Nasreddin hoca

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Nasrettin Hoca pazara gidince tüm çocuklar düdük isterler tek 1 çocuk
parasını verir Hoca’ gelince tek bir düdük çıkarır. ve Parayı veren çocuğa uzatarak diğer çocuklara
gülerek eee Parayı veren düdüğü çalar, der.

Bir gün Nasrettin Hoca bir kase yoğurdu göle boşaltır. soranlara
göle yoğurt mayalıyorum, der.
Hocam delirdinmi.çıldırdın mı Koskoca göl maya tutar mı, diyince
Hoca gayet ciddi cevap verir.
Peki ama ya tutarsa

nasreddin hocaya sorarlar yaş kaç
Hoca 40 diyince Hoca’m? 10
yıl önce de aynı şeyi söylemiştiniz,
derler Hoca gülümser. komşum sözünden dönmek bize yakışmaz.
on yıl sonra yine sor. aynı cevabı veririm sözümden dönmem der

Nasrettin Hocanın Vasiyetidir beni baş aşağı gömün! Karısı şaşırır.
Bu ne biçim vasiyet Niye böyle diye sorar. Hoca Niye olacak kıyamette her şey alt üst olacak.İşte o zaman ben dosdoğru kalkarım, cevabını verir

Nasrettin Hoca gece aniden uyanır.
Hatun kalk. Gözlüğüm bulamadım Kadın, Hoca, gece yarısı niçin gözlük arıyorsun, der. Hoca telaşlı telaşlı Ne demek niçin? Tabii ki rüyada daha iyi görmek için!

Nasrettin Hocayı yolda çocuklar çevirir üzüm isterler Hoca her birine bir salkım verse, üzümler bitecektir. o da birer tane verir. az verdin.diyince bizim Nasrettin şu cevabı verir niye ısrar ediyorsunuz. Ha bir ha on ne ne fark eder. hepsinin tadı aynı değil mi,

Nasrettin Hoca Yağmurlu günde pencerenin kenarında iken.
Yağmurdan kaçan komşuyu görür.
Pencereyi açarak, yazık, sana hiç yakıştıramadım.İnsan hiç Allah’ın rahmetinden kaçar mı, diye seslenir.

yağmurdan kaçan komşusuna nasreddin hoca evinden seslenir
hiç Allah’ın rahmetinden kaçılır mı
gün gelir hoca yağmura tutulur
bu sefer komşusu Hoca’m ayıp değil mi? rahmetden niçin kaçarsın Hoca cevaplar Ben rahmetten kaçmıyor yere düşen rahmeti çiğnememek için koşuyorum.

Arkadaşları Küçük Nasrettinle hamama gidip Hey Nasrettin! Kim yumurtlayamaza hamamı ödep, diyip gıdıklayarak gizledikleri yumurtaları çıkarırlar. küçük Nasrettin horoz gibi öter. Çocuklar ne yapıyorsun, diyince Nasrettin Eee, Bu kadar tavuğa bir de horoz gerekir. Öyle değil mi, der.

Nasrettin Hocaya Konyada adamın biri Hoca efendi, bugün ayın kaçı, diye sorunca. Hoca: – Nerden bileyim, ben buranın yabancısıyım, diye cevap verir.

Nasrettin Hoca| Nasrettin hocanın fıkraları|Nasreddin Hoca

Mektup Aceleye Gelmiş Nasrettin Hoca Fıkrası

nasrettin hocayı tatlılı pastalı bir düğüne Telaştan, çağırmayı unuturlar Hoca bir zarf alır düğüne gider Hemen karnını doyurur. zarfı
ev sahibine verirler yazılı değil diyince Hoca lokmasını yutarak. onun içi de yazılı değil. Kusuruma bakmayın, biraz aceleye geldi der .

Hoca, bir gün Uzun uzun konuşur. Vedalaşırken Kusura bakma tanıyamadım, adın ne diye sorar.
Adam Tanımadıysan ne diye iki saattir konuşuyorsun, deyince Hoca güler. Ne bileyim, sarığın ve cübben benimkine benziyordu.
seni kendim sandım, der.

Nasrettin Hocanın Evine hırsız girer. Adam her şeyi alarak kaçar Hoca hırsızın peşinden gider. hırsız evine gelir. hırsız, Hocayı arkasında görünce kimsin, ne işin var? Hoca cevap verir. bizim evdeki her şeyi topladın. Yoksa bu eve mi taşındık?

Hoca’ya sorarlar. Hoca’m, yeni ay çıkınca eskisini ne yaparlar?
Hoca, cevabı yapıştırır. Ne yapacaklar, kırpar kırpar yıldız yaparlar!

iki kişi Nasrettin Hocaya yüzme bilmiyoruz karşıya geçirirsen altın veririz, derler. Hoca 1. adamı geçirir ikincisinde adam suya düşer ve boğulur hoca şöyle der: niye telaş ediyorsunuz. bir altın eksik verirdiniz. Böylece ödeşirdik!

Nasrettin Hocaya rüyada 99 altın
verirler Hoca yetinmeyip Yüz altın ister tam bu sırada uyanır rüyada olduğunu anlar gözlerini tekrar
kapatır. Avucunu uzatarak, Peki, doksan dokuza da razıyım, der.

Nasrettin Hoca turşu satmaya karar verir.mahallede turşularım var. diye bağırır eşeği de durmadan anırır Hoca dayanamaz. Yeter artık! Turşuyu sen mi satacaksın ben mi, diyerek eşeğe sorar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Küçük Nasrettin eşekten düşünce çocuklar güler ve Nasrettin eşeğe binmesini bilmiyor diye alay ederler
Küçük Nasrettin, Cevabı yapıştırır. Arkadaşlar, Düşmeseydim inecektim.

Nasrettin Hocanın heybesi kayıptır hoca sinirinden heybemi bulamazsanız yapacağımı bilirim diyerek köyü tehdit eder köylü sorar Heyben bulunmasaydı ne yapacaktın, Hoca gülerek cevap verir. Tabii ki yeni heybe alacaktım.

Nasrettin Hoca bir çift ayakkabı alır son anda gömlekle değistirir
Dükkancı parasını ister Hoca ayakkabı yerine gömlek aldım deyince dükkâncı ayakkabı
parasını da vermedin, der. Hoca güler. Ne garipsin almadığım ayakkabının parasını niye vereyim?

Soğuk bir kış günü Nasrettin Hocaya bir kase çorba koyarlar
ev sahibi çorbayı kepçe ile Hoca küçük kaşıkla içer. Ev sahibi Allah’ım öldüm!… ne güzel çorba. diyince Hoca elindeki küçük kaşığı
ev sahibine vererek Kardeşim, şu kepçeyi ver, biraz da biz ölelim, der.

gölde boğulan bir adama Herkes ver elini diye bağırır. Ama o el vermez. Nasrettin Hoca Al elim, elim, diyince adamı kurtarır işin hikmetini şöyle açıklar bu adam çok cimridir Ver deyince elini bile vermedi. ama ben Al elimi.” dedim. O her zamanki gibi havada kaptı

Nasrettin Hoca eşeğini kaybeder.
Allaha şükürler olsun, diye dua eder..komşusu eşeği kaybetmişsin, üzüleceğin yerde şükrediyorsun, der. Hoca cevap verir: – Öyle deme komşum. Tabii şükrediyorum,
ya eşeğin üzerinde olsaydım! Ben de kaybolup gidecektim.

Nasrettin Hoca, bir ceviz ağacına oturur. dua eder Allah’ım ağacda ne çok ceviz var. Keşke kabaklarım da ağaçta yetişseydi. O zaman yorulmazdım o an bir ceviz Hoca’nın başına düşer. aklı başına gelir Tövbeler olsun Allah’ım! Sen her şeyi çok güzel yaratmışsın.
kafama ceviz değil de kabak düşseydi ne olurdu halim!

Timurun fili Nasrettin Hoca’nın köyündeki Her şeyi yiyince Köylü
Hocayla birlikte şikayete giderler
Ama Timurun korkusu ile hocayı yarı yolda satarlar hoca ise köylüye ders için timura şikayetini şu şekilde dile getirir Hükümdarım. Gönderdiğiniz fili köylüler onu çok seviyor. Ama zavallıcık çok yanlız. Bize bir fil daha gönderir misiniz?

çocuklar Nasrettin Hocaya oyun oynarlar ayaklarını üst üste koyup Hocam yardım et. Ayaklar karıştı derler Hoca kalın bir sopayla
ayaklara hafifçe vurur. gülerek,
çocuklar herkes ayağını kolay buldu, değil mi, der.

Adamın biri Nasrettin Hoca’ya Hoca’m! Demin büyük bir tepsi baklava götürüyorlardı. diyince
Nasrettin Hoca ilgilenmez.Bana ne, der Adam ama Hoca’m, size götürüyorlardı. diyince hoca adamı tersler.O halde sana ne?

Nasrettin Hocaya Komşusu sorar
Hoca’m evinin önünde Paldır küldür ses geliyordu Hoca cübbe
merdivenlerden düştü der Komşu inanmaz. Olur mu Hocam Merdivenden yuvarlanan cübbe hiç ses çıkarır mı? Hoca, komşum, cübbenin içinde ben de vardım,

Mahalleli, cenazede tartışır Kimisi, tabutun önünde Kimisi, sağında, kimisi solunda bulunmalıyız der en. Son Nasreddin Hocaya sorarlar
hoca kimseyi kırmak istemediği için şu cevabı verir kardeşim tabutun içinde bulunmada nerede bulunursan bulun

Nasrettin Hoca’ya sorarlar Hoca’m, cenazede nerede bulunmak gerekir,
Nasrettin Hoca cevap verir Vallahi, tabutun içinde bulunmayın da istediğiniz yerde bulunun, demiş.

Bir gece Nasrettin Hoca’nın canı sıkılır. dışarı çıkar Bekçi Hey, Hoca efendi. Geceleri dolaşmak yasak bilmiyor musun ne arıyorsun, diye Hoca hemen cevap bulur Uykum kaçtı da onu arıyorum!

Timura bir eşek hediye edince bağırır ama Nasreddin hoca bu eşek çok zekidir. okumayı bile öğrenir, diyerek eşeği alıştırır yine
Timura. götürür Timur çok güzel sayfa çevirip bağırıyor. peki ne der
diye sorunca Hoca gülerek cevap verir efendim. eşeği anlamak için eşek olmak gerekir!

Nasrettin eşeğiyle çarşıya gider Torbasını tıka basa doldurup kendi omuzuna atar sorarlar hoca ne diye torbayı eşeğe yüklemiyorsun,
Hoca cevap verir Zavallı eşeğe yardım ediyorum. Zaten beni bile zor taşıyor!

Küçük Nasrettine annesi Oğlum, bu kapıdan ayrılma hırsız girmesin der. teyzesi hocayı annesine gönderir küçük Nasrettin Ev kapısını sırtına alıp, Annesine koşar. Annesi bu ne ne hal, diyince bizim Nasrettin Anneciğim, sen bana sakın kapıdan ayrılma demedin mi, der.

Nasrettin Hocanın gece yarısı Hoca, mumu yakıver, der Hoca:
Mum nerede hatun, diye sorar.
Karısı hemen sağda, der. hoca uykulu Aman hatun! Bu karanlıkta sağımı sorumu nasıl göreyim, der

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
adamın birine bir mektup gelince Nasreddin Hoca'ya getirdi.Hoca Farsça olunca okuyamadı Adam
Sen nasıl hocasın mektubu bile okuyamıyorsun. Bir de tutmuş hocayım diye sarık sararsın, diyince Hoca sarığı adamın başına geçirdi:
Keramet kavukta ise Al sen oku!..
diyerek adamı susturdu.

Tembel düşüncesiz bir adam gece
yarısı Nasreddin hoca nın kapıyı
çalar ben tanrı misafiriyim diyince
Hoca Gel deyip adamı camiye getirir ve derki sen Tanrı misafirisin burası da Tanrının evidir,

Nasreddin hoca bir gün Mollasıyla kurt avına çıkar molla kurt inine girer ana kurt tam içeri girerken hoca, kuyruğundan yakalar. molla
hoca ortalık toz - duman ne yapıyorsun diyince hoca cevaplar
Kurdun kuyruğu koparsa sen o zaman görürsün tozu - dumanı, der.

nasreddin hoca Komşusuna eşeği vermek istemez yok çeker ama o
anda Eşeğin sesi duyulur komşu
Hocam eşek içerde ya!, diyince
Hoca nın şartel atar kızarak
saygısız adam bana değil eşeğe mi inaıyorsun Yazıklar olsun sana

Nasreddin Hocanın kapıda 2 kişi kavga edmektedir Hoca sırtında
yorganla dışarı çıkar. ve Hocanın yorganı kaçarırlar kalabalık dağılır gürültü kesilir Hoca eve girince Hanımı gürültü sebebini sorar merhum hoca şu cevabı verir: hatun, kavga bizim yorgan içinmiş. Yorgan gitti, kavga bitti.

Nasreddin hoca nın bahçesine bir öküz girer Hoca sopayı kaptığı gibi öküze hücum eder ama öküz kaçar hoca unutmaz aynı sokakta yakalar tam sopayla vururken öküzün sahibi Hocam, öküzü niye döğüyorsun?, der. Hocanın cevabı yapıştırır Senin neden haberin var be cahil!... O suçunu bilir.

Nasreddin hoca nın Dostlarından biri Sizin hatun aklını kaybetti, der.
Hoca, düşünmeye...başlar Adam sorar Hocam ne düşünüyorsun Hoca cevap verir bizim hatunun aklı zaten yoktu. Acaba neyi kaybetti diye düşünüyorum.

Nasreddin Hocaya sormuşlar
Sabah oldu mu insanlar hep bir tarafa gitmez de kimi o tarafa kimi bu tarafa dağılır. sebebi nedir? hoca şu manalı sözü söyler
İnsanların hepsi bir tarafa gitse, dünyanın dengesi bozulur

Nasreddin Hoca güzel bir elbise ile görenler tabak tabak yemek verirler hoca ye kürküm ye diyince Hiç kürk yemek yer mi? diye sorarlar hoca
cevaplar Biraz evvel eski kıyafet ile kimse buyur etmiyordu. Şimdi ise baş köşeyi vermelerine bu kürk sebeptir Yemek onun hakkıdır,

Hoca papağanın on altın ettiğini görünce bir hindi alıp pazara gitti hindiye On altın fiyat biçti sorana
Ne gülersiniz biraz evvel yumruk kadar papağan 10 altına satıldı .
diyince Hocam o papağan konuşur. Tabii ki, pahalıdır Hoca sakin cevap verir O konuşursa, bu da düşünür...

Nasreddin hoca arkasını cemaata dönmeyi uygunsuzluk sayıp eşeğe ters bindi. Cemaate şöyle söyledi:
Başka türlü yakıştıramadım. Arkamda olmanız ağır geldi önüme geçseniz arkanızı döneceksiniz. En iyisi eşeğe ters binmektir. böylece hem yola devam ediyor hem birbirimizin yüzünü görüyoruz.

Nasreddin hoca ELE YARANILMAZ
oğul, her kafadan bir ses çıkıyor. Ne yapsan beğenmiyorlar. En iyisi bildiğinden şaşmayacaksın. Elin ağzı torba değil ki, büzesin!..

Nasreddin hoca akşehir ağasının
evine gider adam saklansada camdan ağanın başını görür hoca
zili çalar hizmetçi ağam evde yok diyince Hoca merhum şu cevabı verir ağaya söyle de saklanırken başını evde unutmasın sakın!.

Nasreddin hocanın Komşusu eşek ister Hoca Dur Kendisine sorayım eğer gönlü varsa ala gönlü yoksa veremem, deyip içeri girer Adam hocam, merkep konuşur mu? der. Hoca Bana giderim ama yabancılar kulağıma vuruyorlar ve durmadan da sana küfrediyorlar, dedi. Ben de bu sebepten veremem, der.

99'u veren Allah 100'ü de verir, aza şükretmeyen çoğu bulamaz,

emir Timura bir eşek verilir nasreddin hoca öyle kabiliyetli ki ona kitap bile okuturum dedi. hoca
hayvanı alıştırıp timura götürdü eşek kitab yapraklarını bir bir çevirdi. Kitap bitince eşek anırtıyı bastı Hoca ise Gördünüz mü Eşek kitabı okuyup bitirdikten sonra şimdi de özetini veriyor, dedi.

Nasreddin Hocaya sakalındaki kıl sayısında sordu hoca Eşeğin kuyruğundaki kıl sayısınca dedi
inanmazsan Alırız cımbızı bir eşeğin kuyruğundan, bir senin sakalından çekeriz. Evvela hangisi biterse o daha azdır diyince papaz
kaçtı davayı bizim hoca kazandı

Nasreddin vaaz ederke kürsüde
aklına bir şey gelmedi Ey cemaat! ilmi mi bilirsiniz. Fakat şu anda aklıma tek kelime gelmiyor, diyince Hocanın oğlu Baba biliyoruz aklına bir şey gelmedi ama, kürsüden inmek de aklına gelmiyor mu? dedi.

Nasreddin Hocaya adamın biri habersiz bir tokat vurur. Hoca Kadıya çıkar kadı diyet bir akçadır, der. ama tokatı vuran adam kadının akrabası çıkar Para bulmaya giden adam gelmez. Hoca bir tokat vurur der ki Kadı efendi, madem ki tokat bir akçadır gelince sen alırsın,

Nasreddin Hoca Timura incir verir Timur, inciri beğenir Birini yer birini hocanın yüzüne atar hoca her incir gelişinde yüzüne sürüp Ya Rabbi şükürler olsun diye dua ediyorum.
iyiki Sultana ayva getirmedim Yoksa yüzüm ne hale gelirdi. dedi

Nasreddin Hoca merhumdan bir komşusu: Kırk yıllık sirke ister
Hoca veremem, diyince Adam:
lazım olmasa zaten istemem. Bir sirkeden ne çıkar, deyince Hoca:
her isteyene verseydim kırk yıllık sirke kalır mıydı? diye cevap verdi.

Nasreddin hoca çocuklara cevizi
paylaştırırken kimine yarım kimine tam kimine bir kaç ceviz verir ve açıklar Allah, bazen çok bazen az verir kimine tam kimine yarım verir insanların Allah'ın taksimine itiraz hakları yoktur. bu en adil paylaşımdır en güzelini o bilir

Nasreddin Hoca köydeyken aç mı tok mu diye soran yoktur Hoca bir gün İsa As ı anlatır cemaat ise
Hz İsa nın gökte ne yediğini sorar Hocanın tepesi atar ve cevablar siz ne biçim adamsınız köyünüzdeki adam aç mı, susuz mu diye sormaz gider 4. kattaki isa As ı sorarsınız

Bir gece Nasreddin Hocanın evine hırsız girer Hanımı Efendi eve
hırsız giriyor, çaresine bakalım diye fısıldar. Nasreddin Hoca Hanım hiç sesini çıkarma! Keşke alacak birşey bulsa da alsa

Nasreddin Hoca Sivrihisar'da hatip iken kaymakam'la kavga eder. Bir müddet sonra kaymakam ölür. Hoca Efendi kaymakam öldü, telkinini verseniz, derler. Hoca şöyle cevap verir: Siz ona telkin verecek başkasını bulun, benimle kavgalıdır, söylediğimi dinlemez.

Nasreddin Hoca kadı ile sohbet ederken iki kişi gelir sokağımıza köpek pisledi hangimiz temizlesin diye Kadı ehemmiyet vermez laf olsun diye, Hocaya sen hallet, der Hoca kadının gırgır ettiğini düşünür şöyle der orası sokaktır umum Şu halde orayı amme hizmeti gören kadı efendi temizleyecektir

Nasreddin Hocanın bir buzağısı vardı ama suç işleyince Buzağıyı değil öküzüne vururdu öküzün ne suçu var? diyenlere şu ölmez nasihatini yapardı Eğer öküz öğretmeseydi, buzağı yaramazlık yapmayı ne bilecekti. Suç öküzündür

gençler Nasreddin hocayı
kandırmak isterler. planları Hocayı ağaca çıkarıp pabuçlarını çalmaktır en son iddiaya girerek hocayı ağaca çıkarırlar ama hoca kurnazdır ayakkabılarınıda yanına
çocuklar Hocam papuçlarını nereye götürüyorsun, deyince, O:
Evlatlar siz bilmezsiniz belki buradan öteye yol gider, der.

Timurlenk Nasreddin Hocayı cirit oynamaya çağırır Hoca bir öküzün üzerinde cirit meydanına çıkar Millet kahkaha atar Timur sorar Hoca cirit süratli atla oynanır, sen ise öküze binmişsin diyince Hoca Sultanım biliyorum, on senedir denemiyorum ama, bu buzağı iken çok süratli koşardı at değil it bile yetişemezdi, dedi.

Nasreddin Hocanın üst katta iken
kapısı çalınır. adam isteğini söylemez Hocayı alt kata indirir bir sadaka der Hoca çok kızar gel diyip adamı en. Üste çıkarır Allah versin» diyerek boş gönderir Adam madem bir şey vermezsin niçin yukarıya çıkardın diyince , Hoca peki sen niye beni aşağı indirdin diye sorar

Nasreddin hoca parayı hırsız çalmasın diye bir fikir düşünür
Parayı bir keseye doldurur. Uzunca bir sırığa bağlar sırığı en yüksek tepeye diker ve der ki, sırığın tepesine adamın boyu yetişemez:

Nasreddin Hoca parasını bir kese içinde en yüksek tepeye asar ama izlenmek ve parası çalınır parayı çalan keseye sığır pisliği koyar
Hoca gelince parası yok olmuştur
Allah Allah! Ben insan yetişemez derken, bir sığır paraya nasıl yetişip de pislemiş» diye söylenir

Nasreddin Hoca eve misafir getirir Hatun bir tas çorba yap deyince, hanımı evde yağ pirinç tuz yok der Hoca mahzundur çorba tasını, alır misafire derki Efendiler kusura bakmayın! Eğer evde yağ, pirinç, olsaydı size çorba ikram edecektim

Timur Nasreddin hocayı ava davet eder herkese en iyi at Hocaya ihtiyar atı verir. yağmura tutulurlar
herkes ıslanır ama hoca ıslanmaz
Timura atı över ve diğer avda timur
bu atı seçer ama ıpıslaktır hoca şöyle açıklar Sultanım hiç aklın yok mu benim gibi elbiseni çıkarıp ıslanmaktan korunsaydın sen de kupkuru gelirdin, dedi.

Nasreddin Hocanın hanımı sıcak çorbadan ağzı yanar ağlar hoca annem rahmetli bunu çok severdi. aklıma geldi ağladım der aynı
çorbayı Hocada içer o da ağlar Hanım uğursuz anan ölüp de, senin sağ kaldığına ağlıyorum, der.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Teşekkürler hocam emeğinize sağlık

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Alıntı değilse güzel konu

Alıntı nedir yani alıntı olunca ne gibi bir zararı ben sadece okuyorum okuduğumu paylaşıyorum yani hepsi birer alıntı yada kopyala yapıştırdır ama okuduğum şeyler orjinal içerik değildir hiçbiri ama bence zararı yoktur

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Alıntı nedir yani alıntı olunca ne gibi bir zararı ben sadece okuyorum okuduğumu paylaşıyorum yani hepsi birer alıntı yada kopyala yapıştırdır ama okuduğum şeyler orjinal içerik değildir hiçbiri ama bence zararı yoktur
Emek açısından dedim