçlar ve biraz da fantezik görüntü için idealdir.mesela önceden kullandığım türkix linux şu anki win7 çok daha iyiydi 2006 da.ama windows çok kullanıldığı için herşeye çok uyumlu,kullanımı rahat.

Belki gözünüzü Windows'ta açtığınız için öyle hissediyorsunuz.

dengesizliğini görüp windows ve mac os'un değerini anlamak için kullanıyorum.
bıktım linuxun hatalarından.

Pardus veya Ubuntu kullanıyorsan: Evet! Gel beraber küfredelim.

Bende çok kere linux dağıtımlarını denedim ama ne yazıkki tekrar windowsa dönmek zorunda kaldım, birçok arkadaşın söylediği gibi güvenlik açısından çok iyi ancak yukarıda arkadaşında dediği gibi performans windows da banada daha iyi gibi geldi, belkide alışkanlıklardan kaynaklanıyor ama karmaşık işlerin üstesinden gelen linux bazı basit konularda çok can sıkıcı olabiliyor saatlerce aramanıza denilenleri yapmanıza uğraşlarınıza rağmen çok basit bir olay çözülmez olabiliyor. Linux iyi hoş ama kullanım kolaylığı açısından yetersiz bence. Kolay gelsin.

Ben bilgisayar hayatıma gözümün yaşına bakmayan işletim sistemleri ile başladığım için Windows'ta bize Winzort geliyor. 1 yıl Linux kullanan kişiye Windows her hali ile kötü gelir. Alışkanlıklar meselesi.

Tartışmanıza gerek yok millet windows 7 , 70milyon satış yapmış bir işletim sistemi :) . He derseniz Microsoft severmisin asla. Keşke linux platformu daha iyi olsa yeminle aynı gün geçerim. Bi driver tanıtmaya 2 ay ugraştım (halada ubuntu kurulu 2. işletim sistemi olarak)
Sonuç yok. Yok güvenlik felan geçin abi bunları. Bilgisayar kullanıcıların %68'i oyun oynuyor. Çok oyun sever değilim sadece World Of Warcraft oynayayım dedim. Onun bile kulurumu 1-2 saat sürdü yok patch indir yok komut gir. Tabi güzel yanlarıda var. Yok görsellikte cok ileri felan oda hikaye :) Performans yalan . Söylesin bakem hangi i3 - i5 - i7 işlemciye tam desteği var ?
İnşallah ilerde daha iyi olur ama kimse linux'u boşuna anlatmasın :) Her türlü kapıştırırım :)

Söyle bakalım hangi dağıtımı kullandın? Evet, Linux daha yeni son kullanıcı desteği verdiği için geride. Fakat siz kullanıp hataları bildirip/Düzeltmedikçe biraz yavaş ilerler.

Driverda driver. Kullandığım RPM tabanlı dağıtımlarda kurulu geldi her bir zımbırtı. Ubuntu'da paket yöneticisinden kurduk. Debian veya Gentoo kullanmıyoruz, iki yıl uğraşacağız. Yoksa sen onları mı denedin?

Linux'u kurarken kullanmaya başlarsın window$u 40 dk sonra :D
Linuxu kurmadan önce denersin beğenirsen kurarsın window$ta böyle bi seçeneğin yok :D
Herkes diyor windows sürücüleri otamatik tanır peki neden her kurduğumda ses cızırtılı çıkıyor :D Ubuntuda böyle bişey hiç yaşamadım ama :D

Sen kulak doktoruna, öbürleri göz doktoruna gitsin. :D

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
aslında ubuntuyada pek küfretmeye gerek yok:D
sistemi ingilizce klavyeyi Türkçe kurdum,girişte gnomu seçtim hiç bi sorun yok...
tabi hafta sonu tekrar debian tabanlı openboxlı liquorix-3.6.36-2.dmz.5 i686 kernelli dinazor sistemime geri döneceğim:D
ha oyun derseniz xp yada konsol,mesleki bi program kullanıyorum derseniz nerde çalışıyorsa o işletim sistemini derim:p

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Enayimiyim ben parasız bir sistem kullanayım.. Mis gibi para veriyosun windowsa herşey süper kimse eline su dökemez :)

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
linux hız mı demek ;)

Genellemeniz doğru değil. Bende tam tersi.
LG x140 netbook ta lisanslı win 7 yi backup dosyaları ile birlikte silmek zorunda kaldım.
pardus 2011, ubuntu ve linux mint hızları efekt leri ile beraber muhteşem.

Sizin muhtemelen ekran kartı gibi donanım uyumsuzluğu olsa gerek diye ilk aklıma geliyor.

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu 11.04 ü çıkarmışlar (Güya en popüler dağıtım)

adamlar yandaki toolbarı kitlemek için bir menü koymamış .... Toolbara sağ tıklıyorum "KİTLE" diye bir menü yok :D

Varın gerisini siz düşünün

_________

Özgürce kitleyemiyorum araç çubuğunu .... İlla bi görünüp bi gizlenecek

NERDE KALDI BENİM ÖZGÜRLÜĞÜM :D

Toolbara konulan simgelerin hepsi için ayrı ayrı "PANELE KİTLE" demek saçmalığını saymıyorum bile :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4

adamlar yandaki toolbarı kitlemek için bir menü koymamış .... Toolbara sağ tıklıyorum "KİTLE" diye bir menü yok :D

_________

Toolbara konulan simgelerin hepsi için ayrı ayrı "PANELE KİTLE" demek saçmalığını saymıyorum bile :)
Her ne kadar senin bunları söyleme amacın Linux'u kötülemek olsada maalesef katılıyorum dediklerine... Ama Unity henüz tazecik, yakında rayına oturur herşey :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

_________

Söylediğin en mantıklı şey. Ubuntu artık eski ciddiyetini kaybetti.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17

Sen Ubuntu 11.04 kullandığına eminmisin? Bu dediğin özellik var ve kullanıcılara sunulmuş Compiz unity plugin diye arat orda bir çok ayarına müdahale ediyorsun. Orası yetmezse otur unity lens diye arat bak bakalım neler varmış unityde.

Dock yazılımı senin ne istediğini nerden bilecek. Bütün dock yazılımlarında istediğin uygulamayı sabitlersin. Zaten böyle birşey olmaması saçma. Macosx böyle linuxlarda kullanılan diğer docklardada böle senin torununun torununun kullacağı dockda böyle dock ne bir araştır.

Seni geçtim bide sana katılanlar varya bilmeden etmeden sırf bu yüzden cevap yazdım. Sadece sen saçmalasan es geçerdim konuyuda faciaya dönüştürmüşsünüz 3-5 kişi (bilmeyen körü körüne laf atan).

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sen Ubuntu 11.04 kullandığına eminmisin? Bu dediğin özellik var ve kullanıcılara sunulmuş Compiz unity plugin diye arat orda bir çok ayarına müdahale ediyorsun. Orası yetmezse otur unity lens diye arat bak bakalım neler varmış unityde.

Dock yazılımı senin ne istediğini nerden bilecek. Bütün dock yazılımlarında istediğin uygulamayı sabitlersin. Zaten böyle birşey olmaması saçma. Macosx böyle linuxlarda kullanılan diğer docklardada böle senin torununun torununun kullacağı dockda böyle dock ne bir araştır.

Seni geçtim bide sana katılanlar varya bilmeden etmeden sırf bu yüzden cevap yazdım. Sadece sen saçmalasan es geçerdim konuyuda faciaya dönüştürmüşsünüz 3-5 kişi (bilmeyen körü körüne laf atan).

Yok bide linuxa yazılım geliştiriyim :D toolbar sorununu çözmek için

kardeşim sağ tık "kitle" varmı YOK :)

Yukarıdaki linuxcular bile bunu kabul ediyor hala diretiyosun ...