Nasıl bir soğutma kullanmalıyım? ve anakart önerisi

Bu konuyu okuyanlar

krmdmrz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar ben i5-10400f işlemci ve 3060 ti ekran kartı almayı düşünüyorum kasa olarak da msı mag forge 100m düşünüyorum sizce kasadaki fanlar(2x 120mm RGB LED Fan 1x 120mm Fan) yeterli mi yoksa harici fan almalı mıyım? Ve tavsiye edeceğiniz başka bir kasa varsa ona da bakabilirim.
Anakart olarak MSI B460M PRO tavsiye ettiler fakat ben bluetooth bağlantısı da olsun istiyorum başka anakart önerebilir misiniz? anakartlar konusunda da pek bilgim yok büyük veya küçük olması performansı etkiliyor mu?
Makine fazla ısınıp zarar görsün istemiyorum ve pek bilgili değilim bu konularda yardımcı olursanız çok iyi olur.

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Arkadaşlar ben i5-10400f işlemci ve 3060 ti ekran kartı almayı düşünüyorum kasa olarak da msı mag forge 100m düşünüyorum sizce kasadaki fanlar(2x 120mm RGB LED Fan 1x 120mm Fan) yeterli mi yoksa harici fan almalı mıyım? Ve tavsiye edeceğiniz başka bir kasa varsa ona da bakabilirim.
Anakart olarak MSI B460M PRO tavsiye ettiler fakat ben bluetooth bağlantısı da olsun istiyorum başka anakart önerebilir misiniz? anakartlar konusunda da pek bilgim yok büyük veya küçük olması performansı etkiliyor mu?
Makine fazla ısınıp zarar görsün istemiyorum ve pek bilgili değilim bu konularda yardımcı olursanız çok iyi olur.
@krmdmrz, alabildiği kadar tak istersen işini garantiye almış olursun

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

krmdmrz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
@Görkem Say, uzun bir süre sistemi güncellemeyi pek düşünmüyorum yani alıp 4 5 sene dokunmadan kullanacağım daha sonrasında da eksik gördüğüm şeyleri değiştirir veya performansı düşen parçaları. z490 aldığımda anakarta 1000 tl daha yatırmış oluyorum ve bu sefer ekran kartını kısmam gerekiyor ama z490 ları araştırıp onlara bakacağım.

@CovidTR, teşekkürler diğer arkadaşın tavsiye ettiği fanları almak aklıma yattı açıkçası kullanışlı olabilir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O kasadaki 3 fan yeterli olur.

Bluetooth özelliği olan anakartlar çok pahalı. Bi bluetoth adaptör ile işini halledebilirsin.

En ucuzundan da olsa, bi Z490 almaya çalışın ,yoksa 3060 Ti gerçek gücünü gösteremez.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
@Görkem Say, uzun bir süre sistemi güncellemeyi pek düşünmüyorum yani alıp 4 5 sene dokunmadan kullanacağım daha sonrasında da eksik gördüğüm şeyleri değiştirir veya performansı düşen parçaları. z490 aldığımda anakarta 1000 tl daha yatırmış oluyorum ve bu sefer ekran kartını kısmam gerekiyor ama z490 ları araştırıp onlara bakacağım.

@CovidTR, teşekkürler diğer arkadaşın tavsiye ettiği fanları almak aklıma yattı açıkçası kullanışlı olabilir.
Bu sistemi 2K monitör ile kullanmayacaksanız, o işlemci ile 1080p'de darboğaz yersiniz bir miktar hele de o anakart ile. 3060 Ti gibi dursa da bu kart 2080 SUPER'dan daha güçlü. O yüzden ileride 11. nesil bir i7 işlemci ile sisteminizi güncellemek isteyebilirsiniz. Çünkü oyunlar artık çok hızlı gelişiyor.

Yukarıda hocamın önerdiği anakart alınabilir ve uygun bir Z490 anakarttır.

krmdmrz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
@met 35, inceleyip o karta yöneleceğim tavsiyeniz için teşekkürler

@Görkem Say, evet 2k monitör düşünüyorum ve zamanla işlemciyi yenileme ihtiyacı duymam muhtemel olabilir z490 bir anakart almaya karar kıldım teşekkürler