Neden apple ?

Bu konuyu okuyanlar

patronos

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Apple laptop veya pc kullananlar neden apple tercih ettiklerinin sebebini belirte​bilir mi ? Ayrıca neden Windows değilde neden Os

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Süper bir tanım gerçekten tebrik ederim.

Birçok insna MAC i boş amaçlar için kullansada MAC in en büyük avantajları;
Sistem çok stabildir, reset attığı, ağırlaştığı, donduğu çok çok nadirdir.

Çok basit bir örnek vereyim.
Mac imde Photoshop CS6 yüklü, 20-25mb lık fotoğrafları işliyorum 3-5-10 tanesini aynı anda açıyorum arka planda müzik ıvırzıvır açık sistem tık demeden çalışıyor.

2-3 gün öncede bir takım malzemelerin fotoğraflarını çekip laptopuma attım.
Tek yapacağım CS4 (CS4 CS6 ya nazaran daha az kasar) ü açıp 10MP lik 3-4mb lık resmin çözünürlüğünü düşüreceğim.
1. resmi açtım, düşürdüm save ettim.
2. yi açtım düzelttim save ettim.
3.yi açtım ekranda bir yazı çıktı, photoshop.exe çalışmayı durdurdu.

Hemen twitter i açıp bir tweet yazdım;
Gökhan YAZICI @gkhn_yzc 28 Kasım

Allah belanı versin windows!

En büyük fark budur.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
bir farkta böyle güzel anlatılır.benim de merak ettiğim bir konuydu. @sebastiantr ellerin dert görmesin :)

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Osx i kendi Asus laptobumda kullanıyorum wındowsla bırlıkte , Osx i tam stabil kullandığım gün windowsa bakmıcağım gün olucak işallah :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şöyleki 2011 macbook air de parallels desktop ile kurulu sanal windows 7 de visual studio 2010 ile kod yazarken aynı anda xcode u açıp iphone için kod yazabilrsin. Üstelik bu esnada arka planda bir pdf dosyası açık, itunes açık, chrome da 3 tab açık. Hem sanal windows ta hem os x te en ufak bir kasılma yok. İşlemcinin de 1.7 GHz i5 2. nesil olduğunu belirtmeliyim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bi de şu fark gözden kaçmasın marketi değil eger gerçekten çizim yapıyosan grafikçiysen ekranda gördügün rengi aynı şekilde çıktıdan alabilirsin ne soluk nede aşırı parlak görüntü alırsın ne ise onu verir ama windows ta bunu yapamassın

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Abartmaya gerek yok.
Güncel teknoloji ve kullanım kolaylığı.

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
@sebastiantrvalla benim laptopta öyle bir sorun olmuyor. :D HDD varsa eğer ondan oluyordur. bende yaşıyordum öyle sorunlar. SSD taktım. hafta sonları organizasyonumuz oluyor cumartesi pazar 400-500 fotoğraf çekiliyor(12 MP,4-5 megabayt)
%30 küçültüyorum 2-3 dakika sürüyor hepsini kaydetmesi :D windows kullanıyorsan yemini suyunu vereceksin. mekanik diskle performanslı çalışmıyor meret.

edit: hatta ie9 bile stabil çalışıyor. Yoksa benim pc de sorun mu var ya :D

patronos

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Anlatılmaz, yaşanır.

Yaşamak lazım doğru :)

Mac imde Photoshop CS6 yüklü, 20-25mb lık fotoğrafları işliyorum 3-5-10 tanesini aynı anda açıyorum arka planda müzik ıvırzıvır açık sistem tık demeden çalışıyor.

2-3 gün öncede bir takım malzemelerin fotoğraflarını çekip laptopuma attım.
Tek yapacağım CS4 (CS4 CS6 ya nazaran daha az kasar) ü açıp 10MP lik 3-4mb lık resmin çözünürlüğünü düşüreceğim.
1. resmi açtım, düşürdüm save ettim.
2. yi açtım düzelttim save ettim.
3.yi açtım ekranda bir yazı çıktı, photoshop.exe çalışmayı durdurdu.

Hemen twitter i açıp bir tweet yazdım;

En büyük fark budur.
Detaylı açıklama için teşekkürler :) Windows o yönden sıkıntılı bakalım 8 çıktı oda xxxxx.exe çalışmayı durdu diyecekmi :) Derse win7 yi boyamışlar win 8 yapmışlar derim

bir farkta böyle güzel anlatılır.benim de merak ettiğim bir konuydu. @sebastiantr ellerin dert görmesin :)

:)

Osx i kendi Asus laptobumda kullanıyorum wındowsla bırlıkte , Osx i tam stabil kullandığım gün windowsa bakmıcağım gün olucak işallah :)

Denemek şart olacak bizede farklılık lazım

Şöyleki 2011 macbook air de parallels desktop ile kurulu sanal windows 7 de visual studio 2010 ile kod yazarken aynı anda xcode u açıp iphone için kod yazabilrsin. Üstelik bu esnada arka planda bir pdf dosyası açık, itunes açık, chrome da 3 tab açık. Hem sanal windows ta hem os x te en ufak bir kasılma yok. İşlemcinin de 1.7 GHz i5 2. nesil olduğunu belirtmeliyim.

Bu 2. 3. Nesil olayını çözemedim bu olayı anlamadım açabilirseniz çok iyi olur :)

Kazık yemek için.

Biraz pahalı tabi orda haklısınız
@sebastiantrvalla benim laptopta öyle bir sorun olmuyor. :D HDD varsa eğer ondan oluyordur. bende yaşıyordum öyle sorunlar. SSD taktım. hafta sonları organizasyonumuz oluyor cumartesi pazar 400-500 fotoğraf çekiliyor(12 MP,4-5 megabayt)
%30 küçültüyorum 2-3 dakika sürüyor hepsini kaydetmesi :D windows kullanıyorsan yemini suyunu vereceksin. mekanik diskle performanslı çalışmıyor meret.

edit: hatta ie9 bile stabil çalışıyor. Yoksa benim pc de sorun mu var ya :D

SSD çok farkediyor hemde çok :D :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
27" apple'a vereceğin 7,500 tl ye ben bir bilgisayar toplarım var ya....

Reaksiyon puanı
16,118
aci gercekler mac osx zaten bu yuzden isi bilenler tarafindan tercih edilir yani profesyonellerin tercihi mac olur pc ile ayni isi yapmaya kalkmanin sonu husran olmasi cok yuksek diye tespit ettim ama bende mac yok ubuntu11.04 32bt var gerci gittikce macosx'e benzemeye basladi...

2-3 gün öncede bir takım malzemelerin foto

ardacumhur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar kısaca OS demişler ama OS(Operating System - İşletim Sistemi) olduğundan MacOS demek daha doğru olabilir diye düşünüyorum.(Mac OS X ifadesi ise Mac işletim sisteminin 10 sayısıyla belirlenmiş sürümünü ifade ediyor sanırım)

Sıkı bir Windows (özellikle Windows 8) taraftarıyım ama Mac OS'un performansı görmezden gelinecek gibi değil gerçekten sistem kaynaklarını güzel yönetip size sunuyor.

Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğunu biliyorum.Yanlışsa düzeltin.Bu sayede daha performanslı çalışıyor sanırım.

Bu arada Sony Vaio Z serisi ve HP g serisi kullanıyorum.

HP daha mütevazi bir sistem HDD mevcut ve i5 işlemciye sahip, o yüzden performans kaybı yaşıyorum ama iş için kullandığım Sony 256 GB SSD ve i7 işlemciye sahip.Bu sistemde Windows 8 Pro mükemmel çalışıyor.Bunu da belirtmem gerekir.

DJSaint

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Amma abartmışşınız be.Tamam arada çok fark var ama bu kadarda değil.Kendimden örnek vermem gerekirse ben mac de kullandım windoows da linux da.Hepsinin kendine özgü avantajları var.Konu sizin o işlettim sistemini nasıl ve ne şekilde kullandığınızdır.Mac de şunu actım bunu çalıştırdım hiç kasmadı denilen bi çok şeyi ben en az 5 senelik centrino duo işlemcili windows 7 sistemli laptopda sorunsuz çalıştırııyorum.Ayrıca bilinenin aksine Mac de olay donanımsal değil yazılımsaldır.Windowsa göre daha rahat çalışır.Vede Mac dediğiniz şey Linux un çekirdeğini kullanır.Tamamı değil tabi sadece bi kısmı.Linux un ve Mac in bazı sistem dosyalarının uzantılarıına bakarsanız aynıdır.Hatta Windows da bile bazı Linux kodları kullanılmıştır.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=297883]patronos[/MENTION] 2. nesil core i5 işlemci 2xxx model numarasına sahip ve dahili olarak intel hd 3000 veya hd 2000 grafik birimi ile gelen işlemci ailesi. Bugün piyasada olanların bir önceki modeli.

Öncelikle konuda bazı yanlış bilgiler var. Apple Lion öncesi kendi sistemini Mac OS X olarak adlandırıyordu. Ancak Lion ile birlikte sistemin adını OS X olarak değiştirdi. Başka bir yanlış da OS X in linux tabanlı olduğunun sanılmasıdır. Gerçekte OS X, BSD tabanlı Darwin adlı işletim sisteminden geliştirilmiştir. Ayrıca geliştirilmesinde Steve Jobs'un Apple'dan ayrıldıktan sonra kurduğu Next adlı şirkette geliştirilen NextStep adlı işletim sisteminin de katkısı büyüktür. Linux ile OS X'in ortak yanı ikisinin de unix like işletim sistemi olmasıdır.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Her ne kadar bazıları Apple'ı çekemeyip kahrolsada, yok aslında linux tabanlı, yok aslında bir artısı yok ben onun yaptığınu şunla yaparım desede gerçekler ortadır.

İşin özünde MAC in yaptığı tek şey RAM optimizasyonunu inanılmaz başarılı yapması.
İşin komik tarafıda Microsoft'un 10 yıldır rakip olduğu firmanın başarısını hala kendine empoze edememesi.

Ben hep diyorum, eğer RAM ağırlıklı uygulamalar ile işiniz yoksa MAC 'in çok da aman aman bir albenisi yok.
Hele normal internet kullanıcısı için fuzuli masraf.
Ancak bilgisayar dünyasına yeni atılan biri için ideal. Bilgisayar kullanmaya MAC ile başlarsın hızlı, baş ağrıtmaz ve en önemlisi fazlası ile güvenilir.
Ancak normal bilgisayar kullanıcısı masaüstü falan kullanıyor ve MAC e özeniyorsa önerim 16gb falan RAM kullansınlar. RAM hiç bitmeyeceği için kasıntı, ağırlaşma vs minimuma iner. RAM fiyatları zaten çok ucuz.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
MacOS'un avantajlarından genel olarak bahsedilmiş. Çok doğru noktalar da var, ancak Windows'la karşılaştırmak da Apple alanları kazınlanmak için alıyorlar diye boş beleş eleştirmek kadar yanlış.
Kapsamları doğrultusunda bakıldığında evet MacOS kadar ram optimizasyonu başarılı olmasa da, bu etken göz ardı edildiğinde bile MacOS kadar stabil çalışması mümkün değil.
Uzmanlık alanınız doğrultusunda yapacağınız işlerde akıcılık önemli ve bu alan dışında bir işe yaramama ihtimali önemsiz ise, MacOs da gayet mantıklı hale geliyor.

Son mesajlar