Laptop Ne yaparsam yapayım CPU aşırı Isınıyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Görkem Say

Arise, Arise Riders of Theoden! Ride now! Death!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Ben I7-9750H ve GTX 1650 donanımla, en yüksek ayarlarda GTA V oynuyorum ve 96 derece görüyorum :) Dizüstü bilgisayarların dezavantajı da bu. Bilgisayarın alt kısmını biraz havaya kaldırmakta fayda var. Ancak bunu yaparken hiçbir şekilde alt kısmında kapalı kısım kalmamalı. Laptop soğutucu iyi iş görüyor bunun için. Eğer soğutucu yoksa bilgisayarın alt kısmına buz koyabilirsin. Birkaç derece fark ettiriyor. Hem soğutucu hem buz tadından yenmez :)
8. nesil i7 işlemciler ile birlikte bu sorun ortaya çıktı maalesef. Normalde üreticiler transistör boyutuna göre donanımın gücü ile altın bir oran buluyor. Transistör boyutu küçüldükçe, aynı oranda donanım gücünü de sıcaklık artışı yaşamadan artırabiliyorlar. Ancak Intel'in 8. nesle geçerken yaptığı gibi transistör boyutunu küçültmeden işlemciye çekirdek ve saat hızı basınca, o ısınma oranı kayboluyor ve sıcaklık artıyor. 8750H 80-90 derece arası geziyordu, 9. nesilde transistör boyutunu küçültmeden bir daha saat hızı basılınca sıcaklıklar 90-100 arası oldu. 10. nesil Intel işlemcilerde aynı maalesef. AMD tarafında 7nm kullanılıyor ancak, Intel'in piyasadaki markalarla anlaşmalarından dolayı şuan Ryzen işlemciler üst seviye kasalarla birlikte kullanılamıyor. O yüzden 4800H gibi bir işlemci de 85-90 arası geziyor. Mesela ROG'un veya diğer markaların üst seviye kasalarında kullanılsa, büyük ihtimalle 80 derece civarında gezer bu işlemci.

Bir şey fark ettim. Laptopu 90 derece çevirince heat pipe tan tıkır tıkır sesler geliyor ve bir süre sonra susuyor. 90 derecede sola çeviriyorum yine tıkır tıkır oluyor ve duruyor. Bunun sebebi nedir acaba heat pipe ların sorunlu olduğunun kanıtı olabilirmi ?
çalışıyor demek sıvı var o sıvı buharlaşıyor ızgarada fanın üflediği hava ile soğuyp yoğunlaşıp sıvı oluyor doğru çalışıyor...

Yeni heatsink alınca düzeldi fakat yazın sıcağı sağolsun hala 90 lara geliyor cpu oyun oynarken. Uzun süre boyle yüksek sıcaklıklarda kalması kötü bir zarar verir mi işlemciye?

Son mesajlar