Ne yaparsam yapayım CPU aşırı Isınıyor

Bu konuyu okuyanlar

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun oynarken yada stres testi yaparken CPU ısınma sorunu yaşıyordum laptopu açıp heatsink çıkardım şöyle bi baktım geri taktım fakat sorun dahada arttı bende termal macunu değiştireyim dedim. Tek fan hem CPU hemde GPU soğutuyor ikisininde macununu değiştirdim. Eski macunu temizleyip yeni Arctic MX-4 termal macunu dikkatlice sürdüm (ne az ne çok) fakat sorun düzelmedi. Fanlar temiz ve heatsink doğru oturduğundan eminim.

Casper Nirvana NB 15.6 CSD
Intel Core i5-4210M
Nvidia GT840M
8GB RAM

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Değerler nedir?

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
MSI Kombustor ile CPU burner açtığımda 90-100 dereceye kadar geliyor sonra CPU Throttle yapıyor 70'e düşüyor bu şekilde tekrarlıyor. Eskiden 80'i geçmiyordu. GTA V oynarkende mesela daha yükleme ekranında 90 derecelere kadar geliyor. Daha önceden bu sorunlar yoktu.

Profesor_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fan peteğinden yada ızgarası mı diyorlar bilmiyorum orası doluyor ve gözle görülemiyor oralarını temizlemen lazım.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
MSI Kombustor ile CPU burner açtığımda 90-100 dereceye kadar geliyor sonra CPU Throttle yapıyor 70'e düşüyor bu şekilde tekrarlıyor. Eskiden 80'i geçmiyordu. GTA V oynarkende mesela daha yükleme ekranında 90 derecelere kadar geliyor. Daha önceden bu sorunlar yoktu.
işlemci max ghz
hızında herhalde ve max ghz da çalışıyor ise böyle değerler normal benimde 96c ye çıkıyor ancak işlemciyi 2.4ghz a çektiğimde 70 dereceye kadar düşüyor bu kadar basit önerim işlemci ghz düşürmeniz benim şu an kullandığım laptop acer vn791 g işlemci ve ram dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip gibi duruyor (tabi bu yazdıkları işlemcininin çıkabildiği max değere bağlı değişir ... benimki 3.5 e kadar çıkıyor en fazla )

Hasan Burus

Sadece bildiğim konular hakkında yazarım.
Reaksiyon puanı
108
Ben I7-9750H ve GTX 1650 donanımla, en yüksek ayarlarda GTA V oynuyorum ve 96 derece görüyorum :) Dizüstü bilgisayarların dezavantajı da bu. Bilgisayarın alt kısmını biraz havaya kaldırmakta fayda var. Ancak bunu yaparken hiçbir şekilde alt kısmında kapalı kısım kalmamalı. Laptop soğutucu iyi iş görüyor bunun için. Eğer soğutucu yoksa bilgisayarın alt kısmına buz koyabilirsin. Birkaç derece fark ettiriyor. Hem soğutucu hem buz tadından yenmez :)

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
işlemci max ghz
hızında herhalde ve max ghz da çalışıyor ise böyle değerler normal benimde 96c ye çıkıyor ancak işlemciyi 2.4ghz a çektiğimde 70 dereceye kadar düşüyor bu kadar basit önerim işlemci ghz düşürmeniz benim şu an kullandığım laptop acer vn791 g işlemci ve ram dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip gibi duruyor (tabi bu yazdıkları işlemcininin çıkabildiği max değere bağlı değişir ... benimki 3.5 e kadar çıkıyor en fazla )
ghz'yi nasıl düşürebilirim belli bir programı varmı ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Ek Açıklama 2020-05-28 155257.png

100c olmadıkça kapanmadıkça dert etme...

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Throttlestop ile undervolt yaptım, turboyu kapattım ama sorun aynı. 95C° lere geldimi fps 10'lara düşüyor. Doların bu haliyle yeni laptop hayal zaten. Anlaşılan idare etmem lazım artık. Güç modunu Süper güç tasarrufuna alınca şöyle böyle stabil oldu fakat fps 20'lerde. Sorun heatsinkten olabilir ama bu bilgisayarın heatsink ini bulabileceğim bir yer varmı acaba ?

Marco Diaz

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Throttlestop ile undervolt yaptım, turboyu kapattım ama sorun aynı. 95C° lere geldimi fps 10'lara düşüyor. Doların bu haliyle yeni laptop hayal zaten. Anlaşılan idare etmem lazım artık. Güç modunu Süper güç tasarrufuna alınca şöyle böyle stabil oldu fakat fps 20'lerde. Sorun heatsinkten olabilir ama bu bilgisayarın heatsink ini bulabileceğim bir yer varmı acaba ?
Sana en iyi önerim bilgisayarındaki hava akışını kontrol et eğer hava akışı yoksa laptopu ne yaparsan yap soğumaz.

BabaPro71

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Aynı sorun bendede var lakin laptop modelimiz aynı değil bendeki Casper Nirvana CSD.4210-8L45A-S aşırı ısınıyor ben altını biraz havaya kaldırıp orta kalite bir soğutucu ile kullanıyorum lakin gta v de normal ayarlarda 90 dereceyi görüyorum ve fps 30-40 iyimi sizce

Marco Diaz

Doçent
Reaksiyon puanı
179
Aynı sorun bendede var lakin laptop modelimiz aynı değil bendeki Casper Nirvana CSD.4210-8L45A-S aşırı ısınıyor ben altını biraz havaya kaldırıp orta kalite bir soğutucu ile kullanıyorum lakin gta v de normal ayarlarda 90 dereceyi görüyorum ve fps 30-40 iyimi sizce
Çok kötü fps değerlerin fpsi yükseltmek istersen alıntı yapman yeterli ;)

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Biraz komik gelse de laptopun altına yumurta kolisi koy. 96 derecede oynadığım Battlefield 1'i sadece yumurta kabı sayesinde 79-80 derecede oynuyorum :tearsofjoy: :tearsofjoy: :tearsofjoy:

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
95 dereceden sonra fps in düşmesi işlemcinin sıcaklıktan sonra kendinin frenlemesidir intel extreme tuning progrmaı ile ghz ayarlayabilirsiniz hımm özür dilerim tam okumamışım 2.4ghz mı yoksa 2.4 den yüksek m çünkü bazı laptoplarda 2.4 den sonra 2.5 de turboya geçer her ne kadar ghz yüksek olmasada .. bu yüzden gene 90larda çalışabilir laptopun işlemcisine göre değişir sizde 2.2 den sonra turboya geçiyor olabilir

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
notebookun arkasını yükselt ısılar düşebilir.

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
95 dereceden sonra fps in düşmesi işlemcinin sıcaklıktan sonra kendinin frenlemesidir intel extreme tuning progrmaı ile ghz ayarlayabilirsiniz hımm özür dilerim tam okumamışım 2.4ghz mı yoksa 2.4 den yüksek m çünkü bazı laptoplarda 2.4 den sonra 2.5 de turboya geçer her ne kadar ghz yüksek olmasada .. bu yüzden gene 90larda çalışabilir laptopun işlemcisine göre değişir sizde 2.2 den sonra turboya geçiyor olabilir
Intel extreme tuning benim işlemciyi ve işletim sistemini desteklemiyor. Heatsinkin bakır borusunda bazı göçükler var fakat aynı boru hem cpu hemde gpu'yu soğutuyor ve gpu'da sorun yok sadece cpu bir türlü soğumuyor. Zaten göçükler olmasının sorunun kaynağı olduğunu düşünmüyorum. Yinede herşey o boruyu bir kereliğine çıkarınca başladı ve yenisini bulamıyorum. Takılıp kaldım ısınan laptopla.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ısı borusunun içinde saf su olması gerek gümüş kaynağı yapabilen biri içine saf su koysun az bişey kapatsın gümüşlehimle...

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir şey fark ettim. Laptopu 90 derece çevirince heat pipe tan tıkır tıkır sesler geliyor ve bir süre sonra susuyor. 90 derecede sola çeviriyorum yine tıkır tıkır oluyor ve duruyor. Bunun sebebi nedir acaba heat pipe ların sorunlu olduğunun kanıtı olabilirmi ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben I7-9750H ve GTX 1650 donanımla, en yüksek ayarlarda GTA V oynuyorum ve 96 derece görüyorum :) Dizüstü bilgisayarların dezavantajı da bu. Bilgisayarın alt kısmını biraz havaya kaldırmakta fayda var. Ancak bunu yaparken hiçbir şekilde alt kısmında kapalı kısım kalmamalı. Laptop soğutucu iyi iş görüyor bunun için. Eğer soğutucu yoksa bilgisayarın alt kısmına buz koyabilirsin. Birkaç derece fark ettiriyor. Hem soğutucu hem buz tadından yenmez :)
8. nesil i7 işlemciler ile birlikte bu sorun ortaya çıktı maalesef. Normalde üreticiler transistör boyutuna göre donanımın gücü ile altın bir oran buluyor. Transistör boyutu küçüldükçe, aynı oranda donanım gücünü de sıcaklık artışı yaşamadan artırabiliyorlar. Ancak Intel'in 8. nesle geçerken yaptığı gibi transistör boyutunu küçültmeden işlemciye çekirdek ve saat hızı basınca, o ısınma oranı kayboluyor ve sıcaklık artıyor. 8750H 80-90 derece arası geziyordu, 9. nesilde transistör boyutunu küçültmeden bir daha saat hızı basılınca sıcaklıklar 90-100 arası oldu. 10. nesil Intel işlemcilerde aynı maalesef. AMD tarafında 7nm kullanılıyor ancak, Intel'in piyasadaki markalarla anlaşmalarından dolayı şuan Ryzen işlemciler üst seviye kasalarla birlikte kullanılamıyor. O yüzden 4800H gibi bir işlemci de 85-90 arası geziyor. Mesela ROG'un veya diğer markaların üst seviye kasalarında kullanılsa, büyük ihtimalle 80 derece civarında gezer bu işlemci.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Bir şey fark ettim. Laptopu 90 derece çevirince heat pipe tan tıkır tıkır sesler geliyor ve bir süre sonra susuyor. 90 derecede sola çeviriyorum yine tıkır tıkır oluyor ve duruyor. Bunun sebebi nedir acaba heat pipe ların sorunlu olduğunun kanıtı olabilirmi ?
çalışıyor demek sıvı var o sıvı buharlaşıyor ızgarada fanın üflediği hava ile soğuyp yoğunlaşıp sıvı oluyor doğru çalışıyor...

SunMouth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yeni heatsink alınca düzeldi fakat yazın sıcağı sağolsun hala 90 lara geliyor cpu oyun oynarken. Uzun süre boyle yüksek sıcaklıklarda kalması kötü bir zarar verir mi işlemciye?

Bonhard

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yeni heatsink alınca düzeldi fakat yazın sıcağı sağolsun hala 90 lara geliyor cpu oyun oynarken. Uzun süre boyle yüksek sıcaklıklarda kalması kötü bir zarar verir mi işlemciye?
Kardeşim son durum nedir bende de aynı laptop var hangi heatsinki aldın ve tavsiye eder misin?

samaritan0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bende de aynı sorun var yardımcı olur musunuz