Ne derece doğru?

synthkey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi Lüks sınıf Mercedes marka otosu olanlar için ibretli, gerçek hayattan alınma bir hikayem var:

Hükümetin önemli isimlerinden birisinin oğlu ve arkadaşları bir kamu bankasının genel müdürüne ait bir Mercedes ile İstanbul'da geziye çıkıyorlar.

Gençlerin babaları oldukça nüfuzlu kişiler İstanbul Anadolu yakasından E-5 üzerinden Tekirdağ'a doğru yola çıktılar.

Silivri'yi geçtikten sonra hava da kararmaya başladı, bu yüzden dönmek istediler. O sırada gençlerden birisi biraz rahatsızlanır.

Otomobili kenara çekip rahatsızlanan arkadaşının biraz temiz hava alması araçtan inerler ve arazide biraz yürürler.

O sırada arabayı kullanan genç anahtarı düşürdüğünü fark eder. Aracın yanına döndüklerinde aracı açamazlar.
Bu arada aracın bütün güvenlik sistemi harekete geçmiş ve araç balyozlu müdahale dışında müdahaleye izin vermemektedir.

Arama tarama işlemini sürdürürler ama anahtarı bulamazlar.

Cep telefonları ile yardım isterler ancak İstanbul'daki hiçbir servis kendilerine yardımcı olmaz. Mercedes'in İstanbul Temsilcisi'ne ulaşırlar. Temsilci kendilerine yardım edebileceğini söyler:

Gençlere Mercedes'in sahibi hakkında bilgiler soran temsilciye bu bilgiler verilir.

Araçla ilgili bilgiler verilir. Bu arada temsilci diğer telefonla da Almanya ile görüşür. Çok önemli bir müşterileri olduğu bilgisini verir.

Sonra gençlere döner ve şu anda bulunduğunuz yerden arabanın en son park ettiği yere ne kadar sürede gidebileceklerini sorar.

-2 saat 10 dakika.

Bundan sonra Almanya'dan gelen talimatlar şöyledir:

Sürücü otomobilin yanına gelsin. Beş saniye sonra önce otomobilin kabin lambası kendiliğinden yanar. Ardından park lambaları. Sonra motor çalışır. Bundan sonra kapı kilitleri açılır.

Sürücü otomobile binsin. Direksiyon kilitlidir. 30 saniye kadar sonra direksiyon kilidi de açılır. Telefondan gelen son talimat şöyledir:

"Aracın en son park edildiği yere ulaşması için size 2 saat 20 dakika izin verildi. Araç 2 saat 20 dakika sonra yeniden stop ettirilecek ve kapıları kilitlenerek emniyet altına alınacak. Geçmiş olsun, iyi yolculuklar.

Verilen süre içinde İstanbul'a dönerler. Araç bir müddet sonra çalışmasını durdurup kapıları kilitler. Ertesi gün de araç sahibine yeni anahtarı gönderilir.

Lüks sınıf Mercedes veya lüks sınıf başka marka araç kullanan kişilerin bir kısmı bu türlü uzaktan müdahalelerle araçlarına komut verilebildiğini biliyor olabilir. Ama benim tahminim bu tür araç sahiplerinin çoğu araçlarına uzaktan her türlü müdahalenin yapılabildiğinden bihaberdir.

Eğer Mercedes firması bu türlü bir sisteme sahipse dilediği aracı dilediği yerde durdurup dilediği sistemini kullanılamaz hale getirebilir. Ki teknik olarak da bu türlü müdahaleler ulaşılan teknolojik seviye sayesinde mümkündür.

Mesela araç hızla giderken frenleri boşa çıkarabilir. Ya da araç hızla giderken direksiyonu kilitleyebilir, ya da sizi isterse aracın içinde hapsedebilir.

İnsanlar zenginleştikçe daha lüks sınıf araçlara meylediyorlar. Dolayısıyla zenginledikçe hayatlarının bazı kontrollerini de büyük firmalara bilerek ya da bilmeden bırakıyorlar.

Kontrolünüzü biri firmaya vermek aynı zamanda o firmaya sızabilen ya da o firma ile işbirliği yapan mesela o devletin istihbarat örgütlerine vermek anlamına da gelir.

Umarım, bu tür araçları olanlara faydalı bir yazı olmuştur!

ALINTIDIR..

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
gerçek olması ihtimali insanı korkutuyor çünkü artık bu teknoloji bilim kurgu olmaktan gerçekten çıktı hatta adamlar sen aracı kullanmak biz aracı aldığın yere götürücez siz sadece oturun deseler şaşmazdım :D adnan kahvecinin ters yöne girmesi acaba aracın uzaktan kontrol edilmesiyle sağlanan bir komplomuydu sorusuda geliyor hani insanın aklına ???

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
Allahtan mercedesim yok dermşm....
ya cidden içim burkuldu doğrusu sen bilmem kç bin lira ver mercedes al bmw aladamlar seni kontrol etsn uzaktan...
suikast ihtimalleri de gözden kaçmıyo doğrusuuuu

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tamamen hoax haber. adam resmen hayalini yazmış : )

cabbarcan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
rave dedi ki:

TV kumandasının kanal değiştirdiği efsanesine inanmayanlardan mısın? ;D ... yukarıda anlatılanlar müşterilere opsionel olarakta sunulabiliyor olamazmı? ;)

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bu hizmet son çıkan arabalara ekleniyor.galiba satın alırkende sizden onay alıyorlar bu hizmetten faydalanmak istiyormusunuz diye.
uydu takip sistemi sayesinde aracınız çalındığında nerde olduğunu bulmanız için veya böylesi durumlarda size yardım için yapılıyor.ancak komlo teorisi üretmek mümkün.teknoloji geliştikçe özel hayatın alanını daraltiyor daraltmaya da devam edecek

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
opsiyonel olsa bile hikayeyi yazan adam yedek anahtar teslimi sırasında bunu öğrenirdi. ya da aracı kaçıran elemanın babası söylerdi değil mi: ) hurafe bunlar hurafe: )

cabbarcan dedi ki:
rave dedi ki:

TV kumandasının kanal değiştirdiği efsanesine inanmayanlardan mısın? ;D ... yukarıda anlatılanlar müşterilere opsionel olarakta sunulabiliyor olamazmı? ;)

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Konuyu otomobil bölümüne taşıyalım mı? ;)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
rave dedi ki:
opsiyonel olsa bile hikayeyi yazan adam yedek anahtar teslimi sırasında bunu öğrenirdi. ya da aracı kaçıran elemanın babası söylerdi değil mi: ) hurafe bunlar hurafe: )

cabbarcan dedi ki:
rave dedi ki:

yaa arkadaşım zaten olayın ürkünç olan kısmı yaşanılmış olması veya hikayenin yalan olabilmesiyle falan bir ilgisi yok bu arabaları uydudan çalıştırabilmenin gps denen ydu bağlantısıyla mümkün olması ve istenilen komutun verilebilecek olması zaten tüm donanım otomatik değil mi? otomatik camlar otomatik kapılar otomatik kilitler otomatik frenler otomatik ateşleme sistemleri :S bunların hepsi 1 satır komuta bakmıyor mu? sen kalkmış hikaye hoax diyosun hoax olsun ne farkeder bizi ürküten kısmı çok basit bir şekilde yapılabilecek olması ve artık bilim kurgu olmaktan çıkmış olması..

GOTHiC

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslında gayet güzel birşey.. Yani şimdi binlerce mercedes kullanıcısı var.. Adamların işleri güçleri kalmadı şimdiye kadar yapmadıkları şeylerimi yapacaklar.. Yada hadi yapsınlar da bana neden yapsınlar ? benim 3-5 lira parama bakmayacaklar herhalde :) Gereğinden fazla abartmakta üzerimize yok valla :) Özel hayatımızı etkiliyorlar da çok ayrı bi soru :D etkiledikleri doğru da orada arabanın gerçek sahibi olabilirdi.. kötümü olmuş sizce ?? arabaya binemeyip öylece oradamı durmalıydı o araba ? :S:S:S Çok garip fikirlerniz var.. Siz orada durun özel hayatınız daralmasın :) benim daralsn Ne güzel :)

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Bu hikayeyi 7-8 kez duydum doğruluk payını %10 olarak gösteriyorum.

Son mesajlar